Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    Aciya_Gülmek Avatarı

    Üyelik Tarihi
    12.10-2007
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Mesaj
    196
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaslar ben mavi kart sahibiyim, asagida belirtilen kanun maddelerine göre. Türkiyede ki engelli sosyal haklardan yararlanabilirmiyim? 2022 maasi, arti babamin ssk dan faydalanabilirmiyim??

    ´
    MAVİ KART NEDİR?
    NELER GETİRMEKTEDİR?
    Çifte vatandaşlığı kabul etmeyen (Almanya, İsveç, Norveç, Danimarka) ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde ve ülkemizde hak kaybına uğramamaları için, 1996 yılında, 403 Sayılı Vatandaşlık kanunun 20. ve 29. maddeleri 07.06.1995 tarihli 4112 sayılı yasa ile değiştirilmiştir.
    Bu yasa ile; Bakanlar Kururlu izni ile vatandaşlıktan çıkıp bir başka ülke vatandaşlığına giren kişilerin, Türkiye’deki bazı haklarının devamına imkan tanınmıştır. Bu haklar; ülkede ikamet, seyahat, çalışma, miras, taşınır-taşınmaz mal iktisabı ile ferağı gibi konular saklı tutulmuş, yatırım, ticari faaliyet, kiralamanın bu kapsama girdiği çeşitli genelgeler ile ifade edilmiştir.
    Son olarak 403 sayılı Vatandaşlık Kanunun 29. Maddesi; 29.06.2004 tarihinde 5203 sayılı yasa ile değiştirilmiştir.
    Bu yasanın metni aşağıya çıkartılmıştır.
    Türk Vatandaşlığı Kanununda Değişiklik
    Yapılmasına İlişkin Kanun

    Kanun No. 5203 Kabul Tarihi : 29.6.2004
    MADDE 1. — 11.2.1964 tarihli ve 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    Madde 29. — Bu Kanun gereğince Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler, kayıp tarihinden başlayarak yabancı muamelesine tâbi tutulur. Ancak doğumla Türk vatandaşı olup da, İçişleri Bakanlığından vatandaşlıktan çıkma izni alanlar ve bunların vatandaşlıktan çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocukları; Türkiye Cumhuriyetinin millî güvenliğine ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla, askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü ve seçme-seçilme, kamu görevlerine girme ve muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tâbi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler. Kanunun 33 ve 35 inci madde hükümleri saklıdır.
    MADDE 2. — Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    MADDE 3. — Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
    5/7/2004
    Yukarıda belirtilen yasa metninden anlaşılacağı üzere; Vatandaşlıktan izin ile çıkanlar ve reşit olmayan çocukları,
    -Türkiye Cumhuriyeti’nin milli güvenliğe ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak şartıyla;
    -Askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü,
    -Seçme seçilme,
    -Kamu görevlerine girme,
    -Muafen araç ve eşya ithal etme dışında, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı tutulmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yaralanırlar, demektir.
    Ayrıca konu ile ilgili 2005/6 Sayılı Başbakanlık Genelgesi de aşağıda sunulmuştur. Bu yasa metni ve genelgeler ilgili tüm kamu kurumlarına yeniden gönderilmiştir.
    Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bilgisine sunulur.
    Devlet Bakanlığı
    Genelge
    Başbakanlıktan:
    Konu : 403 Sayılı Kanunun 29′uncu
    Maddesinin Uygulanması.

    GENELGE
    2005/6

    403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 29′uncu maddesi, 29/6/2004 tarihli ve 5203 sayılı kanunla değiştirilerek, doğumla Türk Vatandaşı olup da, İçişleri Bakanlığından vatandaşlıktan çıkma izni alanlar ve bunların vatandaşlıktan çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocukları lehine önemli düzenlemeler yapılmıştır.
    Ancak; Türk Vatandaşlığından çıkan kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarına müracaatlarında, kurum ve kuruluşların kendi kanunlarındaki yabancılar için getirilmiş olan kısıtlayıcı hükümleri dikkate aldıkları ve bu nedenle mezkûr Kanun’un uygulanmasında çeşitli aksamalar olduğu, yapılan değişikliklerin amacına uygun şekilde uygulamalara yansıtılmadığı anlaşılmaktadır.
    Doğumla Türk Vatandaşı olup da, İçişleri Bakanlığından vatandaşlıktan çıkma izni almak suretiyle Türk Vatandaşlığını kaybedenler ve bunların vatandaşlıktan çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının, 403 sayılı Kanunun 29′uncu maddesi ile kendilerine tanınan haklardan yararlanmaları amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından bir belge verilmektedir. Kurum ve kuruluşlar kendilerine yapılan müracaatlarda 403 sayılı Kanunun 29′uncu maddesinin uygulanması için söz konusu belge ile birlikte müracaat sahibinin vatandaşı olduğu ülke makamlarınca verilen kimlik belgesi dışında başka bir ispat belgesi talep etmeyeceklerdir.
    Kamu kurum ve kuruluşlarının kendi görev alanına giren konularda, 403 sayılı Kanunun 29′uncu maddesi kapsamındaki kişilerle ilgili iş ve işlemlerde kendi özel kanunlarında mevcut yabancılar için getirilmiş kısıtlayıcı hükümler değil, mezkûr Kanunla getirilen özel düzenlemeler dikkate alınarak işlem yapılacaktır.
    Yaşadıkları ülkelerde sosyal ve siyasal haklardan yararlanmak için Türk Vatandaşlığından çıkma izni alan kişilerin, Ülkemiz sınırları içerisinde, kanunda belirtilen haklardan aynen Türk Vatandaşları gibi yararlanmalarını sağlamak amacıyla çıkarılmış bulunan 403 sayılı Kanunun 29′uncu maddesinin, amacı doğrultusunda uygulanması ve bu kanun kapsamındaki kişilerin mağdur edilmemeleri için gereken önlemler süratle alınacaktır.
    20/01/1998 tarihli 1998/4 ve 20/10/1998 tarihli 1998/26 sayılı Genelgeler yürürlükten kaldırılmıştır.
    Bilgilerini ve gereğini rica ederim.
    Recep Tayyip ERDOĞAN
    Başbakan

  2. #2
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Siz yurt dışına çıktıktan sonra yukarıda anlatıldıgı gibi çifte vatandaşlığı kabul etmeyen bir ulkenin vatandaşlıgına girdiniz galiba. Eğer siz Türk vatandaşlığından izinle çıkmışsanız ve ondan dolayı bir blgeniz varsa tabi ki burada da Türk vatandaşlarının haklarından ilgili yasanın tanıdıgı haklar çerçevesinde yararlanabileceksiniz.
    2022 aylıgı için faydası ise size Türk vatandaşı gibi muamele edilir ve bu haktan şartlarınız uygunsa yararlanırsınız.
    2022 aylıgı için her ne ad altında olursa olsun tüm gelirleriniz dahil aylık geliriniz 98 TL'yi geçmiyorsa, aktif sigortalı değilseniz ve en önemlisi en az %40 özürlü sağlık kurulu raporunuz olursa kaymakamlıga başvurursunuz.

    Yani yukarda alıntıladıgınız bilgilerden ben sizin yabancı ulke vatandaşlıgına girdiğinizi şimdi keisn dönüş yaptıgınızı ve halen yabancı ulke vatandaşı oldugunuzu ve ona dayanarak sordugunuzu düşündüm. Durum boyleyse yukarda anlattıgım gibidir cevabım.

    Ancak maluliyet derecesinde sakatlıgınız varsa babanızın sigortasından yararlanabilirsiniz. Eğer maluliyet derecsinde sakatlıgınız varsa SGK'na başvurunuz.

  3. #3
    Üye
    Aciya_Gülmek Avatarı

    Üyelik Tarihi
    12.10-2007
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Mesaj
    196
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    ben almanyada türk vatandasi olarak dogdum. 2001 yilinda alman vatandasligini aldim, ve bana türkiyedeki haklarimi kaybetmemek´icin Mavi kart (kimlik karti) verdiler. Fakat ben emin degildim o kartla türkiyeye dönüs yapsam %100 engelli olarak maas baglanirrmi diye...

    daha dogrusu bir türk vatandasi gibi bütün haklardan sadece maas degil. diger haklar icinde gecerli olurmu ?

  4. #4
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bir Türk vatandaşı gibi yasanın tanıdıgı haklar çerçevesinde her haktan yararlanırsınız. Ayrıca zaten yasada yararlanamayacagınız haklar sayılmış alıntıladıgınız yerde. Onun haricinde sosyal guvenlik haklarından yararlanırsınız. Hem Almanya ile imzalanmış bir sosyal güvenlik anlaşmamız mevcut hm de sizin izinli vatandaşlıktan çıkarak yukarda bahsediğildiği gibi çifte vatandaşlıgı kabul etmeyen bir ulke vatndaşlıgına girme durumunuzdan dolayı ekstra kazanımlarınız var.
    Babanızın sigortası varsa ve burdaki mevzuata gore maluliyt drecesinde sakatlıgınız varsa babanzın sigortaısndan yararlanabilirsiniz. Eğer maluliyt drceesinde sakatlıgınız yoksa istege baglı prim yatırarak sigortalı olabilir ya da gnel saglık sigortalısı olabilirsiniz.

  5. #5
    Üye
    Aciya_Gülmek Avatarı

    Üyelik Tarihi
    12.10-2007
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Mesaj
    196
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    ne yazıkki mavi onca yıl geçmesine rağmen tanımayan kurumlar var, bu ne deyip yüzüme bakıyorlar..

  6. #6
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    bu durumda alo 150 bimer hattını arayınız.
    ya da doğrudan iç işleri bakanlığını arayarak sıkıntılarınızı paylaşın lütfen.

    Şu an Türkiye'de misiniz?
    Hangi konularda hangi kurumlar sıkıntı yaşattı anlatır mısınız?

  7. #7
    Üye
    erolde Avatarı

    Gerçek Adı
    erol
    Üyelik Tarihi
    26.09-2016
    Son Giriş
    09.01-2017
    Saat
    13:15
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Mesaj
    4
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    mavi kartla başbakanlık özürlü kartı alabilirmiyiz