Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 29 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    10LINE Avatarı

Son Giriş
    13.03-2013
    Saat
    23:36
    Yaşadığı Yer
    Hayat Her Yerde Güzel
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    06.07.2011 de SSK lı olarak çalışmaya başladım.SSK lı çalıştığımdan ötürü Primsiz Ödemeler Daire Başkanlığına maaş dondurulması hakkında dilekçe yazdım.Geçtiğimiz Bayram öncesi maaşımı yatırmışlardı.Bende çektim.Bundan sonraki yatacak olan maaşları veya çektiğime karşılık ceza ödermiyim.Maaş dondurulması talebinde dilekçe yazıp gönderdim ama yatırmışlardı.Bu durumda ne yapmam gerekiyor.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

10line, 06.07.2011'de sigortalı işe başladıysan bu durumda 90 günlük hakkın 06.Ekim'de doluyor yaklaşık olarak. Buna göre 91. gün her halukarda Ekim ayına rastlıyor. Bu durumda senin aylıgın sonraki ödeme dönemi Aralık'ta kesilir.
    Sigortalı çalışmaya başladıktan sonra en geç 90 gün içinde bildirim yapmışsan yani SGK'ya bildirmişsen tüm maaşlarına ceza gelmez. Bu konuda rahat ol.

Eylül dönem aylıgını çekmişsin. Bu dönem aylıgından da yaklaşık 2 aylık tyersiz ödeme sözkonusu. Eğer istersen bunu harcama yersiz ödeme için incelemede bulunup senden geri istediklerinde bu tutarı verirsin.
    Hiçbir şekilde Aralık dönem aylıgını ve sonrakileri çekme. Eger zaten dilekçen ellerine ulaşmışsa Aralık itibariyle aylıgını keserler (feragatta bulunmadıysan).
    Evrak takipten lütfen durumunu kontrol et, dilekçenin ulaşıp ulaşmadıgını teyit et lütfen.
    Ya da alo 170'ten dilekçenin ulaşıp ulaşmadıgını tam ögren...
    gelişmelerden lütfen haberdar et...

Üye
    10LINE Avatarı

Son Giriş
    13.03-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hayat Her Yerde Güzel
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Kalem Hanım Dilekçemi bu adrese yolladım.Sosyal Güvenlik Kurumu, Primsiz Ödemler Genel Müdürlüğü, Tuna Cad. No:7 Kızılay - Ankara
    Tarafıma herhangi bir yazılı cevap gelmedi.Yazmış olduğum dilekçenin örneği aşağıdadır.Bu durumda yapmam gerekenler nelerdir.Saygılarımla.
    Not: Evrak takip sisteminden sorguladım aktif görünüyor.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
    PRİMSİZ ÖDEMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    YAŞLILAR SOSYAL GÜVENLİK DAİRESİ BAŞKANLIĞI ’NA
    13.07.2011

2022 sayılı yasa kapsamında almış olduğum aylığın 06.07.2011 tarihinden itibaren SSK ‘lı bir işte çalışmaya başlamamdan ötürü geçici olarak dondurulmasını ve konu hakkında tarafıma resmi yazılı bir yanıt verilmesi hususunda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Ad Soyad
    xxxxxxxxxxxxxxxxx

T.C No : xxxxxxxxxxxxxxxxx
    Adres :
    Tel : xxxxx
    E-mail : xxxx@xxxxx.xxx

Üye
    10LINE Avatarı

Son Giriş
    13.03-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hayat Her Yerde Güzel
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SSK lı olarak özel bir sektörde işe başladığım için 13.07.2011 tarihinde Primsiz Ödemeler Daire Başkanlığı'na maaşımın dondurulması için dilekçe yazıp yollamıştım.Tarafıma herhangi bir cevap gelmedi.Üniversiteyi kazandığım dan ötürü işi bugün itibarıyla bıraktım.06.07.2011 tarihinde SSK girişim yapılmıştı.12.10.2011 SSK çıkış tarihim.Sanırım 90 gün falan SSK yattı.Üniversiteyi okumam gerekiyor bunun için 3 aylığımın çok katkısı olacak.Bu durumda 3 aylığımın kesilmemesi için acil olarak neler yapmam gerekiyor.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

10line, 6 Ekim itibariyle 90 gün dolmuş. 91. gün Ekim ayında oldugu için bu aydan sonraki ödeme dönemi olan Aralık ayı başında 2022 aylıgınız durdurulacak. Feragat etmediğiniz için halen aylıgınız kesilmemiştir.
    O yüzden aylıgınız kesilmediği için yeniden başvurma şansınız yok. E bu durumda bir dilekçe gönderin hemen ve sigortanızın sonlandıgını belirterek aylıgınızın aktif hale getirilmesini talep edin. Dilekçe ekinde sigortayla ilginiz olmadıgına dair bir belge alın ve o belgeyi de gönderin.
    Bir sorunumuz da yaklaşık olarak beş altı günlük prim gununuz fazla. 90 günü aşan prim günleriniz olmuşsa sonraki ödenecek aylıgınızdan yersiz ödemeye konu olan miktarı tahsil etmelerini soyleyin. yazılı olarak sonucun tarafınıza bildirilmesini talep edin.
    Sonuçta aylıgınız henüz kesilmediği için yeniden başvurmaya gerek olmadıgını zaten bu durumda başvuramayacagınızı bu sorunuzu aylıgınızı aktif hale getirererk çözebileceklerini belirtmeyi unutmayın dilekçenizde.
    Dilekçenizi iadeli taahhutlu postayla en kısa sürede gönderin.

Üye
    10LINE Avatarı

Son Giriş
    13.03-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hayat Her Yerde Güzel
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kalem hanım 2022 maaş ssorgulaması yaptım.maaşım hala aktif görünüyor.feragat etmemiştim ama maaşımın dondurulması hakkında dilekçe yazmıştım.Şimdi acil olarak neler yapmalıyım ?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Yukarıda anlattım ya 10line. Bir dilekçe gönder hemen ekinde de sigortalı olmadıgına dair bir belge. Artık sigoralı olmadıgından, işten ayrıldığından dolayı aylıgının tekrar aktif hale getirilmesini iste. Ayrıntıları yukarıda yazdım.

Aksi halde daha önce gönderdiğin dilekçe işlemde oldugu için Aralık itibariyle aylıgın kesilir. Tabi bu arada 90 günü geçen prim gunun (beş altı gunluk yaklaşık olarak) var. Bundan dolayı da aylıgın kesilebilir. Dilekçen ellerine geçince sigorta prim gun sayısını hesaplarlar onlar zaten. 90 günü geçen prim gunun varsa aylık kesme sebebidir bu. O yüzden 90 günü geçen prim gunun varsa yersiz ödemeye konu olan miktarı sonraki aylıgından tahsil etmelerini ve aylıgını aktif hale getirmelerini istemeyi unutma. BU şekilde şansını dene bir...
    Zaten 90 günü geçen prim günün yoksa bu yeni gondereceğin dilekçe uzerine hemen aylıgın aktif hale getirilir. sen dediğim gibi yukarıdaki mesajımda dediklerimi uygula.
    aktif hale getirilir derken şunu kastediyorum:
    Aylıgını dondurulmasını talep ettiğin dilekçe onlara ulaşmıştır. Onlar da dilekçenin gereği olarak ve prim gunun 90 günü geçmişse aylıgını Aralık ayı itibariyle durduracaklardır. Sen dilekçe gönderirsen yukarıda dediğim gibi aylıgının devamını sağlayabileceksin. İnşallah... Şansımızı deneyelim bir.

Üye
    10LINE Avatarı

Son Giriş
    13.03-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hayat Her Yerde Güzel
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok teşekkür ederim.Yarın hemen uygulayacağım inşAllah.

Son bir soru daha muhasebeci SSK çıkış bildirgemi hazırlamamışsa 10. ayın 1. günü çıkış bildirgemi alırsa bu durumda ne olur peki.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

bu durumda bu göndereceğin dilekçeyle önceki dilekçenin işleme alınmasını durdurmuş olacaksın garanti Ve aylıgın durdurulmadan devam edecektir. Bunu halledebilirsen eger yani prim gun sayısını 90 gun geçirmeyecek şekilde sigorta çıkış belgesi alabilirsen hiç bir pürüzümüz kalmaz. Boylece asıl aylık kesme sebebi ortadan kalkar. Çünkü 90 günü geçen prim gunu sayısı oldugunda aylık kesme sebebidir.

Üye
    10LINE Avatarı

Son Giriş
    13.03-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hayat Her Yerde Güzel
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anladım Hocam.Çok sağolun Allah razı olsun.

Üye
    10LINE Avatarı

Son Giriş
    13.03-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hayat Her Yerde Güzel
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam Bugün itibariyle SSK ya gittim. Ssk çıkış tarihim 04,10,2011 Ssk başlangıç tarihim 06.07.2011 Toplamda 90 gün Ssk lı olarak resmi anlamda çalışmış bulunmaktayım. P.tesi Günü Ankara'ya diploma almak için gideceğim. Giderken Primsiz Ödemeler Daire Başkanlığına Feragat etmiş olduğum dilekçemin aynısını yanımda götüreceğim Ssk çıkış belgemle birlikte başvuru yapacağım. bu konu hakkında bi fikriniz war mı ? pazartesi günü ankaradayım tarafıma acil cewap yazarsanız sevinirim Saygılarımla....

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Bu durumda 90 günü geçmeyen bir sigortalı çalışmanız sözkonusu. BU durum da aylık kesme sebebi değildir.
    Fakat "aylıgınızın sigortalı çalışmanız sebebiyle dondurulmasını" talep ettiğiniz SGK'ya gönderdiğiniz dilekçeniz sebebiyle ilgili bir sorunumuz var sadece. Bu gönderdiğiniz dilekçeniz, yukarıda alıntıladıgınız gibiyse feragat anlamı taşımıyor ama bir bildirim özelliği taşıyor. Bu dilekçenizi işleme almaları yine de sözkonusu yani.
    O yüzden siz de bu önceki dilekçenizin işlemden kaldırılmasını, artık işten ayrıldıgınızı ve aylıgınızın durdurulmadan aynen devamını talep edin ve dilekçeyle birlikte sigorta çıkış belgenizi verin. Aslında bunları anlattım ama tekrar edeyim.
    Sanırım gecikmişim... Dilerim önceki yazdıklarımdan esinlenerek bu şekilde yaparsınız. Sonucu burada paylaşın lütfen...

NOT: Feragat etmiş olsaydınız bu işlemi bile yapamazdık. Çünkü feragat etmek aylık kesme sebebidir. O yüzden bu gibi çalışma durumlarında feragat dilekçesi yazılmaması taraftarıyım. Sen şanslısın Şükür feragat etmemişsin. O yüzden aylıgının devam etmesi mümkün.

Üye
    10LINE Avatarı

Son Giriş
    13.03-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hayat Her Yerde Güzel
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim Hocam.Ankraya yolum düştü bizzat primsiz ödemelere gittim orada bilgisayara baktılar daha önceden vermiş olduğum dondurma dilekçemin sayısı numarasını çıkartıp o dilekçeyi dikkatte almamaları için yeni bir dilekçe yazdırdılar.90 günü geçmediği için bir şey çıkmaz dediler ama sen yine de dondurmak için dilekçe vermişsin buna istinaden ne olur ne olmaz diye bir dilekçe yazdırdılar.İşlemi yapacak arkadaş küçük bir blok not kağıdına üniversiteyi kazandığımdan ötürü not düştü ve kağıdın arkasına kendi şahsi kaşesini vurarak bunu ben elden yukarı götürüp arkadaşlara verip rica edeceğini söyledi ve gerekli tüm belgelerimi ekte sundum(SSK çıkış belgesi ve 90 günü gösteren prim dökümünü SGK dan alarak).Olayların gelişmesi bunlardan ibarettir bu duurmda şuan ne yapmalıyım?

Üye
    10LINE Avatarı

Son Giriş
    13.03-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hayat Her Yerde Güzel
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam az önce evrak takibinden sorgula yaptığım da bu tablo ile karşılaştım.Buradaki tabloda ne anlatmak istemişler açıklarsanız sevinirim.

Evrak Açıklamaları
    Havale Yeri Evrak Tarihi Varide No İşlem Tarihi Açıklama
    17.10.2011 19483065 17.10.2011 Evrak sisteme kaydedildi.
    17.10.2011 19483065 17.10.2011 Evrak işleme alındı.
    17.10.2011 19483065 17.10.2011 Bu evraka yapılacak işlem olmadığından hıfz edildi.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu ne hız) Maşallah yani Ankara'da verdiğin dilekçe işleme alınmış. sorun yok yani. Aylıgı almaya devam
    Öncelki dilekçenin işlevi yok artık. İlk dilekçen olmasaydı zaten hiç sorun yoktu. Bizim sorunumuz senin verdiğin dilekçen yuzunden oldu. Olur ki dikkate alıp ya aylıgını durdururlarsa diyerekten bir tedbirdi bizimkisi.
    Ama sgk, prim gunlerini hesapladıgında ortaya çıkardı bu durum aslında ve 90 günü geçmediği için aylık kesme işlemi uygulayamazdı. Ama "senin dilekçene ya uyarlarsa" diye pitpiriklendik:9 Şükür feragat yazsıı yazmadın. Yoksa feragattan dolayı aylıgın kesin kesilirdi.
    Ama istersen, emin olmak açısından alo 183'ten sor. İşi saglama alalım. Durumu anlat onlara ve içimiz tam rahat etsin.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon