Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 30 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ergün Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    18:17
    Yaşadığı Yer
    didim
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    kasım ayı itibarı ile mevcut aracımı değiştireceğim,düşüncem tiguen almak.vw tiguen 1.4 tsi hakkında olumlu,olumsuz düşüncelerinizi paylaşırmısınız?

Üye
    gururlu Avatarı

Son Giriş
    16.07-2014
    Saat
    10:28
    Yaşadığı Yer
    van
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    olumlusu sağlam arabadır.tipi iyidir.

ama cok yakar ve dsg şanzıman (otomatik olanıdır) problemlidir.ilk iki yılda bozulursa garantiden değişirler.sonraki 1 yılda bozulursa bakımlarını serviste yaptıysanız iyi niyet kullanacaz deyip 2-3 milyar a yaparlar ama ilk 3 yıldan sonra bozulursa 12-13 milyar para alırlar sizden.herkezin başına gelmez ama gelenin canı fena yanar.wolkswagen gurubu çinde, avusturalyada, bilmem nerede yüz binlerce aracı geri çagırmış.amerika ve çinde sadece şanzımana 10 yıl garanti veriyorlar. ben bilgi verdim bana inanmayın siz de araştırın.

ha 10 litre benzin harcar 100 km de

Üye
    loks Avatarı

Gerçek Adı
    veysel
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    03:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

görüntüsü hoştur, konforludur, sürüşü keyiflidir, kalitelidir, dsg şanzımanla vites geçişleri hissedilmez
    ama
    çok yakar, dsg şanzıman risklidir, doğuş otonun hem alırken ki hemde servis dönemlerinde ki tavırları can sıkabilir.

Üye
    FORMULLA Avatarı

Gerçek Adı
    Turgay
    Son Giriş
    10.06-2017
    Saat
    11:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

bende tiguan alacağım wosvagense korkma al mesedes vosvagen bmw sıfırını korkmadan al hemde pirim yapıyor araba

Üye
    RUHİ Avatarı

Gerçek Adı
    Ruhi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    bu dsg şanzımana yorum yapanlar ne kadar kullandı bu şanzımanı acaba ya lütfen yanlış kulaktan dolma laflarla insanların fikirlerini etkilemeyiniz biliyorsanız tecrübe warsa konuşun

Üye
    PARAPLEJI 27 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    08:53
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Ben iki yıldır vw polo dsg şanzımanlı otomobil kullanıyorum ve hiç bir sorun yok. vites geçişlerini hissetmiyorum. bir daha araba alsam yine DSG şanzıman...

Üye
    loks Avatarı

Gerçek Adı
    veysel
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

RUHİ;

DSG şanzıman en konforlu otomatik viteslerden biridir ama risklidir, kulaktan dolma bilgiler dediğin şu bilgileri oku istersen;

Bildiğiniz üzere, VW-Audi, DSG/S-tronic (direct shift gearbox) ürün gamı altında sattığı, DQ200 kodlu 7 ileri kuru kavramalı şanzımanı, problemli olarak nitelendirip, dünya çapında belli ülkelerde, kullanıcıların baskısı ve örgütlenmesi sonucu geri çağırmak durumunda kaldı.

Bu ülkeler:

-Çin; Kullanıcılardan gelen artan şikayetler üzerine, Çin Devlet Televizyonunda konunun yer alması ve Çin Genel Kalite kontrol İşletmesinin desteği ile oluşan baskı sonucu, VW'in yaklaşık 400.000 aracını geri çağırmak durumunda kaldı. VW-Audi'nin, en büyük pazar olarak gördüğü Çin'de bu darbeyi alması, 2018'de dünyada 1 numaralı araba üreticisi olmayı hedefleyen marka için büyük bir darbe oldu. Şanzımanın garanti süresi, standart olan 2 seneden, 10 seneye çıkarıldı Çin'de 6 ileri DSG ile ilgili de, problemler ve şikayetler olmuştur, ama bu konumuzun dışındadır.

-Japonya; 91.000 araç, aynı problemden dolayı geri çağrıldı.VW yetkilisinin Japonya için verdiği raporda DSG'nin arıza sebebinin, dur kalk trafiğin, rutubetin ve hava kirliliğinin çok olduğu Asya/Uzak Doğu ülkelerinde, DSG'nin bu kötü şartlara uyum sağlayamamasına dayandırılması da, (Japonya için kastedilen, malum radyasyon olayı) , işi daha da traji komik bir yöne çekmektedir

-Singapur; 6.000 araç.

-İsveç; İsveç'te, DSG sorunundan dolayı, Passat Ecofuel DSG'nin, taxi olarak kullanılması, tamamen yasaklanmış durumdadır

-USA; 2009 yılında 2 kez geri çağırma olmuş. Biri 53.000 adet, diğeri 13.500 adet araç için. Garanti süresi 10 sene

-Rusya; Garanti süresi 10 sene. Rusça'yı yeni öğrenmeye başladığım için, Rus forum ve kaynaklarından fazla bilgi alamadım.

-Avustralya VW, Rusya, Çin ve USA gibi ülkelerde uygulanan geri çağırma prosedürünü, bu ülkeye uygulamama konusunda direnmiş, ama garantiyi 5 seneye çıkarmak durumda kalmıştır.

Şanzımanın en sorunlu olan parçası olarak bilinen Mechatronik (mekatronik), yani kısa açıklama ile şanzıman beyninin, aşırı ısınmadan dolayı, elektrikli valfleri ve TCM (Transmission Control Module) modülü arızalanıyor.

TCM arızası genellikle 40 derece Celcius (evet bildiğimiz kırk derece) sıcaklığı aştığında, "18222 P1814 Pressure Control Valve 1 (N215), Open / Short to Ground" arıza kodu ile ekrana yansıyor.

Arızanın bazı / belli başlı semptomları:

-Göstergede yanıp sönen PRNDS ve akabinde N'ye geçmesi (Neutral, yani boş vites). Bu arıza, şanzıman sıcaklık müşürüyle ilgili de olabiliyor.

-Kalkışlarda, 1'e sert geçiş. Bu arıza, bilgisayara bağlanarak (VCDS kablosu ile) kalibrasyon yapılıp, günü kurtarabiliyor, fakat arıza tekrar ediyor.

-3'ten 2'ye, 2'den 1'e zor geçiş ve bu geçişlerin akabinde ses gelmesi.

-2. viteste sallantı/titreme hissi.

-Vites geçişlerinde silkeleme/sallantı.

-1300-2000 RPM arası güç kaybı.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    32

Çalıştıgım şirkette yaklaşık 50 tane dsg dizel jetta mevcut ve yarısından fazlasının belli bir km den sonra şanjımanları değişti.
    Tabi bu herkeste arıza verecek manasına gelmez.
    O riski göze alıyosanız tadından yenmez bir araba olur tabi benzinli olmasınıda göz önünde bulundurun.

Üye
    RUHİ Avatarı

Gerçek Adı
    Ruhi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

sn. veysel

netteki bilgileri buraya kopyalamana gerek yok onu herkes bilio tecrübesi olan yazsın dedim.

Üye
    gönülyarası Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    16:50
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

Bilende bilmeyende tecrübesi olanda olmayanda yazıp çiziyor maşallah,
    Dizel otomatik araçmı alınır bakımlarını nasıl yaptıracan bi şanzuman yaptırsan dünya para ödersin dizel bakımı ve otomatik olması sana pahalıya maal olur yok çekmez,gittim 2010 yılında sıfır 1.3 motor dizel triptonik opel / astra aldım.Daha 2 sefer yağ değiştirdim yaz kış lastiklerini değiştiririm birde,ayrıca ilk bakımda kendi ustama götürüp garantiyide bozdurdum,şöför var şöförcük var her araba aynı olacak yada kullanım hatası olabilir şans işi bu..
    Alacağın araç yakıtı fazla yakar dostum,sağlamlık konfor dersen düşünme git bayinin tekine test et / ettir al..

Mami Junior;
    O şirket araçlarını kaç kişi sürüyor..? yoksa tek şöför sürerken mi yarısından fazlasının şanzumanları değişti...?

Üye
    ismayil Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    7

gönülyarası'na katılıyorum. bence bu otomatikleştirilmiş şanzımanları kibar kullanmak gerektiğini düşünüyorum. bir de bu araçlarda debriyaj balatası var, yani bu ömürlü bir parça, bunu değiştirmek eninde sonunda gerekecektir. bunu da göz önüne almak gerek. ben Toyota mmt kullanıyorum. hiç sorun yaşamadım. yaklaşık 40.000 km'de bir kalibrasyon ister. 2007 de aldım. bu yıl başında 90.000 km de sattım. sorun yoktu. şimdi gene mmt aldım.

Üye
    gönülyarası Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    16:50
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

ismayil;

Aynen öyle kibar devrinde kullanacaksın nasıl olsa otomatik diye ha babam basarsan zorlar sıkıştırırsan hayrını gör o aracın,41.000 oldu aracım 2 kere yağ değiştirdim bende.
    1.3 motor çekmez diyenler oldu Eskişehir / Ankara arasında 1.9 motor wv cady ile kapıştığımda aynadan kaybolmuştu vatandaş,Ankara'dan İstanbul Atatürk Havaalanına 3.5 saatte girdim 1.3 motor çekmez gitmez diyenlerede buradan duyuruyum bunu...

Üye
    düşenyaprak Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

çok yakar. bunu bilir bunu söylerim

Üye
    loks Avatarı

Gerçek Adı
    veysel
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

RUHİ;

onlar tecrübe işte.. olan şeyler onlar, benim tecrübem olmasa da başkasının tecrübesi.. Ayrıca bilgi vermek için illa tecrübe etmek mi gerekiyor.. Neyse DSG problem çıkarma ihtimali yüksek bir şanzımandır, isteyen alır isteyen almaz..

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    32

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @gönülyarası,

Bu araba şans işi onu baştan söyliyim.
    Şirket araçlarını tabiki birden fazla kişi kullanıyor, ama engelli olan ve sadece kendisi kullanan bir arkadaşımda da 2 defa şanzımanı değiştirtirdiler.
    DSG çok konforlu, çok seri bi şanzıman ama kuru tip olanlarda genel itibariyle sorun çıkmakta.
    Siz ne kadar dikkatli olsanızda, sizin dışınızda olan bir çok şey o şanzımana arıza verdirmesine sebep olabiliyor, misal yoğun trafikte ısınması gibi.
    İnternette araçtırırsan çok sıkıntı çekenleride görürsün hiç sıkıntı çekmeyenleri.
    Bende arıza olmaz düşüncesiyle cvt şanzımanlı bir araç almıştım ama servisten çıkamadım, kaza yapıp araç perte çıkınca elimden çıkarmış oldum.
    Bu yüzden diyorum şans işi diye.
    Alma demiyorum ama alacak kişinin bunları göz önünde bulunduruması gerekiyor, risk her zaman her araba için vardır .

Sayfa 1 / 2 12 SonSon