Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 32 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sossuransoran Avatarı

Son Giriş
    10.09-2013
    Saat
    18:13
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selam sizden bir konuda yardımcı olmanızı rica edicem. şimdi ben skolyoz ameliyarı oldum sırtımda boydan platin var askere gitme durumum nedir_? son olarakda şimdi askerlikte tecıllıyim muayene olmadım acaba tecılı kaldırıp muayene olabılır miyim askere gıdıp gıtmeme konusunu ogrenmek için... teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Eğrilik ve hareket kısıtlılığı varsa, muaf olursun.

Evet, tecilini kaldırıp askeri hastaneye sevk alabilirsin. Ama, unutma, "askere gider" raporu verilirse, bu sefer "paldır küldür" askere alırlar...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    sossuransoran Avatarı

Son Giriş
    10.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

işte korktuğum noktada o. sırtımda platin var ve belli süre yürürken ve ayakta dururken agrı yapıo. askelik işimi halledeyim diyorum ama tecili kaldırdığımda ya askere gidersin derlerse ondan korkuyorum kesin emin olmam lazım platin varsa gitmemek kesin mi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Tersten gidersek, şunlar varsa askerliğe elverişli diyorlar:
    Hareket, his ve stabilite bozukluğu yapmayan, paravertebral kas spazmı göstermeyen, uzun süre ayakta durma ve yürüyüşte bel ve bacak ağrısı meydana getirmeyen spina bifida occulta, hiatus sakralis, birinci derecede spondilolistesiz (67 nci maddede yer verilen Ek Şekil 1’de belirtildiği şekilde) iyileşmiş soliter ve multipl vertebra kırıkları, tek ve çift taraflı sakralizasyon, lumbalitasyon, tropizm (Hiç bir klinik belirti vermeyen sadece radyolojik olarak saptanan tek seviyedeki spina bifida occulta
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    sossuransoran Avatarı

Son Giriş
    10.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şimdi bende bazı etkileri var. mesela uzun süre ayakta duramıyorum. belli süre yürüyebiliyorum. yoruldığumda mutlaka oturmam uzanmam gerekıyor.şimdi emin olamıyorum ya bunları söylememe ragmen askere el verişliysen derlerse... ayrıca bazı arkadaslar platin varsa kesinlikle almıyorlar diyorlar bende platin ve vidalarda var..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Bilemiyorum Okan.

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    287
    Verilen Beğeniler
    94
    Blog Mesajları
    17

akrabamızın oğlu skolyozdu.korse kullanmıştı ,ameliyatsız iyileşti.görünürde bişeyi yok,askerliğinide uzun dönem yaptı yenilerde

Üye
    sossuransoran Avatarı

Son Giriş
    10.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki platin varsa askerliğe alma durumları var mı?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Salt platin muafiyet sağlamaz sanırım. Bir şekilde hareket kısıtlılığına sebep olmalı...

Üye
    edi_67 Avatarı

Gerçek Adı
    ertan
    Son Giriş
    20.05-2012
    Saat
    20:58
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaslar benle beraber bir arkadas heyete girmisti ,o arkadasda belinde kolunda ve bacaginda 6 seneden beri platinler varmis birinci ben girdim heyete parmak bastirip cikardilar beni saat 4 kadar bekle
    dediler ,benden sonra o arkadas girdi cikti dedim ona parmaklarina bakim baktim kirmizi boya yoktu bana kirmizi bir boyayla parmak bastirdilar,orda ben anladim o arkadasin askerlige elverisli degildir
    raporunu alamadigina ,bana sordu niye parmaklarimi sordun dedi ben tabi morelini bozmamak icin hic öylesine dedim icerde ne dediler kararini okurkern dedim valla hic anlamadim ama ben cürük almisimdir dedi bana beni bu platinlerle askere alcak degiler ya dedi kendini cürük almaya sartlandirmis ,ben icimden cocuga cok üzülüyorum tabi niyemi cünkü ben askerlige elverissis olanlanlara kirmizi boyayla parmak bastiryorlar bunu iyi biliyordum o basmadigina görede ya ertesi yila birakildi yada askere alindi ,neyse ben onla beraber raporlar gelinceye kadar bekledim,raporlar geldi cocuk raporunu okudu surati degisti ne oldu dedim al oku dedi okudum karar: A yaziyordu komando olamas spor yapamas askerlige elverislidir yaziyordu sonra orda sekretere sordu bu nedemek oluyo diye
    oda senin askerl olur kararin cikmis ama geri hizmete yaparsin demisti sekreter ,tabi cocuk üzüle üzüle asti ye giti yani terminale eskisehirden geliyordu
    inanirmisinis dahada o cocuga üzülmem devam ediyor, unutamiyorum onu o halde askere almalarini ama onlarda tabib lerde saglik tüsügüne göre karar veriyorlar onlarin elinden de bir sey gelmiyor ,demek o arkadasin hastaligi tüsükte askerlik yapabiliyor yoksaki askerligi elverisli olmadigi halde askere elverisli karari veremesler askeri tabib ler cünkü ondanda korkuyorlar yanlis karar vermekden baslarini agritmak istemesler

Üye
    ethem özdemir Avatarı

Son Giriş
    21.02-2013
    Saat
    11:36
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent hocam keskin açıdan kasıt kaç derece bende kifoz var derecesini bi türlü cıkaramadım...

arkadaşlar 70 derece kifozum var...destekli ve desteksiz film çektiler...destekli filmde arkadan biri sırtımdan var gücü ile düzeltmek için ittirdi...destekli filmde açı 50 derece destekksiz filmde açı 70 derece cıktı...vakti zamanında askeeri okul elemelerinde kifozdan dolayı elenmişdim...şimdi beni acaba askere alırlar mı...internette bi türlü kaç derece ile muaf olurum onu bulamadım...lütfen bi yardım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Derecesini bilemiyorum ama, bu başlıktaki ilk iki mesajımda genel bir sınır çizilmiş aslında. Kendini o tanıma göre değerlendirebilirsin sanırım. Birinci kriterin dışardan görünüp görünmemesi olsun, ikincisi de nefes dahil bir hareket kısıtlılığına yol açıp açmaması olsun.

Üye
    ethem özdemir Avatarı

Son Giriş
    21.02-2013
    Saat
    11:36
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaslar 28 ocakda izmir hatay askeri hastanesine askerlik subesi tarafından sevk edildim. ilk önce beni fizik tedaviye sevk ettiler oradanda ortopediye sevk ettiler. ortopedist binbaşı sende deformasyon var...git şu filmleri çektir gel de ondan sonra konusalım dedi... biz de ertesi gun sabahtan erkenden röntgene gidip filmleri çektirdim...
    ögleden sonra filmleri alıp ortopedi polk.doktora göstermeye gittim. doktor filmlere bakıp evet seni askerlikten muaf etmemiz gerekiyor bunun için filmlerin açısını radyoloji uzmanına ölçttür de gel dedi... ben de filmlerle hemen rdyoloji uzmanının odasına gidip kifozun açısını ölçtürdüm...
    işde o anda beynimden vurulmusa döndum... cünki radyoloji uzmanının ölçtüğü açı 35 dereceydi ve benim rahatsızlıgımı adam görmezden gelip pis pis sırıtıyordu... herneysse ben bu moral bozuklugu ile filmleri ve sonucu alıp tekrar ortopedi polkiline gidip doktora muayene oldum... doktor olm sonuclar ortada bu durumda sana askerlige elverişlidir komando olamaz kararı vermem gerekiyor ama sen istersen bu açıyı bir daha ölçttür çünki filmle açı pek alakalı değil dedi... ben de hemen tekrar radyoloji uzmanının yanına gidip tam rica edecektim ki bir daha ölçermisiniz diye adam beni odasından kovdu... hadi canım hadi askere vermedim işde raporunu dedi... (bu arada kendim anestezi teknisyeniyim 10 yıldırda devlet memuru 2 cocuk babasıyım...yani karsısındaki insanı hayvan gibi azarlamasını hiç hoş karıslamıyorum...)

adamın odasından kovulan ben ise tekrar ortopedi poliklinigine gidip durumu anlattım... evlat ben seni bide göguse sevk edeyim bide o uzman degerlendirsin dedi ve ben gogus polkiliniginin yolunu tuttum... ona da derdimi anlattım adam filme ve radyologun kararına bakıp biraz tebessum etti... yani galiba oda ölçülen dereceyi saçma bulmusudu... velasıl gögusdende bişi cıkmayınca ortopedist bana komando olamaz asker olur kararını yapısdırdı... karara itiraz et diye ısrarla da söledi...

yani arkadaslar dısarıda 3 ortopedi uzmanına 1 de radyoloji uzmanına ölçüdürdüğüm açıların hiçbir anlamı yokmuş yada dısardaki uzmanlar hiçbişi bilmiyormus askeriyenin radyoloji uzmanı herseyi bliyomus... herseyin bu kadar basit olmayacıgını birileri bunlara anlatması gerekiyor... karsısındaki vatandasın degersiz oldugunu ve insanların saglıkları ile dalga gecirilmeyecegini birilerinin öretmeleri gerekiyor galiba...
    (bu arada o radyoloğun adı serkan mış... sen gel hem beni 2002 de 45 derece kifoz var diye askeri okul elemelerinde ele hem de 10 sene sonra 35 derece kifoz un var hadi askere de... bu orduyu bunun gibi vatandaşlar yönetiyorsa vay halimize....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

yönetmelikte yapılan yeni değişiklik:

Madde 63/B-1:

"“1. Omurganın ayakta çekilen radyografilerinde COBB açısı değerleri;
    a) Skolyoz deformitesi için, ön-arka planda; torakal seviyede 26-45, lomber seviyede 21-50 derece arası deformiteleri.
    b) Kifoz ve lordoz deformiteleri için yan planda;
    Servikal bölgede; (-1)-(-10) derece arası kifoz ve 66-75 derece arası lordoz,
    Torakal bölgede; (-1)-(-10) derece arası lordoz ve 66-75 derece arası kifoz,
    Lomber bölgede; (-1)-(-10) dereceden fazla kifoz ve 96-110 derece arası lordoz deformiteleri.”
    "

Eski hali: " B) 1. Omurganın görünüşünü bozacak derecede açı yapan, kompansatris açı gösteren tüberküloza bağlı bulunmayan eğrilik ve şekil bozuklukları (Skolyoz, kifoz, jibozite, lordoz vb.). "

Üye
    kuntyz Avatarı

Gerçek Adı
    ERTAN UGAR
    Son Giriş
    23.05-2013
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhabalar;

ilk olarak böyle faydalı bir site için admin teşekürllerimi sunarım...

Benim şöyle bir problemim var skolyoz 72 prof hesaplarken çok şaşırdım bildigimiz matametiksel işlem yapıyor 72 derece kifozdan askerlikten muaf olabilirmiyim çünkü günlük hayatımı çok etkiliyor ....

Merhabalar 72 skolyoz ölçüm cıktı.günlük hayatta engelliyor askerlikten muaf olurmuyum ?

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon