Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 41 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gothic Avatarı

Son Giriş
    23.02-2010
    Saat
    19:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar,
    göz tembelliği askerlikten muaf mı? internette araştırdım o kadar çok şey söylenmiş ki.
    benim sağ gözümde çocukluğumdan beri var. 29 yaşındayım ve tecilim bitti. bunca yıl sıkayetçi olmadım ama meslegimide gözümdeki yorlmadan kaynaklı bıraktım. resimle uğraşıyordum. şu an kitapçıyım. sağ gözümü en son lisedeyken kontrol ettirmiştim. doktorun hiç bir çözümü olmadıgı söylediginde ,uğraşmadım sol gözümle idare etmeye çalıştım.
    sol gözümde sadece 0.75 astigmat var
    sağ gözümle i 1 metreden bile 72 puntoluk bir harfi okuyamıyorum.

şimdi butün bunları size yazmak saçma ama askerlik ve hukuki olayı anlayabilmek için önce size bir sorayım dedim.

simdiden teşekkürler.

Üye
    1Umut Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşım,
    Öncelikle şunu söyleyeyim ki engelli olarak çalışmak için alınan raporun mevzuatı ile askerliğin verdiği "askerlik yapamaya elverişli değildir" kriterlerinin mevzuatı farklıdır. Sizin durumunuzla ilgili olarak bir askeri doktordan bilgi almanızı öneriyorum. Şunu söyleyebilirim ki askerlikten muaf olabilmenin kriterleri engelli çalışan olarak kabul edilme mevzuatındaki şartlardan sizin açınızdan daha müsbettir.
    Ben de gözlerimdeki yüksek derece miyop astigmattan dolayı muaf oldum.
    Gözlerdeki derecesinin her göz için ortalama 7,00 derece miyop veya hipermetrop olması gibi bir durum alt sınır diye kabataslak bir bilgim var. Ancak tabii sizin durum biraz farklı ve astigmat durumlarının hesabı hakkında ise pek fikrim yok.
    Benim muaf olduğum dönemde sadece tek gözünde ufak tefek sayılabilecek durumlardan bile "askerlik yapamaz" raporunun verildiği gördüm. Gözdeki rahatsızlıklar askerlik yapmak veya muaf olmak için biraz daha önemli bir kriter oluyor sanırım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Askeriye bu konuda çok nettir: Görüntüsünde en küçük bir "yamukluk" olan adamdan asker olmaz!
    Yani, görmeye dair kriterler bir yana, bir gözünüzde dışardan bakınca belli olan bir şaşılık vb. durum varsa, nizamiyeden içeri adım attırmazlar! Çok şükür

TSK HASTALIK VE ARIZALAR LİSTESİ / GÖZ HASTALIKLARI listesi'nde "Camlarla düzeltildikten sonra her iki gözün görme dereceleri" diye arattırın, görmeye dair tüm kriterlere ulaşırsınız.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gothic Avatarı

Son Giriş
    23.02-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim askadaslar.pazartesi doktora gidecegim gelişmelerden de haberdar edeceğim sizleri.çünkü toplumda % 2oranında bu rahatsızlık varmış yani her 100 kişiden 2 sinde ambliyopi (göz tembelliği) varmış belki benim edindigim bilgiler benden sonrakilere ışık tutar.
    not: böyle birşeyi tecrübe etmiş arkadaşlar var ise yazarsa sevinirim.askeri hastahanede izlemem gereken yolda belik yardımı olur verilecek bilgilerin.
    sonrunuma cevap ve yorum yazan arkadaşlara şimdiden Teşekkürler

Üye
    Mürekkep Avatarı

Son Giriş
    14.08-2010
    Saat
    10:17
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gothic Merhaba,

Benimde sol gözümde doğuştan göz tembelliği var ve askerlikten muaf oldum.Sol gözümle çok yakın mesafeden parmak sayabiliyorum.

Üye
    gothic Avatarı

Son Giriş
    23.02-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MERHABA DOSTUM

dostum izledigin yolu bana anlatırsan sevinirim.askeri hastahanede nasıl bir tavır takınmalıyım mesela.çünkü muaf olma istegine karşı gıcıklık yapabilirler diyor bazı formlarda.

öz önce doktor öncesi kendimce bir görüş testi yaptım.
    monitörde bir worl belgesi acıp harfler yazdım rastgele!

saglam gözümle yani sol gözümle 5 metrelik bir mesafeden 48 puntoluk bir harfi okuyabilyorum.48 punto aşagısını okuyamıyorum ama!
    göz tembelliği olan gözümle yani sağ gözümle 40- 50 cm'e yaklaştığımda bile zorlanarak,hatta tahmin ederek bilioyorum.ama yinede yanıldım.
    sormak istedigim şey şu dstum sana anlattıgım kadarıyla gözümde rahatsızlık yeterlimi.birde süreç içinde neler bekliyor beni.
    Şimdiden teşekkürler dostum

Üye
    gothic Avatarı

Son Giriş
    23.02-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hocam merhabalar
    bugun doktora gittim ve gözümün 10/1 gördügünü söledi. digeri ise saglam. mevzuata göre muafım ama başka bişey çıkmazsa...

teşekkürler yardımlarınız için.

Üye
    mirankalkan Avatarı

Son Giriş
    10.11-2010
    Saat
    13:42
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım göz tembelliğinden nasıll muaf oldun bende de aynı durum var hemen hemen hiç kullanamıyorum çok yakından bile parmakları göremiyorum bulanık bir şeklide ancak renklerini bile ayırt edemiyorum nasıl yapıtın da rapor verdiler
    banada anlatırsan sevinirim izlediğin yolu

ya göz tembelliğinden muaf olanlar izlediği yolu anlatsında bizde yapalım muzdaribiz bu konuda

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

mirankalkan, yoklama zamanın geldiğinde askeri hastanye sevk isteyeceksin, orada gerekli tetkikler yapılacak ve askerlikten muaf olacaksın...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gothic Avatarı

Son Giriş
    23.02-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mirankalkan;

ben muaf olmadım henüz araştırmalarıma göre muafım ama orada ne olur bilmem. bir kaç güne kadar şubeye gidecegim ordandan askeri hastahaneye sevkimi isteyecegim. bakalım ondan sonra nasıl bir sonuç çıkacak.
    gelişmelerden haberdar edecegim sizleri

Üye
    gothic Avatarı

Son Giriş
    23.02-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bugun tecilimi bozdurup askeri hastaneye gittim artık ne olacaksa olsun diye!ama öncesinde devlet hastanesinden heyet raporu çıkarttım.oradaki doktorun teşhisi ambliyopi ve %90nın üzerinde bir görme kaybı var bir gözümde diğernde yok yani sağ %100 sol %10 görüyor.askeri sağlık mevzuatında bir gözdeki görme oranının 10/2 den aşağı ise (yani %20nin altında demek istiyor)muaf ediliyorsun.
    fakat askeri hastanedeki hekimin beni muayenesinde sendeki tam olarak ambliyopi deil dedi optik atrofiymiş. bunun içinde cihazları ( vep testi)olmadığı için üniversite hastanesine gönderdi yarın o testi yaptıracağım.ardından inceleyip kurula sevk edecek beni.yine sonrasında gelişecek olayları anlatırım.kalın sağlıcakla

Üye
    trident01 Avatarı

Son Giriş
    28.07-2010
    Saat
    23:34
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,

Sağ gözümde ileri derecede ambliyopi (Göz tembelliği) var, 10/1'den dahi az görüyor. (Panodaki en büyük harfleri bile okuyamıyorum sağ gözümle) Çok kalın bir camla en fazla 10/1 olarak düzeltilebiliyor.

Sol gözümde ise hafif 0,75 hipermetrop var.

Yorumları okuduğumda, "tek göz Yüzde 80'den az görüyorsa muaf olunur" deniyor fakat "tek göz tamamen kör olsa bile diğer gözde önemli bir problem yoksa alırlar önemli olan 2 gözün de bozuk olması" da deniyor, hangisi doğru bunların?

Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden çok teşekkür ederim.

Bu arada Gothic arkadaşım senin durumun ne oldu bu konuda?

Saygılarımla,

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Bir göz tamamen körse, askerlikten muaf tutulur; bu kesin.

Kriter şu:

B) (Değişik: 6/12/2004 – 2004/8202 K.) 1. Camlarla düzeltildikten sonra her iki gözün görme dereceleri toplamı 10/10 ile 4/10 arasında olması (10/10 ve 4/10 hariç).
    AÇIKLAMA:
    0.4 ile 0.8 arası + 0.1,
    0.4 ile 0.7 arası + 0.1 ile 0.2 arası,
    0.4 ile 0.6 arası + 0.3,
    0.1 ile 0.5 arası + 0.4.

2. Camlarla düzeltildikten sonra bir gözün görme derecesinin 4/10 ile tam arasında olduğu hâlde, diğer gözün görmesinin 2/10’un altında olması (0.1 ve altı).
    AÇIKLAMA:
    TAM ile 0.4 arası ve + 0.1 ve altı.

D) 1. Camlarla düzeltildikten sonra her iki gözün görme dereceleri toplamının 4/10 ve daha aşağı olması.
    AÇIKLAMA:
    0.1 + 0.1 ile 0.3 arası,
    0.2 + 0.1 ile 0.2 arası.

2. Bir gözün görme derecesi ne olursa olsun, diğer gözde görme yokluğu (Işık hissi olsa dahi)
    AÇIKLAMA:
    (P+P) TAM ile (P+P) arası.

Üye
    trident01 Avatarı

Son Giriş
    28.07-2010
    Saat
    23:34
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yanıt için teşekkürler, evet bu yönetmeliğe göre muaf oluyorum ancak göz tembelliği nedeniyle görme keskinliğiniz camlarla düzeltildikten sonra 0,1 ya da 10/1 olsa bile dünya üzerinde göz tembelliğinden dolayı oluşan görme azlığını yüzde yüz tespit edecek alet olmadığından, görmeniz gerçekten 10/1'in yüzde 10'un altında bile olsa örneğin GATA daki doktorlar sizin yazıları okuyamadığınıza inanmıyor, rapora "yüzde 20 görüyor" yazarak askere yolluyorlarmış.

Göz tembelliğinden dolayı muaf olan arkadaşlar nasıl muaf olduklarını ve hangi hastaneden bu raporu aldıklarını yazarlarsa çok sevinirim.

Saygılarımla,

Üye
    gothic Avatarı

Son Giriş
    23.02-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    arkadaşlar bugun askeri hastane beni heyete sevk etti yarın heyetten sonra ankara gata sanırım ordan sonrasını anlatırım

Sayfa 1 / 3 123 SonSon