Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 25 mesajın 16-25 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #16
    Üye
    turkuaz06 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    17.12-2006
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:40
    Yaşadığı Yer
    Bolu-Çankırı
    Mesaj
    1.392
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    5

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    geçiminizi nerden sağladığınız sorulur.eviniz kira ise kirayı nasıl verdiğiniz sorulur.

  2. #17
    Üye
    düllü kadir Avatarı

    Gerçek Adı
    idris
    Üyelik Tarihi
    25.11-2012
    Son Giriş
    11.03-2013
    Saat
    20:13
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    5
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    sy.selçuk mumcu ve sy kalem bilgilernizden dolayı çok teşekkür ederim muhtaçlık sınırı ne kadardır? mevzuat 26 kasımdamı değişiyor bu tarihten sonramı muracat edebilirim eşimde 30 kasım 2012 de işten cıkıyor zaten eşimin geliri ve benim maaşım dışında gelirimiz yok onuda 4 e bölsek bir şey kalmıyor 2 coçuk orta okul ve lisede okuyor ev kira vs.benim anladığım kadarıyla mevzuat değişikliğini beklemek değişiklik olduğunda bilgilendirirseniz memnun olurum teşekkürler.

  3. #18
    Üye
    Selçuk Mumcu Avatarı

    Gerçek Adı
    Selçuk Mumcu
    Üyelik Tarihi
    25.11-2012
    Son Giriş
    02.06-2014
    Saat
    13:25
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Mesaj
    68
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    26 Kasım olarak belirlenmişti; fakat 20 Aralık'a ertelendi. Eşiniz işten bir ayrılsın. İşten çıkışı SGK'nın sistemine düşsün. Siz yılbaşından sonra ilgili SYDV'ye başvurun bence. Bu süreç zarfında eşinizin işten çıkışı SGK sistemine de düşer aynı zamanda SYDV'ler için genelge de yayınlanır ve işlemlerin ne şekilde olacağı daha netlik kazanır.

  4. #19
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Selçuk Bey bu mesajınızı okuyunca fark ettim.

    ilk sayfada şöyle söylemişsiniz:

    "...Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ilgili yönetmelik yayınlanana kadar da bir genelge ile şimdilik mezuata aykırılık kısmını çözebilir diye düşünüyorum."

    Hayır, bu şekilde olamaz. Bu işi Genelge çözemez. Ancak İlgili Kanun ve ilgili Yönetmelik değişikliği olursa olabilir.
    Çünkü İlgili Kanun hükümlerine göre düzenlendi Yönetmelik. Yayınlanacak Genelge de İlgili Kanun ve ilgili Yönetmelik hükümlerine aykırı olamaz. Kanun ve Yönetmelik hükümlerine aykırı bir düzenleme Genelge ile yapılamaz.

    O yüzden ilgili Kanun ve ilgili Yönetmelik hükümlerinin değişmesi gerekir. Aksi takdirde vatandaş yasal hakkını aradığında bu işlemleri yapanlar haksız duruma düşer ve davayı kaybederler.

    2022 Yönetmeliğinin muhtaçlık, Hak sahipliğinin tesbiti ile ilgili 5. madde hükümlerini okuyunuz lütfen.
    Zaten bakanlık da sizin düşündüğünüz gibi bu işi Genelge ile çözmez (çözemeyeceğini bilir), ilgili Kanun ve Yönetmelik hükümlerini değiştirir.
    O yüzden muhtaçlığın tesbiti ile ilgili Yönetmelik değişikliği olmadan vakıfların sizin dediğiniz gibi muhtaçlık taraması yapması asla yasal olmaz.

  5. #20
    Üye
    Selçuk Mumcu Avatarı

    Gerçek Adı
    Selçuk Mumcu
    Üyelik Tarihi
    25.11-2012
    Son Giriş
    02.06-2014
    Saat
    13:25
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Mesaj
    68
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Sn. Kalem,

    Siz beni yanlış anlamışsınız. Ben genelge ile gelir tespiti hane ziyareti gibi konularda düzenleme yapılacak demedim. Bakanlığımız yayınlayacağı bir genelgeyle 2022 ile ilgili bizim ne şekilde davranacağımızı yönetmelik çıkana kadar ne gibi işlemler yapacağımızı anlatır demek istedim.

    Kaldı ki siz yönetmelik değişmesi lazım diyorsunuz; fakat şu an ilgili SGK yönetmeliğinin değişmesi gibi bir durum söz konusu olamaz çünkü artık 2022 maaşları bakanlığımız bünyesindeki sosyal yardımlar genel müdürlüğü tarafından düzenleneceği için bakanlığımız yeni bir yönetmelik çıkaracaktır. Yönetmelik çıkmadan da idari işlem yapılabilir. Yönetmelikler uygulamadaki ikilikleri ortadan kaldırmak ve ilgili kanunun uygulanmasında rehber olması amacıyla çıkarıldığı için bir idari işlemin yapılmasında illaki yönetmelik gerekmez. Yönetmeliğimiz çıkana kadar biz 2022 sayılı kanuna ve bize verilen eğitimlere göre işlem yapmaya devam ediyor olacağız. Uygulamadaki sorunlar değerlendirilip yönetmeliğimiz yayınlanınca yönetmelik hükümlerini de esas alarak işlemlerimize devam ederiz. Şu an her şey ayarlanmış durumda ve 2022 aylıkları kurumumuza geçmek üzre zaten. Bakanlığımız müşavirleri bakanlığımızın aleyhine sonuçlanacak ve ilgilileri mağdur edecek yasal olmayan uygulamalar geliştirilmesine müsade etmezler değil mi?!

    Yönetmeliğin 5. maddesi de SGK ve Maliye Bakanlığı yönetmeliği olduğu için bizi değil SGK ve Malmüdürlükleri çalışanlarının uygulamalarında etkili olur ki SGK Primsiz Ödemeler Gen. Müd. kapatılmış durumda zaten. Kendi yönetmeliğimiz çıkana kadar biz 2022 sayılı kanuna göre hareket ediyor olacağız. Yönetmeliğimiz çıkana kadar da illa ki genelgeler ile bu süreçte ne şekilde işlem yapmamız gerektiği bize bildirilecektir.

    Umarım kimse mağdur durumda kalmaz.

  6. #21
    Üye
    düllü kadir Avatarı

    Gerçek Adı
    idris
    Üyelik Tarihi
    25.11-2012
    Son Giriş
    11.03-2013
    Saat
    20:13
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    5
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    bilgilerinizden dolayı cok teşekkür ederim

  7. #22
    Üye
    alfa Avatarı

    Üyelik Tarihi
    25.07-2007
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    19:40
    Yaşadığı Yer
    ist.
    Mesaj
    430
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bizleri bilgilendirdiğinizden dolayı hepimiz adına teşekkür ederim.

  8. #23
    Üye
    paradoks79 Avatarı

    Gerçek Adı
    ökkeş çakal
    Üyelik Tarihi
    05.08-2010
    Son Giriş
    06.03-2013
    Saat
    21:04
    Yaşadığı Yer
    kilis
    Mesaj
    32
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    melek abla ve selçuk bey birde şu benım sorunuma çözüm yolu önerseniz size minnettar kalırım.
    Eşimde bende %40 raporla 2022 maaşı alıyorduk eylülün 18 inde ömss sınavını kazanarak devlet memuru oldum. maaşlarımızın iptari için primsiz ödemeler müdürlüğüne dilekçe gönderdım ancak kurum degışıkliği oldugu gerekcesıyle dılekçem kabul edılmedı. sigortaya gıttım sosyal yardımlasmaya gönderdıler benı. oraya gıttım oradakı memur iptal işlemını gerceklestırıyor ancak kurumlar arasında bilgi aktarımı oldugu için birkac dakıka sonra pasif olan durumum tekrar aktıf oluyor. ne yaptıysam bir çözüm bulup iptal ettıremedım. ayrı bir konuda daha önceden yeşil krtlı oldugumuz için eşimin maaşı düşmeden yeşil kartta düşmüyor. ben sigortalıyım eşim halen yeşil kartlı ve doktora gittiği içinde ilerde birde bunun için başımız agrıyacak gibi gelıyor bana.
    diğer bir konuda şu şimdi önümüzdeki aralık dönemı maaşını alırsak bir sakıncası olurmu çünkü sigortalı işe başlama tarıhım aralığın 18.inde 90 günü aşmış olacak maaşda daha erken oldugu için alsakmı almasakmı kararsızım.

  9. #24
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Çalışmaya Eylül 18'de başladıysanız Aralık 18 itibariyle bir dönem yani 3 ay doluor. Dolayısıyla sizin aylıgınız ancak aralık döneminden sonraki dönemden itibaren yani Mart 1'den itibaren kesilir. İlgili Kanun hukmune göre boyle. SGK buna göre düzenleme yaptıgı için aktif halde kalması normal. SDYV nasıl yapar bilmiorum ama kanuna göre mart başında aylıgınız kesilir. fakat yine de aralık ayı dönem aylıgını alma hakkınız yok. sadece 18 gunluk bi miktar hakkınız var o da degmez ugraşmaya.
    siz çalışmaya başladıgınızı bir dilekçeyle SDYV^na verin ne yaparlarsa yapsınlar. Siz yuku atın ustunuzden kafi.
    eşinizin de aylıgı kesilecek çalıştıgınız için. onlar gerekeni yaparlar yazılı dilekçeniz ustune.Zaten butu
    nleşik sistem açıldıgı zaman da sigortanız gorunecektir ve kendileri de kesecektir. Yine de siz ilgili kanun geregi görevinizi yapın dilekçeyi verin çekin gidin.
    bu süreçte sdyv danışmadan mumkunse yazılı cevap olalmadan eşiniz de aralık dönem aylıgını çekmesin. bu tur yazışmaları yazılı yapın kaos döneminde bir de sorunların kurbanı olmayın. işi dediğim gibi saglama alın. gelişmelerden lütfen haberdar edin. bu sureçte sizlerin guncel bilgilerinize olaganustu ihtiyaç var. kolay gelsin.

    Şunu unutmuşum:
    Eşiniz 2022 aylıgını kestirmeden sizin saglık guvencenizden yararlanamaz. öncelikle aylıgının kesilmesi gerek. siz çalıştıgınıza dair dilekçede eşinizin de aylık aldıgını belirtin kafi. bunları yazılı olarak teslim ederseniz sorumluluk sizden kalkar ve borç tahsil işlemi kimse size yapamaz. sakın onlara aldanmayın dilekçenizi kayıtlara geçirin işi saglama alın. aralık dönem aylıgını da sonrakileri de çekmeyin ikiniz de. vakıf ne zaman keser kesmez sizi alakadar etmez artık üstünüze düşeni yapmış olursunuz yasal olarak.

  10. #25
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Paradoks Gönderdiğin dilekçe SGK'dan geri gönderilmiş ve SDYV'na yönlendirilmişsin. SGK işlem yapmıyor. SDYV işlem yapamıyor. BU yaşadıklarını Aile bakanlığına ilet lütfen. Bu ciddi bir sorun ve senin durumundaki arkadaşlar için önemli bir konu. İŞlemler yapılamıyor anlamına geliyor çunku.
    Bir de bu durumlar yuzunden aylık alıp ya da vaktinde çalıştıgını bildirememk yuzunden yasal işlem yaşanmasın. Açıkçası şu süreçte temkinli olmaktan yanayım. Lütfen adım adım her şeyi bakanlıga bildir ve olan her şeyi burada bize anlat lütfen.
    Sorun çıkmaması açısından dediklerimi yaparsan sevinirim.
    Oldu mu? lütfen geri dönüş yap.




Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12