TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 164 / 164 İlkİlk ... 64114154160161162163164
Toplam 2459 mesajın 2.446-2.459 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gunduzm78 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:46
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Fabrika çıkış fiyatının hiç önemi yok. Ülkeye giriş yaparken faturadaki bedel önemli

Üye
    Aliemin Avatarı

Son Giriş
    06.08-2020
    Saat
    02:24
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli den engelliye araç satsam dahi benim beş yıl dolmadan araç alma hakkım yok diye biliyorum hocam alabilcegimiz hakkında eminmisiniz

Birde aracimin otvsini ödemek zorunda kaldigimda ben fauradaki ÖTV tutarı mi ödemek zorundayım yoksa şu anki aracin sıfır fiyatının otvsini mi ödemem gerek malum aracım yüzde 60 dilime girdi ama ben alirken yüzde 50 dilimdeydi

Üye
    hsancay Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:27
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

Hocam %90 uzeri engelliye satarsaniz ötv ödemezsiniz ve satis tarihinden sonraki günden itibaren de yeni arac alma hakkiniz doğar. Aracinizin yaşı ne olursa olsun alan kişi için alim tarihi itibari ike 5 yil bekleme süresi yeniden başlar. Konuyu arac bayileri veya vergi dairesonden de teyid edebilirsiniz.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    13:55
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    176
    Verilen Beğeniler
    95

@StratoS

Benlik bi durum yok hocam, TUIK verileri öyle
    3 ay sonra belli olur zaten ama % 10 geçmez sanmıyorum..

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    13:41
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    629
    Verilen Beğeniler
    159

@gunduzm78

Karoq C SUV segmentinde iyi bir araç. Zaten Skoda WAG grubu içinde en yüksek fiyat/performansa sahip marka.

Sadece şu xceza aldığı 1.6 Dizel motorunu sevemedim bir türlü. 115 beygir bana göre o motor için yetersiz bir güç. Tucson, 3008 130 beygir üzerinde araçlar satıyorlar.

Neyse, alınmış alınmıştır. Hayırlısı olsun, kazasız belasız.

@Mami Junior

Bu ayın verisi beklenenden düşük geldi. Bakalım, bende ilgi ile takip ediyorum.

Üye
    serdarski Avatarı

Gerçek Adı
    Serdar Senturk
    Son Giriş
    04.08-2020
    Saat
    17:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbuL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    27

Belli markalar hariç dedikleriniz doğru..

Mesela Mercedes, BMW, Volvo, Volkswagen, Opel gibi araçları daha rahat kolay satarsınız. Bu araçları almak isteyen belli bir kitle var. Türk halkında nedense bu modellere fazla talep var..

Yoksa 1 puan verilen ve daha düşük motor hacmine sahip araçla da işinizi görebilirsiniz.

Üye
    Serengeti70 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:59
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

@hatsancay,

ohooo ben yeni araba fiyatlarına bakmadan gelin güvey olmaya kalkmışım. yeni crv nin fiyatı 320 bin küsür o da executive modeli, executive plus bile diil. sıfır araba alamıyorum ....((

@hatsancay,
    bu arada nooldu? siz pejo 5008 i alamadınız mı?

pardon @hsancay mış...
    @hsancay,
    bakın internetten ilgili bir bilgi buldum. aşağıda linki veriyorum. buraya göre 5 sene boyunca yeni bir araç alamazsın deniyor. bu yazanlar yanlış mı diyorsunuz yani? ankara daki vergi dairesine gidip veya telefonla sormak mı yani doğrusu? telefonla veya gidip sormakla ilgili ne kadar doğru olabilir? bence asıl kanunu bulup okumamız lazım.

https://archive.ismmmo.org.tr/docs/m...licozum/19.PDF

https://www.gib.gov.tr/node/87063

gib gov tr de yazmış...
    "d) İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışı

Kanunun 15 inci maddesinin 2 nci fıkrasının (a) bendine göre ilk iktisabında ÖTV istisnası uygulanan araçların istisnadan yararlananlar dışındaki üçüncü şahıslar tarafından (bağış, hibe veya satış şeklinde) iktisabında, adına kayıt ve tescil işlemi yapılan alıcı tarafından, araçların istisnadan yararlandığı ilk iktisabındaki matrah esas alınmak suretiyle, söz konusu aracı iktisap edenin kayıt ve tescil ettireceği tarihteki oran üzerinden ÖTV beyan edilmesi gerekmektedir. İstisnadan yararlanılarak ilk iktisabı yapılan aracın ilk iktisap tarihinden itibaren 5 yıl geçmeden satılması sırasında Kanunun 15 inci maddesinin 2 nci fıkrasının (a) bendi uyarınca ÖTV ödenmiş olması, bu süre içinde ilk iktisabı yapılacak diğer bir araç için istisnadan yararlanmayı sağlamamaktadır. Ayrıca, istisnadan yararlanılarak iktisap edilen aracın ilk iktisabından itibaren 5 yıl geçtikten sonra, istisnadan yararlanan kişinin, Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendi kapsamında iktisap edeceği bir başka araç için de ÖTV istisnası uygulanması mümkün olup, bu şekilde istisnadan yararlanılabilmesi için eldeki aracın satılmasına gerek bulunmamaktadır."

yani diyor ki, 5 yıl içinde ötv sini ödeyerek sattığın aracı, ötv sini ödemiş olman bile, 5 yıl dolmadığı için yeni bir araç alırken ötv istisnasından yararlanamzsın diyor.

haaa ama bir engelliye satarsan ne olacağını söylememiş. burada engelli olmayan birine (normal satış) yani ötv sini ödeyerek sattığın araç için söylüyor.

kanuna baktım hocam.
    ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KANUNU

Kanun Numarası : 4760
    Kabul Tarihi : 6/6/2002
    Yayımlandığı Resmî Gazete : Tarih : 12/6/2002 Sayı : 24783

madde 7 ye göre:
    Beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı, Vergiden müstesnadır.

bu ifadeden ne anlaşılıyor? ne anlaşılırsa o. yanlış bilgilendirme yapmayalım lütfen. kime satarsan sat (ister normal ister engelli vs) 5 yıl içinde 1 defa yararlanabilirsin diyor.

sn @hsancay size kim o bilgiyi veröişse yanlış vermiş. gidin ondan yazılı isteyin bakalım aynı bilgiyi verebilecek mi? öyle lafla sözle olmaz bu işler!
    yada yazılı olarak vergi dairesine sorun bakalım ne cevap alacaksınız????

Üye
    hsancay Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:27
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

@Aliemin
    @Serengeti70
    Evet mevcut durumu inceledim tekrar, haklisiniz. Ötv istisnasindan faydalanan kisi 2. el dahi olsa her arac alimindan itibaren 5 yil beklemek zorunda gözüküyor. Beni yaniltan 2. el ötv siz arac almak icin görüştüğüm kisi oldu.
    5008 e gelince; ocak ayinda gt line getirdiler rengi kristal yeşildi istemedim. Ben beyaz gt line dizel icin kapora vermiştim. Subat ayinda allure elegance mayis ayinda da allure dynamic teklif ettiler. Kabul etmedim. Bu arada gt line da limitten cikti. Ben de kapora mi geri aldim.

Üye
    Zorro Avatarı

Gerçek Adı
    Žorro
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    827
    Verilen Beğeniler
    3

Dolar altın Euro yükseldi
    Yeni model otomobillere 20 Bin TL zam geldi 😔

Üye
    kimyager0529 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar, aracınızı kime satarsanız satın, ilk iktisap tarihinden itibaren 5 yıl dolmadan ötv indirimli araç alamazsınız. 2. El engelliden engelliye alanlar da, aldıkları tarihten itibaren 5 yıl alamazlar.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    13:55
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    176
    Verilen Beğeniler
    95

@kimyager0529

Peki satan kişi de 5 yıl bekliyecek mi, yoksa sattıgı arabanın kalan yılı kadar mı bekliycek ?

Üye
    gunduzm78 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:46
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Stratos kardeşim hayırlı geceler dilerim. Skoda Karoq 1.6 tdi aracımı yarın teslim alacağım. İlk yolculuğum şehirler arası olacak. Nette 100. km ve 1500.km de yağ değişimi tavsiye edilmiş. Rodaj dönemi ve yağ değişimi ile ilgili ne tavsiye edersin?

Üye
    kimyager0529 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    0

Sattığı arabanın kalan yılı kadar bekleyecek. ÖTV istisnasıdır aslolan. Bu da 5 yıl. O şekilde takip edilir.

Üye
    Serengeti70 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:59
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bu forumda arattım ama bulamadım.
    peki, ötv muafiyetli alınan normal bir aracın (yani üzerinde herhangi bir tadilat, özel, ek bir teçhizat takılmamış düzenleme vb yapılmamış normal otomatik vitesli bir binek araç) ilk muayene tarihi alındıkatn sonra 2 yıl geçince mıdır?

eğer ötv muafiyetli olmasaydı bu süre 3 yıl biliyorsunuz.