Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    erhanweb Avatarı

Gerçek Adı
    erhanweb
    Son Giriş
    02.05-2014
    Saat
    15:33
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Küçük yaşta yüksek ateşten İntakt kulak sıkıntısı ile işitme kaybı yaşadım. Sağ ve solda 45db çivarında duyma eşiği var. Konuşmam da çok düzgün değil. Askerlikten muaf olabilirmiyim?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bir fikri olan var mı arkadaşlar?

Askere alınma olasılığınız alınmama olasılığınızdan daha yüksek gibi geliyor bana. Ama belirleyici olan şey işitme ve konuşma seviyeniz. Sanırım ancak muayenede öğrenebileceksiniz kesin yanıtı...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    erhanweb Avatarı

Gerçek Adı
    erhanweb
    Son Giriş
    02.05-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki iki kulak ta 50 olsaydı muaf olabilirmiydim acaba?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Şu haller muafiyet sağlar:

B) 1. Bir kulak fısıltı sesini 3 (dahil) metreden (30 dB) mesafeden işittiği halde diğer kulağın fısıltı sesini 1 metreden daha az (65 dB ve daha fazla) mesafeden işitmesi, tam sağır olması ya da tam sağıra yakın olması.
    2. Her iki kulağın fısıltı sesini 1 ilâ 2 metre arası (40-65 dB arası) mesafeden işitmesi.
    3. Bir kulağın işitmesi normal olduğu halde diğer kulakta saf ses odyogramda konuşma frekanslarında total işitme kaybı veya 90 dB ve üzerindeki işitme kayıpları (Bu maddenin değerlendirilmesinde 100 dB seviyesindeki klik stimulusla yapılan işitsel uyarılmış potansiyeller (ABR) testinde cevap elde edilememiş olması şarttır).
    4. İşitme kuvvetini, bu maddenin (A) diliminin (1) veya (2) numaralı fıkralarında belirtilen miktar kadar azaltmakla birlikte her iki kulakta 4000 (dahil) frekanstan itibaren 60 dB’in üzerinde nörosensoriyel işitme kaybı.

D) 1. Her iki kulağın fısıltı sesini 1 metreden aşağı (65 dB ve daha fazla) mesafeden işitecek olan ileri derecedeki sağırlıkları.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    erhanweb Avatarı

Gerçek Adı
    erhanweb
    Son Giriş
    02.05-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sağolun Bülent bey... Yalnız anlamadığım bir konu var. Benim kayıp durumu 45db. Ben bu kanunun B-2 MADDESİNE göre
    (Her iki kulağın fısıltı sesini 1 ilâ 2 metre arası 40-65 dB arası) muaf olabiliyorum.
    D 1 MADDESİNE GÖRE (Her iki kulağın fısıltı sesini 1 metreden aşağı (65 dB ve daha fazla) mesafeden işitecek olan ileri derecedeki sağırlıkları) muaf olamıyorum.
    Hangi maddeye göre muamele görüyoruz?

Üye
    karasinek77 Avatarı

Son Giriş
    04.10-2013
    Saat
    22:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet olursun ama gülhaneden gelen bilgiye bakmalı benimde 55 db oranındadaydı yani 1 metreden sonrasını duyamadığım için muaf oldum.

Üye
    TufanOzkara Avatarı

Gerçek Adı
    Tufan
    Son Giriş
    31.05-2016
    Saat
    08:27
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    benim işitme ve konuşma engelli kardeşim askerlikten muaf..
    raporunda;
    (h91)çok ilri derecede sensorinöral işitme kaybı+(r47) konuşma bozukluğu,
    işitme engeli(H)
    konuşma engeli(()
    özür durumuna göre tüm vucut fonksiyon kaybı oranı % 43

diyor ve sürekli raporu var elinde