Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    ecarus Avatarı

    Üyelik Tarihi
    10.01-2011
    Son Giriş
    01.05-2015
    Saat
    22:42
    Mesaj
    41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ben sitenizin yeni üyesiyim herkese merhaba.

    sn oturanboğa ve ya beni yönlendirebilecek diğer arkadaşlar; benim 20 aylık işitme engelli çocuğum var. 29.12.2010 rapor tarihli %50 özür oranı olan ''Her İki kulağında Çok ileri derecede işitme Kaybı Mevcuttur.' 'ibareli hafif özürlü sağlık kurulu raporumuzu aldık.
    sizin örnek olarak verdiğiniz; ''Daha önce rapor almış ve/fakat raporu kaybetmiş ya da ibare ekletmek istiyorsanız'' konulu yazınızdaki dilekçe ile itiraz edeceğim. rapor sürekli olduğundan aslı gibidir mühürü ve imza olan örneğini mi yoksa raporun aslını mı hastahaneye vereyim?

    aylık bağlatmam için kaymakamlığa gittiğimde tarım bağkurum çıktı aylık 133 tl olur dediler (3 aylık 400 tl) 133 tl için bağkurumu ödemeyi daha uygun gördüm. ama zaman geçtikce nakite sıkışmaya başladım. vakıflar genel müdürlüğü aylık 317 tl alır dedi.
    kısacası yolun başında birisi olarak ne yapmalıyım 16.12.2010 tarihinde uygulanmaya başlanan yeni yasaya göre bir öncü olan olursa çok memnun olacağım.

    teşekkür ederim.

  2. #2
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Çocuğunuz 18 yaşından küçük olduğu için onun adına 2022 aylığı başvurusunda bulunan bakmakla yukumlu ebeveyni aktif sigortalı olamaz, isteğe bağlı prim yatıramaz. Bu şekilde istege bağlı prim yatırdıgınız takdirde aylık baglanmaz size. O yüzden başvurunuz haklı olarak reddedilir.
    18 yaşından küçük %40 ve üstünde özürlü sağlık kurulu olan özürlünün bakmakla yükümlü ebeveynlerinin her türlü aylık gelirinin 98 TL'yi aşmaması gerekior. Şartlanız uygunsa sigortalı olmayan ve isteğe bağlı prim yatırmayan eşiniz başvursun.
    Tarım bağkuru ile ilgili bilgim yok. Bu konuda size öneride maalesef bulunamayacağım.
    Özürlü raporuna niççin itiraz edeceksiniz? o kısmı anlayamadım. Özürlü sağlık kurulu raporunda 2022 ibaresi yok diye mi?
    Eğer öyleyse hastane daha önceki verilmiş bir rapora yani resmi bir evrağa sonradan böyle bir ibare eklemez, ekleyemez yasal olarak.
    Şartlarınız uygun gorunuyorsa kaymakamlığa, %40 üstünde olan özürlü raporunun 2022 sayılı yasadan yararlanmak için geçerli olabileceğini söyleyiniz. Aksi takdirde yeni bir rapor çıkartmak zorunda kalırsınız o bir ibare için.
    Eğer kaymakamlıktan ibareyi şart koyarlarsa o zaman da hastaneden raporu yeni almışsanız en azından raporu yeni aldığınız için 2022 ibareli yeni bir rapor isteyiniz.
    Şu şekilde ilgili Yönetmelik'in 6. maddesine göre sağlık kurulu heyeti oluştrulmasını soyleyerek işinizi hızlandırabilirsiniz. Bu şekilde yeni raporun hazırlanma sureci hızlanır:
    (6) Sadece bir organ ya da sistemi ilgilendiren özürü bulunanlar için özürlü sağlık kurulu, o özürü ilgilendiren branştan üç uzman ile oluşturulabilir. Bu kurulun başkanlığını ilgili şef ya da anabilim dalı başkanı yürütür.

    Ayrıca yeni rapor almak durumunda çocuğunuz için tüm hakların değerlendirildiği bir rapor düzenletin:http://www.engelliler.biz/forum/sagl...n-dilekce.html

  3. #3
    Üye
    ecarus Avatarı

    Üyelik Tarihi
    10.01-2011
    Son Giriş
    01.05-2015
    Saat
    22:42
    Mesaj
    41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    selam.cevap için teşekkürler.
    rapora itirazımın başka nedenleride var.
    nereye başvurursak vuralım 3 ayda 400 tl mi alırız?
    raporu %40 ve %59 aralığında 18 yaşın altında olanlar 2022 ye göre 3 ayda ne kadar alırlar acaba.

  4. #4
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Çocuğunuzun isterse %90 özrü olsun. 18 yaş altındaki özürlü çocuklar için fiilen bakmakla yükümlü yakınlrına 2022 özürlü aylığı yakını aylığı için başvurduklrında %40-%69 özür oranına sahip özürlülere ödenen özürlü aylığı ile aynı miktarda ödeme yapılır. Yani üç aylık olarak 580 TL sanırım bu miktar. Tam bilmiyorum. Bu konuda arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlar.
    Vakıflar Genel Müdürlüğünün, özür oranı %40 ve üstünde olan özürlülere ödedikleri aylık miktarı 2010 yılı için 317 liraymış sanırım. Bu konuda bilgim yok.