Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    ultraslan9191 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    23.07-2009
    Son Giriş
    29.01-2014
    Saat
    13:22
    Mesaj
    35
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ben 20 yaşında üniversite öğrencisiyim babamın sigortasından yararlanırsam 2022 maaşım kesilirmi ?

  2. #2
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Yararlanabilirsin tabi ki. Bu sebeple yani babanın sağlık güvencesinden yararlanıyorsun diye 2022 aylığın kesilemez.
    2022 aylığının hangi hallerde kesileceği yönetmelikte çok net belirlenmiştir. Yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanmak, aylık kesmek için bir gerekçe olamaz bile.
    Aylıkların ve aylık farklarının hangi hallerde kesileceği 15. maddede tek tek açıklanmıştır. Ancak bu durumlarda aylık ve aylık farkı kesme işlemi uygulanır.

  3. #3
    Üye
    f-f Avatarı

    Gerçek Adı
    fulya
    Üyelik Tarihi
    04.03-2008
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    19:49
    Yaşadığı Yer
    balıkesir/bandırma
    Mesaj
    206
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    iyide kalem ablaa ben babamın ssk dan yararklanıom diye bana 2022 baglanmıo nası oluo cevaplarsanız sevinirim

  4. #4
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Babanızın sağlık güvencesinden yararlanmanızı muhtaçlıkla ilişkilendiriyolardır da ondan ya da canları öyle istiyordur. Yani madem anasının atasının sigortası var, o halde yararlanamaz diye diye dedikodu oyununa benzedi işleri. Başta "anası, atasıdır; emeklidir, sigortalıdır" denmiştir. Son duyan memur da "yakınının saglık guvencesinden yararlanmak yasaktır" demiştir. Ya da yonetmlikte geçen yeşil karta yapılan atıftan dolayı "2022 aylıkları alanlar yeşil kart kullanır" dan yola çıkarak "aha yeşil karttan başka bişi kullanılamaz" diye ezber döktürmüşlerdir. Bilemiorum. (neyse artık hiç olmazsa yeni aylık hakkından yararlanacak olanlar gss sayılacak da bu dert bitecek)
    Oysa muhtaç bulunmuşsa ve muhtaçlığı devam ediyorsa yönetmelik esaslarına uygun olarak şartları tutuyorsa yakınlarının sağlık guvencesinden yararlanmak engel değil ki.
    Ama anlatamıyoruz bunu. Uygulama klavuzunun çıkmasını bekliyorum şimdi. Dilerim uygulama klavuzunda bu konuda uyarılar da olur
    Allahtan dedikodu oyununu güzel güzel oynayıp dogru duyanlar da var
    O yuzden de yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanan biri yonetmelik esaslarına gore muhtaçlık kriterlrine uygunsa o zaman aylıgı baglıyorlar aklı selim olanlar

  5. #5
    Üye
    f-f Avatarı

    Gerçek Adı
    fulya
    Üyelik Tarihi
    04.03-2008
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    19:49
    Yaşadığı Yer
    balıkesir/bandırma
    Mesaj
    206
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    BENDE BİMERE YAZI YAZDIM ZATEN BAKALIM GELCEK Mİ tşk ederim

  6. #6
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Yeni yonetmlikten önce başvurup reddedildiysen, sana tavsiyem şimdi tekrar başşvurman. Babanın sağlık güvencesinden yararlanman sorun olmaz bunda diye düşünüyorum.
    Muhtaç bulundugun takdirde baglanır. Ama yok, muhtaç bulunmazsan aylık baglanmaz.

  7. #7
    Üye
    f-f Avatarı

    Gerçek Adı
    fulya
    Üyelik Tarihi
    04.03-2008
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    19:49
    Yaşadığı Yer
    balıkesir/bandırma
    Mesaj
    206
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    vurdum zaten saolun tşk acıklama için

  8. #8
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Anlamadım yazdıgından bişi ablam. Yeni yönetmelikten sonra yenidn başvurdun ve yine başvurunu dikkate almadılar mı yani?

  9. #9
    Üye
    ş_i_f_a Avatarı

    Gerçek Adı
    musa
    Üyelik Tarihi
    09.09-2010
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    11:21
    Mesaj
    605
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    yeni yönetmelikte sağlık güvencesiyle ilgili net olarak yazan birşey mi var? bir arkadaş bimer'e babamın sağlık güvencesinden yararlanabilirmiyim diye sormuş,cevap olarak ''2022 maaşı alanlar sağlık güvencesi olarak yeşil kart kullanırlar'' mealinde bir cevap aldığını bu forumda okumuştum.

  10. #10
    Üye
    mbozbas Avatarı

    Gerçek Adı
    Mustafa BOZBAŞ
    Üyelik Tarihi
    23.04-2010
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Muğla / Fethiye
    Mesaj
    280
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    2

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    yeşil kart veriliyorsa daha iyi bence . ssk lıdan faydalanmaktansa yeşil karttan faydalanmak daha iyi .

  11. #11
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yönetmelikteki 24. maddeye göre 2022 aylığı için başvuranların sağlık giderleri, 5510 sayılı yasanın 60. maddesi 1. fıkrası "c" bendinin "3" numaralı alt bendi kapsamında karşılanır.
    Fakat aynı yönetmeliğin geçici 4. maddesine göre ise halen yeşil kart kullananlar kurum devralana kadar yeşil kart kullanmaya devam eder ve haklarında 24. madde hükümleri uygulanmaz. Yani yeşil kart kullanıyorken 2022 aylığına başvurursa yeşil kart kullanmaya devam eder. Ama yeşil kart kullanmıyorsa 24. maddedeki hükümden yararlanır....

    5510 sayılı yasa der ki:
    "10) (Değişik: 17/4/2008-5754/1 md.) Bakmakla yükümlü olduğu kişi: Bu Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) ve (2) numaralı alt bentlerinin dışında kalan genel sağlık sigortalısının, sigortalı sayılmayan veya isteğe bağlı sigortalı olmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan;
    a) Eşini,
    b) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın bu Kanuna göre malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarını,
    c) Geçiminin sigortalı tarafından sağlandığı Kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve babasını,"

    gelelim 60. madde 1. fıkra "c" bendi "3" numaralı alt bend'e

    "Madde 60:
    İkametgahı Türkiye'de olan kişilerden;
    a) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının;
    1) (a) ve (c) bentleri gereğince sigortalı sayılan kişiler,
    2) (b) bendi gereğince sigortalı sayılan kişiler,

    b) İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler,
    c) Yukarıdaki (a) ve (b) bentlerine göre sigortalı sayılmayanlardan;

    3) 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık

    Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler,"
    ...
    genel sağlık sigortalısı sayılır."


    "c" bendinde geçen "sigortalı", aynı Kanun 3. maddede şöyle tanımlanmıştır:
    "6) Sigortalı: Kısa ve/veya uzun vadeli sigorta kolları bakımından adına prim ödenmesi gereken veya kendi adına prim ödemesi gereken kişiyi,"

    Şimdi özetleyelim:
    Eğer özürlü birey,sigortalı değilse; 60. maddenin 1. fıkrasının "a" ve "b" fıkralarına göre sigortalı sayılanların bakmakla yükümlü olduğu kişi ise haklarında "c" fıkrasının "3" numaralı alt bendi uygulanamaz. Bu durumda sigortalı yakınının -bakmakla yükümlü olduğu kişi olduğundan dolayı- saglık guvencesinden yararlanma hakkı vardır ve bu kapsamda sağlık giderleri karşılanır.

    Bu anlamda son söz aynı Kanun 62. maddeye ait:

    MADDE 62-
    Bu Kanun gereğince genel sağlık sigortasından sağlanacak sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlanmak, genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için bir hak, Kurum için ise bu hizmet ve hakların finansmanını sağlamak bir yükümlülüktür.
    Sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan genel sağlık sigortalısı ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler yararlandırılır.