Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    OnurBuca Avatarı

Gerçek Adı
    Onur
    Son Giriş
    19.01-2015
    Saat
    01:56
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba ben askerliğimi 2010 yılında tecil ettirmiştim o yıl askerliğe elverişlidir yazmışlardı.Ama aradan dört yıl geçti KERATOKONUS aşırı derecede ilerledi gözlükle her iki gözümde 10da6 görüyormuş,gözlüksüz her iki gözümde 10da4 görüyormuş bu durumdayken askerlikten muaf sayılabilirmiyim..Yoksa 2010daki elverişlidir raporumu geçerli olacak hala??Şimdiden cevaplarınız için TEŞEKKÜR EDERİM.

<R> S C A
    -5.75 -3.25 45
    S.E -7.50
    <L> S C A
    -5.50 -3.50 115
    S.E -7.25
    Gözlerimde Keratokonus sorunu var.üniversite okumaktayım bugün sırf muayene olmak için askeri hastaneye gittim,gözlerimde yukardaki değerler çıktı.Toplamı 14.75 yapıyo sanırım.Bu değerler muaf olmam için yeterlimi?Ordaki doktora sordum durumum ne olur diye dereceler yüksek dedi ama net bişey demiyor.Sizlerin bilgisi varsa cevaplarsanız çok sevinirim

Üye
    hayat+ümit Avatarı

Gerçek Adı
    orhan
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    17:30
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gözlerinizin derecelerinden ne olur bilemem ama ben başımdan geçeni anlatayım. Her iki gözümde de keratokonus var. Sol gözüm 3 metreden parmak sayabiliyor. Sağ gözümle okuma mesafesinden okuyabiliyorum. Askerlik için kağıdım geldiğinde, memleketim de ki askerlik şubesine gittim. Orada ki astsubay "seni bu rahatsızlıktan muaf saymazlar" dedi. Rica ettim ve "şansımı denemek istiyorum" dedim. Beni önce İzmir de bir askeri hastaneye sevk ettiler. Daha sonra İstanbul GATA ya sevk edildim. Ve askerlikten muaf oldum. Çünkü keratokonus lu hastanın lens dışında görme şansı yoktur. Doğal olarak bunu herkes bilmez. Lensle askerlik yapacak değilsiniz. Normal hayatta bile çok zor bir durum. Allah kolaylık versin.

Üye
    ammar b.ali Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Hüseyin
    Son Giriş
    09.03-2014
    Saat
    21:33
    Yaşadığı Yer
    Şanlıurfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar hayat+ümit Orhan bey
    Pazartesi tecil için Askeri Hastaneye gideceğim. Keratakonus var. lensli değerleri mi dikkate alıyorlar? malum lensle bırakın askerliği yolda yürümek bile zorlaşıyor. gözlüğüm de var ama tam netlik sağlamıyor. Doktor her ikisinde de %90 görme netlik kaybı var demişti.
    muafiyet söz konusu mu.

Üye
    hayat+ümit Avatarı

Gerçek Adı
    orhan
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    17:30
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Lensli değerler olur mu hiç lenssiz hali baz alınır. Lens kullanırken ne kadar iyi görürsen gör lensle askerlik yapılabilir mi? İtiraz etseler bile askeri hastaneye sevk için ısrar ediniz. Allah şifa versin.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Gözlükle ya da lensle fark etmez, görme bu araçlarla düzeltileibliyorsa, muafiyet verilmez diye biliyorum.

Ayrıca yönetmelikte görmeye dair maddeler: http://www.engelliler.biz/forum/aske...ml#post1398979

Üye
    gabriel1227 Avatarı

Gerçek Adı
    emin toktaş
    Son Giriş
    29.10-2015
    Saat
    23:25
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaslar tek göz kertokonus askerlikten muaf olma durumu nasıl lütfen yardımcı olun

Üye
    İsmailhatay Avatarı

Gerçek Adı
    İsmail hatay
    Son Giriş
    14.07-2014
    Saat
    03:29
    Yaşadığı Yer
    Şanlıurfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim de aynı şekilde sağ gözümde keratokunus var ve astigmat ile göz tembelliği var yine anı şekilde aynı gözde. Öğretmenim ve 25 temmuzda askerliğim belli olacak. Acaba keratokunustan dolayı muaflık alabilir miyiz ayrıca sol gözm açıkken neredeyse sağ gözümle hiç göremiyorum. Sol gözüm kapalıyken de 20-30 saniye sonra sağ gözümle yine hiçbir şey göremiyorum ve her yer karıncalanmış oluyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Görmede yol açtığı kısıtlılık önemli. Şurada bir çok arkadaşımız muaf tutulduğunu yazmış: http://www.engelliler.biz/forum/aske...konusu-mu.html

Sizler de kendi durumunuzla ilgili gelişmeleri ve sonucu buraya yazarsanız herkes için öğretici olur

Üye
    gabriel1227 Avatarı

Gerçek Adı
    emin toktaş
    Son Giriş
    29.10-2015
    Saat
    23:25
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    keratakonusum arkadaslar bu hastalık yüzünden iki kez erteleme aldım nasıl yırta bilirim askerlikten cvb yazın buarada canımı sıkmayın :