Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 20 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    womit Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    09:27
    Yaşadığı Yer
    tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Memurlar.net te bulunan bir haber aynen kopyaliyorum.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), engellilerin kurumdan 3 ayda bir aldıkları muhtaçlık yardımını, üzerlerine engelli aracı bulunduğu gerekçesiyle kesti. Kurum, ödenen maaşları engellilerden yasal faiziyle geri istedi. Maaşların kesilmesi ve ödenen maaşların geri istenmesi engellileri ve ailelerini şok etti.

SGK Pirimsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü Sosyal Yardımlar Daire Başkanlığı, 18 yaşından büyük özürlüler ve kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakını bulunan kişilere 3 ayda bir 954 lira muhtaçlık yardımı yapıyor. Kurum, yapılan inceleme sonucunda üzerlerine engelli aracı bulunan engellilerin maaşlarını, muhtaçlık devam etmediği gerekçesiyle kesti. Engellilere yersiz ödenen maaşlarda yasal faizi ile geri istendi.

Sakarya'nın Erenler ilçesinde yaşayan ve 2001 yılından bu yana kurumdan muhtaçlık yardımı alan bedensel engelli Ramazan Kaya, maaşının üzerine engelli aracı olduğu gerekçesiyle kesildiğini söyledi. Yeşil kartlı olduğunu ve hiç bir gelirinin olmadığını kaydeden Kaya; "SGK, bana bir yazı göndererek maaşımın kesildiğini bildirdi. Bizde Kaymakamlık'taki Mal Müdürlüğü'ne gittik. Maaşımın üzerime engelli aracı olması nedeniyle kesildiğini söylediler." dedi.

Aracını gündelik yaşamda ve sağlık hizmetlerine ulaşmada kullandığını anlatan Kaya, şöyle konuştu: "Ben engelli aracımı ulaşım amaçlı kullanıyorum. Ulaşabilirlik ve erişebilirlik hakkım elimden alınıyor. Araç olmasa hastaneye nasıl gideceğim? Sosyal hayata nasıl katılacağım? Bu yapılan haksızlık."
    Engellinin babası Yaşar Kaya ise engelli aracını çocuğunun ihtiyacı için aldıklarını belirtti. Emekli maaşıyla bankadan kredi çekerek aracı aldıklarını ifade eden 3 çocuk babası Kaya; "Aracı ikinci el olarak 10 bin liraya aldım. Aracı alırken devletten yardım almadım. Araç ikinci el olduğu için vergi muafiyetinden yararlanmadım. Aracın taksiti bitmeden çocuğumuza ödenen muhtaçlık maaşı kesildi. Yersiz ödenen 974 lirayı da geri istedi. Maaşım krediye kesiliyor. Zor duruma düştük. Onun ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağız?" ifadesini kullandı.

Yüzde 90 engelli raporu bulunan felçli Fikriye Yılmaz'a bakımını yapan kardeşi Zeki Yılmaz da ablasına ödenen muhtaçlık maaşının üzerine araç olduğu gerekçesiyle kesildiğini söyledi. Aracı ablasını hastaneye götürüp getirmek için kullandıklarını dile getiren Yılmaz, şunları belirtti: "Aracı 2006 yılında yurt dışından vergi muafiyeti ile 17 bin liraya satın aldık. Aracı ablamı taşımak için aldık. SGK, araç olduğu gerekçesiyle muhtaçlık maaşını kesti. Yersiz ödeme yapıldığı için 974 lirayı bizden geri istiyor."

Adapazarı Sakatlar Derneği Başkanı Sadettin Yılmaz, engellilerin üzerlerine araç olduğu gerekçesiyle maaşları kesilmesinin haksız bir uygulama olduğunu söyledi.
    Uygulamayla Türkiye genelindeki çok sayıda engellinin mağdur olacağını ve evinden dışarı çıkamayacağını bildiren Yılmaz; "Bu haksız uygulamanın durdurulmasını istiyoruz. Gerekirse olayı yargıya taşıyarak haklarımızı arayacağız." açıklamasında bulundu.

Üye
    alfa Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    19:40
    Yaşadığı Yer
    ist.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yokmu bu haksız uygulamayı yargıya taşıyacak, engelli kurumları nerdesiniz ses verin.

Üye
    jonjon Avatarı

Gerçek Adı
    GöKHaN
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    12:49
    Yaşadığı Yer
    Ankara/ümitköy
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    14

Tamamen memurların bilgisizliği ve gıcıklığından bu uygulamayı yapıolar .. ben 2022 maaşına başvurduğumda banada böyle bi araban var maaşa ne ihtiyacın var demişlerdi .. bende annemin ağzından yazılmış bi dilekçeyle bana hibe edildi diye kaydettirmiştim aracı hallolmuştu mesele .. gel görki yine alamadım maaşı ..

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Torba yasa engellileri eve hapis etti

Bu duruma isyan eden Adapazarı Sakatlar Derneği Başkanı Sadettin Yılmaz yaptığı açıklamada "Bu maaş kesilmesi ile ilgili hiçbir tebligat gönderilmedi.180'ni bulan engelli plakalı arac var"dedi.

Ak Parti hükümeti tarafından 6111 sayılı yasa çerçevesinde tarihin en büyük yapılandırması yapılırken bu yasa nın içindeki çeşitli hükümler başlıklı 17. maddesinin 4. fıkrası uyarınca engelli plakası olan arac sahibi engelli bireylerin engelli maaşları kesildi ve verilen en son engelli maaşı bir hafta içinde geri ödenmesi amacıyla sosyal güvenlik kurumu başkanlığı primsiz ödemeler genel müdürlüğü sosyal yardımlar daire başkanlığı tarafından engelli evlerine maaş ın kesildiğine dair resmi evraklar gitmeye başladı .

"Maaşı yeniden bağlancak yoksa kesiliyor"
    Bu duruma isyan eden Adapazarı Sakatlar Derneği Başkanı Sadettin Yılmaz yaptığı açıklamada "Bu maaş kesilmesi ile ilgili hiçbir tebligat gönderilmedi.180'ni bulan engelli plakalı arac var.Bu insanlar bu aracları kendi paraları ile aldılar ve bu araclarla engelli yakınlarını kucakta taşımaktan kurtulup aracları ile kimseye muhtaç olmadan hastanelere parklara bahçelere götürüyorlar torba yasa herkesi rahatlatırken engellilerimizi ağlatıyor , eyerki maaş almak istiyorsa bir engelli engelli plakası aracını satacak ve öyle maaşı yeniden bağlancak yoksa kesiliyor" dedi.

"Bu yasanın deyişmesini istiyoruz"
    Engelli maaşı kesilen ve bir hafta içinde maaşı geri ödenmesi istenen / 90 Engelli Ramazan Kaya "Devlet bu aracı bana vermedi biz borç harc içinde aldık ailem beni bu arac ile hastaneye götürüyor dışarı çıkartıyor. Ama devlet bu torba yasa ile bizlerin bu elimiz ayayımız olan araclarımız var diye 2022 yasa ile aldığımız engelli maaşını kesiyor. Bu nasıl bir torba yasa bizlerin bu araçları varken maaş verilmeyecekse aracları biz elden çıkardıyımızda her dışarı çıktıyımızda devlet bize arac vercekmi hastaneye giderken bizlere arac göndercekmi "dedi. Ramazan Kaya'nın babası Yaşar Kaya "Aldığımız aracın hala borcunu ödüyoruz, bu nasıl yasa bizler bu yasanın deyişmesini istiyoruz" dedi.

"Bu durumun bir an önce düzeltilmesini istiyoruz"
    Bir diyer / 90 engelli ve evden engelli olduğu için çıkamayan ve engelli maaşı kesilen Fikriye Yılmaz' ın abisi Zeki Yılmaz "Bizler bu hükümetimizin verdiği engelli maaşının engelli plakalı aracımız olduğu için kesildiğine çok şaşırdık ve şok olduk.Bu nasıl bir yasadır.Engelli akrabalarımız kardeşlerimiz çoçuklarımız şimdi ne yapacak aracı olduğu için araçlarla dışarı hastaneye gidebiliyorlardı.O zaman devlet bizlere arac tahsis edecek ve biz bu araçlarla hastaneye dışarı çıkabilcez.Bu durumun bir an önce düzeltilmesini istiyoruz" dedi.

Çark Haber

Üye
    bencagatay Avatarı

Son Giriş
    24.04-2011
    Saat
    22:26
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Konu ile ilgili mağdur durumda olan engelli arkadaşlara:
    AKİM'e (Ak parti iletişim Merkezi'ne) mail yazmalarını tavsiye ediyorum.
    Konu olarak Sosyal Güvenlik başlığından SGK seçim durumlarını yazsınlar muhakkak değerlendirilmeye alınıp cevap geliyor.

Üye
    FIRAT ÜNAL Avatarı

Gerçek Adı
    FIRAT
    Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    20:10
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

lanet olsun ya verdikleri parada bile gözleri var alsın başlarına çalsınlar yazık değilmi bu insanlara biz engelliler araba alsak bir dert almasak bin dert yazıklar olsun diyorum

Üye
    erkan80 Avatarı

Son Giriş
    13.12-2015
    Saat
    17:42
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

demekrosinin olduğu bir ülkede yaşıyoruz demekrosiden mahrum bir şekilde
    bize ne gözle bakıyorlar

Üye
    CERRAHPAŞALI Avatarı

Son Giriş
    01.02-2014
    Saat
    00:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya arkadaşlar benim de üzerime araba var doksan üzeri raporum var arabayı babam kullanıyor ama ben 2022 almıyorum ve arabayı aldıktan sonra 2022 ye başvurdum acaba bir sıkıntı olurmu.olursa nasıl bir sıkıntı olur.
    birde,herkes akim(ak parti iletişim merkezi) ni veya gerekli yerlere bu konu hakkında mail atarak veya arayarak şikayette bulunulursa sesimizi duyurabiliriz.

Üye
    erkan80 Avatarı

Son Giriş
    13.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu konuyla olarak bir dilekçe taslağı hazırlansa herkez ona göre gönderse gerekli yerlere olurmu acebe bülent abi böyle bir dilekçe varmıdır

Üye
    ayıntaplı27 Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin köse
    Son Giriş
    12.02-2015
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    GAZİANTEP
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

biz engelli degiliz biz beyin engelsizlerle engel savaşı yapıyoruz.allah kimseyi beyin engellisi yapmasın.....ama yine bu hayatta varız.......engelsiz yaşam için......

Üye
    selo66 Avatarı

Gerçek Adı
    semih
    Son Giriş
    31.05-2011
    Saat
    12:32
    Yaşadığı Yer
    Yozgat-Sarıkaya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

• bende yeni engeli maaşına balanmışdım geze bilmek için daha dorusu evden kurtulabilmek icin araba almak isdiyordum o da yatı bu yasayı kim yaptıysa oda engelili olsada görse zorlukları

Üye
    erkan80 Avatarı

Son Giriş
    13.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ayıntaplı27;

ipler onların elinde hep bizim elimize geçse biz onları o kadar ezmeyiz bundan eminim

Üye
    II.cemal Avatarı

Gerçek Adı
    Cemal İKİNCİ
    Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    15:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle merhaba tam aradığım konuyu buldum

ben 3 ayda 1 maaş alıyorum doğuştan engelliyim maaşımı çekmeye giderken olsun bir çok yerde taşıt sıkıntısı çekiyorum bu yüzden araç almaya karar verdim 2008 yılında maaş için heyet raporu aldım onaylandı ve 2008 sonundan bu yana maaş alıyorum ama o zaman raporumda belirtmeyi unuttuğum yada o an ilgimi çekmeyen şeyi yapmadım aparatlı araç kullanabilir ve h sınıfı ehliyet alabilir seçeneklerini evet yaptırmamıştım ki ondan 1 sene önce ehliyetimi almıştım.
    Şimdi ise sorunum şu raporumda bu belirtilmemiş yazıyı değişmem için tekrar heyete girmem gerekiyormuş hastanenin demesi yeni alacağım rapor maaşımı etkiler mi ?
    yada araba almam bu konudaki gibi etkiler mi ?

Yardımcı olacak yazılarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    11:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2022 yasası zaten herkesin istediği gibi yorumladığı,lastik misali nereye çekersen o tarafa gidebilecek cinsten bir yasa. bunun ,mümkün olduğunca daha az özürlüye maaş bağlanmak istendiğinden özellikle yapıldığını düşünüyorum.

öyle ya,kendinin hiçbir geliri olmasa dahi ailesinden bir hayırseverin!,özürlüye ayda 100 lira verebilme ihtimali,2022 maaşını almaya engel. yasa böyle derken,senin araban olacak,bunun yakıt ve onarım masraflarını karşılayacak kadar imkanın olacak birde 2022 maaşı alacaksın!!! olacak şey değil tabi ki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sen toplu taşımadan yararlanamıyormuşsun,kaldırımları aşamıyormuşsun, kimsenin umurunda değil.

Üye
    erkan80 Avatarı

Son Giriş
    13.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    onu o memurlara anlatamazsın bütün sıkıntıyı çekersin ama onlar bilmez bir örnek vereyim yarin merkeze inecem otobüsse inip binmeyi düşünüyorum satten bunu siz biliyorsunuz bunu bilmeyenlere anlata bilmekte iş allah yardımcımız olsun başka bir şey diyemiyorum

Sayfa 1 / 2 12 SonSon