Toplam 3 mesajın 1-3 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    exelans Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    17:08
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Hayvanlarla konuşabilen ve rüzgara, maddeye hakim olabilme yeteneği ile donanmış Peygamber, Hazret-i Süleyman, bir gün Kudüs'te, çadırında arkadaşları ile oturup sohbet ederken, içeriye bir adam girer. O mecliste oturan bir kişiye dikkat ve hayretle bakarak çıkıp gider.
    Şaşıran adam, Hazret-i Süleyman'a sorar:
    - Bu adam kimdi?
    Peygamber cevap verir:
    - Azrail'di.
    Bu cevabı alan adam müthiş bir paniğe kapılır ve Hazret-i Süleyman'a yalvarır:

- Ya Süleyman, Azrail bana çok tuhaf baktı. Ne olur beni buradan kaçır. Uzaklara gönder.

Arkadaşının ricasını kırmaz gül yüzlü Peygamber. Rüzgar emrindedir ya bindirir rüzgara ve gönderir Hindistan'a. Adam ertesi gün Hindistan'da birden karşısında, bir gece evvelinden gördüğü ve artık tanıdığı Azrail'e rastlar. Başına geleceği anlar ve konuşur:
    - Anladım, benim canımı almaya geldin. Yalnız bir sorum var, ona cevap ver öyle al canımı, der. Dün beni Süleyman'ın çadırında görünce neden yüzüme hayretle baktın? Azrail cevap verir:
    - Ben dün senin canını, ertesi gün Hindistan'da almak emir almıştım. Seni Kudüs'te Süleyman'ın çadırında oturur görünce, 'Bu adam bir günde Hindistan'a nasıl gidecek?' diye hayret ettim der.
    Kıssadan hisse, size tayin edilen vakitten kurtulup daha fazla yaşamanız mümkün değildir.
    Ecelden kaçılmaz. Ve ecel, bir gün mutlaka başımıza geleceğine göre ha bugün ha yarın, ne fark eder?

Üye
    suat06 Avatarı

Son Giriş
    09.07-2016
    Saat
    02:53
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu kıssayı ilk okuduğumda çok hoşuma gitmişti.
    Tekrar hatırlamak bile güzel. Paylaşım için teşekkürler Gökhan bey...

a810db78d4f344ac9d84efc - Ölümden kaçış

Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle haşrolunursunuz (Hadis-Şerif)
    Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz...! Yıllarca insanlara "iman bir vicdan işidir" diyerek imanı vicdanlara hapsedenler, bugün "Elhamdülillah müslümanım" diyenlere bile İslamî yaşantıyı askıya aldırdılar Adeta inandığı gibi yaşamayan bir ülke haline getirdiler Tabii bu anlayıştan "Ölüm" gerçeği de nasibini alarak unutulanlar arasına girdi
    Ölüm hakkındaki:
    "Lezzetleri yenen ölümü çokca anın"
    "Siz insanoğlunun ölüm hakkında bildiklerinizi hayvanlar bilseydi onların vücutlarında et bulup yiyemezdiniz"
    "Mü'minin armağanı ölümdür"
    "Ölümü çokca anınız Zira o günahları eritir ve dünyadan yüz çevirtir"
    "Ölüm öğütten ibarettir" gibi hadisler hiç anılmaz, hatırlanmaz, anlamları üzerinde tefekkür edilmez oldu.

Ölümün dehşeti ve ölüm gerçeğini anlamak istemeyenlere,
    anlaşılmasını istemeyenlere şair aşık Seyrani bakın ne güzel söylemiş:

Can ipini ten yönünden Soran kirmen olur bir gün
    Sulu yalçınlar önünden Açılan güller solar bir gün
    Gül dalında diken yarar Diken güle vermez zarar
    Turâb saçın baştan tarar Saçakların yolar bir gün
    Dünya olur bir gün harab Ne bülbül kalır ne gurab

Rızka sebep olan turab Gözlerine dolar bir gün
    Acı tatlı yenmez olur Yalan gerçek denmez olur
    Taş çarh ile dönmez olur Hep kesilir sular bir gün
    Çal Seyrâni durma sazı Hakk'a sen eyle niyazı
    Sana secdesiz namazı Kısmet olan kılar bir gün

Ölüm, kaçınılmaz sondur. Ölümün bizim için, Mevlana hazretlerinin benzetme yaptığı gibi bir "Şeb-i Aruz" , yada sonsuz bir "elem, hüsran ve pişmanlık" olması bizim elimizde.

ALLAH(cc) Cümlemize hayırlı bir hayat, dolayısıyla hayırlı bir "ölüm" nasip etsin inşallah...

Üye
    exelans Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    17:08
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yorumun için teşekkürler