Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 43 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    exodus123 Avatarı

Gerçek Adı
    melis
    Son Giriş
    05.09-2014
    Saat
    08:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar merhaba,

Söz konusu durum şu an acemiliğini yapan nişanlım için geçerlidir. Forumda benzer konuları araştırdım fakat net bir cevaba ulaşamadığım için sizden detaylı bilgi bekliyorum.

Kendisinde doğuştan göz kayması var. Sağ gözde hiç bir problem yok fakat sol gözde %90 görme kaybı tespit edildi. Sürekli olmasa da çoğu zaman sol gözünde dışardan da rahatlıkla görülebilen dışa kayma oluyor ve ayrıca kendisi solak. Dolayısıyla nişan gözü ve tetik parmağı sol olduğu için atış vs. yapması imkansız gibi görünüyor. Kendisi şu an kısa dönem acemliğini Kastamonu 5. jan. al. kom. da yapıyor. Gideli 2 gün oldu, burdan GATA'ya ( ki muhtemelen Ankaradaki olur) sevkini isteyecek. Eğer acemilik süresince çürük raporu alamazsa usta birliği için Şırnak İl Jand. a gidecek.

Herkes birşeyler söylüyor. Kimisi mevzuata uygun olduğunu ve kesin çürük alabileceğini söylüyor; kimisi de GATA'daki doktorların insafına kaldığını, mevzuata çok bakmadıklarını, çürük vermeyeceklerini fakat geri hizmette paspas vs. işleri için görevlendirilebileceğini söylüyor. Benzer durumda olup çürük alan ya da bir yakınından bilenler lütfen aydınlatsın.

Üye
    yesil_izmit Avatarı

Son Giriş
    20.08-2016
    Saat
    18:31
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

göz rahatsızlığından dolayı çürük almış biri olarak yazıyorum. eğer gözlük numarası 7 ve üzeri ise çürük verilir. % 90 görme kaybı bir gözün hemen hemen hiç görmemesi demektedir.
    Bu nedenle % 99 çürük alacaktır.

Üye
    exodus123 Avatarı

Gerçek Adı
    melis
    Son Giriş
    05.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yesil_izmit abi biraz daha detay verebilir misin rica etsem. Prosedür nasıl işliyor, hangi askeri hastaneye gittiniz, ortam doktorların tavrı yaklaşımı nasıldı gibisinden. Kendisi mühendis ayrıca. Bu durumun avantaj veya dezavantajı olur mu kendisi için ?

Üye
    yesil_izmit Avatarı

Son Giriş
    20.08-2016
    Saat
    18:31
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Melis hanım,
    Öncelikle kendini sevk ettirmesi lazım eğer sevk etmezler ise ısrar etsin kendini sevk ettirsin.
    Göz doktoruna gittiği zaman doktor onu bazı makinelere sokacak zaten göz derecesi ortaya çıkacaktır. Burda dikkat etmesi gereken nokta şu eğer göz tembelliği var ise göz numarasından bağımsız olarak göremez. Göremediği harfleri direk görmüyorum desin
    Eğer dediğiniz gibi göz tembelliği var ise, gözlük yada lens taksa bile tam bir görmeye sahip olması imkansız
    Bana askere gitmek istiyor musun diye de sormuştu ben gitmek istiyorum demiştim ona rağmen çürük vermişlerdi
    Çok büyük ihtimal çürük alacaktır. Ama örneğin sınır olan göz derecesi olan 7 nin altından bir görme kaybı çıktı. Mesela 6 derece miyop diyelim bu durumda sağlam verirler ama eğer göz tembelliği var ise göz derecesi 6 da olsa çürük alması lazım.
    Göz tembelliği miktarı Cihazlarla % 100 tespit edilememektedir
    Doktorlar hastanın beyanlarına harfleri okuma durumuna göre karar verir bunu da bir alt bilgi olarak vereyim
    Umarım verdiğim bilgilerin faydası olur

Üye
    besimbicer Avatarı

Gerçek Adı
    beessy
    Son Giriş
    22.12-2016
    Saat
    13:49
    Yaşadığı Yer
    tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

göz bozukluğu şikayeti ile doktora çıkmasını isteyin.muhtemel heyete girip çürük alıcaktır.(askeri kanun uygun ise)

bende 12 askerlik yapıp ilk göz muyanemde çürük aldım. sag5.50+2.75sol5.00+3.50 bimere askerlik muayenesinde muyane edilmedigimide ihbar ettim bir sonuç cıkmadı hakkınızı arayın.

yesil_izmit;
    sevk etmezlerse diye birşey yok.rahatsızlı olan kişi revire çıkmakta özgürdür rahatsızlıgını takım komutanına bildirerek revire çıkar. o anda sevk etmeyen kişinin rütbe isim soyisim bulundugu askeri bölüm,kışla ismini bir boş kagıda dilekçe olarak yazsın hiç vakit kaybetmeden bir üst rütbesinde olan askere iletsin.aynı gün içinde çözüm almazsa bir üstüne aynı dilekçeyi versin. kışla amirine oda ilgilenmez ise bimere başvurun gerekli işlemler yapılıcaktır.

bir saniye bile beklemeyin.

Üye
    neyzen86 Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:25
    Yaşadığı Yer
    ısparta
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba.
    öncelikle geçmiş olsun. göz tembelliği hastalığı genelde doğuştan veya yaşlılığa bağlı göz rahatsızlıklarının sonucunda oluşur. belli bir yaştan sonra tedavisi yoktur. hiçbir şekilde gözlük veya lensle tedavisi mümkün değildir. sadece son yıllarda nerovizyon tedavisi sayesinde hastaların görme oranı arttırılmıştır.
    Ben de göz tembelliği rahatsızlığı ile askere gittikten 4 ay sonra askerliğe elverişli değildir raporu aldım.göz tembelliği olan birisi kesinlikle askerliğe elverişli değildir.süreç olarak görme probleminden dolayı revire yani doktora gitsin. hastanede muayene olduktan sonra heyete girecek .heyette; eğer bu rahatsızlığı tesbit edilmiş ise doktorlar mutlaka askerliğe elverişli değildir diye rapor verir. tabii bu süreç belki 1 hafta belki de 1 ayı bulur .benim işlemlerim 10 günü bulmuştu.

Üye
    Hayat yaşamaya değer Avatarı

Gerçek Adı
    Hayat
    Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    20:26
    Yaşadığı Yer
    ABD
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İyidie hiç askere gitmeden neden askeri hastahaneye sevk istemediniz garanti çürük vereceklerdir. geçmiş olsun gerçi geçen eden birşey yok

Ben önce askeri hastaheneye sevk istedim doktor üsteğmen beni gataya göndericem seni dedi orada film çekileceksin ve heyete cıkacaksın dedi gataya gitmeden askere elverişli olmadığımı söyledi ayrıca kayma varsa zaten göz tembelliğine inanırlar

Üye
    exodus123 Avatarı

Gerçek Adı
    melis
    Son Giriş
    05.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Askere gitmeden sağlık raporu çıkarmak istemedi çünkü bu gibi durumlarda önceden giderse uzun dönem yedek subay olarak atanma durumu oluyormuş. Yedek subaylık mevzuatıyla erlik mevzuatları bu açıdan farklıymış. Kendisi önce normal başvuru yaptı kısa dönemi garantilemiş oldu en azından. Er çıktığı için yedek subaylıktan da muaf oldu. Acemiliğini yaparken çürük için başvuracak. Dediğim gibi dışardan çok belli bir göz kayması mevcut. Doktor raporuna göre de %90 sol gözde görme kaybı var. Bölük komutanı önümüzdeki hafta gataya sevk edecekmiş. büyük ihtimal çürük alır evine dönersin demiş. beklemedeyiz, durumdan haberdar edicem. ayrıca sizler de bilgilendirmede bulunmaya devam ederseniz sevinirim.

Üye
    ersin köklüce Avatarı

Gerçek Adı
    ersin köklüce
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İyi günler herkese arkadaşlar benim sağ gözüm %90 görmüyor. Yani sağ gözümde göz tembelliği var. Sol gözümde bi sıkıntı yok. Bu durum askerlikten muaf olmama sebep olurmu? Bilen arkadaşlar tecrübesi olanlar varsa bilgi verirse çok sevinirim.
    Teşekkürler...

Üye
    exodus123 Avatarı

Gerçek Adı
    melis
    Son Giriş
    05.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Konuyu açan olarak şöyle söyleyeyim. Yukarda sorununu bahsettiğim yakınım üç gün önce askerliğe elverişsizdir raporu aldı. Fakat sadece görme kaybı yeterli olmayabiliyor çünkü dışardaki muayenelerde parmak sayma testleri vb ile görme kaybınız saptanıyor fakat tabi ki gatada bu ikna edici bir test değil. 1 metreden parmak sayamıyorum demeniz size kendi görme dereceniz hakkında bilgi verir fakat gata bu fikri cihazlarla test etmeden tabi ki sizin sözünüze güvenmez. Özel cihazlarla vep uygulaması yapılıyor ki bu cihaz da görme keskinliğinizi tam saptayamayabiliyor. Durum böyle olunca kesin tanı koymak için, göz tembelliğinizin neyden ileri geldiği, gözünüzde kayma olup olmadığı, kayma varsa stabil mi yoksa ara sıra mı olduğu, kaymanın derecesi gibi şeyler çok önemli oluyor bakın burası çok önemli. Yani gözdeki görme oranı kolay saptanan bir şey olmadığından, estetik görüntü ve rahatsızlığın seyri heyet kararında önemli rol oynuyor. Tek gözde %90 görme kaybı olup muafiyet alanlar kadar alamayanlar da var. Kesin bir şey söylemek yanıltıcı olabilir. Dediğim faktörler çok önemli.

Hatta bir yerde denk gelmiştim. Tek gözünde % 95 görme kaybı olan birisi vardı. Fakat şaşılık, kayma, leke tarzı bir görsel durum olmadığından, cihazlar da görme tembelliğini tam tespit edemediğinden muafiyet alamadı. Şansınız yarı yarıya.

Saygılar.

Üye
    ersin köklüce Avatarı

Gerçek Adı
    ersin köklüce
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Exodus 123 dediğiniz fiziki görünümün (yani şaşılık vs.) göz kusurunu değerlendirmede çokta dikkate alınacağını zannetmiyorum. Çünkü bildiğimiz gibi göz kusurunu değerlendirme artik eskisi gibi mercekler değil cihazlar kullaniliyor. Ki ben su ana kadar göz kusurunu tesbit edemeyen bir cihazla karsilasmadim. Tek fark şu cihazlar arasında %5-10 gibi bir fark oluyor. Bazi cihazlar %80 görme kaybi var diyor.bazisi %90. Ama su ana kadar gittiğim bütün doktarlar bana ümitsiz bi vaka gibi bakmistir dediğim gibi fiziki görünümün çok önemli olacagini zannetmiyorum( benim göz kusurunun yaninda tabi)

Üye
    exodus123 Avatarı

Gerçek Adı
    melis
    Son Giriş
    05.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu durumu çok uzun süre araştırmış ve muafiyet sürecinde yaşananları, gata'nın tutumunu, tetkik çeşitlerini bizzat gözlemlemiş olarak bilgi vermek amacıyla yazdım. Gatadaki süreci sivilde gittiğiniz hastanelerdeki tavır ve süreçle bir tutmamanızı tavsiye ederim. Bahsettiğiniz göz tembelliğinin pek çok çeşidi ve sebebi var aksine zannettiğiniz gibi bunu yüzde yüz tespit edecek bir teknoloji ne yazık ki yok. Sadece bazı tetkikleri kombine ederek karara varabiliyorlar. Bu tetkikler kişideki göz tembelliğinin sebebine göre yüzde yüze yakın sonuç verdiği gibi sizi sağlam gösterme ihtimali de var. Askeri hastaneye muafiyet almak için gelen yüz kişiden bir kaçı ancak muaf oluyor. Gözünde çapaklanma var beni muaf tutun, gözüm kaşınıyor beni muaf tutun diyen pek çok kişi geldiği için doktorların tavizi beklediğiniz gibi olmuyor ve sizin de probleminizi ilk etapta bahane olarak görebiliyorlar. Sürece girdiğinizde bu dediklerimi daha iyi anlayacaksınız.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:54
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Bilgilendirme için bir kez daha teşekkürler Melis

Üye
    ersin köklüce Avatarı

Gerçek Adı
    ersin köklüce
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir şey sormak istiyorum arkadaşlar. Göz tembelliği ile ilgili askeri yönetmelikte bir madde var mı? Bilgi verirseniz sevinirim.

Üye
    kmlklc Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    13:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ambliyopi yani göz tembelliğini bulamadım...Belki sen anlarsın...

Göz ile ilgili muaf tutulacak durumlar: (TSK yönetmeliği sayfa 66) GÖZ HASTALIKLARI

NOT: A maddeleri askerliğe elverişli, B maddelere barışta muaf savaşta askerlik yapabilir, C 1 yıl erteleme, D savaşta ve barışta muaf...

Sayfa 1 / 3 123 SonSon