Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 23 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    BsB Avatarı

Son Giriş
    27.12-2014
    Saat
    11:29
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    benim down sendromlu %76 raporlu dünyalar güzeli kızım var 1 yaşında şu an anne bakım parası alıyoruz ve 3 aylık 2022 maaşı alıyoruz
    ilk bankanın verdiği para 1362.27 TL 13.7.2010 tarihinde daha sonra 07.09.2010 tarihinde 618TL postaneden aldım.
    sevgili kardeşler bir sonraki maaşı ne zaman alabilirim ve kaç TL dir
    acaba postanenin kendi web sitesindede yok her hangi bir bilgi şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar .

Üye
    arce Avatarı

Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    14:57
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

hem bakım maaşı hemde 2022 maaşını çocuğunuz "18 yaş"altı olduğu için alamazsınız1362+618 tl geri ödemek durumundasınız.artı ceza ödememek için bir dilekçeyle sgk ya evde bakım maaşı aldığınızı aynı zamanda 2022 maaşı bağlandığını bildirin.cezaya kalmamak için kendinizi bence çok acemi olarak lanse edin ki zaten öylesiniz.ne yapman hangi işlemi yapmanız için yardım isteyin..

Üye
    BsB Avatarı

Son Giriş
    27.12-2014
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ne diyosun kardeş nasıl olur ya neden bağlandı o zaman ne yapmam lazım şimdi ceza çokmudur böyle bir saçmalık nasıl olur ya neden bağlıyorlar o zaman yada beni neden hiç bir resmi kurum işlemleri yaparken uyarmadı

Üye
    arce Avatarı

Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

18 yaşaltılar evde bakım ücretinden yararlanıyorlarsa 2022 maaşı alamaz bu kesin memurlar evde bakımişlemlerini veya aylığını aldığınızı bilemezler sen ilk başvuruda söyleyecektin yersiz ödeme olarak verdikleri parayı % 50 faiziyle isteyeceklerdir..

Üye
    umut Avatarı

Gerçek Adı
    Ümit
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

arce;

Bakım maaşı alırken 2022 maaşını alınamayacağını da nereden çıkarttınız?Gelir durumu;evde kişi başına 98 TL sını geçmiyorsa her 2 maaşı da alabilir..

BsB;

Maaşınızı her yıl;Mart,Haziran,Eylül,Aralık aylarında, kimliğinizin son rakamına göre, bulunduğunuz PTT şubesinden çekebilirsiniz.Miktarı; yaklaşık 600 tl civarı olması lazım...

Üye
    BsB Avatarı

Son Giriş
    27.12-2014
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

umut kardeş adın gibi bana umut verdin ben esnaftım durumum çok iyidi battım iflas ettim boka battım kısaca iyi günlerim tersine dönmeye başladı(sebebi kim kardeşim ) onu borçlarından kurtarmak için fedakarlık yaptım kurulu düzenimi mülk ile beraber sattım ben çok para kazanıyodum ama hep birilerine faydalı oluyodum mesela her hafta sonu c.tesi günleri kumanya alıp ihtiyacı olan insanlara veriyodum ama şimdi ben o yardım ettiğim kişliler durumuna düştüm. benim herhangi bir gelirim yok anne bakım parası haricinde sigortam yok bağkurum yok .
    yani ben şimdi bu durumda hem nanne bakım parası hemde 2022 maaşı alıyom diye beni devlet ......................... tartışılır bu zor duruma sokacaksa ben ne yapmalıyım

Üye
    umut Avatarı

Gerçek Adı
    Ümit
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Umarım en kısa zamanda bu durumu atlatır tekrar eski günlerinize dönersiniz...

Eğer sigortanız ve herhangi bir geliriniz yok ise, her 2 maaşı almanızda bir sorunla karşılaşmazsınız...Geçmiş olsun..

Üye
    arce Avatarı

Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

yanlış bilgi vermeyelim lütfen.en kötü bilgi eksik bilgidir.18 yaş altı özürlüler için evde bakım veya 2022 maaşının biri tercih edilir.tabiki evde bakım maaşı yüksek olduğu için genelde bu tercih edilir..

Üye
    umut Avatarı

Gerçek Adı
    Ümit
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

arce;

Arkadaşım biliyorum ki yardımcı olmaya çalıyorsun ama lütfen cevap yazacağımız zaman biraz araştırma gayretine girelim sonrasında doğru bilgiyi yazalım..
    Bu linkte sorunun cevabı var okursanız beni anlayacaksınız..Saygılarımla...http://www.sgkbilgi.net/18-yasindan-...n-ozurlu-maasi

Üye
    arce Avatarı

Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bi zahmet sen araştır,hem 2022 hemde evde bakım maaşı alıyosan "18 yaş altı" hasta için kesinlikle 2022 maaşını % 50 faiziyle geri ödettiyorlar bilginize saygılarımla...

Üye
    umut Avatarı

Gerçek Adı
    Ümit
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

arce;

Araştırdım ve link verdim size ama siz hala anlamak istemiyorsunuz!

Okuma zahmetinde bulunmadınız sanırım..Yazının, bu konuyla ilgili kısmını kopyalıyorum buraya mümkünse bir zahmet okuyuverin;

Dolayısı ile özür derecesi %40’ın üzerinde ve 18 yaşının altında engelli çocuğu olan ailelerden anne ve babası memur, emekli, işçi ve bağ-kur’lu olanlar özürlü maaşından yararlanamazlar. Yeşil Kartlı olanlar ile hiçbir geliri olmayan engelliler ve aileleri özürlü maaşından yararlanırlar.Yani 18 yaşının altında engelli çocuğu olan ailelerin özürlü maaşını alabilmeleri için aylık 82 YTL’ nin üzerinde bir gelirlerinin olmaması ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna aktif olarak kayıtlı olmamaları gerekmektedir.Yani anne-babanın aktif olarak SSK-BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı iştirakçisi olmaması gerekmektedir.

Yani bu şu anlama geliyor;Sigortalı olmayacaksın ve gelirin kişi başına 98 TL yi geçmeyecek..
    Soruyu soran arkadaşımız;sigortam ve hiçbir gelirim yok diye belirtmiş zaten..Hala da alamaz diyorsan, seni Oturanboğa'ya havale ediyorum...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

18 yaşın altındaki çocuklar için başvurulan özürlü yakını aylığı gelir hesabının SGK uygulama klavuzuna göre nasıl yapıldıgını anlatan örnek olay 3'ü inceleyniz:http://www.engelliler.biz/forum/2022...si-ornegi.html
    Diyelim ki evde bakım aylıgından dolayı sorun çıkar diye korkuyorsunuz. Yasal açıdan bakalım, içinizin rahat etmesi için:
    özürlü yakını aylığı için babası başvurduysa ve babasının hiçbir geliri ve sosyal güvencesi yoksa bunda da ilgili yönetmelik greğince 7. madde "ç" bendine göre nafaka yükümlüsü yakınlarının glirine bakılır. Burada eşinin aldıgı evde bakım aylıgı var. ilgili madde "ç" bndine gore ev gidrlri hsaplanır kalan vesaire paradan babaya düşecek miktara bakılır. Bu miktar çevrenin sosyal ekonomik durumuna göre değişknlik gösterir. Bu durumda yerel idare babayı hak sahibi bulmuş muhtaçlık belgesini onaylamışsa ve SGK bu başvuruyu kabul tmiş aylık baglamışsa ve üstelik alınan evde bakım aylıgı bildirilmişse( kaldı ki bu durum muhtaçlık tsbitinde öğrenlmştir) yasal hiçbir usulsuzluk yok. Eğer ilgili 7. madde "ç" bendine gore harcamalrdan kalan vesair paradan babaya 98 Tl üstünde bir yardım nafafa miktarı düşüyorsa bunun sorumlulugu da zaten yerel idareye aittir.
    Kısacası aylık baglanmış ve "güle güle harcayın" demek düşer bize.
    Ha alınan evde bakım aylıgını kurum sorun ederse sorumsuzluk yerel idareye aittir. Muhtaçlık belgesini dolduran ve kabul eden onlardır.
    Özetle şunu diyebilirim ben arkadaşımıza:
    7. madde "ç" bendini oku. Butun sabit giderleri hesapla (kira, fatura, mutfak). Sonra eşinin aldıgı evde bakım aylıgından sana 98 tl'nin altında bir para kalıorsa gule gule harca özürlü yakını aylıgını çocugun için, rahat ol.
    Ayrıca evde bakım aylıgı, 2022 aylık baglama işlemleri/hak sahipliği sırasında sorun oluyor genelde. Evde bakım aylıgı alınıyorsa yerel idareler genelde muhtaçlık belgesini onaylamada sorun çıkarıyorlar yani.
    SGK, Önceden aylık baglanmış ve sonradan evde bakım aylıgı aldıgı tesbit edilenleri ya da bir şekilde 2022 aylıgı ile birlikte evde bakım aylıgı alanları( başka glirleri olmadıgında) usulen sorgulamıor. Hukuki ve idari açıdan takip etmior yani.

Üye
    arce Avatarı

Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bakın bu konuda sayısız yardımcı olduğum vede şahit olduğum konu var şöyleki;evde bakım ücreti talebinden önce şahıslar 2022 maaşı talep etmişler ve kriterler tuttuğu için yerel idareden onaylanmış.belirli bir zaman sonrada evde bakım hizmeti için başvurulmuş bilirsinizki evde bakım için kriterler daha uygun oda onaylanmış...sorun şu her nasılsA PRİMSİZ ödemeler gn md.evde bakım hizmetini öğrenince tekrar 2022 maaşını değerlendiriyor.bizim buralarda sayısız örnek var kendilerine yersiz ödeme diye ceza gelmiş insan var.ayrıca evde bakım ücreti alan daha sonrada 2022 maaş talep edenleride "18 yaşaltı için"geri çeviriyorlar.benim amacım kimseyi karamsarlığa düşürmek değil sadece tecrübelerimi paylaşıyorum bu konuda kanunen bilgisi olan varsa inanın bana çok yardımcı olur herkese saygılarımı sunaRIM...NOT.. bu kişi başı değil hanegeliri 98 tlyi geçmeyecek bu konuda benim yaşadıklarım var.

Üye
    BsB Avatarı

Son Giriş
    27.12-2014
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SSK-BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı iştirakçisi değilim anne bakım parası haricinde hiç bir gelirimiz yok. Çocuklarım 18 yaş altı sigortasından faydalanıyordu SGK dan bana genel sağlık sigortası tesciliniz diye bir yazı geldi yeşil kart'a müracaat etmek gerektiği yazıyordu aksi halde her ay 170 TL ceza ödemem gerekiyormuş bunun üzerine yeşil kart bürosuna müracaat ettim ve yeşil kart onaylandı tüm aileme yeşil kart verildi.

Önce anne bakım parasına müracaat ettik onaylandı.
    Daha sonra ben 3 aylık maaşa müracaat ettim bu da onayland.
    Burada benim ne suçum ne günahım var da bana verilen paraları %50 cezalı geri alacaklar, ki bunu geri ödeyecek durumum kesinlikle yok böyle bir şanssızlık ile karşılaşırsam ne yaparım bilmem.

Arkadaşlar kardeşler hepinize çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Buda Canım Kızım Simay http://simayim.blogcu.com

Üye
    arce Avatarı

Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    inşallah yanlış bilgi sahibiyimde yanılmış olurum

Sayfa 1 / 2 12 SonSon