Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 27 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    taxin01 Avatarı

Gerçek Adı
    tahsin kaplan
    Son Giriş
    17.01-2014
    Saat
    00:40
    Yaşadığı Yer
    adana cukurova
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    meraba bn askerligim bitmesine 1 ay kala tip bir seker hastasi oldum 2002 yılında terhisd oldum sonrada cürük werdiler bana askeriyeden maas baglanırmı acaba sunan özürlü raporumda war 100 de 40 bilgi werirseniz sewinirim

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:44
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Şeker hastası oldunuz diye askeriye size niye maaş bağlasın?

Sadece gazilere maaş bağlanır.

Üye
    taxin01 Avatarı

Gerçek Adı
    tahsin kaplan
    Son Giriş
    17.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana cukurova
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

buna benzer bise paylasmıslar kardes formda sadece sordum

Üye
    taxin01 Avatarı

Gerçek Adı
    tahsin kaplan
    Son Giriş
    17.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana cukurova
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

metebe kardesim tüm raraporlara baktılar beni heyete sokacaklar bi sansim war bak cünkü bn görew sürende hasta oldum doktor ilk askere giderken muane oldugum tahlileri bile istedi askeri hastaneden suan beklemedeyim ama seni dinlesem bu hakka sahip olamıcaktim bilmediniz seylere yorum yazmayin lütfen..insanlar yanılmasin bnim gibi

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Değerli arkadaşım,

Dilerim siz haklı çıkarsınız da ben yanılırım.
    Ama benim bildiğim askerlik sırasında "göreviniz nedeniyle malul gazi" (vazife malülü) olmadıkça siz emeklilik hakkından yararlanamazsınız. Yani askerlik görevinizle ilgili bir durumdan dolayı hastalanmış olmanız gerekir.

Ben tıp doktoruyum. Yanılıyor da olabilirim ama Tip I Diabetin doğrudan askerliğinizle ilişkilendirileceğini sanmıyorum. Aslına bakarsanız böyle bir nedenle "malul gazi" veya vazife malülü sayılmanızda anlamsız olur. Çünkü bu otoimmün, yani bağışıklık sistemi hastalığıdır. Malul gazi olabilmek için ise askerlik göreviniz nedeniyle bu hastalığa yakalandığınızın ispatlanması gerekir. Bildiğim kadarıyla askerlik diabetin nedenleri arasında yoktur.

Bağlanan bu maaşın amaçı çatışmada sakat kalanlar, kaza kurşunuyla yaralananlar, askeri araç kullanırken kaza geçirenler, kimyasal maddeler nedeniyle zehirlenenler vs. gibi askerlik nedeniyle çalışma imkanını sürekli olarak kaybetmiş kişilerin kaybını karşılamaktır.

Ama sizi 2022 maaşı için yönlendirebilirler ki bu doğrudan askerliğinizle ilgili bir durum değildir.

Veya "Adi malüllük" ile ilgili bir işlem başlatılmış olabilir ki, bu haktan yararlanabilmek için belli sayıda gün çalışmış olmanız gerekir.

Ayrıca düşünürseniz, şeker hastalığı askere gitmeden ortaya çıkanlar veya askerlikten sonra ortaya çıkanlar askeriyeden maaş alamazken, sizin durumunuzda olanların alması size mantıklı geliyor mu?

Neyse, sonuçta ilgili heyetler yasa çerçevesinde bu konuda karar verecektir.

Dilerim siz haklı çıkarsınız. Kolay gelsin.

Belki göz atmak istersiniz.. AYİM'in bu konuda aldığı bazı karar örnekleri:
    Askeri Yksek dari Mahkemesi

Özet olarak hepsinde: "rahatsızlığı askerlik nedeniyle ortaya çıkmadıysa vazife malülü sayılamaz" diyor.

Üye
    taxin01 Avatarı

Gerçek Adı
    tahsin kaplan
    Son Giriş
    17.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana cukurova
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

anliyorum sizi ama bunlar psikolojik bnm olay cok farkli awukatlada görüstüm sansin war diyor en azindan dava aciıp tazminat hakkın war diyor .. sagol yinede

Üye
    code Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

metepe zaten tıp doktoru olduğun vicdani yargılarından belli adam askeriyede iken bu hastalığa yakalnmış belki çok zor şartlarda doğuda askerlik yaptı sürekli stres ve sonucunda bozulan metobolizma sonucu bu hastalık daha erken yaşta çıktı. senin mantığın şu: adam arabadan iniyor adama araba çarpıyor ölüyor, kaskodan ilgili bedel isteniyor ama kasko "adamın tek ayağı arabada tek ayağı o an asfaltta olduğu için arabadan inmiştir bu sebeple bizi ilgilendiren bir mevzu değil bu" deyip işi kapatmaya çalışıyor sizcede aynı mantık değil mi?

Üye
    fulya35 Avatarı

Gerçek Adı
    fulya
    Son Giriş
    02.01-2017
    Saat
    21:54
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben yenı uyeyım ama dayanamadım benımde bır tanıdıgım vardı bu arkads gıbı arkadsımız gazı degıl ama vazıfe malulu olur ya metepe doktormus sayın metepe bey ılla askerde vurulana maas baglanmaz bıldıgım kadarıyla yuzde yuz kazanır davada acabılır dıye dusunuyorum ben ıyı bır askerı avukat tutarsa ıyı olur bence bende emeklılıgım geldıgı zamanlar cok arastırmalar yapmıstım bu sıte bılgılendırme amaclı sanırım herkes bılgısı olanlar yorumunu yapıyor sanırım umarım benımde aydınlatıcı yorumum olmustur bu arkadsımızın derdıne deva yerıne kafa karıstırmak gıbı bısey yapılıyor gıbı geldı bana

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Sayın code, sayın fulya35,

Öncelikle şunu netliğe kavuşturalım... Arkadaşımızın maaş alıp almayacağına karar verecek olan kişi ben değilim. Buna önce sağlık kurulu heyeti, sonra da SGK yetkilileri karar verecek. Ben sadece bu konudaki uygulama mantığını ortaya koymaya çalışıyorum.

Gönül ister ki ülkede hiç birimiz çalışmayalım, hepimiz maaş alalım, refah içinde yaşayalım. Ama yasalar sadece belli şartlar altında çalışamayacak duruma gelen kişilere maaş bağlanmasına karar vermiş.

Sayın code,
    Demişsiniz ki belkide güneydoğuda zor şartlarda görev yaptı, stres nedeniyle bu hastalığa yakalandı... Olabilir elbette. Ama siz benim verdiğim linklere bile göz atmamışsınız. Onlardan 3 tanesi güneydoğuda askerlik yapan uzman askerlerin ruh sağlıklarındaki bozulma nedeniyle açtığı davalarla ilgili.

Diğer taraftan, bu konularda vicdani olarak değil, adillik çerçevesinde karar verilmesi gerekir. Eğer arkadaşımızın rahatsızlığına askerlik yapması neden olduysa elbette tazminat talep etmesi en doğal hakkıdır. Doktor olduğumu söylerken amacım, şeker hastalığı gibi çevresel değil, genetik ve bünyesel nedenlere bağlı rahatsızlıkların bu çerçevede değerlendirilmesinin zor olduğunu belirtmek içindi. Büyük olasılıkla arkadaşımız askere gitmese de bu hastalıktan müzdarip olacaktı. Eğer heyet ve SGK'da bu şekilde düşünürse yasalara göre ne tazminat ne de maaş hakkı olabilir.

Dediğim gibi, dilerim ben yanılmış olurum... ama benim aklıma yatmıyor bu iş.

Üye
    edi_67 Avatarı

Gerçek Adı
    ertan
    Son Giriş
    20.05-2012
    Saat
    20:58
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

istersenin bakin ayimde sitesinde acilan dahada cooook davalar var mesela hepatit b askeri de kapan lar dava acmislar ayime ama hepsi kaybedmis ,orda kararda ayni arkadasimizin dedgigibi
    ispatlamalari lazim yaziyor,

Üye
    VotkaLimon Avatarı

Gerçek Adı
    Ertuğrul
    Son Giriş
    02.11-2011
    Saat
    00:41
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aynı durum benim içinde geçerli.
    Bende askerlik döneminde crohn hastalığımın teşhisi kondu ve elverişli değildir raporu alıp terhis edildim.
    Üzülerek belirteyim ki diyabet gibi crohn gibi fmf gibi sebebi net belli olmayan hastalıklarda
    hiçbir hak taleb edemeyiz belki dayandırılabilecek tek şey askerlikte yaşanan aşırı stresdir.
    O da çok mantıklı değil çünkü asker olmasan gene aynı tarihlerde hastalığının başlaması mümkündür.
    Yani ranzada yatarken düştün diye maaş bağlanmaz ancak ranzanın sağlam olmasının sorumluluğu başkasında ise
    ve o ranza bozuk yada bir ayağı kırık olduğu için yere düşüp engelli kaldıysan o zaman tazminat davası açarsın.

Ancak tüberküloz gibi, hepatit gibi bulaşıcı hastalıklar için tazminat yolu açıktır. Ancak onlar için de maaş bağlanma olayı yoktur diye biliyorum.

Üye
    taxin01 Avatarı

Gerçek Adı
    tahsin kaplan
    Son Giriş
    17.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana cukurova
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sizi cok ii anlıyorum ama bn tam 17 ay askerlik yaptım seker bnde son 1 ay kala cıktı tam 1056 glukoz gataya gönderdiler direk ordada 2 ay yattım normal terhrisim mi aldım bana sonra düzelt cürük yaptır dediler subenden öle kaldi sogolun yinede

Yasaklı Üye
    gönüldostu Avatarı

Son Giriş
    27.10-2012
    Saat
    23:43
    Yaşadığı Yer
    afyon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bakın sevgili arkadaşım.
    Şimdi şeker hastası birincisi genetik.
    İkincisi çevre faktörleri rol oynar.
    Askeri hastane heyet sizin çevresel faktörler sonucu,
    askerde şeker hastası oldugunuza kananat getirir ise, malulen emekli etmeleri söz konusu olabilir.

Ama ailenizde annenizde babanında diyabet var ise genetik olarak olmuş bir hastalıktır.
    Tıp1 şeker hastalığı zaten 20 yaşlarda görünüyor.
    O yüzden bence maaş bağlamayacaklar sanırım.
    Bence fazla ümitlenme.
    Avukat parasına yazık. Git 2022 özürlü maaşı yazır.
    Ordan ömss gir devlet memuru ol bak keyfine bence!!!

Üye
    fulya35 Avatarı

Gerçek Adı
    fulya
    Son Giriş
    02.01-2017
    Saat
    21:54
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gonuldostu kardes ezbere konusmuyalım seker hastalıgı genetık degıldır artık gunumuzde sıgara ve alkol hayvansal gıdalar da seker tansıyon kalp koah hastalıklarına yol acıyor bu kardesımız askerde yaptıgı gorev ıcabı seker hastaslıgına bulasmıs olabılır yapacagı sey askerden once seker hastalıgı olupda saglamsın dıyen askerı persononelı sonra asker yapan askerıyıye dava acmak olur ve 2000 senesınde memetcık sıgortası yapıldı elverıslı olarak askere gıdenler elverıssız olarak gerı geldıklerınde memetcık sıgortasından faydalanırlar artı memetcık vakfıda elverıssız raporu alanlarada 3 aylık sakatlık maası baglıyor askerıden emeklı sandıgından terorle mucadele sehıt yakını ve gazıler almaz vazıfe malulu olanlarda alır lar ve gazılık unvanı verılmezler

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    fulya35;

Siz hangi meslekle uğraşıyorsunuz? Ben tıp doktoruyum ve şeker hastalığının "bulaştığını" hayatımda ilk defa sizden duyuyorum. Şeker hastalığının ailesel (genetik) unsurları vardır. Çevresel faktörler Tip2 diyabete yol açabilirler. Bu da sıklıkla ileri yaşlarda ve beslenmeye bağlı (alkol değil!) görülür. Gençlerde görülmez. Gençlerde görülen genellikle Tip 1 diabettir ve neredeyse her zaman otoimmun kaynaklıdır.

Askerlik gibi ciddi fiziksel aktivite içeren dönemler aslında diabet hastalarına tavsiye edilen yaşam tarzıdır.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon