Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    blue man Avatarı

Gerçek Adı
    nihat
    Son Giriş
    20.08-2012
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ben çölyak hastasıyım+ osteoporoz (kemik erimesi) var.. Daha askerliğimi yapmadım internetten aldığım bazı bilgilere bakılırsa çölyak hastaları askerlikten muaf oluyormuş bu konuda başka bilgisi olan arkadaşlar varmı? ayrıca askeri hastanede rapor vermeden diyet bozduruyorlarmış doğrumu? Bilgisi olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.. Allah' a emanet olun...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Çölyak olup yakın zamanda askerlik işlemi yapan arkadaşlarımız varsa lütfen deneyimlerini burada paylaşsın.

Benim bilgim aşağıdaki gibidir:

Madde 40

A) [Askerlik yaparlar]
    1. Diabetes mellitusa bağlı olmayan geçici hiperglisemiler, glikozüriler, mellitüriler.
    2. Önemli şikayeti olmayan kontrol edilebilen ve kişinin çalışmasına engel teşkil etmeyen hafif derecedeki hipoglisemiler.
    3. Glukoz tolerans bozukluğu olanlar.
    AÇIKLAMA: Sekonder tipde glikozürilerde (Hipertiroidi, Hiperpitüitarizm, Tireotoksikozis, Gastrektomi, Gastroenterostomi vb.) neden olan hastalığa göre işlem yapılır.
    4. Komplikasyon yapmamış kontrol altında tutulabilen primer hiperürisemiler.

B) 1. Önemli şikayete neden olan endokrin veya immün sisteme bağlı hipoglisemiler. [Askerlik yapmazlar]
    2. Komplikasyon yapmamış ve kontrol altına alınabilen diabetes mellituslar.

C) 1.Önemli şikayeti gerektirip kontrol edilemeyen hipoglisemik sendromlar. [geçici rapor verilir, daha sonra yeniden değerlendirilir]

D) 2. Her hangi bir organda komplikasyon yapmış diabetes mellitus. [Askerlik yapmazlar]

Ama, şeker oranını tespit için büyük bir sorun var:
    16 Mayıs 2010
    TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, askeri hastanelerin rapor verebilmek için “‘Önce diyeti bozun, hastalığı gözleyelim, öyle rapor verelim’ diyorlar. Bu hastaların komaya girmesi demek” dedi.
    Üskül, şunları söyledi:
    “Birinci derece diyabet ve çölyak hastaları, askerlikten muaf olmak için rapor almaya gittiklerinde ‘rejiminizi bozun, izleyelim. Öyle rapor verilim” ediyorlar. Rejimlerini bozarlarsa ya komaya girecek, ya rahatsızlanacak, ya da ölecek.
    Diyabet hastalığı ile ilgili benim de katıldığım iki büyük kongrede bu konu gündeme geldi. Türkiye’de 6 milyon diyabet hastası var. Bir milyon çölyak hastası olduğundan sözediliyor. Bunların ne kadarı birinci derece diyabet bilmiyorum ama önemli bir kitle. Milli Savunma Bakanı ile konuştum. ‘Tekrar konuyu inceleyeceğim’ dedi. Bu konuda kamuoyu oluşturmak gerekir.”
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    KADİR EROL Avatarı

Son Giriş
    15.12-2013
    Saat
    19:03
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet arkadaşlar bu arada yeni üyeyim hepinize s.a geçmiş olsun cümleten. mesajımda bahsettiğim gibi çölyak ve aynı zamanda kronik fmf hastasıyım çölyak nedeniyle çalışamıyorum.askerlikden muafım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Çölyak nedeniyle mi askerlikten muaf oldunuz Kadir bey? Çölyak rahatsızlığı olup yakın zamanda askerlik işlemi yapan var mı?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...