Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 39 mesajın 16-30 arasındakiler

Konu: Zikrullah

Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    muntada al ansar Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkdaşlar bu vird falan bunların hiç biri dinde emir değildir yoksa biz bilmeden imanın ve islamın şartlarımı değişti İMANIN ŞARTLARI
    1-Allah'ın birliğine inanmak.
    2-Meleklere inanmak.
    3-Kitaplara inanmak.
    4-Peygamberlere inanmak.
    5-Ahiret hayatına inanmak.
    6-Hayır ve şerrin Allah'dan geldiğine inanmak.
    ISLAMIN ŞARTLARI
    1-Kelime-i şahadet getirmek (Eşhedu enlâ ilâhe illallah ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve rasuluhu).
    2-Namaz kılmak.
    3-Oruç tutmak.
    4-Zekat vermek.
    5-Hacca gitmek. ben bu emirlerde vird çekmeyi falan göremiyorum değiştide bizim mi haberimiz yok

Üye
    E®KAN Avatarı

Gerçek Adı
    ERKAN
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

vird emir değildir dediğiniz gibi, fakat dinde ve sünnette yeri vardır.
    Anayasa kitapları detaya girmez ve kanunları açıklamazlar. detaylara tüzük, yönetmelik vs girerler.
    siz vird i anayaasa kitabında arıyorsunuz. kitapta değil, sünnette arayacaksınız.

Binevi bol para akıtarak yaptığınız YOGA nın daha güzeli ve gelişmişidir ki iş yogaya gelince para verilir, zaman ayrılıp getirisine inanılır.
    zikir, vird ve duaya gelince ise işler değişir. huzur için taa uzak doğulara gitmenize gerek yok, huzur aslında sizin içinizde (bu cümle reklam cümlesi gibi oldu)

Üye
    muntada al ansar Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

bak kardeşim ne güzel söyledin yoga falan bu işler allah resulundan sonra çıkan birazda hint felsefesiyle islamın içine sokulmaya uğraşılan uydurmalardır

Üye
    E®KAN Avatarı

Gerçek Adı
    ERKAN
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Sen hiç hadis kitabı okumaz mısın. Bu uygulamaları resulullah ın bizzat kendisi yapmıştır, hayatını oku biraz. istediğin kaynaktan oku.
    bence işi alimlere bırakalım.

Spoiler Spoiler/Ayrıntı İçerik:

Üye
    muntada al ansar Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

hangi hadisleri okuyacam bana allahın resulunun verdiği bi vird emri söylesene yada allah resulunu tarikatını yada allah resulunun meshebi nedir bi anlatsanız hangi hadislerden bahsediyorsunuz birgün hz enes bir hadis naklediyor bu nakil hz aişenin kulağına geldiğinde hz aişe enes o hadisi yanlış anlamış diyerek o hadisi naklettirmiyor bırakın bu tarikat ağızlarını hz peygambere bir adam gelip bana öyle şey söylede onu yapayım cennete gideyim, hz peygamber cevaben derki namazını kıl orucunu tut zengin olursan hacca git sadakını ver kelime şahadet getir bunları yaparsan cenletliksin diyor o adamda bunlardan başka bişey yapmam diyor hz peygamber vallahi sen bunları yap cennetliksin diyor demiyor o adama sen günde 20bin 30bin vird çek demiyor bu vird mird tarikatçıların hint felsefesiyele islama allah resulunden sonra 500 sene sonra soktukları uydurmalar deselerki hindistana böyle uygulamalar var ha tamam ama bunu dinin emiriymiş gbi göstermek uydurmadır bidatdir senin o alim dediğin insanların çoğuda bidatçidir mesela biri demiş yukarıda virdi olmayının varidi olmaz o demek istiyorki şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır biz bu konuları 15 sene önce bitirdik sen bırak millete virdi mirdi anlatacağına bir müslimanı namaza başlat kuran öğret kuranı anlamayı öğret adam namazkılmıyor bu adam günde 100bindefa vird çekse neyazar ha birde genelde tirmizi ve kutsi hadislerden anlatmışın bugünkendini ehli sünet olarakak tanımlayan insanlar bile tirmizi ve buhari kaynaklarına çok fazla itibar etmezler kutsi hadislerinde bir çoğu uydurma olduğu anlaşılmıştır buharide 18bin hadis olduğu rivayet edilir allah reslu hiç susmamış hep hadismi söylemiş bunlar biraz masal tarikatçıların çıkardıkları dinde reform adı altında yaptıkları şeyler hiç bi değeri yok hz peygamber vird olarak sadece her namazın arkasında 33 subhanellah 33 elhamdulillah 34allahu ekber denmesini söylemiştir öle 20bin 30bin bazıllarının abartısylada 100bin vird falan hiç birkaynak ta hz peygamberinin böyle bişeyi emrettiği yoktur allahında emri yoktur bunlar tarikat denen rant dünyasının uydurduğu şeyler

Üye
    hüseyin19 Avatarı

Gerçek Adı
    HÜSEYİN
    Son Giriş
    07.02-2012
    Saat
    11:33
    Yaşadığı Yer
    ŞANLIURFA / CEYLANPINAR
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    126

zikir dinin kaymağıdır..sevdiğin kızın ismi dudaklarından, hayali kalbinden gitmezken..Allahı sevdiğini söyleyen insanalrın NE KADAR ZİKREDECEĞİNE SINIRLAMA GETİERMEK GERKMEZ..TASAVVUF MANEVİ ZEVK ,YAKINLAŞAM İŞİDİR..İSTEYEN İSTEDİĞİ KADAR ZİKR EDEBİLİR..BU BİR NASİP MESELESİDİR.

Bazı insanlar namazı bile hızlı hızlı kılar dua etmeden camiden kaçıp gidr bazıları da uzun uzun zikreder va dua ila Allaha yalvarır..Resulıllahın her konuştuğu hadis olduğuna göre 23 yıl boyunca her konuşulanlar yazılsa milyonlarca cümle hadise dönüşür..bu hadisler az bile..ama '' söylemediğim bir sözü ,ben söylemişim gibi söyleyen cehennemdeki yerine hazılansın..'' hadisinden dolayı bir çok ravi kılı kırk yarararak yazmıştır..buhari hadislerini 300.000 hadisi eleyerek ve ravilerine çok itimad ederek derlemiştir..buhariye itimad etmeyen kafasını mermere vurur...

Üye
    suat06 Avatarı

Son Giriş
    09.07-2016
    Saat
    02:53
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kadir bey, vird’in varlığına dair,siz sened istediniz, bizde belirttik.

"bir adam gelip bana öyle şey söylede onu yapayım cennete gideyim, hz peygamber cevaben derki namazını kıl orucunu tut zengin olursan hacca git sadakını ver kelime şahadet getir bunları yaparsan cenletliksin diyor o adamda bunlardan başka bişey yapmam diyor hz peygamber vallahi sen bunları yap cennetliksin diyor." bu söylediklerinize katılıyorum. Bende okudum.

"namazkılmıyor bu adam günde 100bindefa vird çekse neyazar" demişsiniz.
    Çok şey yazar Kadir bey. Namaz kılmayan bir kimseye namaz kılmak zor gelebilir ama zikir çekmek, namaz kılmak kadar zor gelmez. Ama zikir çeke çeke gün gelir kalp değişir iradesi güçlenirde namaz kılmasına vesile olur. İnanan hiç kimseye “sen namaz kılmıyorsun, oruç tutmuyorsun deyip zikirde yapamazsın, virde çekemezsin, yapsan bile hiçbir faydası olmaz diyemeyiz. Nice insanlar vardır ki, bu namaz kılmak için zorlanması nedeniyle namazdan, dinden soğumuştur. Bunun yanında nice insanlar vardır ki, ona namaz kılmanın farz olduğunu bildiği halde tembellik yapıp, bir türlü namaza başlayamamış olanlar, çektikleri zikir, tefekkür, ve sohbet gibi virdlerle kapleri ısınmış, yumuşamış, dinin emirlerini yapmaya güç yetirmiştir.

Ben şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır gibi bir ifadede kullanmadım. O kişinin hür iradesine kalmış. Kimi ister bir şeyh edinir mürid olur, kiminin fikirleri farkılıdır sadece farz olan ibadetleri yapar yeterli görür. Ne şeyh edinene ne de edinmeyene diyeceğimiz bir şey yoktur. Bizim virdi olmayanın varidi olmaz sözüyle, bu virdler dediğimiz RABBİMİZİ anmanın, düşünmenin, hamdetmenin,şükretmenin bize ekstra bir faydası olmasını kasdettik.
    Bunların boşa olmadığını belirttik. Kim zerre bir iyilik yapsa bunun karşılığı vardır dedik.

ALLAH’a giden yol insanların sayısı adedincedir. Yani niyet halis olduktan sonra herkez kendi kalbinde RABBİNE bir yol mutlaka bulur. Herkezin yoluna saygı duyulmalıdır.

"bugünkendini ehli sünet olarakak tanımlayan insanlar bile tirmizi ve buhari kaynaklarına çok fazla itibar etmezler" demişsiniz. Şahsen ben duymadım. Ama bizim zikir ve virdler ile ilgili alıntılarımız sadece tirmizi ve buhari kaynaklı değil, buna küçük bir araştırma yaparakta ulaşabilirsiniz.

Sadede gelince, biz burada bazı güzellikleri paylaşmak istedik. Bu yazılar direk bizim sözlerimiz olmamakla beraber altına rahatlıkla imzamızı atabileceğimiz paylaşımlardır (en azından şahsım adına ). Biz tebliğ ederiz, tebliğ edilmiş olanları paylaşırız, örnek sunarız, ama hiç kimseye o konu hakkında zorlama yapmayız yapamayız. Buna hakkımız yoktur. ALLAH (cc) herkeze akıl nimetini vermiştir çok şükür. Herkez bu nimet ile varolan bilgileri tahkik eder, buna göre karar verir. Bizim kimseyi inandırmak gibi bir yetkimizde yok görevimizde yok.
    Bu yazımı yazarken ise asla ard niyetli ve karşılıklı atışma ve suçlama uslubuyla değil, bazı konularda hafızamda kalan bilgileri paylaşmak maksadıyla ele aldım. İster alır kabul edersiniz, ister reddedersiniz. Sonucuna saygı duyarım.
    Ben hem bu yazımda olsun hemde bu başlıktaki daha önceki verdiğim alntılarda olsun gereken bilgileri verdiğime inanıyorum.
    Bu konu hakkında başka bir şey yazmayacağım.
    Bunun dışında daha başka bilgi isterseniz, nette milyonlarca ve hatta milyarlarca bilgiye ulaşabilirsiniz.
    Saygılarımla…

Üye
    muntada al ansar Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

sevgil suat06 kardeşim allah razı olsun ama herkes sizin gibi düşünmez islamı sizin gibi anlamaz veya algılamaz bende sadece sizinle kavga olsun veya ard niyet olsun diye yazmıyorum çoğu ulemaya göre ilk önce ver herşeyden önce emribilmaruf nehyi anil müker gelir bu bizzat emirdir insanlar kuran okumayı kuranı yaşamayı kuranı anlamyı bilmiyor apaçık ayet değilmidir biz bu kuranı apaçık bir dille indirdik herkes okusun öğrensin diye benim anlmadığım yanlış anlama kardeşim niye siz ve sizin gibi tarkat ehli olan insanlar sadece tarikatının gerektirdiği şeyleri anlatır niye islamın emirlerini anlatmazlar bu gün çözüm bekleyen okadar imani konu varken siz ve sizin gibi düşünen tarikatçı kardeşlerimiz sadece tarikat usulleri ve amaçlarını paylaşır bende bunu anlayamam birtürlü size bir örnek vereyim elmaide suresinin 44. ayetini bi okursanız ki okumuşsunuzdur tahmin ediyorum daha bu ayetin muhataplığından kurtuldukmu kurtulmadıkmı o belli değil siz kalkmışsınız virdden falan bahsediyorsunuz bence insanlar kurani yaşamı öğrenmek zorundalar virdi değil son olarakta yukarıda örnek verdiğim adam namaz kılmıyor 100bintane allah dese ne olur siz o olaya olsun desin demişsiniz allah ahirette kaçtane vird çektin değilde namazlarını niye kılmadın diye soracak bu kurana ve peygambere göre böyledir namaz kılmayan biadamın vird çekmesi onu namaza da başlatacağı hiç beklenmez sadece kendini kandırır bakın imam şafi derki kazası olan bi insanın allah nafilesini kabul etmez saygılarla sevgili kardeşim

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

a) Hanefîlere göre: Bilindiği üzere nâfile namazlar mefhumu içine Peygamberimiz'in (sav) tatbikât ve tavsiyelerine dayanan sünnet namazlar ile hakkında husûsî bir tavsiye bulunmadığı halde kişinin Allah rızası için kıldığı serbest namazlar girmektedir. Hanefîlere göre farz namazların önünde ve arkasında kılınan sünnetler ile kuşluk, tesbih, tahiyyetü'l-mescid namazları gibi sünnet namazları kılmak -bu yüzden kazâ geciktirilmiş olsa dahi- evlâ ve efdaldir, tercih edilmelidir. Bunların dışında kalan mutlak nâfilelere gelince kazâsı olanlar bunları da kılabilirler; ancak bunların yerine kazâ kılmak daha efdaldir.1

b) Mâlikîlere göre: Kazâ namazı bulunan kimse nâfile ile meşgul olarak kazâyı geciktirirse günahkâr olur; ancak sabah namazının sünneti, vitir, bayram, tahiyyetü'l-mescid gibi sünnetler müstesnâdır; bunları, üzerinde kazâ namazı olanlar da kılabilirler.

c) Hanbelîlere göre: Namazları kazâya kalmış mükelleflerin, bu namazları kazâ edecek yerde mutlak nâfile ile meşgul olmaları haramdır. Ancak farz namazlarla beraber kılınan sünnet ve bu hükümde olan diğer sünnetleri kılmak caiz olmakla beraber kazâsı çok olanın, bunların yerine kazâ kılması efdaldir; ancak sabah namazının sünneti müstesnâ olup, kazâsı çok olanın dahi onu kılması efdaldir.

d) Şâfiîlere göre: Üzerinde kazâ namazı olan kimsenin -hangi çeşit olursa olsun- nâfile kılarak kazâyı geciktirmeleri haramdır.2

1.2 : İbn Âbidin, Reddu'l-muhtâr, Meymeniyye, 1307, c. I, s. 542; el-Fıkhu ale'l-mezâhib, c. I, s. 378.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    VİRD: Nâfile olarak devamlı yapılan ibâdet, tesbih ve duâlar.

Virdin anlamına baktığımızda namaz kılmayın, oruç tutmayın, farzları yapmayın sadece nafilelerle meşgul olun diye bir anlam çıkmıyor ki. Hanefilere uyarak nafile ibadet yapmanın bir mahsuru yok. Herkes Hanefi ictihadına göre amel etmek zorunda değil, diğer müctehid imamların görüşlerine göre amel edebilirsiniz. Allah rızasını sevapların, gazabını da günahların arasına gizlemiştir. Hangi amele ne sevap verileceğini ölçecek terazimiz yok. Farzların hepsini yapanların cennet garantisi olmadığı gibi, farzları yapmayan birinin cehenneme gideceğinin de garantisi yok. Ameller niyetlere göredir, sen gösteriş olsun diye namaz kılıyorsan boşa kılıyorsun demektir. Diğeri halis niyetle 2 rekat namaz kılsa ömür boyu gösteriş içinde namaz kılanı geçebilir. Her şeyin doğrusunu ancak Allah bilir.

(Müctehid, ictihadında hata ederse bir, isabet ederse iki sevap alır.) [Buhari]

(Müctehid âlimlerin farklı ictihadları rahmettir) Beyhaki

Üye
    muntada al ansar Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

nekadar basit be namazkılmayan cehenneme gitmeyecekmiş size kim hangi alimler böyle saçma fetvaları veriyor adam 2 rekat namazkılsın cennete gitsin vaybe nekadar basit nekadar güzel kuranda bal gibi anlatıyor farzları yapmayanın sonun cehennem olacağı

Üye
    E®KAN Avatarı

Gerçek Adı
    ERKAN
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Kimin cennete kimin cehenneme gideceğini kimse bilemez, hiçbirşeyin garantisi yoktur.

Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah(aleyhissalâtü vesselâm) buyurdular ki: "Bir adam yolda, yürürken susadı ve susuzluğu arttı. Derken bir kuyuya rastladı. İçine inip susuzluğunu giderdi. Çıkınca susuzluktan soluyup toprağı yemekte olan bir köpek gördü. Adam kendi kendine: "Bu köpük de benim gibi susamış" deyip tekrar kuyuya inip, mestini su ile doldurup ağzıyla tutarak dışarı çıktı ve köpeği suladı. Allah onun bu davranışından memnun kaldı ve günahlarını affetti."
    Resûlullah'ın yanındakilerden bazıları:
    "Ey Allah'ın Resûlü! Yani bize hayvanlar (a yaptığımız iyilikler) için de ücret mi var?" dediler. Aleyhissalâtu vesselâm:
    "Evet! Her "yaş ciğer" (sahibi) için bir ücret vardır" buyurdu." [Buhârî, Şirb 9, Vudû 33, Mezâlim 23, Edeb 27; Müslim, Selâm 153, (2244); Muvatta, Sıfatu'n Nebi 23, (2, 929-930); Ebû Dâvud, Cihâd 47, (2550).>

2. - Bir diğer rivâyette şöyle denmiştir: "Fâhişe bir kadın, sıcak bir günde, bir kuyunun etrafında dönen bir köpek gördü, susuzluktan dilini çıkarmış soluyordu. Kadıncağız mestini çıkararak (onunla su çekip köpeği suladı). Bu sebeple kadın mağfiret olundu." [Müslim, Tevbe 155, (2245).>

3. - İbnu Ömer (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resûlullah(aleyhissalâtü vesselâm) buyurdular ki: "Bir kadın, eve hapsettiği bir kedi yüzünden cehenneme gitti. Kediyi hapsederek yiyecek vermemiş, yeryüzünün haşerâtından yemeye de salmamıştı." [Buhârî, Bed'ü'l-Halk 17, Şirb 9, Enbiya 50; Müslim, Birr 151, (2242).>

Yukarıdaki hadislerde Peygamberimiz bir kadının bir köpeğe su vermesinden dolayı aldığı mükafat ile bir kadının kediye verdiği zarardan dolayı aldığı cezayı ifade etmektedir. Buda gösteriyor ki küçük gördüğümüz bir amel dahi insanın kurtuluşuna vesile olduğu ve küçük bir günahın da insanın cehenneme gitmesine sebep olduğu anlatılmıştır. Buda bizlere gösteriyor ki hiç bir amelimizi hafife almamalıyız.

Allah insanın tüm amellerini birlikte değerlendirecektir. Belki köpeğe su veren kadın bu ameliyle sevapları günahlarından ziyade olmuştur. Diğer kadının da bu seyyiatıyla günahları sevaplarını geçtiği için cehenneme gitmiş olabilir.

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

ZİKRULLAH : Allah ı anma.
    ZİKR : Anma, söyleme, sözünü etme..
    VİRD: Nâfile olarak devamlı yapılan ibâdet, tesbih ve duâlar. Virdin içine zikir de girmektedir. Konu başlığımız da zikrullah tır.

Ayetler

"Dikkat edin ! Kalbler ancak Allah'ın zikri ile tatmin bulur..." (R'ad suresi - 28)

"Allah'ı çokca zikreden erkekler ve Allah'ı çokca zikreden kadınlar; Allah bunlar için bir bağışlama ve büyük bir ecir hazırlamıştır." (Ahzab Suresi - 35)

Allah ve Sufî arasındaki ilişki Kur'an'daki bir ayette şöyle ifade edilir: "Öyleyse Beni anın. Ben de sizi anayım" (Bakara-152).

Bu karşılıklı cazibe ve bağlılık, kişinin kendini tamamen ve yalnızca Allah'ın rızasını kazanmaya adadığını ve kendinden vazgeçtiğini haykıran gizli bir aşkın ilanıdır. Bu eşsiz ve içkin hali ifade etmek için kullanılan kelime zikr'dir. Allah, ibadetin üstün biçimlerini açıklarken, sıklıkla bu "zikr" terimini kullanır:

"Rabbini çokça zikret ve akşam sabah O'nu tesbih et". (Al-i İmran-41)

"Namazı bitirdiğinizde, Allah'ı, ayaktayken, otururken ve yan yatarken zikredin." (Nisa-103)

"Gerçekten Ben, Ben Allah'ım, Benden başka ilah yoktur; şu halde Bana ibadet et ve Beni zikretmek için dosdoğru namaz kıl." (Taha-14)

"Allah'ı zikretmek ise muhakkak en büyük ibadettir". (Ankebut-45)

"Ey iman edenler! Allah'ı daha fazla zikr ile anınız." (37:75)

---------------------------------------------------------------------------------------
    Hadisler

1- Hz.Muhammed sav. efendimiz buyuruyor: Sizden hiçbir kimse yoktur ki ameli onu cennete soksun veya onu ateşten kurtarsın.
    - Sen de mi?
    - Ben de! Ancak Allah'ın rahmeti beni örtmüştür.41 (Müslim, Buhârî)

2- Peygamber Aleyhiselam şöyle buyurmuştur : Sizden evvelkiler içinde bir adam vardı 99 kişi öldürmüştü. Sonra, dünyânın en büyük âlimi kimdir? diye soruşturdu Ona bir râhib gösterildi bunun üzerine Râhibin yanına gitti;

- 99 adamı öldürdüm, tevbe etsem olur mu diye sordu ?
    - Râhib kabul olmaz, dedi Bunun üzerine o adam rahibi’de öldürdü; onunla yüzü (1oo) doldurdu Sonra yeryüzü halkının en büyük âlimini sorup araştırdı ona alim bir kimseyi tavsiye ettiler.
    - Âlime sordu 1oo adam öldürdüm, tevbe etsem kabul olurmu ?
    - Alim: Evet, seninle tevbe arasında kim hâil olabilir, filân yere git, Allâh’a ibadet ile meşgul insanlar vardır onlarla beraber Allâh’a ibadet et, memleketine dönme; zîrâ orası fenâ bir yerdir, dedi. Bunun üzerine adam yola çıktı yarı yola vardığında öldü.

- Rahmet melekleri ile azab melekleri bu adam hakkında münakaşa ettiler. Rahmet Melekleri: " Bu adam, candan tevbe ederek geldi ", dediler. Âzab melekleri " Bu adam hiçbir iyilik işlememiştir ", dediler. Bunun üzerine İnsan kıyâfetinde bir melek bunların yanına geldi. Melekler onu aralarında (hakem) yaptılar.
    Melek şöyle dedi:
    -İki taraftaki mesâfeyi mukâyese ediniz; hangi tarafa daha yakın ise, Adam o tarafındır. Mesâfeyi ölçtüler; adamı, varacağı yere daha yakın buldular. Bundan dolayı onu Rahmet melekleri aldılar…
    Sahîh’deki başka rivayete göre, o kimse ahâlîsi iyi olan karyeye bir karış daha yakın olduğundan o karye ahâlîsinden sayıldı

Sahîh’teki bir diğer rivâyette:Allâhu Teâla, öteki karyeye uzaklaşmayı, beriki karyeye de yaklaşmayı işaret etti ve ondan sonra meleklere, iki taraflı mukâyese ediniz, dedi. Mukâyese netîcesinde, onu beriki karyeye bir karış daha yakın buldular. Bundan dolayı yarlığandı, deniliyor. Daha başka birr rivâyette de: Göğsü ile kayarak sâlih köye doğru ötekinden uzaklaştı, fıkrası vardır. (Hadîsî, Buhârî ve Müslim rivâyet etmişlerdir)

Karye: -Köy-
    Mukâyese: -karşılaştırma yöntemi-

Kaynak:;" Riyazüs'salihin" 1Cild s26-27

--------------------------------------------------------------------------------------

Buhari hadis konusunda zirvedir. İster İmamı Azam, İmam Şafi, İmam Buhari gibi milyarlarca kişinin saygı duyduğu alimlere inanırsınız... İsterseniz Arapça öğrenir, Kuran ı ezberler, on binlerce hadisi ezberler sonra onlardan hüküm çıkarır ve onunla amel edersiniz.

Allah u Teala herkese hayırlı ilim ve hayırlı amel nasip eylesin. Yüce Rabbim hepimizin ilmini artırsın.

Üye
    suat06 Avatarı

Son Giriş
    09.07-2016
    Saat
    02:53
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Üye
    muntada al ansar Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

ya sizin gibi osmanlının yıkılmasında büyük rol oynamış tarikat zihniyle konuşmaya vakit harcamama gerek yok

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ayet, hadis, bilgi hiçbir şey vermeden insanları suçlamak, hakaret etmek, diğer insanları küçük görmek de nasıl bir üsluptur anlamadım. Hiç kimse size en ufak bir ima bile yapmamışken art niyetli değilim demenizden niyetinizin ne olduğu açıkça anlaşılıyor. Hani çocuklar durup dururken " ben yapmadım " derler ya aynı o hesap. Konuyu sabote etmek için elinizden geleni yaptığınız için çok mutlusunuzdur.

İyi ki de vakit harcamıyorsunuz bir sürü saçma sapan mesajdan başka ne yazdınız ki. Kime en ufak fayda sağladınız. Hangi bilgiyi paylaştınız. İnsanlara saldırmaktan başka hangi pozitif eylemde bulundunuz? Konuyu beğenmiyorsan girmezsin olur biter. Olay çıkarmaya gerek yok.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon