Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 19 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    15:45
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bilindiği üzere kendisi Malmüdürü olan sitemiz üyelerinden UZAKLAR nickli arkadaşımız ile yaptığım özel mesajlaşmalarda bana; ne aileden sağlık hizmeti alınmasının, nede ailenin diğer bireylerinin gelirinin 2022 maaşı almaya engel teşkil etmediği ve Malmüdürlüklerinin başvuruyu geri çevirme yada kabul etmeme gibi bir haklarının olmadığını, sadece başvuru yaptıktan sonra reddetme gibi bir durumun olabileceğini söyledi.

Gerek daha önce bizzat gidip Antalya Muratpaşa Kaymakamlığı bünyesindeki Malmüdürlüğündeki memurla görüşmemde gerekse bugünkü telefon görüşmemde hep aynı yanıtla karşılaştım: Babanızdan sağlık hizmeti alıyorsunuz artı ebeveynlerinizin gelir seviyesinden dolayı bize başvuru yapamazsınız denildi ve kapıdan döndürüldüm.

Bu konuda tek bir yasa varken uygulamadaki bu farklılık nereden kaynaklanıyor? Devletin ilgili birimleri bir genelge yayınlayıp bunu tüm Malmüdürlüklerine iletemezler mi. Bu kadar zor mudur bir yasada uygulama birliğini sağlamak? Nerde bu devlet nerde bu millet? ÖZİDA uyuyor mu?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Bu konuda mevzuata aykırı olarak işlem yapıyor kurumlar: http://www.engelliler.biz/forum/2022...var-midir.html

Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın OturanBoğa;

Bu yanlış uygulamaların önüne geçmenin bir yolunu bulmamız mümkün değil midir acaba? Devletin ilgili birimleri bu konuda bir genelge hazırlayıp bütün malmüdürlüklerine gönderemezler mi? Bu çok mu zor bişeydir? Yoksa keyfi uygulamalar devletin de mi işine geliyor?

Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bu konuyu çözmenin yolunu bilen varsa lütfen yazsın. Ciddi konularda birşeyler yazınca herkes sus pus olup, dut yemiş bülbüle dönüyor nedense?

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:27
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

Burda kim ne derse desin hepsi söylemden öteye gidemeyecek SEKA, bak arkadaşımız malmüdürüyken ve size olabilirleri söylediği halde reeldekapılar yüzünüze kapanıyorsa, bu sorunu çözecek makam burda yok demekki, yapacağınız; sorununuzu bir dilekçeyle önerinizde içinde dahil edilmişken bimer'e yazmak..

Yasaklı Üye
    ögretmen- Avatarı

Son Giriş
    21.05-2013
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet malesef yapılacak bişey yok ebebeynin ve alinin gelirini hesaba katıyorlar. çok saçma bu konuda benim yazılarım vardı. maalesef bişey yapılamıyor. 18 yaşını doldurmuş birinin alilesinin geliri ile ilgisine bana bakmak zorunda degil ailem 18 yaşından sonra

Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın mac72;

Bimere de dilekçeyle başvurdum ve yanıt olarak 2022 maaşı bağlanma kriterlerinde 2022 maaşı alanların sağlık giderlerinin yeşil kartla karşılandığı ve gelir kriterlerine evde yaşayan tüm aile bireylerinin gelirlerinin dahil edildiği tarafıma bildirildi.

Oysa ki T.C. Anayasasında 18 yaşını geçmiş her T.C. vatandaşının kendi başına özgür bir birey olduğu ve böyle değerlendirilmesi gerektiği yazmaktadır. Bu ifadeye göre ya 2022 sayılı kanun T.C. Anayasasına aykırıdır ve Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi gerekir ya da Malmüdürlüğünün uygulaması hatalıdır...

Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Başka önerisi olan varsa bekliyorum arkadaşlar...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Mal Müdürlükleri ancak özürlü raporu %40'ı altında oldugunda ve başvuran kişi muhtaçlık kriterlerine uymadıgında başvuruyu reddeder ve evrakları Ankara'ya göndermez.
    Bunun dışında örneğin "babasının sağlık güvencesinden yararlanıyor" diye ya da "babası emekli" diye başvuruyu reddedemez.
    Gerekli evraklarla birlikte özürlü sağlık kurulu raporu %40 ve üstünde olan bir başvuruyu dğerlendirmeye alır. Muhtaçlık durumunu inceler. Bu inceleme sonunda muhtaç bulunmazsa başvuruyu reddeder. Bunların dışında inceleme yapmadan gondermesi önyargılı bir yaklaşım olarak değerlendirilmelidir. Yasal da dğildir.
    Diyelim ki sen mal müdürlüğüne başvurdun. Baban emekli. Sen çalışmıyorsun ve bir gelirin yok. Ayrıca babanın saglık güvencesinden yararlanıyorsun. Babanın saglık güvencsinden yararlanmandan dolayı aylık alamayacagını yasal hiçbir mevzuata dayandıramazlar. Bu yüzden başvurun asla reddedilemez. Babanın emekli olması v gelirinin olmasına gelince.
    Yasanın ve Yönetmeliğin "bakmakla yükümlü olunan birey"ler için dayanak olarak aldıgı Türk Medeni Kanunu 364. maddeye göre baban 18 yaşını aşsan bile sana nafaka vermekle yukumlu sayılıyor. O yüzden Yöntmelik 7. madde "ç" bendi esas ve usulune göre harekete dilmesi grekecek.
    Nasıl mı?
    Babanla birlikte yaşadıgınız sosyal ve ekonomik çevereye gore geliri ve giderleri hesaplanacak. Aylık sabit gdierleri blirlendikten sonra kalan vesaire paradan aile bireylerine ve sana düşen aylık miktarına bakacaklar. Eğer sana düşn miktar 98 TL'den fazla çıkıyorsa aylık baglamıyorlar. Ve yasal dayanakları da bu konuda saglam.Türk Medeni Kanunu dayanakları çünkü.
    Ama asla babanın gelirini hanedeki kişi sayısına bölemezler. Bu yasal değil. Senin geliirn direkt esas alınırken nafaka yukumlusu yakının olan babanın geliri gdierlerden düştükten sonra kalan vesaire parasının aile bireyleriyle birlikte sana kalan paya bakılacak. Baban diycek ki "ben ogluma aylık şu kadar para verebiliorum." Bunu da belgeleyebilecek ama. Kira paarsını, mutfak parasını, okuyan kardeşinin masrafını vs belgelendirecek diyecek ki "elimde kalan vesaire para bu. evimde yaşayan şu kadar bakmakla yukumlu oldugum kişi. ve özürlü oğluma düşen verebileceğim aylık para miktarı da bu kadar." Eğer yonetmelik 7. madde "ç" bndine gore bu şkilde yapıp da sana düşen aylık glir babandan gelen yardımla birlikt 98 tl'yi aşmıyorsa 2022 aylıgı almaya hak kazanırsın.

TMK 364. maddeye göre sen "hrkes yardım etmediği takdirde" yoksulluga düşeceksen nafaka yukumlusu baban sana nafaka vermekle yukumlu. Hatta bir kurum eliyle yardım alıyorsan o kurum sana öddikelrini nafaka yukumlusu yakınlarından gerekisre tahsil bile edebilior.
    Bir baba kredi borçları sebebiyle yoksul duruma düşmüş. Geliri de yok. Gitmiş mahkmye nafaka yukumlusu ogluna nafaka davası açmış. Hem kendisi hem küçük oğlu için. Ve mahkeme de bu babaya aylık nafaka verilmesi konusunda karar almış
    Nafaka yukumlusu yakınlar da 2022 sayılı yasaya gore bakmakla yukumlu birey tanımının kapsamına girior.
    Şimdi sen yoksul oldugunu iddia ediyorsan devlet diyor ki sana: " senin nafaka yukumlusu yakınların sana yardım etmek zorunda. Git gerekirse ona dava aç. kazanırsn."
    Hiçbir glirin yok mesela. Babana dava açabiliosun bu durumda. Böyl bir yasal kapı açmış guya devlet sana.
    Kardeşler ancak refah içindyse nafaka yukumlusu sayılıyor ama.
    Şu an yoksul oldugunu iddia etmen için ve bunu delillendirmen için nafaka yukumlusu yakınlarından ve kendi gelirin de dahil 98 TL'yi aşmayan bir gelirin olmas grekior. İşte bu durumda dvelet diyor ki "buna ben yardım etmezsem yoksul duruma düşecek" dior v yardım ediyor. Çünkü bakmakla yukumlu oldugu kişilerin ve nafaka yukumlusu yakınlarının da bir geliri yok.
    Kısacası hikaye bu.
    Ancak 2022 aylığı için takdir edilen şu 98 TL'lik sınır yuksltilecek ya da "bakmakla yükümlü olunan birey" tanımından nafaka yukumlusu yakınlarından alacagı yardım yasadan ve yönetmelikten çıkarılacak ki bu durum aşılabilsin.
    Devlet "2022 aylıgını her türlü geliri 98 TL'yi aşmayan kişilr verrim" diyor. Bu aylıklar özürlülerin hayatlarını en asgari düzeyde temel ihtiyaçlarını gorebilmelri içn verilior. Ama ilerde devlet derse ki "ben işte aylık geliri 500 TL'yi aşmayan özürlülere de vericem". ya da "200 tl'yi aşmayan aylık geliri olanlara da..."
    Dayandırdıkları bu aylık sınırı yuksltmdikçe devlet, nafaka yukumlusu yakınlarının geliri olanlar bu aylıktan faydalanmakta sorun yaşayacaklardır.
    Devletin yoksulluk anlayışı ile özürlü bireyelrin yoksulluk anlayışı arasında buyuk uçurum var. Devlet "çukura düşmeyecek kadar verrim" diyor sadece.Ve yaptıgı bu yardımla özürlüleri yoksulluga düşmkten en asgari düzeyde bile olsa kurtardıgını düşünüyor.
    Kendi avuntusu diyelim!
    Aslında bu konuda masaya yatırılacak çok şey var. zaman zaman tartışırız yeri gelince...

Yasaklı Üye
    ögretmen- Avatarı

Son Giriş
    21.05-2013
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet malesef bu uygulama anayasaya aykırı. 18 yaşını doldurmuş her birey kendi başına özgürdür. kimsye bakmak ve kimse taradından bakılmak mecburiyeti yoktur. ama malesef 18 doldursanda sen ailene bağlısın sen özürlüsün senin kendi başına birey olma hakkaın yok denilmekte. şu yeni anayasayı pek okuyamadım bizi birey olarak kabul edeceklerse refarandumda evet diyelim sesimizi duyan varmıııııııı. hükümet kanadında kanadınızı kırdırmayın da adam gibi anayasa çıkarıp uygulayın.

Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Kalem;

Bu dediğiniz nafaka olayı bakmakla yükümlü alt ve üst soyları olarak geçiyor kanunda. Ama siz de biliyorsunuz ki, bu alt ve üst soyu uygulaması tam anlamıyla uygulanmaya kalkılsa 2022 maaşı alan engellilerin %95'i bu maaşı alamazlar. Çünkü bu maaşı almak için hiç bir akrabasının olmaması gerekir ki, bu şartlara uyacak engellilerin sayısı takdir edersiniz ki oldukça azdır. Yani neymiş; alt ve üst soyu uygulaması pratikte uygulanabilirliği imkansız bir olaymış. Buna ilave olarak bu alt ve üst soyu kavramı 18 yaşını doldurmuş her birey kendi başına özgürdür ibaresi açısından da T.C. Anayasasına aykırıdır...

Sayın mustafa_toprak;

12 Eylülde halk oyuna sunulacak olan Anayasa değişikliğindeki amaç çok farklı. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz sayıları bir elin parmağından bile az olan ve yalnızca gerçekleri söyleyen, tarafsız yayın ve yorum yapan gazete ve televizyonları takip etmenizi öneririm...

Üye
    ancıl Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    23:02
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Uygulama yanlış değil, bizim maddi durumumuz iyi ve 2022 maaşı almıyorum. Bu uygulama gerekli görülen muhtaç yoksul, ve çalışamayan özürlülere veriliyor. Sen işine geldiğinde babam bana bakmakla hükümlü diyebiliyosan, işine gelmediğinde de babam bana bakması gerekmiyor denilmemeli.

Aile birey sayılarının, aylık gelire bölünmesi, çok doğal bir şey. Zaten kanun böle söylüyor. İstediğiniz kadar itiraz edin. Kötü niyetli kişiler amacına ulaşamaz, böle bir durum olsa ben itiraz ederim.

Maddi durumu iyi olmayan kişilere verildiği açık ve net,

Azıcık adil olun, hep bana, hep bana demeyin, günahı sevabı bilin.

Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın ancıl;

Dediğiniz gibi uygulama yanlış olmasa Yargıtay 21. Hukuk Dairesi o yönde karar verirdi. Sizin 2022 maaşına ihtiyacınız olmadığı için almıyor olabilirsiniz. Ama herhangi bir geliri olmayan ve şartları uyan her engellinin 2022 maaşı almaya hakkı vardır. Ayrıca babam bana bakmakla yükümlü değil diye ben söylemiyorum, T.C. Anayasası böyle diyor. Ama Anayasa bu işe ne karışıyor derseniz bir de ulemaya soralım isterseniz Ve bu işin günah ve sevapla ne ilgisi olduğunu çözebilmiş değilim...

Üye
    ancıl Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    23:02
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

seka;

Yargıtay 21. hukuk mahkemesinin kararı bu yönde değil. Babasından sağlık yardımı aldığı için 2022 başvuru rededilmiş, ve mahkemeye başvurmuşlar. 2022 sayılı kanuna göre sağlık yardımı alan kişiler 2022 maaşı rededilemez olarak mahkeme kararı çıkmış.

Benim sölediğim sağlık yardımı alıpta yararlanmayanlardan bahsetmedim ki. Azıcık ucundan okumayın. Muhtaç, yoksul ve çalışamayan kişilere verildiğini ve Aile birey sayılarının, aylık gelire bölünmesini söledim.

Bu işin günah ve sevabla ilgisi olmadığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Yüce ALLAH bu tür konularda taviz vermez. Aklı selim olan insan anlayabilir.

Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sayın ancıl;

Anne babanın gelirine bakılmayacağını da ben söylemiyorum. Kendisi Malmüdürü olan UZAKLAR nickli arkadaşımız böyle olması gerektiğini söylüyor. Sanırım siz şimdi de Malmüdürüne işini nasıl yapacağını tarif edersiniz bi güzel. Ülkemizde o konuyla ilgili en ufak bilgisi olmayanlar o işi yıllardır yapan profesyonellere ders vermeyi pek severler malum...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon