Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 28 mesajın 16-28 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:10
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: SERAFİM Mesajı Gör
    teşekkürler saygıdeğer insan
    Teşekkürler şekerparem...

Ancak konu başlığına itirazım var... Bugün kullanılan jargon "Darwinci evrim" değil, "modern evrim teorisi"dir. Gerçi cinsel seçilimi ileri süren Darwin'dir ancak o günlerden bu günlere bu konuda çok sayıda farklı görüş ileri sürüldü. Mesela ünlü evrim bioloğu Richard Dawkins "Selfish Gene" (Gen Bencildir) kitabında evrimsel seçilimin tamamen genin kendisini koruması üzerine olduğunu söyler.

Üye
    HOŞCAKAL Avatarı

Son Giriş
    10.10-2017
    Saat
    11:13
    Yaşadığı Yer
    .............
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    10

beni inancımla ,sizi bilimle başbaşa bırakıyorum...

Üye
    SERAFİM Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    06.11-2016
    Saat
    15:14
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: MeTePe Mesajı Gör
    Teşekkürler şekerparem...

Ancak konu başlığına itirazım var... Bugün kullanılan jargon "Darwinci evrim" değil, "modern evrim teorisi"dir. Gerçi cinsel seçilimi ileri süren Darwin'dir ancak o günlerden bu günlere bu konuda çok sayıda farklı görüş ileri sürüldü. Mesela ünlü evrim bioloğu Richard Dawkins "Selfish Gene" (Gen Bencildir) kitabında evrimsel seçilimin tamamen genin kendisini koruması üzerine olduğunu söyler.
    <<<<<<<<<<<<<pöfff bana Dawkins deme lütfen son yıllarında fiziken çok çöktü ,Dawkins'in ilk kitabı ''gen bencildir'i okumayı çok istiyorum 1976 yılında yazmış ,piyasada bulunabilir herhalde

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: HOŞCAKAL Mesajı Gör
    beni inancımla ,sizi bilimle başbaşa bırakıyorum...
    Bilim demek inançsız insan demek değildir ,din de kimsenin tekelinde değildir umarım

Dawkins'in Tanrı yanılgısı diye bir kitabı var o da çok enteresan ,Tanrı yanılgısı 10 tane ana başlıktan oluşuyor bunlar ; . İçten İnanan Bir İnançsız 2. Tanrı Varsayımı 3. Tanrının Varlığı İçin Gösterilen Kanıtlar 4. Neden Neredeyse Kesin Olarak Tanrı Yoktur 5. Dinin Kökeni 6. Ahlakın Kökeni: Neden İyiyiz? 7. "İyi" Kitap ve Değişen Ahlak Anlayışı 8. Dinin Sakıncası Nedir? Neden Bu Kadar Düşman Olmak Gerekir? 9. Çocukluk, İstismar ve Dinden Kaçış 10. Çok Gerekli Bir Boşluk mu?, kitap ağırlıkta dinin birey ve toplum üzerinde ki zararlarını anlatıyor ,bir ara yasaklanmış Türkiye'de ,kitabı yayınlayan yayınevinin sahibini filan içeri atıp sonra beraatine karar vermiş mahkemeler

Dawkins'e göre Zamanın akışı içerisinde, organizmaların ve parçalarının temel taşı olan protein yapımını sürdüren ya da sonlandıran "sayısal nehir" su yerine DNA'dan oluşuyor

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

<<<<<<<<<<<<<pöfff bana Dawkins deme lütfen son yıllarında fiziken çok çöktü ,Dawkins'in ilk kitabı ''gen bencildir'i okumayı çok istiyorum 1976 yılında yazmış ,piyasada bulunabilir herhalde
    Dawkins hem ateist, hem de ateizm savunucusudur. Bu onun farklı bir niteliği. İlginç bir şekilde hristiyan din dünyasının da saygı gösterdiği, tartışmalara, görüşmelere sık sık davet ettiği bir kişidir.

Ancak aynı zamanda ünlü bir evrim biyoloğudur. Bu arada, oldukça çok sayıda dindar evrim biyoloğuda var. Yani bir insanın inançlı olması ile evrim teorisini kabul edip etmemesi doğrudan birbirine bağlanacak konular değil.

Diğer tarafta Yaratılışçı ve Akıllı Tasarımcı görüşleri savunan kişiler de var. Yaratılışçılar genellikle bu konuyu hiç bilmeyen anlamayan Harun Yahya (Adnan Oktar) gibi kişilerden oluşur. Akıllı Tasarımcılar'ın bir kısmı ise bilim ile yaratılışcılığı aynı potaya oturtmaya çalışan kişilerdir. Bunlar prensip olarak evrim teorisinin çeşitli esaslarını kabul etmekle birlikte, bunun incelikli bir tasarım sonucu olduğunu iddia ederler.

Konunun felsefik ve inanç boyutlu tartışmaları bir tarafa bırakılırsa, bugün evrim teorisi ister doğru olsun, ister yanlış olsun, özellikle tıp ve biyoloji gibi bilim alanlarında sonuçlarından sıkça yararlanılan çok kullanışlı, sonuçları güvenilir ve yararlı bir araçtır. Bir çocuğun babalık testini "hepsi nasıl olsa Adem oğludur" diyerek yapamazsınız. Ancak evrim teorisinin sonuçlarına bakarak yapabilirsiniz.

İnsanların çeşitli inançlara sahip olması anlaşılır birşey. Ancak, bilimsel gerçeklere sadece inanç boyutuyla bakıp bunları reddetmek, kelimenin gerçek anlamıyla bağnazlıktır. Çünkü bilimsel tezler "inançla" değil, bilimsel yöntemlerle doğrulanır veya yanlışlanır.

Bir teoriye "yanlış olduğuna inanıyorum" demekle, 2+2 nin 5 olduğuna inanıyorum demek arasında fark yoktur. 2+2=5 ediyorsa, iddia edenin ya 4 olmadığını göstermesi, ya da 5 olduğunu ispat etmesi gerekir.

Üye
    SERAFİM Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    06.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Dawkins hem ateist, hem de ateizm savunucusudur. Bu onun farklı bir niteliği. İlginç bir şekilde hristiyan din dünyasının da saygı gösterdiği, tartışmalara, görüşmelere sık sık davet ettiği bir kişidir.

Ancak aynı zamanda ünlü bir evrim biyoloğudur. Bu arada, oldukça çok sayıda dindar evrim biyoloğuda var. Yani bir insanın inançlı olması ile evrim teorisini kabul edip etmemesi doğrudan birbirine bağlanacak konular değil.

Diğer tarafta Yaratılışçı ve Akıllı Tasarımcı görüşleri savunan kişiler de var. Yaratılışçılar genellikle bu konuyu hiç bilmeyen anlamayan Harun Yahya (Adnan Oktar) gibi kişilerden oluşur. Akıllı Tasarımcılar'ın bir kısmı ise bilim ile yaratılışcılığı aynı potaya oturtmaya çalışan kişilerdir. Bunlar prensip olarak evrim teorisinin çeşitli esaslarını kabul etmekle birlikte, bunun incelikli bir tasarım sonucu olduğunu iddia ederler.

Konunun felsefik ve inanç boyutlu tartışmaları bir tarafa bırakılırsa, bugün evrim teorisi ister doğru olsun, ister yanlış olsun, özellikle tıp ve biyoloji gibi bilim alanlarında sonuçlarından sıkça yararlanılan çok kullanışlı, sonuçları güvenilir ve yararlı bir araçtır. Bir çocuğun babalık testini "hepsi nasıl olsa Adem oğludur" diyerek yapamazsınız. Ancak evrim teorisinin sonuçlarına bakarak yapabilirsiniz.

İnsanların çeşitli inançlara sahip olması anlaşılır birşey. Ancak, bilimsel gerçeklere sadece inanç boyutuyla bakıp bunları reddetmek, kelimenin gerçek anlamıyla bağnazlıktır. Çünkü bilimsel tezler "inançla" değil, bilimsel yöntemlerle doğrulanır veya yanlışlanır.

Bir teoriye "yanlış olduğuna inanıyorum" demekle, 2+2 nin 5 olduğuna inanıyorum demek arasında fark yoktur. 2+2=5 ediyorsa, iddia edenin ya 4 olmadığını göstermesi, ya da 5 olduğunu ispat etmesi gerekir.
    <<<<<<<<<<<<<<Ne kadar anlatırsan anlat ,söylediklerin karşındakilerin anlayabilecekleri kadardır ,burada hacı hoca pozu verenler bilimsel bir konu açıldımı konuyu açana hemen cehennem zebanisi gözüyle bakıp saldırıya geçiyorlar

Üye
    yelpaze Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    halikarnassos
    Alınan Beğeniler
    54
    Verilen Beğeniler
    11

evrim teorisin reddedenler nedense, CERN'deki büyük patlama deneyi ile ilgili pek konuşmadılar.

serafim sakın bu konu hakkında yazma, millet hırsını senden çıkartır )

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: yelpaze Mesajı Gör
    evrim teorisin reddedenler nedense, CERN'deki büyük patlama deneyi ile ilgili pek konuşmadılar.
    Dini gerekçelerle evrim teorisine karşı olanların büyük bir çoğunluğu -ne hikmetse- büyük patlamayı doğru kabul eder. Aynı çelişki Harun Yahya'da da mevcut!

Halbuki büyük patlama gözlemlenebilir, ölçülebilir bir olgu değil, tamamen teorik düzeyde varsayılan ve dolaylı veriler ve deneylerle desteklenebilen bir MODELdir.

Mevcut veriler ve modeller aslında bir büyük patlama olduğunu da kesin olarak kanıtlamaz. Sürekli nabız gibi büyüyüp küçülen bir evren de olabilir. Tabi CERN'de yapılan son Higgs Bozonu (meşhur adıyla Tanrı Parçacığı) deneyi büyük patlama modelini büyük ölçüde desteklemekte...

Üye
    HOŞCAKAL Avatarı

Son Giriş
    10.10-2017
    Saat
    11:13
    Yaşadığı Yer
    .............
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    10

sözüm inancımızı hırpalayanlara: cok şey bilmek insanı kurtaramaz. herşey bilim değil ..şeytan da alimdi ilmi vardı ama ihlası yoktu.. deyip konuyu sonlandırıyorum...

Üye
    SERAFİM Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    06.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: yelpaze Mesajı Gör

serafim sakın bu konu hakkında yazma, millet hırsını senden çıkartır )
    Millet zaten kafayı bulunca kusmak için beni kullanıp duruyor ,bu arada Metepe ile aranız iyimi kötümü anlayamadım gitti Bu arada kafam çalışmıyor herhalde Cern'deki büyük patlamayı defalarca okumama rağmen bişi anlamıyorum ,bu konuyla ilgili konu açsan fena olmaz yani ,bende aydınlanmış olurum ,seni her düşündüğümde maymunun atası insandır demen geliyor ve Metepe'nin gösterdiği reaksiyon geliyor aklıma ,Metepe kolay kolay sinirlenmez ama sen bunu başarmıştın ,ahahah

sözüm inancımızı hırpalayanlara: cok şey bilmek insanı kurtaramaz. herşey bilim değil ..şeytan da alimdi ilmi vardı ama ihlası yoktu.. deyip konuyu sonlandırıyorum...
    Acaba kimleri kastediyorsun

Dini gerekçelerle evrim teorisine karşı olanların büyük bir çoğunluğu -ne hikmetse- büyük patlamayı doğru kabul eder. Aynı çelişki Harun Yahya'da da mevcut!

Halbuki büyük patlama gözlemlenebilir, ölçülebilir bir olgu değil, tamamen teorik düzeyde varsayılan ve dolaylı veriler ve deneylerle desteklenebilen bir MODELdir.

Mevcut veriler ve modeller aslında bir büyük patlama olduğunu da kesin olarak kanıtlamaz. Sürekli nabız gibi büyüyüp küçülen bir evren de olabilir. Tabi CERN'de yapılan son Higgs Bozonu (meşhur adıyla Tanrı Parçacığı) deneyi büyük patlama modelini büyük ölçüde desteklemekte...
    Metepecim Cern,Avrupa nükleer araştırma merkezi ile ilgili ne düşünüyorsun ,orada 2500 tane fizkçi çalışıyormuş ....

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Metepecim Cern,Avrupa nükleer araştırma merkezi ile ilgili ne düşünüyorsun ,orada 2500 tane fizkçi çalışıyormuş ....
    Yapanların, çalıştıranların, işletenlerin eline emeğine sağlık diyorum. Çok önemli bir proje. Geleceği şekillendirmekte büyük katkıları olacak.

Bu arada, Türkiye içinde bulunduğu bu projeye hala üyelik protokollerini onaylamayarak elindeki önemli bir fırsatı kullanmıyor. Bu da ayrı bir aptallık.

Ek: Yelpaze ile bir sorunum yok. Zaman zaman fikir çatışmaları olur, normaldir. Bu durum kişilerle bir sorunum olmasını gerektirmez.

Üye
    SERAFİM Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    06.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Yapanların, çalıştıranların, işletenlerin eline emeğine sağlık diyorum. Çok önemli bir proje. Geleceği şekillendirmekte büyük katkıları olacak.

Bu arada, Türkiye içinde bulunduğu bu projeye hala üyelik protokollerini onaylamayarak elindeki önemli bir fırsatı kullanmıyor. Bu da ayrı bir aptallık.

Ek: Yelpaze ile bir sorunum yok. Zaman zaman fikir çatışmaları olur, normaldir. Bu durum kişilerle bir sorunum olmasını gerektirmez.
    Bildiğim kadarıyla Türkiye sadece gözlemci olarak bulunuyor orada ,Yelpazayle aranızdaki tatlı sert rekabeti ilgiyle izliyorum

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Türkiye aday üye statüsünde... Ancak, ödemesi gereken 70 milyon TL gibi bir aidatı vermekten imtina ediyor. 2015 yılına kadar tam üyeliği değerlendirilecek... Para vermezsek üye yapıp yapmayacakları belli değil. Üye olmayan gözlemci ülkeler araştırmalara katılıp sonuçlarından yararlanabiliyor ama kendi projelerini yapamıyor. Ha, üyelik şart mı denilebilir. Belki de çok elzem bir durum değil. Ancak dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğunu iddia eden bir ülkenin böyle büyük projelerin doğrudan içinde olması ve söz hakkı elde etmesi bana göre önemlidir. Hiç bir ülke bu büyüklükteki projeleri kendi başına yapamaz. İmece yapmakta fayda var.

Şeytan alim miydi, değil miydi bilemiyorum.

Bildiğim kadarıyla mucidi şeytan olan herhangi bir tez, hipotez, teori veya bilimsel buluş yok... Eskiden televizyon için şeytan icadı derlerdi ama biliyoruz ki TV'yi de Marconi ile başlayan bilimsel bir süreç sonucu insanoğlu keşfetmiştir.

Çok şey bilmek insanı kurtarmayabilir ancak şurası kesin ki cehalet insanı öldürür!

Gelişmiş ülkelerin ortalama yaşam beklentisi 90'lara dayanmışken, az gelişmiş ülkelerde 50-60 yıl civarındadır.
    Gelişmiş ülkelerde ishal gibi basit nedenlerle bebek ölümleri olmazken, geri kalmış ülkelerde korkunç miktarlarda görülen bebek ölümlerinin en önemli nedeni ishaldir.

İshal'in tedavisi, 1 litre suya 1 kaşık toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz koyup sık sık içirmek gibi basit ve ucuz bir yöntemdir. Ülkemizde bile yakın zamana kadar "su verme ishali kesilsin" anlayışıyla bebek ölümleri oluyordu.

Günah diye polio aşısı yaptırmayan geri kalmış Afganistan, Pakistan, Irak gibi ülkelerde hala polio görülmektedir. Ülkemizde de buna benzer ANTİ-AŞI propagandalarının kimi hacı-hoca takımınca dile getirildiği bilinmedik bir şey değil...

Uzun lafın kısası... Cehalet ve bağnazlık kesinlikle ölüm, hastalık, sakatlık, kötü yaşam koşulları, açlık, sefalet getirir. Bilgi, bir nebze olsun bunları önler.

Üye
    SERAFİM Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    06.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Türkiye aday üye statüsünde... Ancak, ödemesi gereken 70 milyon TL gibi bir aidatı vermekten imtina ediyor. 2015 yılına kadar tam üyeliği değerlendirilecek... Para vermezsek üye yapıp yapmayacakları belli değil. Üye olmayan gözlemci ülkeler araştırmalara katılıp sonuçlarından yararlanabiliyor ama kendi projelerini yapamıyor. Ha, üyelik şart mı denilebilir. Belki de çok elzem bir durum değil. Ancak dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğunu iddia eden bir ülkenin böyle büyük projelerin doğrudan içinde olması ve söz hakkı elde etmesi bana göre önemlidir. Hiç bir ülke bu büyüklükteki projeleri kendi başına yapamaz. İmece yapmakta fayda var.

Şeytan alim miydi, değil miydi bilemiyorum.

Bildiğim kadarıyla mucidi şeytan olan herhangi bir tez, hipotez, teori veya bilimsel buluş yok... Eskiden televizyon için şeytan icadı derlerdi ama biliyoruz ki TV'yi de Marconi ile başlayan bilimsel bir süreç sonucu insanoğlu keşfetmiştir.

Çok şey bilmek insanı kurtarmayabilir ancak şurası kesin ki cehalet insanı öldürür!

Gelişmiş ülkelerin ortalama yaşam beklentisi 90'lara dayanmışken, az gelişmiş ülkelerde 50-60 yıl civarındadır.
    Gelişmiş ülkelerde ishal gibi basit nedenlerle bebek ölümleri olmazken, geri kalmış ülkelerde korkunç miktarlarda görülen bebek ölümlerinin en önemli nedeni ishaldir.

İshal'in tedavisi, 1 litre suya 1 kaşık toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz koyup sık sık içirmek gibi basit ve ucuz bir yöntemdir. Ülkemizde bile yakın zamana kadar "su verme ishali kesilsin" anlayışıyla bebek ölümleri oluyordu.

Günah diye polio aşısı yaptırmayan geri kalmış Afganistan, Pakistan, Irak gibi ülkelerde hala polio görülmektedir. Ülkemizde de buna benzer ANTİ-AŞI propagandalarının kimi hacı-hoca takımınca dile getirildiği bilinmedik bir şey değil...

Uzun lafın kısası... Cehalet ve bağnazlık kesinlikle ölüm, hastalık, sakatlık, kötü yaşam koşulları, açlık, sefalet getirir. Bilgi, bir nebze olsun bunları önler.
    <<<<<<<<<<<<< Burada İnsanlar Metepe ile görüş alışverişinde bulunma iradesini gösteremedikleri zaman araya cinleri ,perileri ,şeytanları karıştırıyorlar ,oysa ki somut konular üzerinden görüş alışverişinde bulunsak daha medeni olurdu ..<<<<<<<<<<<

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12