Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    zahara Avatarı

Son Giriş
    27.11-2016
    Saat
    22:09
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    babası polis olan 20 yaşında ünv öğrencisi engelli maaşı alabilir mi

Üye
    nurdan21 Avatarı

Son Giriş
    13.11-2017
    Saat
    13:38
    Yaşadığı Yer
    ilde
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

18 Yaşından büyüksen annen baban seni ilgilendirmez o senin hakkın alırsın bende alıyorum annem emekliydi babam memurdu aldım yıl 2001

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

%40 ve üstü özürlü raporu varsa, aktif sigortalı dğilse ve kendi geliri dahil nafaka yükümlüsü yakınlarından alabileceği yardımla birlikte toplm aylık geliri 100 TL'yi geçmiyorsa yni ilgili Yönetmelik esaslarına göre muhtaçlık kriterlerine uygunsa baglanır ancak.

Ayrıca Türk Medeni Kanunu 328. madde şöyle der:
    "MADDE 328.- Ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder.
    Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler."

Ayrıca 2022 sayılı Kanun ve ilgili Yönetmelik'in dayanak aldığı TMK 364. madde şöyle der:
    "
    A. Nafaka yükümlüleri
    MADDE 364.- Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür.
    Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır.
    Eş ile ana ve babanın bakım borçlarına ilişkin hükümler saklıdır. "

Şimdi bu bilgilerin ışığında örnek olay 2'yi dikkatle okuyunuz ve 2022 aylıgı gelir hesabının nasıl yapıldıgı konusund fikriniz olsun.
    Eğer bu şekilde nafaka yükümlüsü yakınınız olan anne babanızdan alabileceğiniz yardım miktarıyla birlikte toplam geliriniz 100 TL'yi geçerse muhtaç bulunmazsınız ve aylık talebiniz reddedilir.

NOT: örnek olay 2'nin geçtiği sgk uygulama kılavuzu daha önceki Yönetmelik'e uygun olarak hazırlanmış ama şimdiki Yönetmelik muhtaçlık sorgulaması da bu şekilde yapıldıgından ve şimdiki Yönetmelik esaslarına uygun oldugundan örnek olarak burada paylaşıyorum. zaten SGK kendi sitesinde de kullanmaya devam ediyor.

Üye
    gökhan_ Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    00:06
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bende aynı durumdayım gecen ayın 11 inde basvurdum işlem süresi 45 gün yazıyodu memur 6 ay ses cıkmazsa sonra gelirsin noldu diye sormaya dedi..
    45 gün hangi olaylr sürüyo ben onu anlamıyorum ama beklemekden baska çare yok sanırım