Toplam 13 mesajın 1-13 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sweden Avatarı

Son Giriş
    27.02-2013
    Saat
    08:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Diğer askerliğe elverişli değildir raporu olan arkadaşlar için de böyle mi bilemem ama obezler için maalesef zayıflama halinde askere sevk işlemi kesin gibi.

Benim 2005 yılında alınmış 33-D / F1 (Askerliğe Elverişli Değildir) Raporum var. (Bir sene öncesinde 33-C verip seneye bir daha gel demişlerdi 2. gidişimde direkt 33-D / F1 ile sağlık heyetine sevkettiler ve raporum kesinleşti)
    O günden bu yana askerlikle bir daha işim olmadı.

Ancak zayıflamam durumunda yeniden askere çağrılma gibi bir durumum söz konusu olup olmadığını araştırdığımda, daha önceden bu konuda askere alınma yönünde çıkan AYIM kararı olduğunu öğrendim.

Açılan davalardan anladığım kadarıyla zaten sevk işlemi kesin sayılır. Ancak askere gidip başladıktan sonra açılacak mahkeme sonucuna göre askere devam edilip edilmeyeceği mahkeme kararı ile belli oluyr. Yani mahkeme sonuçlanana kadar askerliğin yarısına gelme ihtimali bile var.

Çünkü mevzuat gereği biri seni askerlik şubesine ihbar ederse veya şuben senin dsyanı kaybettiği için yeniden çağırırsa veya senin askerliğe elverişli değildir raporu aldığın doktor alehine, başka bir asker yüzünden de olsa sahte rapor verdiğine dair dava açılırsa seni yeniden şubeye çağırırlar ve yeniden muayeneye gönderirler. Muayene sonucunda bu defa askerliğe elverişlidir raporu alacağın için derhal askere sevk işlemini yaparlar. Sen ancak bu aşamadan sonra dava açabilirsin. Dava açman askere sevk işlemini iptal etmez. Yani askere her halukarda başlarsın ve askerlik görevine devam ederken mahkeme sonucu beklersin.

Yeni bir hayat yeni bir düzen sağladıktan sonra bile ömrümüzün sonuna kadar bu ihtimali taşımamıza neden olabilecek emsal mahkeme kararlarından birini göstereceğim şimdi.

KARAR:
    Davanın tam metnini Milli Savunma Bakanlığı'nın Resmi Sitesinden Okumak İçin Tıklayabilirsiniz
    Askeri Yksek dari Mahkemesi
    ÖZET:
    TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre öngörülen kilo fazlalığı nedeniyle askerliğe elverişsiz hale gelinebilmesi için, bu durumun en az beş yıl devam ettiğinin saptanması gerekli olduğu halde, bu lazimeye riayet edilmeden davacı hakkında yetkili askeri hastanece verilen askerliğe elverişsiz raporunun üzerinden beş yıl geçtikten sonra yapılan ihbar sonucu sevkedildiği kontrol ve hakem muayeneleri neticesinde, yönetmelikte öngörülen kilo fazlalığı bulunmadığı belirlenen davacının askere sevkinde hukuka aykırılık yoktur.
    Aynı sitede bunun gibi bir çok karar var. Kimisinde idari istikrara aykırıdır şeklinde karar verilerek askerlik iptal edilmiş, kimisinde ise askere alınması uygun kararı çıkmış.

Örnek gösterdiğim dava da gördüğünüz gibi mahkeme "davalının kandırmaya teşebbüs ettiğine" ihtimal vermiş ve askerliğe elverişli değildir raporunun 5. defa değil, 4. defada verilmiş olmasını da sebeplerden biri olarak göstermiş. Zaten bir çok kişi 5. defa da değil 2. 3. veya 4. defada çürük raporu alıyor. Bunu alan biz değiliz veren askeriye. Ama bunun sorumluluğu bizimmiş gibi değerlendirilmiş.

Fazla kilolar hayatımın her dönemimi zehir etmekle kalmadı, kilolarımdan kurtulayım dediğim anda da karşıma böyle bir durum çıktı. Şimdi içinizde "askere gitmekten mi korkuyorsun ?" diyecek kişilere peşinen cevabım; Hayır askere gitmekten korkmuyorum. Bana verilen "artık askerlikle ilişiğin yok" anlamı taşıyan rapordan sonra haliyle kurduğum düzenimin bozulmasından korkuyorum. İş kuracağım kredi çekmem lazım. Yıllardır bu korkuyla kredi çekemedim. Çalışsam kredi borcunu öderim, ama ya zayıflayıp askere alınırsam ne olacak ? Bu borçlar aileme kalacak. Ödemyemeyip mahvolacaklar. Evlendim, çocuğum oldu. Karım askerlikle ilişiğim olmadığını ve O'na Allah ömür verdiği sürece bakacağımı bildiği için rahat bir şekilde benle evlendi. Askere alınırsam onlara kim bakacak ? Peki ya ben yurtdışına çıkmak istersem ne olacak ? Çürük raporu aldığım halde" ya zayıflarsam, o zaman biri ihbar edebilir şube beni yeniden çağırır, ben de yurtdşından olduğum için icabet edemem, bu durumda da kaçak durumuna düşerim" diye düşünüp ülke dışına çıkamamalı mıyım ?

Bunların hiçbiri olmayacak şeyler değil. Hepimiz insanız. Ben çocukluğumdan beri kiloluyum. Askeri makamların kendi Sağlık Yönetmeliğine göre ve yine Askeri hekimlerin ve Askeri Sağlık Heyeti'nin verdiği karara göre Askerliğe Elverişli bulunmadıysam, bu benim suçum mu ? Böyle bir hal var diye ben hayatımda yeni bir düzen kuramayacak mıyım ? Gönül rahatlığı ile Kredi çekemeyecek miyim ? Evlenecek miyim ? Yurtdışına çıkamayacak mıyım ?

20 yaşında sağlıklı şekilde askere gidenlerde evli olabilir, kredi çekmiş olabilir vs. tabi ki ama askerliğini yapmadan önce bu tarz işlere girmiş olanlar bunun sorumluluğunu alarak yapmışlardır. Sonuçta anayasal bir yükümlülük olduğunu bildikleri halde askere gitmeden önce evlenmiş, askere gitmeden önce borçlanmışlardır. Bu durum askeri makamları tabiki bağlamaz. Ancak bizim gibi olanların durumu farklı. Biz askere gitmek için işlemleri yaptırdığımız sırada yine askeri makamlar tarafından çürük raporu ile "Artık askerlikle ilişiğiniz yoktur" denilerek çürük statüsüne geçtik. Bu saatten sonra kendi düzenimizi kurmak hakkımız sanırım ?

Bu arada az önce verdiğim Milli Savunma Bakanlığı Sitesinde yazan AYIM kararları sadece mahkemeye başvuranların sonuçları. Bir de sevkedilip mahkemeye başvurmadan askerliğini yapan kim bilir kaç kişi var.

Şimdi biz ömürboyu kilolu kalmak zorunda mıyız ?
    Evet maalesef öyle

Üye
    sonsuz sevdam Avatarı

Gerçek Adı
    recep
    Son Giriş
    18.08-2017
    Saat
    16:24
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

askere gitmekten korkuyosanız yada gitmememek için bahaneniz varsa yemek yemeye devam ozaman bir askerlik içinde ömür boyu kilolu gezmek ilerde kalp hastası şeker tansiyon astım hastasıda olmak var bence bunları düşünün siz

Üye
    EnemyHunter Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    01.12-2017
    Saat
    15:31
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

diyeceklerime forum kuralları müsade etmiyor

Üye
    sweden Avatarı

Son Giriş
    27.02-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar konuya yazının hepsini okumadan mesaj yazdığınız çok belli.
    ben "bana çürük raporu verin" demedim. Hatta gitmek istiyor musun diye sorduklarında "evet istiyorum, ileride sorun olacaksa kesin gitmek istiyorum" diye cevap vermiştim.
    Ben çocukluğumdan beri kiloluyum, bu kiloları askere gitmemek için çocukluktan beri planlayarak alma ihtimalim sizce nedir ?
    ben 20'li yaşlarımdayken daha işimi kurmadan, evlenip çoluk çocuğa karışmadan önce her Türk genci gibi askerliğini yapmak isteyen biriydim. Ancak kilo fazlalığı nedeniyle alınmadım.
    Ama şimdi evlendim, bakmam gereken ailem, çocuklarım var. İş kurdum bankadan kredi çektim. Beni askere alırlarsa bu borçları siz mi ödeyeceksiniz ?
    Bir insan hayat planı yaparken 15 ay gibi uzun bir zamanı düşünmemeli mi ?
    Sizi mantığa ve insafa davet ediyorum

Üye
    taho Avatarı

Gerçek Adı
    Tahir POLAT
    Son Giriş
    12.10-2015
    Saat
    10:47
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kimse seni askere götüremez bende aynı şekilde rapor aldım. Rahatına bak. eğer öyle birşey olsaydı her yıl muayeneye çağırırlardı ki buda mantıksız. keyfimize bakalım selamlar

Üye
    sweden Avatarı

Son Giriş
    27.02-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

dostum sana mahkeme kararı göstermem yeterli olmadı sanırım

Üye
    hurcan Avatarı

Son Giriş
    02.02-2015
    Saat
    11:10
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eğer aldığın rapor ve hastane & doktorlar bu raporu sana kurallara uyarak verdilerse hiçbir sıkıntı çıkmayacaktır ..o mahkemede geçen eleman 'in boy- kilo farkı hep 20-25 arası ki hakkında birisi şikayette de bulunmuş olabilir bu açıdan bu kadar sıkıntı çekmiştir yani raporu alma şeklinde bir sıkıntı vardır yoksa kimsenin seninle uğraşacağı yok dostum ..Hayatına kaldığın yerden devam etmeye bak yoksa zaten + 30-40-50 kg fazla ile öle 10-15 sene yaşayamazsın zaten morbid obez olup 'da 50 yaş üstünü gören kimseyi tanımıyorum .Bir an evvel kilonu vermeye ve hayatına devam etmeye bak

Üye
    yesil_izmit Avatarı

Son Giriş
    20.08-2016
    Saat
    18:31
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadasım zayıfladıktan sonra ben askere gitmek istiyorum dersen mahkemeye verip gidersin ama gitmek istemiyorsan zayıfladıktan sonrada seni kimse cagırmaz diye düşünüyorum.
    Birinin şikayet edecek hali yok, e devlet te zayıfladın mı diyor sormuyor ?
    nasıl olacak

Üye
    hurcan Avatarı

Son Giriş
    02.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yo şikayet edilmezsin mantığında olma dostum ..velev ki şikayet ettiler gene bir sıkıntı olmaz keza sen tsk 'nin yönetmeliğine göre savaşta ve barışta askerlik yapamaz kararını almışsın zaten.

Üye
    hurcan Avatarı

Son Giriş
    02.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yalnız şöle bir haber okudum ama ..

Bilican’a kışla yolu göründü | GAZETE VATAN

Üye
    asker123 Avatarı

Gerçek Adı
    mete
    Son Giriş
    12.06-2014
    Saat
    23:17
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese selam

ben askere alındıktan on gün içerisinde dahiliye doktorum tarafından
    1.kontrolüm yapılarak üç ay hava değişimine gönderildim kilo nedeniyle bu hava değişimini veren doktorumdan bilgi istediğimde üç ay sonra
    2. kontrol kilolu olmam durumunda üç ay daha hava değişimi ardından
    3. kontrol yine kilolu isem toplamda üç kontrolden geçmiş olucağımdan çürük alıcamı söyledi

fakat buradaki dahiliye doktoru ise 6 ay içindeki iki kontroldan sonra çürüğün hemen verilmediğini 3 yıl boyunca her yıl kontrolden geçip üçünçü yılın sonunda alabileceğimi söyledi
    bu işin gerçek yüzü kanun nizamda yazılı olanı hangisidir ve ben eğer çürük raporu alırsam daha sonra askere alınma durumum nedir ?

Ankarada bulunan askeri hava hastanesinde ilk muaynemi oldum ve heyetten geçen 20-30 kişiye şu anda sağlık sorunları olmadığı halde önceden geçirdikleri ameliyat ve farklı sebeblerden çürük verdiler.Gödüğüm kadarıyla çoğu sağlıklıydı artık çok mu basitleşti çürük almak onların mı şansıydı bilemiyorum.Birde bana ne diyet ne başka bir tedavi yolu izlediler en azından bi diyet listesi bile vermediler çok tuhafıma gitti açıkçası.

Boy:173 Kilo:107 yardımlarınız için teşekkürler..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Yukarıda arkadaşımızın aktardıklarına bakarsak, evet, kilo verildiğinde ve bu durum msb tarafından fark edildiğinde askere alıyorlar.

Üye
    hurcan Avatarı

Son Giriş
    02.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bedelli - obeziteden dolayı çürük alanlar ..

obeziteden dolayı ''5 kereden az kontrolde(1.2.3. kontrolde ..vb) '' çürük alan arkadaşlar fikriniz nedir ? Yararlanmayacak misiniz yoksa bedelli de yapip riskleri ortadan kaldirayim mi diyorsunuz ?

ayim kararlari rahatsızlık verici ve lehinizde çıksa bile karar size askerliginizi bir şekilde yaptiriyorlar kararlari tekrar okudugumda durum bu malesef !