Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 45 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    11:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    loris,2022 maaşının diğer bir adıda muhtaçlık aylığıdır. yani başka bir aylık alman sözkonusu değil. evde bakım yardımı alabiliyormusun?

Üye
    TTedTT Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    16:30
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

2022 sayılı kanun muhtaç, kimsesiz ve özürlüleri kapsıyordu. Yani 2022 sayılı kanunla özürlülerde de muhtaçlık şartı aranma gibi bir durum vardı. Şimdi ise çalışamayan özürlülerle muhtaç vatandaşların hakları ayrılmaya çalışılıyor. Bunlar bütünken karmaşa yaratıyor. Misal; 4 kişilik bir evde baba sigorta+800tl maaş alınca 26 yaşındaki çalışmayan ve evli olmayan çocuğu 2022'den yararlanamaması gibi bir durum vardı. Bu noktada 2022 ihtiyaçları karşılamakta yetersizdi, şimdi özürlü hakları yeniden düzenleniyor ve muhtaçlık kavramıyla-özürlülük kavramı net olarak soyutlanmaya çalışılıyor, kısaca özürlülerde "muhtaçlık" kavramı genişletiliyor ve ona daha dinamik bir açıklama getiriliyor. Olması gerektiği gibi.......

Üye
    naimemir Avatarı

Gerçek Adı
    naim yalçın
    Son Giriş
    10.02-2016
    Saat
    10:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mrblr 01 06 2006 da 2022 maşım kesildi yeni yasadan nasıl faydalanabilirim yol göşterirmisiniz.

mrblr 01 06 2006 da 2022 maşım kesildi yeni yasadan nasıl faydalanabilirim yol göşterirmisiniz.sgk kurumu değişen yasayı ne zaman uygulamaya koyacak .

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

melek benim olay oldu ya şimdi kolaylık getirirler.ben ödemeye başladım amaşansmı var!

Üye
    ackurt19 Avatarı

Gerçek Adı
    Yalçın
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    23:53
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Burcu neyi ödüyorsun anlatırmısın.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Burcu'cum bu yöntmelik 1.12.2010 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte daha önce aylık baglanıp da halen 2022 aylığı alanların muhtaçlık durumu ve bakım ilişkisinin devam edip etmediği bu yeni yöntmelikteki husular da dikkate alınarak il ve ilçe kurullarınca yeniden değerlndirilecek. Eğer bu yeni değerlendirmeye göre muhtaçlığı kalkanlar varsa il ve ilçe idare kurullarının aldıgı karar hak sahibine ve sgk'na iletilecek. Buna göre de sgk işlem yapacak.
    Kısacası bundan önceki aylık almak için başvuran ve aylık almaya devam eden hrkesin muhtaçlık durumu yniden degrlendirmeye tabi

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

benim 2022 maaşında sorun çıkmıştı ya dilekçe vermiştim falan bişey çıkmadı.kendi elimle siğortalıyım iptal edilsin maaş diye dilekçe vermiştim.faizle ödenecek diye bana dönülmüştü.bende geöan ay taksitlendirdim ödemeye başladım.karşıma kimi alacagım devletimi?!haksızlık yaptılar ama bişey yapamıyorsunuz.bende ilerde iş büyümeden önüne geçmeye çalıştım.onu diyordum kalemeolayı biliyordu da.şimdide yasa çıkmış.maddeleri okumadım.hani 2022 maaşı alanlar ebeveynin sgk engeli kalktıysa bana vyrmuyorda onu anlatmaya çalıştım.mizahi bir dille...

hadi bakalım inşallah hayırlısı melekciğm..

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Burcu, senin sigortan yoksa istrsen Aralık ayından sonra englli yakını aylıgı için başvursana. Bakalım yrel idare nasıl tutum alacak?
    Çalışmıyorsan,aktif sigortalı değilsen, sadece eşinin geliri varsa ve bu gelirlerden giderler düşülünce ve yaşam koşullarınız düşünülünce sana düşen pay 98 TL altındaysa başvurabilirsin. Bunu anlamanın yolu yeniden başvurman.
    Biz de takip etmiş oluruz adımlarını.
    Sanırım daha önce başvuran eşindi. Eşin sigortalı oldugu için hak sahibi dğildi.

Üye
    ackurt19 Avatarı

Gerçek Adı
    Yalçın
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    23:53
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Kalem benimde yersiz ödeme iddiasıyla 2022 maaşım kesilmişti.bir yıl maaş alamadım.yeniden müracatım sonucu eylül de 1/4 oranında kesinti yapılarak tekrar maaş almaya başladım.bu borç içinde bir gelişme varmı ilgili düzenlemede.

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

yok cnm diğerindede ben ilgilenmiştim bağlanmıştı.daha sonra hani anne yada babanın sgklı olmaması lazımmış diye bir yasa var diye duyunca ben iptal dilekçesini vermiştim.şimdi tekrar başvursam sonuç yeni oldugu için bişey olmaz sanırım.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Accurt, yeni yöntmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte bu yni yonetmelikteki hususlar dikkate alınarak muhtaçlık durumun yeniden değerlendirmeye tabi tutulacak. Muhtaçlıgın dvam eidyordur zaten. maaşın da devam edecktir. Borçlar konusunda yasal açıdan durum aynen geçerli. Haksız aylık alanlara idari ve hukuki işlm yapılır yani. Bu konuda mevzuatta değişme yok.
    Bundan once aylık için başvurup halen aylık almaya devam edenlrin durumu yeniden değerlendirilirken buyuk ihtimalle muhtaçlıgı kalkanlar da olacaktır. Burası baya karışık duruyor bana göre. O yüzden gidişatı takip edecğiz. Adımları izlyceğiz.
    Uygulamalarda tutum dğişiklikliklri oluyordu daha önce. Bir engelli gelir sorgulaması yapılmadan babası emekli diye reddedilirken bir yerde başka yerde yine babası emekli olan biri yasal çrçevede uygun olarak aylıga baglanıyordu. yakınlarının sağlık guvencesinden yararlanıyor diye reddedilenlr var bir yerde bir yerde yakınlarının saglık güvnecesinden yararlanıyor ama gelir hesabı tuttugu için aylık baglananlar vardı. Onceki yönetmelik uygulama butunlugunu saglaması açısından yetersiz kaldı baya. Bu yeni haliyle muhtaçlık sorgulamasının mantıgı tam oturtuldu yontmeliğe. Bu şekliyle uygulama butunlugu saglanacaktır. Ama daha önce çok kişi aylık alamazken çok kişi de haksız yere magdur oldu. Bildirme yükümlülüğünü bilmeyen bir vatandaş haksız aylık aldıgı gerekçesiyle cezai kovuşturmaya tabi oldu.
    Yerel idarelrin de ciddi hataları oldu. Sadece vatandaş suçlu değil. Memuru anlayamamış vatandaş nasıl anlasın mevzuatı?
    Bu anlamda bu yönetmelik yerel idareler açısından daha anlaşılır olacak. Yoksa köklü değişikliklr olmuş değil. Köklü dğişikliklr olması için once uygulama butunlugu olması gerekiyor. Herkes anladıgı şekilde dğil, mevzuata gore tutum belirlmk zorunda.
    Aslında bu tammen uygulama butunlugu saglanması için yapılmış bir değişiklik. Uygulama klavuzunu bile açıp okumuyormuş demek yerel idareler...

Üye
    zozanax Avatarı

Gerçek Adı
    BaYram
    Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    23:27
    Yaşadığı Yer
    istanbul / kadıköy
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar lutffen bırı şuna cev versin:
    Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı, yüzde 70 ve üzerinde olan, ''başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede özürlü'' kabul edilen özürlü olanlarda, aylık hakkından yararlanmak için ''herhangi bir işe yerleştirilememiş olma'' şartı aranmayacak.
    Derken yani %70 ve üzerı engelıler işe gırınce maaşları kesılmıcekmı:....

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

İşe girerse ve aylık olarak geliri 98 TL'yi aşarsa aylıgı yasal olarak ksilir zozanax. Doğrudan kendi gelirine ve sigortasına bakılır zaten.
    Diyelim ki %90 özürlü biri işe başladı ve aylık 150 Tl alıyor. Bu gelir, aylık sınırı aşacagından aylıgı ksilir. Bir senede üç ayı aşan sigortalı çalışan oldugu ya da sınırı aşan bir geliri oldugu tesbit dildiğinde ve bu gelir dğişikliğini zamanında bildirmemişse onceden oldugu gibi bundan sonra da ceza uygulanır.
    Bahsettiğiniz konu işkurdan alınacak olan blgeyle alakalı.

yagmuryeşim ablacım 310+200 gelirlerini daha önc bildirdin mi? Eğer bildirdiysen bu gelirlerdeki artışı bildirmne gerek yok. çok az fark zaten. Bu gelirler kiradan mı alıyorsunuz? anlamadım burasını...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Ablam başvurun sırasında annenin üstün olan bu evleri beyan ettiniz mi peki? Ve bu evlerden kira almadıgınızı mı beyan ettiniz? 2022 aylığı başvuru sırasında ne yaptınız?
    Evde bakım aylıgı için sorun olmaz.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Tamam ablacım. Zaten glir sorgulaman yenilenecek. Bu sorgulamada annen nafaka yükümlüsü yakının oldugu için onun gelirleri de araştırılacak. Tek geliri evlrden aldıgı kiraysa bunu belgeler zaten. Bir evin tapusu ustune olduguna göre o evden alınan gelir tesbit edilir. Diğer evin tapusu tamamiyle kndine ait değil çünkü. Galiba kardeşleri o evin kira hakkından gayriresmi feragat edrek annne bırakmışlar. Bunun tesbiti zordur sonuçta o evden alınan gelir tapuda hakkı olan kardşlerin ortak payıdır. karışık biraz bu iş. Zaten bu gune kadar nafaka yükümlüsü yakınlarının glir değişikliğini bildiren pek fazla olmamaıştır. BUnun gibi şeyleri dikkate alırsalar ceza almayan 2022 hak sahibi kalmaz neredeyse. Durumun yeni yonetmeliğin yururluge girmesinden sonra yeniden degerlendirilecektir zaten.
    Evde bakım aylıgı ve 2022 aylıgı hariç toplam gelirlerden giderler düşülecek ve hanenin ekonomik ve sosyal durumuna gore sana bir gelir düşecek. Bu gelir aylık 98 TL'yi aşarsa (bugun itibariyle) muhtaçlıgının kalktıgı konusunda karar alınır ve senle birlikte sgk'na bildirilir. sanırım usulen cezai işlem yapmazlar bu durumda. sanmıyorum.
    Eğer geçim sıkıntısı çekiyorsanız yani eviniz kira vs ise diğer evin kirasını göstrmezsiniz. Fakat bu yeniden değerlendirmede tümm glirlerin didik didik taranacagını söylemeliyim.
    Bu aşamada muhtaçlıgı kalkanlardan dogrudan kendi gelirinde değişiklik varsa ve zamanında bildirilmmişse yasal işlem yaparlar gibi gliyor bana. Onun haricinde nafaka yükümlüsü yakınlarının gelir değişikliklri ile ilgili bildirim yapılmamışsa usulen es geçip sadece aylık kesme işlemi uygularlar. tabi muhtaçlıgın kalktıgı kanaati oluştuysa mevzuata gore.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon