Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 27 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    tugce80 Avatarı

Gerçek Adı
    Tuğçe
    Son Giriş
    05.04-2015
    Saat
    22:21
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba,

ben %88 oranında spastik engelliyım. annem öğretmen emeklisi, babasm işçi emeklisi.
    annemden dolayı emekli sandığı saglık güvencem var. bır de çıplak mülkıyeti üzerimde olan evim var.
    bu halde engelli maaşı alabılir mıyim?

saygılarımla.

Üye
    tugce80 Avatarı

Gerçek Adı
    Tuğçe
    Son Giriş
    05.04-2015
    Saat
    22:21
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bazı engelli sıtelerınde saglık guvencesının 2022 engelli maasına mani olabilcegıni okudum.bukonuda tam mevzuat nedır.tşk

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Gelir şartları uygunsa, evet, anne üzerinden sağlık güvenceli olmak 2022 maaşı almaya engel değil. Bu konuda memurlar ayak direyebilir, ama ısrarla başvurunuzun işleme konmasını, istiyorlarsa sgk'ndan resmi görüş talep etmelerini isteyin.
    http://www.engelliler.biz/forum/2022...-alabilir.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    dragonsga Avatarı

Gerçek Adı
    sami
    Son Giriş
    05.11-2017
    Saat
    16:49
    Yaşadığı Yer
    kastamonu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

mrb bende emekli sandıgından babamın saglık karnesınden yararlanıyorum fakat 2022den maas alamıyorum emeklı sandıgı birini secmeni istiyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Emekli Sandığı'nda çalışan memurlar yanlış bilgi veriyor. Şuradaki minvalde bir dilekçe yazın SGK'na ve babanızın sağlık güvencesinden yararlanırken 2022 maaşı alıp almayacağınıza dair resmi görüş isteyin:
    http://www.engelliler.biz/forum/2022...tml#post221261

Ayrıca o mesajın altında (bkz) sgk'nın şu görüşü de çok net:
    "2022 sayılı Kanun ve yönetmelik hükümlerinde bu kapsama göre aylık alanların, yakınlarından dolayı sağlık yardımı görmeleri halinde, aylıklarının kesileceğine dair hüküm bulunmamaktadır.
    Posta iletinizde belirttiğiniz sağlık yardımı ile ilgili husus için SGK Merkez veya İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir."
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    nova Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    17:56
    Yaşadığı Yer
    bodrum/mugla
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    8

daha önce ben sordugum zaman (bkz);
    2022 için: Hiç bir sağlık güvencen olmamalı, aylık 90,6 tl'yi aşan bir gelirin olmamalı. Kaymakamlığa başvuracaksın. Bağlanırsa 3 ayda bir 812 tl alırsın. Yeşil Kart'lı olursun. Sigortalı olduğunda maaş kesilir. diye cevap vermiştiniz yaani emekli sandıgı yada sgk saaglık karnesi olan 2022 alamıyor diye anlamıstım, alabiliyormu? değiştimi kanunlar?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Şahsi sigortasından sağlık güvencesi olursa, yani kendi sigortalılığı söz konusu ise 2022 maaşı alınamaz.
    Oysa bu başlık, anne-babadan sağlık güvencesinin olması halinde 2022 maaşı alınması hakkında...

Üye
    nova Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    17:56
    Yaşadığı Yer
    bodrum/mugla
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    8

ok bulent tesekkurler

Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    15:45
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar ben de emekli öğretmen olan babamdan sağlık hizmeti alıyorum. Burada okuduktan sonra SGK il müdürlüğüne gittim ve 2022 maaşı almak istediğimi ama bunun için mal müdürlüğünün sağlık karnemin iptal edilmesi gerektiğini söylediklerini ilettim. benimle ilgilenen memur da bana aynı şeyi söyledi. ne kadar ısrar etsem de kabul etmediler. Ben de buradan aldığım yazıcı çıktısıyla birlikte sosyal hizmetler il müdürlüğüne gittim. Oradaki memur sağolsun çok ilgilendi. ve Bimer'e internet yoluyla resmi başvuru yapmamı söyledi. Bunun için de bana dilekçe örneği yazdı. Size de tavsiyem aşağıda vereceğim dilekçeyi kendinize uyarlayarak Bimer'e yollamanızdır.

................. doğumlu ................... tanısı ile %.. fonksiyon kaybına sahip engelli bir bireyim. ................................................. adresinde ................ ile birlikte yaşamaktayım. 2022 sayılı yasa gereği ödenmekte olan engelli aylığından yararlanabilmek için Mal Müdürlüğüne yaptığım başvurularda; babam üzerinden kayıtlı olan sağlık güvencemin iptalinin söz konusu olduğu bildirilmiştir. Ancak Yargıtay 21. Hukuk Dairesi 2004/12166 E.N, 2005/2906 K.N. sayılı içtihat kararlarında bu durumun farklı olduğu ortadadır.
    Reşit durumda olmam, ancak fonksiyon kayıplarım nedeniyle gelir elde edemeyecek durumda olup halen anne ve babama bağlı olmam ve sağlık ihtiyaçlarım nedeni ile de ömür boyu sağlık güvenceme öncelikli ihtiyaç duymam göz önünde bulundurularak engelli aylığı bağlanmasına engel teşkil eden durumun, mevcut içtihat kararına rağmen engel teşkil eden durumun tarafıma bildirilmesi hususunda;

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

tarih
    Ad soyad

Bu dilekçeyi BİMER DOĞRUDAN BAŞBAKANLIK adresine girip Bimer'e gönderin. Gönderirken Yapacağınız Müracaata Cevap İstiyor Musunuz? kutucuğunu da işaretleyin ki size yanıt versinler.

Haklarımızı gaspeden işini bilmez memur ve yöneticilere dur diyelim arkadaşlar...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Evet, SEKA'nın önerdiği gibi hareket edin. Ve size yazılı olarak cevap gönderilmesini isteyin (elektroik olarak değil). Böylece gelen yazıyı yerel kurumlara gösterip işinizi çözebilirsiniz.

SEKA, siz bu şekilde başvurup olumlu sonuç aldınız mı?

Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa; 01.03.2010 tarihinde dilekçemi internet başvurusu yoluyla Bimer'e gönderdim. Dilekçem 03.03.2010 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na iletilmiş. Yani şu anda bekleme aşamasındayım. Gelişmeleri yine bu başlık altında sizlerle paylaşacağım.

Bunları yaşamamızın tek nedeni iktidarın kadrolaşma amacı ile o iş koluyla hiç bir ilgisi bulunmamasına rağmen yandaşlarını devlet kurumlarında istihdam etmesidir. Maalesef Türkiye'de çoğu insan yaptığı işin gerektirdiği özelliklere sahip değil. İnşallah hukuki yollara başvurmaya gerek kalmadan haklarımızı elde edeceğimiz bir Türkiye'ye kavuşuruz yakın gelecekte...

Üye
    hel Avatarı

Son Giriş
    15.06-2011
    Saat
    18:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben de bimere yazdım gercekten cok güsel isliyen birim hem yazı ile adresine gönderiyorlar hem mail yolu ile biyandanda islemler hızlanıyor BİMER 1numara sayın faruk celik e direk mesaj yazabiliyor cok cabuk yanıt alabiliyorsunuz

Üye
    hasan tahsin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Tahsin
    Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    11:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şunu belirtmek gerekir ki; anne-babadan dolayı sağlık güvencesinin olması kesinlikle özürlü maaşı alınmasına engel değildir; ancak Tuğçe hanımın anne ve babasının emekli olması yani düzenli bir gelirlerinin olması anne-babanın tuğçe hanıma aylık 92 TL muhtaçlık sınırından fazla harçlık verebileceği (nafaka yükümlüsü yakınlarından sağladğı yada sağlayabileceği miktar) için kesnlikle özürlü maaşı bağlamayacaklardır. Çünkü mal müdürlükleri artık 2022 sayılı kanunun ilgili maddesindeki bu hükmü uygulayarak anne-babanın gelirini sanki engelli bireyin geliriymiş gibi algılıyor ve bu hükme göre red cevabı veriyor. Bu durumda engelli bireyin dava açmaktan başka çaresi yok ve açıla davalar kazanılıyor.

Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar; dilekçeyi gündermemin üzerinden bugün itibarıyla 18 gün geçti ve hala cevap alamadım. Evrak takip sitesinden dilekçemin hareketlerini izlemekteyim. Son olarak 16.03.2010 günü Yaşlılar ve Sosyal Güvenlik Daire Başkanlığı'na iletilmiş olduğunu öğrendim. Yani bimer, hel arkadaşımızın dediği gibi hızlı çalışan bir kurum değil. İnşallah en kısa zamanda yanıt alabilirim. Buradan sizinle paylaşacağım aldığım yanıtı...

Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar;

05.04.2010 yani bugün itibarıyle Bimer'den yazılı yanıt elime ulaştı. Tam da tahmin ettiğim gibi; Yargıtay kararından falan bahsedilmeden 2022 sayılı kanuna göre aylık alanların tedavileri yeşil kart verilmek suretiyle karşılanmaktadır yanıtını almış bulunuyorum.
    Bu konuda sonuç almak için ne yapmamız gerekiyor bilen var mı acaba?
    Hakkımız olan maaşı almamız için mahkeme kapılarında sürünmemiz yada bizim verdiğimiz vergilerle maaş alıp, gayet açık olan kanun metnini yorumlayamayacak kadar düşünme gücünden yoksun olan memurların insafına mı kalacağız soruyorum sizlere.
    Benim düşüncem odur ki bu olayda asıl görev bizim haklarımızı korumak ile yükümlü olan derneklere düşmektedir. Yılda 1 gün veya 1 haftada ortalıkta dolanıp caka satmakla olmuyor bu iş sayın dernek başkanlarımız ve yöneticilerimiz...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon