Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 32 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kemaltanca Avatarı

Son Giriş
    20.02-2012
    Saat
    09:09
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    22 Kasım 2010 Güncel:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: kemaltanca Mesajı Gör
    Merhabalar
    1 yıl sevk tecili aldıktan sonra süre dolunca tekrar muayene için askeri hastaneye gittim ve sonunda askere elverişli degildir raporu aldım.
    Bilmek isteyenler olabilir diye yazıyım dedim.

________
    Merhabalar
    Ben aralik ayinda askere gidicem ve bir sene once 82 derece kifoz ve 25 derece skolyozum oldugu ortaya cikti. bu yuzden askeri hastaneye sevk istedim ve bugun itibari ile aldim. ancak belirsizlikten dolayi cok kotu bir ruh hali icindeyim...

ben surekli fizik tedavi ve yuzme aliyorum ve bunlari yapamazsam ameliyat olmak durumunda kalabilirim.
    acaba daha once basina boyle bir durum gelen var mi veya 82 derece kifoz ve 25 derece skolyoz ile curuk alabilir miyim bilen var mi?

Teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Bu derece kifoz ve skolyozla mutlaka muaf olursun.

Şu durumlar muafiyet nedenidir:
    barışta muaf, savaşta çağrılabilir:
    B) 1. Omurganın görünüşünü bozacak derecede açı yapan, kompansatris açı gösteren tüberküloza bağlı bulunmayan eğrilik ve şekil bozuklukları (Skolyoz, kifoz, jibozite, lordoz vb.).
    2. Hareket, his veya stabilite bozukluğu yapan spina bifida, spondilolistezis, sakralizasyon, lumbalizasyon, tamamen iyileşmiş veya aktivetisi durmuş Mal de Pott.
    3. Omurganın hareketlerini % 25’den fazla kısıtlayan, devamlı ağrı ve stabilite bozukluğu yapan spondilartritler, travmatik veya dejeneratif hastalıklar, Scheurman hastalığı, Ankilozan Spondilitis.
    4. Nedeni ne olursa olsun bir vertebrada tam laminektomi, servikal vertebralarda yapılan tek seviyeli, diğer vertebralarda üç vertebrayı içine alan füzyon ameliyatları.
    5. Göğüs kafesinin ileri derecedeki şekil bozuklukları.
    6. Radyolojik olarak kanıtlanmış, aynı seviyeden bilateral veya iki ayrı seviyeden tek taraflı açılarak yapılmış disk hernisi ameliyatları, semptomatik, nörolojik defisit yapmış veya ameliyat sonrası nörolojik defisitleri düzelmiş veya devam eden en az iki seviyeli hemilaminektomi ile (diskektomi yapılmamış olsa bile) tedavi edilmiş, radyolojik olarak kanıtlanmış spinal stenozlar, reoperasyona rağmen düzelme göstermeyen yetersiz spinal cerrahî.
    7. Vertebraların tedavi edilmiş veya edilmemiş iyi huylu tümörleri.
    8. Her tip odontoid kemik fraktürleri ve atlantoaksiyel dislokasyonla

savaşta da barışta da muaf:
    D) 1. Bel kemiğinin beden hareket ve faaliyetlerini çok ileri derecede bozan veya görünüşü bozacak derecede şekil bozukluğu yapan eğrilik veya şekil bozuklukları (Asimetri, torsiyon ve fiksasyon gösteren geniş kavisli skolyozlar, sabit ve aşırı lordoz, çok keskin açı gösteren kifoz ve başka şekil bozuklukları).
    2. İleri derecede hareket ve his bozukluğu yapmış sakralizasyon, lumbalizasyon, spina bifida, omurganın konjenital malformasyonları, spondilolistezis ve ankilozan spondilitis.
    3. 2 vertebrada tam laminektomi veya 2’den fazla vertebrada kısmî laminektomi, servikal vertebralarda yapılan birden fazla seviyeli füzyon ameliyatları.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kemaltanca Avatarı

Son Giriş
    20.02-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bilgiler icin tesekkur ederim ancak benim korkum malum bizde biraz isler bastan savma yurudugu icin ilgilenmeden direk sen gidebilirsin diyebilirler
    cunku nitekim bugun askerlik subesindeki doktora askeri hastaneye sevk etmesi icin gittigimde bana ustumu cikarttirdi sole bi uzaktan bakti hmm kifoz buyuk gibi duruyo ama bence seni askere alirlar sadece komando yapmazlar dedi moralimi bozanda bu oldu tabiki bu doktor yetkili bi doktor degil sadece askeri hastaneye sevk verebiliyor ama askeri hastaneye gitmeden bilgi sahibi olmak istedim

bu sizin yazdiginiz yukaridaki maddelerden hangisi benim durumuma isaret ediyor
    B) 1. Omurganın görünüşünü bozacak derecede açı yapan, kompansatris açı gösteren tüberküloza bağlı bulunmayan eğrilik ve şekil bozuklukları (Skolyoz, kifoz, jibozite, lordoz vb.).

eger bu ise bu biraz goruse bagli degilmi ? (orda kac derecelik aci olmasi gerektigi vb yazmadigi icin)

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Yukarıdaki maddelerin tamamı muafiyet nedeni.

Bence velev ki başta yorum yapıp alsalar bile, gittiğinde yeniden hastaneye sevk alır ve muaf olursun.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kemaltanca Avatarı

Son Giriş
    20.02-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhabalar durumu merak edenlere 10 gun askeri hastanede surundukten sonra bugun kararim cikti
    ve sevkimi 1 yil uzattilar(smk 63/C)
    oysaki bakan doktor once B grubu (yani savasta tabi,barista muaf) karari vermeyi dusundu sonra baska bir doktorun fikrini aldi ve o bu karari bozup 1 yil sevk tecili verdi, resmen insan hayatiyla oynuyorlar.Oysaki bu rahatsizlik duzelebilecek birsey degil
    Şimdi benim merak ettigim benim sevkimi 1 yil uzattilar ama ben bu sure icerisinde yuksek lisansa baslamak istersem daha fazla uzatabilirmiyim bilen birisi varmi?
    Birde daha sonra muayeneye gittigimde askere alma ihtimalleri olurmu yoksa en kotu yine 1 sene ertelemek zorundami

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

1 sene sonra yine kontrole gidersin ve bu sefer tamamen muaf sayarlar. Doktorlar -özellikle askerlik konusunda sahte rapor düzenleyen çeteler ortaya çıktığı zamanlarda- sorumluluk almamak adına böyle uzatıyorlar işi...
    Dediğim gibi, bir yıl sonra muaf kararını %99 alırsın.

Üye
    kemaltanca Avatarı

Son Giriş
    20.02-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bilgileriniz icin tesekkur ederim sadece aklima takilan sivil bir doktor bana sey demisti
    sen yedek subay adayisin belki bi doktor "bunu askere alalim nasilsa agir is vermezler" diye dusunup seni komando olamaz diyerek askere alabilir demisti sizce boyle birsey mumkunmudur

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Bilemiyorum. Dilerim böyle bir doktorla karşılaşmazsınız.

Üye
    kemaltanca Avatarı

Son Giriş
    20.02-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar
    1 yıl sevk tecili aldıktan sonra süre dolunca tekrar muayene için askeri hastaneye gittim ve sonunda askere elverişli degildir raporu aldım.
    Bilmek isteyenler olabilir diye yazıyım dedim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Hayırlı olsun.
    Ve bu güncel bilgi için de çok teşekkürler.

Üye
    slough Avatarı

Gerçek Adı
    okan
    Son Giriş
    09.10-2011
    Saat
    17:59
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba ,

Ben 34 yasindayim ve onumuzdeki hafta kisa donem askerlik karari aldiracagim. Yillar once bagirsak aktiviteleri icin cektirdigim rontgende omurga egrilik oldugu farkedildi ama uzerinde hic durmadik. Su anda bel agrilarim artti ve gun boyu oturarak calismak yada uzun sure ayakta kalmak belimi ciddi anlamda acitiyor. Biraz arastirdigimda aslinda cok ciddi bir rahatsizlik olan Skolyoz ile ilgili sonuclara ulastim. Onumuzdeki hafta doktora gidecegim fakat oncesinde sizlerin yorumunuzu almak istedim. Rontgeni ekliyemiyorum maalesef

Bir de anne ve baba tarafinda seker mevcut ve ben eskiden hipoglisemikdim fakat son yapilan olcumlerde sekerimin yukseldigi ve diyabetige aday oldugum soylendi.

Sizce bu durum askerlik ile ilgili herhangi bir durum teskil eder mi?

Yardim ve desteginiz icin simdiden tesekkurler.

Saygilarimla,

Üye
    bilgeadam Avatarı

Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    14:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

rahatsızlıklarınızı belirtirseniz sizi askeri gataya sevkederler tam teşekküllü heyete sokarlar sizi orda karar verilir askerlik yapıp yapmayacağınız

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Aşağıdaki şartlar mevcutsa muaf tutulursunuz (şeker ile ilgili olarak bir muafiyet söz konusu olmaz):

- Omurganın görünüşünü bozacak derecede açı yapan, kompansatris açı gösteren tüberküloza bağlı bulunmayan eğrilik ve şekil bozuklukları (Skolyoz, kifoz, jibozite, lordoz vb.).
    - Bel kemiğinin beden hareket ve faaliyetlerini çok ileri derecede bozan veya görünüşü bozacak derecede şekil bozukluğu yapan eğrilik veya şekil bozuklukları (Asimetri, torsiyon ve fiksasyon gösteren geniş kavisli skolyozlar, sabit ve aşırı lordoz, çok keskin açı gösteren kifoz ve başka şekil bozuklukları).

Üye
    slough Avatarı

Gerçek Adı
    okan
    Son Giriş
    09.10-2011
    Saat
    17:59
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tekrar merhaba ,

Doktordan gelen Skolyoz Grafisindeki bilgiler asagidaki gibidir. Teknik terimler oldugu icin anlamakta gucluk cekiyorum. Mesela "Grade II Rotasyon" ve "Pelviste Sol Eleve 4.3 Derece Tilt mevcuttur" un anlami nedir?

Yorumlarinizi rica ederim.

--------------------------------------------------------------------------
    SKOLYOZ GRAFİSİ
    Vertebra korpus yükseklikleri, disk aralıkları, kostovertebral eklemler normaldir.
    Kemik yapılarda litik-skleroitk yer kaplayan lezyon saptanmadı.
    Lomber vertebral kolonda konveksitesi sola apeksi L2 vertebra düzeyinde 13 derecede skolyoz ve grade II rotasyon mevcuttur.
    Pelviste sol eleve 4.3 derece tilt mevucttur.
    Bilateral sakroiliak ve koksofemoral eklemler doğal izlenmektedir.
    ----------------------------------

Saygilarimla,

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Okan, inan ben de anlamıyorum. Mukayesen, görünüşte fark edilip edilmemesi olsun bence...

Sayfa 1 / 3 123 SonSon