Sayfa 1 / 8 12345 ... SonSon
Toplam 116 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    pantelis Avatarı

Son Giriş
    25.01-2011
    Saat
    12:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    doğumumun zor olmasından dolayı kendimi bildim bileli sağ kulağım zor işitir.ailemin çocukken yaptırığı testler dışında işitme kaybımın ne olduğunu bir kaç gün önesine kadar bilemiyordum(testler sonucu hala aanlamış değilim).
    forumlardaki bu konula ilgili mesajları uzun süredir araştırıyorum fakat aklıma takılan soruları kafamda yanıtlayabilmiş yada cevap bulabilmiş değilim.mesajımı okuyanlara biraz durumumdan bahsetmek istiyorum...
    2002 senesinde liseden mezun olduğumda askerliğimi tecil ettirmek için askeri hastaneye sevkimi istedim ve bu durumumdan bahsettim.o zamanlar beni odyometrik teste tutarak sağlam raporu verdiler.abr tesi falan olmadı.
    aradan 7 sene geçti,ben gördüğüm her rütbeli askere durumumdan bahsettim.kimisi askerlik yapabileceğimi,kimisi yapamayacağımı söyledi ama genel kanı hastanede bunun belli olacağı yönündeydi.
    geçen hafta itibariyle üniversiteden mezun oldum ve askerlik süresinin uzayacağından(kısa dönemler için)hemen askerlik problemimi aradan çıkarmak istiyorum.bunun içinde askerlik yapaıp yapmayacağımın bir fikrini oluşturmak üzere 2 gün önce odyometrik test yaptırttım...

değerli arkadaşlar;benim cevaplayamadığım birkaç soru için banaa yardımcı olursanız ve varsa yaşadığınız deneyimleri anlatırsanız mutlu olurum...

1)elimdeki odyometrik testi yorumlayamıyorum.doktora ısrarla sormama rağmen işitme kaybımın oranını söylemedi.odyometrik testte sadece size aktarabileceğim
    saf ses ortalaması,hava yolu:sağ;110 sol;15
    2)bu testle askeri hastanede gireceğim test aynı çıkarmı?
    3)abr testinde neyin ne olması gerekiyo?
    4)eğer ben çürük isem bu bana neden lisede askerliğimi tecil ettirirken verilmedi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

"saf ses ortalaması, hava yolu: sağ 110 sol 15" in anlamını bilmiyorum ben de. Bu konuda foruma açılan başlılara bakarak mukayese yapabilirsiniz. Mesela:
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: omer19 Mesajı Gör
    Sol kulak 40 desibel ve üzeri olsaydı %100 "Askerliğe elverişli değildir" raporu verirlerdi.Kesinlikle raporun verilmeme durumu olmazdı.Benim devlet hastanesinde her iki kulak (bilateral) 68 desibel çıkmıştı.Askerdeyken Eskişehir Askeri Hastanesinde sol kulak 53 dB, sağ kulak 58 dB çıktı.ve bana "Askerliğe elverişli değildir" raporu verildi.Sizin sol kulak 25 dB.Bu sebepten kesin birşey söyleyemem.Ancak sağ kulağınız benim ölçülerimden yüksek.88 dB ileri derece kategorisinde.Hatta çok ileri kategorisinin eşiğinde.Bu sebepten size büyük ihtimal rapor verilebileceğini söyleyebilirim.
    Her koşulda askeri hastane kendisi test yapmak isteyecektir. Oradaki testle sivil hastanedeki test arasında mantık olarak bir fark olmaması lazım.

Tecil aşamasında muafiyete dair değerlendirme yapılmaz.

Üye
    pantelis Avatarı

Son Giriş
    25.01-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim

Üye
    ccc_07 Avatarı

Gerçek Adı
    ihsan
    Son Giriş
    30.10-2010
    Saat
    10:12
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende dün askerlik şubesine gittim ilk yoklamamı girdim,
    10 yıldır işitme engelli olduğumu % 70 duymadığımı ve 11 yıldır epilepsi olduğumu söyledim,beni ısparta askeri hastaneye sevk ettiler,pazartesi günü ıspartaya gidicem
    senin elindeki raporların hiçbir faydası olmuyor hatta bakmıyorlar bile BÜLENT abininde dediği gibi askeri hastane kendisi yapıcak

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    11:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Evet askerlik için askeri hastane kendi ölçümlerini yapıp rapor çıkartıyor. Ben Gölcükteydim.Babam astsubaydı.Orada Askeri Deniz hastanesi olmasına rağmen biz raporu veremeyiz İstanbul GATA'ya gideceksiniz dediler. Bende GATA'ya gidip raporu almıştım.

Üye
    pantelis Avatarı

Son Giriş
    25.01-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam engelliler.biz site halkı....
    forumda birçok kere bu problemim hakkında bilgi alışverişi yapmaya çalıştım fakat tam bir bilgi elde edemedim...ilk önce site yöneticilerinden bu yazımda ve başlığımda değişiklik yapmamalarını ve kaldırmamalarını rica ederim
    değerli arkadaşlar;üniversiteyi eylül dönemimde bitirdim ve askerliğim geldi çattı.bunun yanında kendi işim var ve nişanlıyım.eylülden beri çevremdeki kimi kesim sağlık problemimden dolayı askere gidersin kimi kesim gitmezsin kimi kesim ise gidersin şu kadar yaparsın çürük alırsın gibi şeyler söylüyorlar.her kafadan ayrı sesler çıkıyor yani.bu soruların cevabı için biliyorumki gidip tecilimi bozdurmam gerekiyo ve sağlık heyetine girmem gerekiyo.fakat içinde bulunduğum durum birz karışık gibi çünkü eğer askere kesin gideceksem bunu ailevi iş vs. nedenlerle erteleyebilirim...
    okulu bitirdiğim günden beri 2 defa odyometrik teste girdim(eğer pahalı olmasaydı abr testinide yaptıracaktım).bunun üzerine askeri mevzuatı okudum ve dolaşmadığım internet sitesi kalmadı,fakat yine gördümki her kafadan ayrı bir ses çıkıyor.
    değerli arkadaşlar sorunum sağ kulağımda ve işitme kaybım ilkinde 110 db ikincisinde 112 db çıktı....sol kulağımda ise ilkinde 15 db ikincisinde 10 db...
    ben bu neticelere göre askerlik yaparmıyım,emsal durumda olan arkadaşlar varmı ve bu dereceler abr testinde değişkenlik gösterirmi?bana yardımcı olacak,yol göterecek ve deneyimlerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi iletir,hayır dualarımı sunarım...

Üye
    Sametmenc05 Avatarı

Gerçek Adı
    Samet Yasin
    Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    20:23
    Yaşadığı Yer
    Amasya-Merkez
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

110 db olan kulagın çok ağır dereceli işitme kaybı yani duymuyor. ama 15 db olan kulak ise çok az tek kulak duyuyorsun...

Üye
    mujde54 Avatarı

Son Giriş
    12.11-2012
    Saat
    10:53
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence seni askere almazlar. tanıdığım tüm işitme engelli arkadaşlarım askerlikten muaf oldu.

Üye
    pantelis Avatarı

Son Giriş
    25.01-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

değerli arkadaşlar,ben bu işitme bulgularımla askeri sağlık yönetmeliğine bakarak yorum yapamıyorum.bu konuda bana yorum yapabilecek yada varsa deneyimini paylaşabilecek bir arkadaş yokmu.lütfen yardımcı olun.gidip gitmeyeceğimi bilmeden hemen tecil bozdurmak istemiyorum

Üye
    hakanaca Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan CANTÜRK
    Son Giriş
    26.11-2017
    Saat
    20:46
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

sağlık sorunuzu varsa hakkınızı arayın askerlikde olsa gitmeyin diğer arkadaşların hayatını tehlikeye atarsınızı

Üye
    pantelis Avatarı

Son Giriş
    25.01-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya arkadaşlar ben ne anlatmak istiyorum cevaplar nasıl geliyor anlamıyorum.soruma cevap verebilecek arkadaşlar yokmu?

Üye
    al bunu Avatarı

Son Giriş
    21.04-2015
    Saat
    21:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

abr testinde beyine giden ses dalgalarını ölcuyorlar sanırım. senin yalan soyleyip soylemedigin ortaya cıkıyor. yani yalan soyluyosan sen ayvayı yedin yavrum..
    lisede tecil ettirirken daha dusuk bir kaybın varmıs sanırım ya da ilerde gecer belki demişlerdir

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili pantelis,

Kimse size burada askere gidersiniz yada gitmezsiniz diye kesin yanıt veremez, verse de doğru olmaz... Çünkü buna karar verecek olan askeri hastanenin heyetidir... Bir kulağınızda 10 dB diğerinde 112 dB kayıp, birinin neredeyse sağlam, diğerinin neredeyse kapalı olduğunu gösteriyor... Bu da gösteriyor ki belirli bir yöndeki sesleri alıyorsunuz ancak diğer yöndekileri zorlukla duyuyorsunuz...

Ama öncelikle askerlik şubesi tarafından hastaneye sevk edileceksiniz, sevkiniz yapıldığında orada KBB bölümünün doktoruna gidip durumunuzu anlatacaksınız... O da size ilgili testleri aynı hastanede yaptıracak, heyete sonucu yazacak.. 8-10 bölüm uzmanının ve başkanın bulunduğu heyetin karşısına çıkacaksınız, orada size sorular sorulacak ve muaf olup olmadığınıza kurul karar verecek...

Ben nasıl muaf olduğumu anlatayım size... İlk sevkimde askeri hastanede testler yapıldı, heyete çıktım; 1 yıl erteleme verdiler.... 1 yıl sonra tekrar aynı hastaneye sevk edildim... Yine aynı testler yapıldı, heyetin karşısına cihazımı cebime koyup girdim... Bir iki birşeyler soruldu, sonra dışarda benim durumumda olan engellilerle birlikte bir kaç saat beklettiler ve askerin birisi gelip sonuçları tek tek dağıttı... Benim aldığım kağıtta, "askerlik yapmaya elverişli değildir" yazıyordu... Aldığım kağıdı, askerlik şubesine gidip teslim ettim, böylece bitti...

ABR (Bera) testi ile normal odiyo sonuçlarınızın fark göstermemesi gerek... Çünkü ABR denilen test işitme sinirinin uyarana yanıtını otomatik kaydeder... Odiyo testinde ise işitme sinirinin uyarana yanıtını siz elinizdeki butonla gönderirsiniz... Yani ikisinin çok az farkla benzer olması gerek.... ABR genellikle bebeklerde uygulanıyor çünkü onların eline buton verip "ses geldiğinde butona bas" deme şansları yok...

Benim sevk olduğum askeri hastanede KBB uzmanı doktor, "ben heyete sonucu sunacağım ama geri planda askere alınabilirsin" demişti.. Ama sonuç muafiyet oldu... Sonuçta senin askere gidip gitmemen sevk olduğun hastanedeki KBB doktorunun yazacağı sonuca bağlı... O "uygundur" derse geri planda yaparsın, "uygun değildir" derse muafiyet alırsın... Ama önce "1 yıl erteleme"yi mutlaka alacaksın.. Ona göre planlarını yap... Umarım sonuç istediğin gibi olur....

ABR hakkında bir yazıyı da burada paylaşayım;

ABR (BERA) TESTİ NASIL YAPILIR?
    İşitsel Beyinsapı Davranımı (ABR/BERA) testi objektif, yani bebeğin katılımını gerektirmeyen ve odyolojik tanıda yaygın olarak kullanılan en geçerli elektrofizyolojik yöntemdir. Yenidoğan bebeklere genellikle doğal uykusunda yapılabilir. Doğal uykusunda yapılamayan bebeklere ve daha büyük çocuklara sedasyon altında yapılır. ABR işlemi bebeğe hiçbir zarar vermez ve canını acıtmaz. Bebeğin alnına ve kulak arkalarına yerleştirilen ufak elektrodlar ve kulaklara takılan kulaklık ile özel bir sesli uyaran gönderilir ve işitme sinirinin uyarana cevabı kaydedilerek işitme eşikleri saptanır.

Sağlıklı ve işitme kaybı açısından risk faktörü bulunmayan bebekler tarama testinden üç kez kalırsa ABR testi uygulanır. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalmış olan veya işitme kaybı açısından diğer risk faktörleri taşıyan bebekler ise tarama testine ek olarak mutlaka ABR ile de değerlendirilmelidir.

Üye
    pantelis Avatarı

Son Giriş
    25.01-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

allah razı olsun.yarın gidicem askeriyeye umarım şans benimle olur....hayırlısı neyse o olsun

Üye
    pantelis Avatarı

Son Giriş
    25.01-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    2 gündür askeri hastanede yapılan testler boyunca size bana vermiş olunan bilgileri sunacağım...

ilk başta odyo testine girdim ve sonuç: sağ108db/70db sol:18db/-db
    ayrıca odyoda şöyle bir ibare mevcut:
    STANGER:negatif sağ kulak hy eşikleri basınç,ky eşikleri titreşim olarak algılıyor...

bu testten sonradoktor röntgen ve abr testi istedi..
    röntgende;
    BİLATERAL SCHÜLLER GRAFİ:mastoid sellüler aerasyonlar bilateral normaldir,yazıyor...
    abr testi için ocak ayına gün verdiler..

yorum yapabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler....

Sayfa 1 / 8 12345 ... SonSon