Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123
Toplam 45 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Usulü bilmiyoruz ablam. Glişmeleri takip ediyoruz. Sen rahat ol. Şu an bişi yapma. Muhtaçlık sorgulaman nasılsa tekrar yapılacak. Eğer muhtaç bulunmazsan aylıgını keserler sadece, cezai işlem yapacaklarını sanmıyorum.
    Zatn burdayız merak etme ablam Uygulamalara yönelik tutumlarının ne olacagı konuusnda fikrimiz oldugu an buradan paylaşırız her şeyi.

Üye
    salih_turkan Avatarı

Gerçek Adı
    gulcın
    Son Giriş
    20.10-2012
    Saat
    11:51
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ıyı akşamlar yenı gordum ve hepsını okudum hakımızda hangısı hayırlısını versın bende kızımdan 2 yıldır alıyorum 2022 MAAŞI bırde evde bakım parası alıyorum benım hıc bır gelır artışım olmadı eşım rahatsız iş bulursa gunluk calışıyor ama oğlum 25 yaşında ıkı arkadaş bır tamırhane actılar zaten oğlum nışanlı oğlumun gelırı ıle bu maaş bızı etkılermı ben ve eşım oğlumun bağkuru ustunden muayne oluyoruz kızımın yeşıl kartı var bırde benım kızımın raporu yuzde 96 sureklı aydınlatırsanız sevınırım şimdıden teşekurler

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Kardeşlr ancak refah içindeyse nafaka yükümlüsü sayılırlar. Bu durumda sorun olmaz. Nafaka yükümlüsü sayılmaz kardeşi için.
    Ama kızınız 18 yaşından küçükse ve siz ondan dolayı 2022 engelli aylıgı alıyorsanız oğlunuz nafaka yükümlünüz sayıldıgından onun gelirine bakılır ve muhtaçlıgınız sorgulanır. Fakat oglunuz nişanlı yakında evlneck sorumlulukları ve gidrlri oluyordur size aylık 98 TL'yi aşan bir yardım yapamaz di mi? Yani sorun olacagını sanmıyorum.

Üye
    salih_turkan Avatarı

Gerçek Adı
    gulcın
    Son Giriş
    20.10-2012
    Saat
    11:51
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekurler kalem kızım 22 yaşında kımse olmadan kendı işini yapamaz durumda verdığın bılgı rahatlattı teşekur ederım

Üye
    biyo Avatarı

Gerçek Adı
    Bünyamin
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kalem hanım
    1 mesajlarınızın birinde bakım maaşı 2022 için gelir sayılmayacak demişsiniz bu durumda dört kişilik bir ailede iki özürlü kişi varsa ve bunlarda birisi için bakım maaşı alınıyorsa diğer özürlü kişi için 2002 başvurusu yapılabilir diye mi anlamak lazım

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

paranoya;

valla ben pek bişey anlamadım ama biraz önden ödeme yaptım diğerlerinide memur aylık belirlemedi elinde oldukça getir dedi.yani ayda şunu yatıracaksın demedi.belkide yasanın çıkacagını biliyorlardı.bilgi verirler sanırım sonrasında bir degişiklik oldugunda...ama yılbaşından sonra kalemin dediği gibi tekrar başvurayım bakalım ne diyecekler.tekrar rapor çıkartırmam gerekebilir.diğerinin aslı gibidir yapılmış elimde fotokopisi varda kaymakamlık onu istemiyor.elden alınmıyormuş rapor.biz sizi hastaneye yönlendiriyoruz hastane bize yolluyor raporu diyorlar.şimdi bakalım.rapor oranındada oynama olabilir.çok düşük verilebiliyormuş raporlar.işi zorlaştırmışlar.!!!onuda anlamadım ya!neyse.

Üye
    nacar Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    12:12
    Yaşadığı Yer
    kalbimin attıgı yer
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben yetim aylıgı alıyorum 2022 alabilirmiyim

Üye
    tinme Avatarı

Son Giriş
    24.02-2011
    Saat
    22:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kalem;

bu sorgulama yapılırken... ev ziyaretlerine çok sık başvuruluyor mu ?

Askıda Üyelik
    erdalakbay Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal AKBAY
    Son Giriş
    18.06-2016
    Saat
    21:03
    Yaşadığı Yer
    MUĞLA
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

bende 2022 maaşı alıyorum raporum %76 2010 da aldım raporu 2022 maaşı için düzenlenmiştir yazıyor sorunum gece körlüğü şimdi ben 2022 maaşını iptal ettirip evde bakım maaşına başvurabiliyormuyum ve bu rapor geçerlimi anlayamadım doğrusu... yeni yönetmeliği...

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

biri özetlese ben anlamadım bişey ya

Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    11:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şimdilik net olan değişiklikler

1-halen 2022 maaşı alanların durumları tekrar gözden geçirilecek ve daha sonrasında bu gözden geçirme 5 yılda bir tekrarlanacak,

2-2022 başvurusunda gelir hesabı yapılırken,evde bakım ücreti hesaba dahil edilmeyecek.

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ebeveynin sigortalılık durumu ne alemde 18 yaş altı.onda bir degişiklik varmı?

Üye
    A-KILIC Avatarı

Gerçek Adı
    •
    Son Giriş
    09.07-2017
    Saat
    17:44
    Yaşadığı Yer
    Tuzla, İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Şimdi basit olarak şunu cevaplamınızı rrica ediyorum. ? yaklasık 3 yıldır 2022 maaşını aliyorum raporum % 80 her hangi bi işte çalışmadım yada bi gelir artişi olmadı.Bir bilgilendirme olcakmi evrak yenilemek icin. yoksa bizlermi kendimiz tekrar başvuracağiz.Çok kafa kariştirici bir madde değiştirmişler.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Abdullah, hayır, bu konuda siz yeniden başvurmayacaksınız. Size düşen sorumluluklar tarafınıza bildirilir zaten. Evrakların yenilemesi sözkonusu olursa sizden bunlar istenir, gerekli durumlarda ne yapacagınız bildirilir size.
    Muhtaçlığın kontrolu ve bakım ilişkisinin kontrolü daha onc genellikle yapılmıyordu. Nasılsa bildirim yükümlülüğü var ve bir yersiz ödeme sözkonusu olursa anladıklarında sorumluluk sadece aylık alan vatandaşa bırakılıyordu ve biliyorsunuz yrsiz ödmelerden sadece vatandaş magdur oluyordu. Bu şekilde vatandaşın haksız aylık almasının önüne geçilmiş olur ve cezai işlemler en aza iner hiç olmazsa.
    Ayrıca bu ynidn dğerlendirme sonucunda tutum farklılıklarını bir haritası çıkar ve tutum farklılıkları konusunda gereken tedbirler alınır.
    Beş senede bir bu yenidn dğerlendirmeler gundme glcek zaten. Ayrıca 27. maddenin 2015 de yururluge girecek olması sbbiyle kurum da bu konuda teşkilatlanmaya gider.
    Şimdiden bu hazırlıklara başlanmıştır bile.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bakım ücreti ile ilgili bir açıklama:

Yeni yöntmelikt geçen 5. maddenin 4. fıkrası der ki:
    "(4) Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından ödenen bakım ücreti muhtaçlığın tespitinde bir gelir olarak dikkate alınmaz."
    Bu konu ile ilgili kafamda sorular vardı. Ayrıca paranoya arkadaşımızın sordugu bir soru üzerine sorularım daha da arttı. Dolayısıyla biraz araştırma yaptım.
    Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından ödenen bakım ücreti ile ilgili yöntmeliğe gore bu bakım ücrtinin kapsamında bakıma muhtaç özürlüler vardır.
    Ve bu 2022 yönetmliğinde gçen "bakım ücreti" tanımı bu ilgili yöntmelikle ilişkilndirilir haklı olarak. Hiçbir yonetmelik bir tanımı oylesine kullanmaz. Dolayısıyla ilgili yontmelikteki kapsama bakarsak 2022 yöntmeliği bakıma muhtaç özürlüleri ve bunlar için ödnenen aylıgı akla getirir.
    İlgili Yöntmelikteki şu ifadeye bakarsak bu 2022 ile ilgili yeni yonetmleiğin bakım ucreti tanımından neyi kasdettiğini anlamış oluruz.
    "(2) (Değişik:RG-21/10/2010-27736) Bakım ücreti il müdürlüğünce ödenen bakıma muhtaç özürlünün vefat etmesi hâlinde, bakım hizmetini üstlenen bakım merkezi veya akrabası en geç onbeş gün içinde durumu il müdürlüğüne bildirmek zorundadır. Aksi takdirde sorumlular hakkında hukuki ve idari işlem yapılır."
    İlgili yönetmelikte geçen bu ibarenin kullanılışından anlıyoruz ki bakım ücretindn kastedilen şey bakıma muhtaç özürlüye verilen bakım hizmeti karşılıgında il sosyal hizmetlerin odediği aylıktır.
    E bu şekilde bakım ücreti ödenen bakıma muhtaç özürlüleri kapsadıgını düşünebiliriz.
    Rahatlıkla şunu söyleyebilirim:
    Bakım ücreti il sosyal hizmtlr müdurlugunce odenen bakıma muhtaç özürlü bireyin muhtaçlıgı sorgulandıgında bu ücret dikkate alınmaz. Sanırım daha onceki yontmlikte bu tanımı ilgili shcek yonetmeliğiyle ilişkilendirdiklerinden ve bu aylıgı bu sebeple bakıma muhtaç özürlünün geliri saydıklarından dolayı reddediyorlardı. Yani sosyal hizmtlrin yaptıgı bu yardımı bakıma muhtaç özürlüye yapılmış bir yardım ve gelir olarak goruyorlardı ki buna hp karşı çıkıyorduk.
    Sonuçta bu aylık bakıma muhtaç özürlüye bakım hizmti karşılıgında ödenn bir aylık ve aslında bu anlamda zaten bir gelir değil.

Bu anlamda şunu soruyorum kendime: "acaba bakım hizmeti veren ve bu hizmeti karşılıgında sosyal hizmetlerden bu bakım ücretini alan kişi özürlü olup 2022 aylıgına başvurursa nolacak?
    Burada "bakım ücreti ödenen kişi" bakıma muhtaç özürlü bireyin kendisi. Ama bakım ücretini alan kişi ise bakım hizmetini yapan kişi. ve yöntmelik kapsamına bakacak olursak kapsam şu şekilde:

"
    Kapsam
    MADDE 2 – (Değişik:RG-23/10/2007-26679)
    (1) Bu Yönetmelik, her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma muhtaç özürlüleri, bu özürlülere verilecek bakım hizmetlerini, hizmetlerin ücretlendirilmesini ve ücretlerin ödenmesini kapsar."

Burada yönetmelik, çok açık olarak bakıma muhtaç özürlüleri kapsıyor. Bakım ücreti denilince de akla bu kişiler gelir.
    Yeni 2022 yönetmeliğinde de bahsedilen "bakım ücreti" tanımının bu kapsamla sınırlı olup olmadıgını ve bakıcıları kapsayıp kapsamadıgını merak diyorum. Çünkü bakıcının hizmeti ücrtlendiriliyor ve bunun karşılıgı olarak bir ücret alıyor sosyal hizmtlrden. bakıma muhtaç özürlünn bakım ücreti ödeniyor ona. Bir geliri var sayılır bu şekilde.
    Dilerim bu tanım karışıklıgına son vrilir ve bununla ilgili net bir açıklama yapılır. Uygulama klavuzunun yneidn düzenlenecğini ve bu konuya da açıklık getirileceğini düşünerek beklemeye gçiyorum sorularımın cevabı için.
    Bakalım sadece bakıma muhtaç özürlüleri mi yoksa bakıcıları da mı kapsyıyor ögrncğiz. Uygulamanın nasıl olacagını mrakla bekliyorm.
    O yüzden paranoya o bahsettiğin kişi kimse 1 Aralıktan sonra başvursun biz de uygulamayı buradan gormuş olalım

Aslında her halükarda bakım ücrtinin dikkate alınmayacagını düşünüyordum, düşünüyorum ama paranoya içime kurt düşürdü Bu kurdun peşine düşerek bir beyin cimnastiği yapayım dedim kafamda kurgulayana kadar. Olacaklara hazırlıklı olmak ve olası kavram karmaşasını ortaya çıkarmak açısından. Uygulamaya yonelik net bir açıklama bekliyoruz
    Duyurulur

Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123