Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 39 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Engelsiz07 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Peki Kalem;
    arkadaşım bu tasarı ne zaman yürürlüğe girecek?
    Daha zamanı varsa bizim borçlar iyice kabarmasın.
    Üstüne iyice faiz binerse vay halimize o zaman.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

Tasarı halen TBMM Genel Kurulunda görüşülüyor. Görüşmelerin 10 şubata kadar tamamlanması gerekiyor. Meclisten geçtikten sonra gerekli prosedurlerden sonra Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla yürürlüğe girer.
    Tahminim Şubat sonuna kadar yetiştirileceği yönünde...

Üye
    hakan6479 Avatarı

Gerçek Adı
    hakan
    Son Giriş
    08.02-2011
    Saat
    22:54
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın MELEK hanım,
    Sizin bu dediğiniz torba veya çuval yasa artık ne diyorsunuz bu zımbırtıya bilmiyorum ama bu yasa şuan hazır durumda ama meclisten geçtiği günden sonra resmi gazetede yayımlandığı tarihten sonra resmiyete dökülür ve geçerlilik süresi başlar. Ve bu yasada olduğu gibi geçmez bu kesin.Öylede böylede arkadaşlar benim gibi başka geliri olmayanlara sözüm yastık yorgan temiz çamaşırlarınızı hazır edin. birde kitap alın cezaevinde ihtiyacınız olucak çünkü ödeme imkanı yok.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

Anlamadım Hakan... Sizin de SGK'na borcunuz var? 2022 aylıgı mı alıyordunuz sonra ceza mı gldi size?
    Hemen kötü şeyler düşünmeyin... Her sorunun bir çözümü vardır elbet.

Üye
    Engelsiz07 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

01.07.1976 Tarihli 2022 Sayılı Kanuna Bir Geçici Madde Eklenmesi Hakkında Kanun Teklifi” ekte sunulmuştur.

GENEL GEREKÇE
    2022 sayılı Yasa kapsamında;
    a) Aylık bağlanmaması gerekirken aylık bağlananlara,
    b) Başlangıçta aylık bağlama koşullarına sahip olduğu için aylık bağlananlardan, daha sonra
    aylık bağlama koşullarını yitirenlere,
    yapılan ödemelerin geri istenmesi, sosyal bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bu kişiler bağlanan aylıklarla tasarruf yapmak bir yana, aylık harcamalarını dahi karşılayamaz durumdadırlar. Açlık sınırının altında bir yaşam süren bu kişilerden, harcadıkları bir paranın geri istenmesi, doğal olarak ödenememe sonucunu doğurmaktadır. Kaldı ki sosyal devlette, bu paranın geri istenmesi doğru da değildir.
    Bu kişilere ödenen aylıkların sembolik olduğu bir gerçektir. Nitekim bu Yasa kapsamında (Ekim - 2006 itibariyle) üç ayda bir;
    • Yaşlılık aylığı 206,78 YTL, (Aylık ortalama 68.93 YTL)
    • % 40-70 özür grubunda olanlara ödenen aylık 610.02 YTL, (Aylık ortalama 203.34 YTL)
    • % 40-69 özür grubunda olanlara ödenen aylık 406.68 YTL, (Aylık ortalama 135.56 YTL)
    Ödenmektedir.
    Bu sembolik ücretlerin geri istenmesi toplumda ciddi sosyal yaraların açılmasına yol açabilecektir. Yasa teklifi ile bu sosyal yaranın kapanması amaçlanmıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 606)
    MADDE GEREKÇELERİ
    Madde 1-
    Madde ile gereken koşulları taşımadığı halde aylık bağlandığı veya söz konusu koşulları yitirdikten sonra aylık ödenmeye devam edildiği anlaşılanlara, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar yapılan yersiz ödemelerin geri alınmaması amaçlanmaktadır.

Madde 2-
    Yürürlük maddesidir.

Madde 3- Yürütme maddesidir.

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ben gelen cezanın bir kısmını 2010 nun ekim ayında ödemiştim.o zamandan bu yana ödeme yapmamıştım.bugün nöbetçi sulh hukuk mahkemesinden kağıt geldi.avukata danışacağım neticesini yazarım arkadaşlar.

20 nisanda mahkemem var bu konuyla ilgili.

Üye
    Capricorn Avatarı

Gerçek Adı
    Akın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:05
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    14
    Blog Mesajları
    65

Mahkeme sonucunu bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

avukat tutmadan kendi savunmamı iyi yaparsam en azından ana parayı ödeme durumum varmış.yoksa her halukarda davayı kaybedebileceğim söylendi bir tanıdık hakim arkadaşa danıştık.ama kötünün iyisiyle kurtulma durumum varmış.20 nisanda bir gireyim bakalım sonucu yazarım arkadaşlar.

Üye
    nurdane Avatarı

Gerçek Adı
    nurdane
    Son Giriş
    14.04-2016
    Saat
    11:22
    Yaşadığı Yer
    FETHIYE/MUĞLA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sımdı bu borc var engellı maasına gelen dıyelım kı bu yapılandırma dan yaralanmadık borc 5000 bundan sonra 5000 uztune zaman var mı pekı

Yasaklı Üye
    berkemeteatasoy Avatarı

Gerçek Adı
    MURAT DOĞAN
    Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    21:13
    Yaşadığı Yer
    MARDİN-MİDYAT
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    6

merhaba mahkeme sonucu ne oldu.bende 1 taksit ödedim gerisini ödeyemedim acaba mahkemeden yazı gelirse burcum çoğalırmı nasıl bi yöntem uygulamalı 12 taksit yaptılar vazla yapmadılar.

merhaba.bende yersiz ödemeyi aftan faydalandım ve ilk taksidi ödedim ama digerlerini ödeyemedim.beni mahkemeye verirseler sonum ne olur acaba?

mrb.bende 2022 yersiz ödeme cezası aldım maliye kaymakamlık her yere gittim ama yasal en vazla 12 taksit yapacaklarını söylediler bende ilk taksidi ödedim nisan ayında mayıs haziran temmuzda ödemedim ödemem olanaksız beni mahkemeye verirseler nasıl bir ceza alırım.ceza evinde ne kadar yatarım acaba yatarsam burçtan kurtulurmuyum yoksa gene ödeyecekmiyim..tşk

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

Teslim, öncelikle şunları söyleyim...
    Borcundan dolayı hapse düşmezsin. Zaman aşımı dolana kadar ancak takip edeblirler ama borcundan dolayı cezaevinde yatmazsın. Böyle bişi sözkonusu değil. Fakat tekrar ediyorum takip ederler. O yüzden hukuki süreç başlarsa yazışmalara göre hareket edersin. Gerekirse her adımda sorarsın. Şimdi fazla yapabileceğin bişi yok sanırım. Paran yoksa canını verecek değilsin.
    İstersen yeniden şartların uygunsa 2022 aylığına başvur, borcunu baglanan aylıgının bir kısmından tahsil ederler.
    Sanırım 6111 sayılı yasa kapsamında yenidne yapılandırmadan yararlanıp taksit yaptırmışsın. Bu durumda taksitleri zamanında ödmediğinde hakkını kaybediorsun diye aklımda kalmış ama bundan tam emin değilim.
    Birazdan bu konuyla ilgili araştırıp paylaşırım burada.

Yasaklı Üye
    berkemeteatasoy Avatarı

Gerçek Adı
    MURAT DOĞAN
    Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MARDİN-MİDYAT
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    6

çok tşk..aftan faydalanıyorum..o verilen ücretle istanbulda geçinmek mümkünmü ben çalışıyorum 1998 den beri affa uğradım ama dediğim gibi taksidi uzatmadılar 12 taksit yaptılar.ben ilk taksidi ödedim..sonrakileri ödeyemedimm.adı üztünde sakatlık maaşı bence tüm çalışanlarada vermeleri gerekir..bu devlet tarafında sağlanan bir yasal hak olmalı çalışmak ayrı olmalı..teklif yasası vermek lazım meclise hem bu maaşı alacak engelliler hemde çalışmaları lazım bize sağlıklılardan daha çok para lazım..sağlam aldığı parayı kendisine yada ailesine harcıyor ama biz sağlığımıza harcıyoruz..imza kampanyası başlatmak lazım o kadar engelli millet vekili var.yapsınlar artık bişeler.savolsun lokman ayva güzel şeyler yaptı ama yeterli degil bu taze vekillerdende bekliyoruz

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

berke, 6111 sayılı yasa kapsamında borcunu yeniden yapılandırdıysan bu düzenlemeden sonra böyle bir yapılandırma süreci ya da af zor gelir. O yüzden borcunu taksitlendirdiğin yere en kısa sürede git ve borcun için şu anki sürecini ve sonraki olası sürecini tam ögren. Üç taksiti ödememişsin zamanında. Bu yapılandırmadan kaynaklı hakkını kaybetme. Ödemediğin taksitlerden dolayı gecikme faizi zammı işler. Bir de ustune bu yasa dolayısıyla kazandıgın hakkı kaybtmek var... 6111 sayılı yasayı araştırıp kafayı yiyemem
    sana tavsiyem git taksitlerini yapılandırdıgın yere seni bekleyen sureç hakkında tam bilgilen ve ne yapacagını yapabileceğini tam ögren. Yapılanmadan kaynaklı hakkını kaybetmemek için elinden geleni yapmaya çalış.
    Çalışıosun anladıgım kadarıyla, borcunu ödemeye çalış. Borcunu ödeyemior olmaktan dolayı hapis cezası aalmazsın ama o borcu maliye alana kadar takip eder, gerekirse hukuki süreci başlatır borcun kat kat artar çalışırken de malın olunca da seni rahat bırakmaz. Hacze kadar gidebilir...
    Şu borçtan makul bir ödeme planıyla kurtulmak senin için en iyi yol...

ben yazarken yazmışsın berke. yazdıklarını şimdi ben yazımı gönderdikten sonra okudum. Sen hangi tarihlerde yersiz ödeme cezası aldın? Hangi tarihlerde borcunu taksitlendirdin? Yoksa 6111 sayılı yasa kapsamındaki yeniden yapılandırma sürecinden faydalanmadın mı? Şu konuyu tam açsana bi?

Yasaklı Üye
    berkemeteatasoy Avatarı

Gerçek Adı
    MURAT DOĞAN
    Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MARDİN-MİDYAT
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    6

1998 den almaya başladım..taki 2009 eylül ayına kadar devlet af çıkarmış 2008 den sonra 2600 lira bunun %50 sini almamış bende gittim taksitlendirdim..o tarihten sonra o kadar alıp almadığımıda bilmiyorum bana yazı gelmedi maaş yatmayınca araştırdım yersiz ödeme yazısı gönderildi diyor..eve maliyeden yazı geldi gittim aftan faydalandım nisanda..1.taksidi ödedim gerisi yok..12 ay taksit fazla olmadı...ödemesem eski burçlarımıda alırlarmı...12.taksidin sonunda gidip hepsini kapatsam olurmu...gecikme faizi ne kadar olur..tekrar af çıkarmı
    tşkler ilginiz ve alakanız için

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Af 2022 sayılı Kanun kapsamında 8.5.2008 tarihi itibariyle yürürlüğe girmişti. Dolayısıyla sgk yersiz ödemelerde Haziran 2008 tarihi önceki yersiz ödemelerden kaynaklı borçları tahsil edemez zaten. Ama Haziran 2008 sonrasında yrsiz ödeme oluşmuşsa bunu borç olarak tahsil ediyor.
    Şunu dogru mu anladım berke?
    Senin Haziran 2008 senesinden önceki borçlarının tahsilinden aftan dolayı vazgeçildi ama SGK, haziran 2008 tarihi sonrası borçlarını yersiz ödemeden dolayı tahsil etmeye kalktı sana yersiz ödemeden dolayı borç yazısı yazdı. Hazşiran 2008 tarihinden sonraki borçlarının tutarı da 2600 Tl ediyor.
    Yine anladıgım kadaryla sen Mayıs 2008 tarihinden sonra ya çalışmışsın ya sigortalı olmuşsun. Bundan dolayı borç yazısı gelmiş sana.
    Şimdi anlayamadıgım kısmı şu: Sen bu Nisan ayında mı borçlarını 12 taksitl yapılndırdın? Borcunu yapılandırmak için 6111 sayılı yasadan mı yararlandın? Yani torba tasar adıyla bilinen yasadan mı yararlandın taksitlendirdin borcunu?
    Eger taksitlendirme yapılırken P'lik faizden vazgeçilmişse demektir ki sen torba tasarı olarak gündeme gelen 6111 sayılı yasadan dolayı yeniden yapılandırmadan faydalanmışsındır demektir.

NOT: Affı unut

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon