Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 28 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    code Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sayın forum üyeleri ben uzun zamandır bu forumu pasif olarak takip eden ortopedik bir engelliyim. Bazıları aracı olan yani otomobili olan engellilere şanslı ya da zengin engelli olarak bakarken ben en başta bunun bir gereklilik hatta zorunluluk olduğunu düşünüyorum hatta ortopedik engeliler için otomobil şart. şimdi başlığı ve mevzuyu biraz açıklayayım.

soru: Bir engelli neden ve nasıl bir otomobil ister?

cevap:
    1. Engelli aracı geniş olmalıdır tıbbı malzemlerini koltuk deyneklerini varsa sandalyesini hatta varsa seyyar tuvalatini taşır.
    durum: türkiyede en geniş araçlar ticari araçlar ve bunları alamıyoruz.
    durum: engelli aracı ekonomik olmalıdır bu da türkiye şartlarında dizel araç demektirki dizel araç segmenti çok kısıntılı ve sıkıntılıdır.
    durum:engelli aracını bizzat engelli kullanacaksa genelde otomatik viteslidir (sol bacak mevzu ise). buna rağmen hem dize hem otomatik hemde ticari olmayan araç çok azdır.
    durum: otomotik vites olup dizel olup 1.6 olup ticariye girmeyen sadece citroen grand picasso var (geniş olması şartsa) bunun dışında başka araç nerede ise yok şu ufak tefek sıkışacağınız araçları saymazsanız.
    durum: engellilere %38 ötv indirimi var eğer ticari almaya kalkarsanız %10 ötv indirimi var. kimse kendine yalan söylememeli bence 60 milyarlık aracı %37 ötvsiz 40 milyara alarak satarken kar etmek duruken kimse ticariye girmez ama devletimiz bizi yukarıda belirttiğim durumlardan dolayı ticarilere mahkum ediyor.

çözüm: 1.6 motor sınırı kaldırılmalı en az 2.5 motor getirilmeli ama bu konu suistimal edilmesin diyede sıkı kontrol sağlanmalı gerçekten hak sahipleri bundan yararlanmalı ve ticaride %18 kdv %10 ötv indirimi ile %28 indirimler ticarilerde artık bizler için mantıklı hale getirilmelidir. ben burada bu konuda, konu açmamın sebebide bu mevzuyu resmi kurumların ilgili kısmı hangisi ise oraya mesaj olarak atarak en azında bu konuda yaşadığımız sıkıntıyı birilerine duyurmaktı ben sayın adminden bu konuda nereye yönlenip nereye mesaj atmamız gerektiğini sormak istiyorum. ve varsa bu amaçta diğer engelli arkadaşlarında bu konuda mesaj yada fikir belirten iletileri gerekli yerlere iletilmesini diliyorum.

Üye
    fevzieryilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    CADILLAC_MAN
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    69
    Verilen Beğeniler
    31

slm;
    volkswagen 1.4 TSI DSG TOURAN (bir kaç ay içinde türkiyede.) .1.6 dizel peujeot otomatik 3008 ve 5008,fiat doblo panroma 1,6 dizel otomatik(ticari değil) birde dediğiniz gibi citroen c4 grand picasso 1,6 dizel.
    bunlar oldukca geniş ve motor gücü yeterli araçlar.
    tabi gönül isterki motor hacmi yükseltilsin ama bunada şükür demek lazım....

Üye
    Sakin_Reis Avatarı

Gerçek Adı
    harun
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    22:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

volkswagen 1.4 TSI DSG TOURAN bu aracın 2011 yok 2012 sini direk çıkartırlarmı merak ettim bilgisini nereden aldınız sağlam kaynakmı

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:27
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Bu dediğiniz bundan 2 yıl öncesine kadar geçerliydi diyebilirim ancak son dönemde yeni nesil düşük hacimli motorların da dizel ve otomatik vitesli modelleri çıkıyor piyasa da sanırım iyi araştırmamışsınız piyasayı size aklıma gelenleri sayayım sadece;

Peugeot 508 1.6 e-HDI Otomatik (Station Wagon ve Sedan tipleri mevcut)
    Peugeot 5008 1.6 HDI Otomatik (Oldukça geniş 7 kişilik SUV tipinde bir otomobil)
    Peugeot 3008 1.6 HDI Otomatik
    Citroen C4 1,6 HDI Otomatik
    Citroen C5 1,6 HDI Otomatik
    Hyundai i30 1,6 crdi Otomatik(Hatchback ve Station Wagon Tipleri Mevcut)
    Hyundai Accent Era Dizel Otomatik
    Kia Ceed 1,6 Crdi Otomatik(Hatchback ve Station Wagon Tipleri Mevcut)
    Fiat Bravo 1,6 Multijet Otomatik
    VW Golf 1.6 TDI Otomatik
    VW Jetta 1.6 TDI Otomatik
    VW Polo 1.6 TDI Otomatik

bu modellerin hepsi engellilerin ÖTV indirimiyle alabileceği dizel ve otomatik modeller... bunlardan başka da dizel otomatik baya araç var... özellikle dizel otomatik alırken iyi araştırmanızda yarar var

Üye
    code Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

siyah pelerinli adam;

sanırım yazdıklarım anlaşılmamış evet uzunca bir liste yazmışınız teşekürler ama listeye birde şöyle bakın polo, jetta, golf hb de olsa sw olsa dar. hundaiyi zaten araba diye kapıya koymam keza kiayı toyota almış olsada ona dairde şüphelerim var. fiatın otomatik vites kutuları zaten çokda tutulmayan ve teknolojinin gerisinde kalmış şanzumanlar. bi ara speedgear vardı 4 ileri hiç kullanmadım ama sanırım o aracın ne ara hızlanması olur ne de ataklık araç sollarken ecel terleri dökersiniz. fiat şuan otomatik olarak ne kullanıyor bilmiyorum açıkcası pekde fiat otomobillere araç gözüylede bakmıyorum. gelelim pejoya verdiğiniz iki model araçta hem çok alçak hemde vites kutuluraaı sorunlu araçlar çünkü pejo nun o iki otomobilinide oldukça arştırdım özellikle vites kutusunu. citroense bunlar içinde elene elene geriye kalan tek seçenek yeni bmp6 şanzumanı ile bunda önce mcv şanzuman vardı citroende ve dağıtanı olmuş. kısaca burada model çeşitliliğinden çok alacağımız aracın sorunsuzluğu önemli zaten engelli bireyler olarak normal insanlara göre ekstra harcamalarımız varken birde araba diye aldığın aracın her ay başına dert açıp cebindeki 3-5 kuruşuda tamire yatırırsak yayan çile çekmek daha doğru bir seçenek. ayrıca şunuda eklemek lazım şimdi aracınız 1.6 olsa bile otomatik şanzuman varsa bu 1.6 motor %2-3 lük güç kaybı yaşar çünkü düz viteslerde motorun gücü daha doğrudan tekerleğe aktarılırken yani %100 aktarılırken otomatiklerde arada bir çok mekanizmadan geçen, uğrayan motor göcü fizik kuralları gereği burada kaybolur ve genel şikayet konusu olarakta tüm otomatiklerde düzlere göre araçta bir cansızlık vardır zaten bu sebeptendirki aklı başında bir çok otomobil devi eğer amaç kadın kullanıcı ve ekonomi değilse 1.6 dizel yahut benzinli aracına otomatik koymaz en az 2000 motordan başlar bu iş.

Üye
    ali.demir Avatarı

Gerçek Adı
    ali demir
    Son Giriş
    25.09-2014
    Saat
    10:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

code;

bende 3008 1.6 dizel otamatik feline 3008 var yeni aldım. çok da memnunum içi hacmi yeterince tatminkar. yüksekliği ise çok iyi eyilip bükülmeden rahatca binip inebiliyorsun. Ayrıca şanzumanıda sorunsuz. ha bu arada vites geçişleri sarsıntısız ve aktarma kaybı yok denecek kadar az. manuel vitese göere vites değiştirme zamanı daha kısa
    Ha yok ben tam otamatik vites araç almak istiyorum dersen renault grand scenic e bak derim. çift kavramalı bir şanzumana sahiip bir kavrama ile giderken diğeri bir sonraki vitesde hazır beklediği için vites geçişlerini hissettirmiyor. Fakat ben tercihimi 3008 feline den yana kullandım. kullandıkça da doğru karar verdiğimi daha iyi anlıyorum.

Üye
    jonjon Avatarı

Gerçek Adı
    GöKHaN
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    12:49
    Yaşadığı Yer
    Ankara/ümitköy
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    14

code;

Anadoluda çok güzel bi deyim vardır bu yeri değil yazardımda .. paran varsa alırsın sorunsuz binersin tabii sorun yaşamıyacağına garanti edebilen varsa !! onca alan kişi bu yazdıklarını bilmiyoda paralarını çöpemi atıyo yani !! şimdiki aracım 5008 şimdilik bi sorunum yok olursada garantili , bundan önce 308 vardı sıfır alındı şanzumanı hata verdi gittik bi kuruş vermeden değişti kullanmaya devam ettik .. bu iş biraz şans işi aracım 5008 ilk gelen seride yaşanan problemler 2011 de gelende yok mesela bu başlıca bi örnek .. 1.6 motor kısıtlaması keşke olmasa dedik bizde araştırırken ama var çare yok yinede hiç yoktan yine iyi ..

Üye
    fevzieryilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    CADILLAC_MAN
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    69
    Verilen Beğeniler
    31

volkswagen 1.4 TSI DSG (otomatik) TOURAN yılsonu aralık gibi türkiyede olacagını söylediler.dört gözle bekliyorum
    motor hacmi yüksek araç alabilsek keşke
    volkswagenin california camper van diye bir aracı var transporterın devamı. düşünmeden alırım araçda wc banyo mutfak herşey var.
    emeklilik hayellerimin devamında kullanırım...

Üye
    code Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

fevzieryilmaz;

touran çok mantıklı ama 1.4 motor çok cansız kalır ve wolswagen tsı yüksek sıkıştırmalı motolarında çok maliyetli arızalar bakımından ve motor ömrü açısından sıkıntılı araçlar.

Üye
    EMİRBA Avatarı

Gerçek Adı
    LEVENT
    Son Giriş
    23.10-2012
    Saat
    12:02
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

touran nın ayarında passat warıant var ama 1.4 tsı dsg yalnız bu arabada touranda lıste fıyatı 6800070.000 tl arası en dusuk versıyonu bıze ötv sız gelışı 48 ile 51000 arası degısır bırde bunun kakosu var 1.70-2000 tl arası maddı guce baglı yanı maddı bakımdan kaldırabılırsenız alın ben olsam sw turu opel astra yenı kasa 1.4 140 beygır ötv sız 38-39 a gelır arabada her sey var eco flex lısı daha az benzın yakıyor cok genıs ıc hacmı var yıne de hersey maddıyat a baglı

Üye
    buzdan Avatarı

Son Giriş
    08.03-2013
    Saat
    15:42
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar ben bugun hafta raporumu aldım raporumda H ehliyeti alır otomatik vites kullanır diyor buna gore araba alabilirmiyim. bide sonrada kendim aparat taktırabilirmiyim. bide benim şuan ehliyetim yok ehliyetim olmadan araba alabilirmiyim ehliyeti arabayı aldıktan sonra alsam sorun çıkarmı

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

Ehliyeti almadan arabayı alamıyosun.. aparat için proje cizilecek.

Üye
    buzdan Avatarı

Son Giriş
    08.03-2013
    Saat
    15:42
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

otomatik vites içindemi proje çiziliyor

Üye
    code Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

buzdan;

hayır sorun sağ bacağındadır sanırım otomatik vites dedilerse otomatik vites alacksın ve aparatıda kesinlikle takman gerekeck ve aparat için proje çizilecek otm vites için değil projede kabaca hangi pedal hangi mekanizma ile elden kontrol ediliyor ise onun projesi aparat projesinide yine parayla bir mühendislik firmasına çizdiriyorlar. almanyada felan olsa tc deki gibi sürücü kabinini sıkıştıran afdersiniz dakka başı oranıza buranıza batan ve esasında trafiği tehlikeye sokan (çünkü çoğu iyi hesaplanarak yapılmadığı için frene veya gaza gereği kadar basmayan) aparatlar acemi sanayi ustaları yerine fabrika ayarında yapılmakta.

http://www.abilitymagazine.org.uk/Im...-set-up-wi.jpg

Üye
    ali.demir Avatarı

Gerçek Adı
    ali demir
    Son Giriş
    25.09-2014
    Saat
    10:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    gökhancım aracın hayırlı olsun güle güle bin 3008 ile aynı motora aynı özelliklere sahip aşağı yukarı. ben memnunum sende memnun kalacaksın.çok konforlu bir araba

Sayfa 1 / 2 12 SonSon