Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 30 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Hüesyin Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    12.06-2017
    Saat
    23:07
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba,Durumum biraz karışık şöyleki,bana %70 ağır özürlü ve sürekli ibareli rapor verdiler yalnız 2022 aylığı hakkında bilgi yazmıyordu 25 yaşını doldurunca öğrencilikte bitti ve babamın bağkurundan yaralanmam için 2. bir rapor istediler, oran yazılmadı ve '' babamın sağlık güvencesinden yaralanabilri ve çalışamaz ''raporu verildi. 1 kere gittim ve babanın sağık güvencesinden yararlanıyorsan olmaz dediler.ağır özürlü ibaresi var fakat kendi işimi birazda olsa yapıyorum.en önemli sorunum 2 haftada serum takılmak zorundayım ve fiyatı 6.000tl (yeşilkartta çok sıkıntı oluyor)şimdi başvursam otomatik yeişil kartlı olcam bu işimezi zora sokucak .yani hem babamın bağkur güvencesinden yararlanıp hemde 2022 maaşı alabilirmiyim(hiç bir gelirim yok babamda bağkur emeklisi)

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

Babanızın sağlık güvencesinden yararlanıyorken yeşil kart almanıza gerek yok zaten. Ayrıca babanızın sağlık güvencesinden yararlanmanız 2022 aylığı almanıza engel değil.
    Eğer nafaka yükümlüsü yakınlarınızdan alabileceğiniz yardım miktarı da dahil her türlü aylık geliriniz 98 TL'yi aşmıyorsa ve hiçbir şekilde sigorta ile aktif bagınız yoksa 2022 ayığı için kaymakamlığa başvurabilirsiniz.
    Size tavsiyem 1.12.2010 tarihinden sonra başvurmanız.

Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    11:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

melek hanım,''babanızın sağlık güvencesinden yararlanmanız 2022 aylığı almanıza engel değil'' diyorsunuz ama,bu konuda çok sorun yaşayanlar var. 2022 maaşı aldığı zaman diliminde,baba veya annelerinin sağlık güvencesinden yararlandığı tespit edilenlere,haksız ödeme deyip birde faiziyle geri istiyorlar. bunlarıda göz önünde bulundurmak lazım.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

Şifa,
    Sağlık güvencesi var diye gnelde 2022 aylıgı reddedilenler var, dogrudur bu. Ama yakınlarının sağlık güvnecesi sebebiyle; aylık kesilemez, yersiz ödeme yapıldıgı iddiasında bulunulup borç tahakkuk ettirilemez. Böyle bişi yasal olmaz zaten. Yönetmelikte aylık kesme cezasının hangi hallerde uygulanacagı, hak sahipliğinin hangi durumlarda sonlandırılacagı çok nettir. Yakınının saglık güvencesini kullanıyor diye direkt aylık kesme cezası uygulanamaz.
    2022 aylıkları için temel kıstas, muhtaçlık kriterleridir.
    Yakınının sağlık güvencesinden yararlanmak, muhtaçlık için temel kıstas olamaz. Muhtaçlık tsbitinin de nasıl yapılacagı yonetmelikte bellidir zaten.
    Sigortalı olmaması vs gibi şartlar arandıgı için haliyle saglık güvencesi sorununu da yeşil kart hakkı saglayarak çözüyorlar (kaldı ki geçici bir uygulama bu. Artık 1 Aralık'tan sonra 2022 aylıgı için başvuranlar aylık hakkını kazandıgında genel sağlık sigortalısı olacak ve devlet tarafından ödenecek primi de). Sigorta ile hiçbir aktif bagı olmayan ve yakınlarının saglık güvencesinden de yararlanamayan özürlünün saglık guvencesini nasıl sağlayacagı sorusuna cevaptır yeşil kart. Fakat biliyoruz ki yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanan özürlüler de var. Bu durumda sırf yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanıyor diye bir başvurunun redddilmesi hakkaniyetle bagdaşmaz, yasal da değildir. Burada onemli olan başvuran kişinin muhtaçlık kriterlerine uymasıdır. Uyuyorsa sorun olmaz.

Üye
    gezgin toprak Avatarı

Gerçek Adı
    adsiz
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bende babamin sosyal sigortasindan yararlaniyorum 2022 ayliginida aliyorum bir sorun cikmaz yani..

Üye
    Hüesyin Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    12.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim,daha önce olmaz babanın sağlık güvecesinden yararlanıyorsun denmişti,ve bizim asıl korkumuz bağkur kalkarsa yeşilkert almak zorunda olmaktı çünkü ilac masrafının altından kalkamayız,dediğinz gibi 1 inden sonra başvurayım tekrar teşekkür ederim.şimdi birde tekrar gidip rapor çıkarcaz

Üye
    Hüesyin Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    12.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Melek hanım formu okudum sanırım bezı yenilkler var,raporum 2007 tarihli sürekli ve ağır ibaresi evet yazıyor 2022 için arkasında hayır veya evet yazmamakta.tekrar rapor gerekecekmi(.biraz acele davranıyorum kusura bakmayın 16 sına kadar yapmayı düşünüyorumolmazsa bir 3 aydaha geçecek)

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

Özürlü sağlık kurulu raporunuz sürekli olduğu için kabul edilmesi gerek. Fakat 2022 aylığı için bir ibare de pratikte istiyorlar. Boyle sorun yaşayan arkadaşlarımız vardı. Siz gidin o özürlü sağlık kurulu raporunuzla başvurunuzu yapın bence, şansınızı deneyin. Sorun çıkmayacagını düşünüyorum. Gelişmelerden bizi de haberdar ederseniz seviniriz.

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili kalem bugün yeni bir bilgi edindim.yeni yasa değişikliğine göre daha 18 yaş üzerinde iken 2022 maaşından faydalanılabiliniyordu ben öyle biliyordum.şimdi o kaldırılmış.babanın sosyal güvencesinden yararlanılabilindiği sürece bu yaş önemli degilmiş (engelliler için).ne derece doğru bilmiyorum ama sosyal hizmetlerde bir memur abimiz var yasaları biliyor o söyledi bugün.

Üye
    Hüesyin Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    12.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İyi günler durumu bildirmek istedim 1 ni geçtikten sonra kaymakamlığa gittim ve mal müdürlüğündeki bayana ben engelli aylığı için başvurmak istiyorum dedim ve sen nerden duydun birimi söyledi diye sordu bende bilmiyomuş gibi davranıp raporum var çalışcak durumda değilim dedim (mal mdürlüğü 6. katta ve asansör bozuk) kadın bak o iş öyle olmuyo seni hep araştırcaz babanı arşatırcaz aşağıda bir oda kurduk bir sürü dosya var hepsini iceliyoruz yani öle herkese vermeyiz dedi bende tmm araştırın evraklar ne gerekiyor deyince baban emkliymi ş veremeyiz diyerek bahane üretmeye devam edince bende odadan çıktım o arkadan konuşuyodu .16 aralıktada ameliyat oldum kalın bağırsak alındı şimdi gitsem bir sürü iş çıkartıcaklar benim durumum bu ,Allah yardımcımız olsun iyi günler dilerim

Üye
    alfa Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:40
    Yaşadığı Yer
    ist.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mal müdürlüğündeki bayanı ordaki şef'e şikayet edin ve çözülmezse http://www.basbakanlik.gov.tr/Forms/...tionEntry.aspx adresinden şikayette bulunun.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

Huesyin o memurların işi sana akıl vermek değil! Yahu arkadaşlar lütfen başvuru sırasında mmurları dikkate almayın. Alışmışlar vatandaşa bilgiçlik taslamaya bir yetkili gibi konuşmaya! Tamam anlıyorum yardımcı olmaya çalışıyorlar ama fazlasıyla da hadlerini aşıyorlar!
    Huesyin sen ilgili birime gideceksin başvurunu yapacaksın, evraklarını tamamlayacaksın gerisi ilgili birimin işi.
    Memurlara bak ya! "Nerden duymuşmuş! Alamazmışmış! Babasının sağlık güvencesi varmışmış!" Onlara ne?
    İlgili birim, inceleme sonucunda olumlu ya da olumsuz karar verir.
    Sizin doğrudan bir geliriniz yoksa siz başvuracaksınız, ilçe idaresi Yönetmelik esaslarına göre muhtaçlıgınızı sorgulayacak, inceleyecek sonunda olumlu ya da olumsuz 3 ay içinde karar verecek yahu!
    Kraldan fazla kralcı var maşallah!

Huesyin aşağıdaki linkte muhtaçlık kriterleriyle ilgili kısaca yazmaya çalışmıştım. Orayı oku ve bir fikrin olsun. Eğer hiçbir gelirin yoksa ve babandan alabileceğin yardım miktarıyla birlikte tüm gelirlerinin muhtaçlık sınırını geçmediğini düşünüyorsan rahat oldugun bir zamanda git mal müdürlüğüne başvur.
    http://www.engelliler.biz/forum/2022...tml#post816698

Üye
    sırdaş Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    22:56
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

bugün 2022 engelli mağaşı bağlanması için bilgi almak ve başvuruda bulunmaya abim kaymakamlık bünyesinde yer alan,yetkili birime gitti.ben babamın bağkurundan faydalanmaktayım.bu konuda sıkıntı yaşayan insanların yaşadıklarını gördükçe ve duydukça,ki her nekadar kanunen böyle bir hakkım varken yinede tedirginliğim oluyordu.son zamanlarda engellilerin sağlık yönünden daha iyileştirmeler olunca bende babamın bağkurundan feregat edip yeşil kartı almaya karar vererek başvurumu yaptım.
    ama yetkililer son derece bilgili ve bilinçli davranıp engelli mağaşı almamın babamın bağkurundan feragat etmemi gerektirmediğini belirtmişler.bunu duyunca çok sevindim.inşallah herşey kolay ilerken bende alırım mağaşımı

Üye
    jonjon Avatarı

Gerçek Adı
    GöKHaN
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    14:43
    Yaşadığı Yer
    Ankara/ümitköy
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    14

sırdaş;

Dünde beni aradılar mal müdürlüğünden bi kaç ay önceki başvurumuz onaylanmamıştı yeşil karta geçmeyi kabul etmediğimiz için , dosyanız böyle durumaz gelin kapatın dediler

Üye
    sırdaş Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    22:56
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    [QUOTE=jonjon;824501]Dünde beni aradılar mal müdürlüğünden bi kaç ay önceki başvurumuz onaylanmamıştı yeşil karta geçmeyi kabul etmediğimiz için , dosyanız böyle durumaz gelin kapatın dediler [/QUO

bizde böyle bir durumla karşı karşıya kalırız diye abim,gazetede bununla ilgili bir yazı küpürü kesip götürmüş yanında gerekirse gösteririm diye.ama buna bile gerek kalmadan bilakis yetkililer son derece duyarlılık ve bilgili olduğuklarından,hayır babasının bakurundan feragat etmesine gerek yok çünkü bu kalktı demişler.1 gün içind gerekli tüm belgeleri verdik işleme konuldu.
    kısacası hiçbir olumsuz bir durumla karşılaşmadım.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon