Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 22 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    burak_1986 Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    16:00
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    mrb benim %51 raporum var. yetim aylığı alıyorum. 2022 maaşını alabilir miyim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Aldığınız Yetim Aylığı 2022 sayılı yasaya göre öngörülen Sakatlık Aylığı'ndan (yani aylık 180 tl'den) az ise, evet, Yetim Aylığı alırken aynı zamanda 2022 aylığı da alabilirsiniz.
    SGK böylesi durumda "yetim aylığı alındığı" gerekçesiyle reddediyor başvuruları ve en çok, "yeim aylığınız 2022 aylığından azsa, yetim aylığınızı o seviyeye yükseltebilirsiniz" diyor.
    Oysa Ankara 15. Bölge İdare Mahkemesi konuyla ilgili bir davada her iki aylığın da aynı anda ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Alınan Yetim Aylığı 2022 sayılı yasaya göre öngörülen Sakatlık Aylığı'ndan (yani %40-69 arasında raporu olanlar için aylık 180 tl'den, %70 ve üzeri raporu olanlar için 270 tl'den) az ise:
    1- Yetim aylığı almaktayken 2022 aylığına başvurup yetim aylığı aldığı gerekçesiyle 2022 başvurusu reddedilenler
    2- Her iki aylığı almaktayken iki aylıktan biri diğer aylık öne sürülerek kesilenler
    bu mağduriyet meydana geldiği tarihte derhal Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açmalılar ve Ankara 15. Bölge İdare Mahkemesi'nin emsal kararına dayanarak iki aylıktan birden yararlanma talebinde bulunmalılar. Emsal dava olduğu için sonuç mutlaka lehte sonuçlanır...

Yani dare, aldığın yetim aylığı 2022'den azsa, 2022 için kaymakamlığa başvur, yetim aylığı aldığın için reddettiklerinde de derhal dava aç.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kafkas Avatarı

Son Giriş
    17.03-2010
    Saat
    11:27
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hocam iyi hoşta benzer durumdayız mahkemenin emsal kararı varsa şayet bu karardan müracat ettiğimiz kurumun haberi olmuyor mu mahkemenin bu emsal kararı kurumada deklare edip kurumunda yeni düzenleme yapması gerekmezmi madem netice ortada yargının verdiği karar durup duruken neden birde mahkemelerle uğraşalım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

kafkas, sizin dediğiniz aklın yolu, devlet kurumlarının yolu oradan geçmez!
    Evet Ankara 15. Bölge İdare Mahkemesi'nin emsal karararı çok net. Ama bu karara uyulsun diye sgk genelge yayınlamaz. Yayınlasa bir sürü kişi kolayca hak ettiği aylığı alır ve bu sgk'Nın işine gelmez. Ne kadar az kişi alırsa o kadar kazanç sayar sgk...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gülll Avatarı

Son Giriş
    04.12-2010
    Saat
    01:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mrb arkadaşlar,yetim aylığı aldığım için kesilen ve üstelik aldığım iki maaşı faiziyle geri ödediğim 2022 maaşım için dava açabilmekte bir çile ,hem ruhen hem madden külfet ne yapmalı şaşırmış durumdayım aslında.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

gülll, kesinlikle dava açın. Hem geri ödediğiniz maaşları geri alırsınız hem de bundan sonra hem yetim maalını hem de 2022 maaşını aynı anda alabilirsiniz. Yeter ki aldığınız yetim aylığı 2022 aylığından az olsun..
    Avukatla görüşün ve İzmir'deki davayı söyleyerek onu emsal göstermesini isteyin...

Üye
    selcukhasin Avatarı

Son Giriş
    26.08-2010
    Saat
    09:07
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaşlar ve hocam iy günler

bizim başımızda böyle bir durum var. ben genç biriyim ve çok zor durumda olan babaannem ve özürlü bir halam var. babaannem 85- halam ise 47 yaşındalar. halam özürlü olduğu için 2022 maşşı alıyor 3 alylık 590tl civarında.
    dedem 84 yılında ölmüş ve 79 gün, ben sigortasını cıkardım sgk ile yapdığım yazışmalarda, 3 sene askerlik yapmışv e askerlik borçlanmasına giderek babaanneme dul maaşı halama da yetim aylığı bağlattım
    geçensen şubat ayında bu yazışmalara başadım askerlik borçlanmasını da kasım ayında yaptım ocak ayında maaş bağlandı.
    babaannem aylık 450 tl civarı özürlü halam ise 225 tl alıyor. ve halamın mağduriyetinden doğan özürlü maşı var ve bu ay gitti o mmaşınıda alıdı yani kesilmemiş.

yukardaki güll hanımın başına gelenleri okudum ve bir düşündüm. Hocam ben ne yapmalıyım . babaanemgil köyde yaşıyolar ve çok zor durumdalar.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Büyük olasılıkla yetim aylığı aldığı fark etildiğinde 2022 aylığını kesecekler. Öyle olduğunda yapmanız gereken şey, yukarıda aktardığım Ankara 15. Bölge İdare Mahkemesi'nin emsal karararı doğrultıusunda kurumu dava etmek, ve hem 2022 aylığının hem de yetim aylığının aynı anda ödenmesini sağlamak.

Üye
    selcukhasin Avatarı

Son Giriş
    26.08-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok sağolun hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Üye
    selcukhasin Avatarı

Son Giriş
    26.08-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

fakat hocam aldığı yetim maaşı 2022 den fazla, kesinlikle dava edebilirmiyim fark edildiğinde dava ediyim ? birde nere dava açacam biz kçük bir ilçede yaşıyoruz hangi mahkemeye başvurmalıyım. şimdiden tekrar teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Aylık yetim maaşınız öngörülen aylık 2022 maaşından fazla ise, o zaman yetim maaşı alırken 2022 maaşı alamazsınız.

Üye
    hel Avatarı

Son Giriş
    15.06-2011
    Saat
    18:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oyüzden türkiyede mahkemeler yıllarca sürüyor haybeden insanlar dava acmak zorunda al iste bende vercem mahkemeye sinirlendim sindi.

Üye
    selcukhasin Avatarı

Son Giriş
    26.08-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iygünler hocam iiyce düşündüm ve tasşındım bir kaç kişiyle görüştüm ve ankara ssk ya her iki maaşı da almak istiyorum diye dilekçe verdim sizce sonuç ne olur. s

onuç geldiğin de paylaşcam iyşallah istediğimiz gibi olur.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Eğer olası yetim aylığı 2022 aylığından azsa, sgk her iki aylığı ödemeyi reddederse, konuyu hukuki sürece taşıyın mutlaka.
    Sonucu merakla bekliyoruz...

Üye
    selcukhasin Avatarı

Son Giriş
    26.08-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    selamun aleyküm hocam ssk yazdığım cevap yeni geldi. fakat 2022 maaşını çekmeye devam ettik yetim aylı ille birlik te..

sonuç gelen cevapta 12.2009 tarihi itibariyle sgk kaydınızın bulunduğu ve o gün den buyana cektiğiniz maaşş 1746 tl ve %50 faizle birlikte geri ödnm se diyor 3 aylık 2022 maaş 580 tl....
    bağlatığım aylık toplamda 3 aylık yetimm maaşı ise 630 tl şimdi ben ne yapayım yardımlarınızı bekliyorum.....

1746 tl ve %50 faizi ile birlikte geri ödeyiniz diyor en yakın MALİYE TEŞKİLATINA ÖEDYİN DİYOR.

BİR GRAM DURUMUUZ BİLE YOK BU PARAYI ÖDEMYE...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon