Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    eliz Avatarı

    Gerçek Adı
    yeliz
    Üyelik Tarihi
    17.02-2009
    Son Giriş
    21.09-2017
    Saat
    15:31
    Yaşadığı Yer
    istanbul\sultangazi
    Mesaj
    47
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    benim sorum şu: benim ablam %75 agır özürlü. 2022 maaşı baglattık. babam 61 yaşında 2007'den beri işleri kötü gidiyo, krizde battı .ben evliyim ve 1 senedir ailemı yanımıza aldık. birlikte oturuyoruz.
    Evde bakım maaşını da baglattık, ama henüz bankaya yatmadı.
    babamın bagkuru vardı. su anda da bagkur affı var. eger bunu odeyıp bagkur'dan da emeklı olursa bu bakım maaşını veya 2022 maasını keserler mi?
    ben ve esım asgarıden calısıyoruz. babam emeklı olursa 500 tl den alacak. baska hıcbır gecım ımkanımız yok (ev araba hıcbısey yok). ablamın maası ben ve esımın maası. (bu evde bakım maaşını hesaplarken 1600 tl içinde 2022 maasıda hesaplanıyor mu)

    ilginiz için teşekkürler

  2. #2
    Üye
    biyo Avatarı

    Gerçek Adı
    Bünyamin
    Üyelik Tarihi
    15.06-2009
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Mesaj
    871
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    eliz kardeş evinize giren paraların toplamını evdeki kişi sayısına böl kişi başına 318 tl geçmese bir şey olmaz geçerse keserler.

  3. #3
    Üye
    eliz Avatarı

    Gerçek Adı
    yeliz
    Üyelik Tarihi
    17.02-2009
    Son Giriş
    21.09-2017
    Saat
    15:31
    Yaşadığı Yer
    istanbul\sultangazi
    Mesaj
    47
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    teşekkür ederim ama kafamı karıştıran bu eve giren maaşları toplarken 2022 maaşıda diger gelirlerle hasaplanıyormu??

  4. #4
    Üye
    biyo Avatarı

    Gerçek Adı
    Bünyamin
    Üyelik Tarihi
    15.06-2009
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Mesaj
    871
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    ARKADAŞ SENİN SORUNU GAYET İYİ ANLADIM 2022DEN ALINAN MAAŞ GELİR KABUL EDİLİRMİ? ben bu soruyu (shçek) sordum aynen cevap şu her ne ad altında olur olsun eve giren para gelir kabul edilir .

  5. #5
    Üye
    mevlude Avatarı

    Gerçek Adı
    Mevlüde
    Üyelik Tarihi
    07.12-2005
    Son Giriş
    11.04-2013
    Saat
    14:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Ümraniye
    Mesaj
    128
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    evli kardeşlerin geliri gelir hesabına katılmamaktadır dolayısıyla başka bir geliri yoksa eğer sadece babanızın maaşı hesaba katılacağından sorun olmaz yönetmeliğin 4. maddesinde evli kardeşlerin gelirlerinin gelir hesabına katılmayacaklarının açıklaması, ayrıca 2022 sayılı kanuna göre maaş alanların gelir hesabı yapılırken bu maaşın eklenmeyeceğine dair yine ilgili yönetmeliğin sayısını ve maddesini aşağıya yazdım eğer incelerseniz orda belirtilmektedir.
    BAKIMA MUHTAÇ ÖZÜRLÜLERİN TESBİTİ VE BAKIM HİZMETİ ESASLARININ BELİRLENMESİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi : 30.07.2006
    Resmi Gazete Sayısı : 26244
    Tanımlar MADDE 4
    h) (Değişik:RG-16/3/2009-27171) Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler: Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri; başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren 25 yaşını tamamlamamış çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babayı,
    ifade eder.

    65 YAŞINI DOLDURMUŞ MUHTAÇ, GÜÇSÜZ VE KİMSESİZ TÜRK VATANDAŞLARI İLE ÖZÜRLÜ VE MUHTAÇ TÜRK VATANDAŞLARINA AYLIK BAĞLANMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 20.06.2006 Resmi Gazete Sayısı: 26204 Hak sahipliğinin tespiti MADDE 7 ç) (Değişik:R.G.-1/8/2008-26954) Nafaka bağlanmamış olmakla birlikte 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesine göre tespit edilecek yakını bulunanlar için, bu yakınlarının gelir durumu itibariyle aile fertlerinin sayısı ile ikametgahlarındaki sosyal ve ekonomik durumları dikkate alınmak suretiyle yapılacak inceleme sonucunda, nafaka yükümlüsü her bir yakınının, nafaka yükümlüsünün 2022 sayılı Kanuna göre aldığı aylık hariç olmak üzere, Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesi gereğince nafaka bağlama esasları dahilinde ilgiliye ayırabilecekleri yardım miktarı,

  6. #6
    Üye
    eliz Avatarı

    Gerçek Adı
    yeliz
    Üyelik Tarihi
    17.02-2009
    Son Giriş
    21.09-2017
    Saat
    15:31
    Yaşadığı Yer
    istanbul\sultangazi
    Mesaj
    47
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    çok sağolun cevaplarınız için...ben eğer yanlış anlamadıysam(hernekadar aynı evde otursakta ailenin geçiminin tümü bizim üstümüzde olsada) benım gelirim evli olduğum için hesaplanırken sayılmıyor ölemi?ozaman bagkuru odeyip babamın emeklıliginde mal artışı söz konusu olmayacak dimi? yasa okadar karışıkkı bazen tıkanıp kalıyorum
    cevaplarınız bana çok yol gosteroyorr çok teşekkürlerr hepinize

  7. #7
    Üye
    mevlude Avatarı

    Gerçek Adı
    Mevlüde
    Üyelik Tarihi
    07.12-2005
    Son Giriş
    11.04-2013
    Saat
    14:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Ümraniye
    Mesaj
    128
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    evet evli olmanız sebebiyle gelir düzeyi hesaplanır sizin geliriniz eklenmez anne, baba ve evli olmayan kardeş varsa eklenebilir.

  8. #8
    Üye
    eliz Avatarı

    Gerçek Adı
    yeliz
    Üyelik Tarihi
    17.02-2009
    Son Giriş
    21.09-2017
    Saat
    15:31
    Yaşadığı Yer
    istanbul\sultangazi
    Mesaj
    47
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    biz bakım maaşına baş vurmak için evrakları hazırlarken ben ve eşim üstünden gelir gösterdik maaş bodrolarımızı verdik çünkü başka gelir yok ama hiçbir yetkili eve gelen heyet olsun böle bişe olduğundan bahsetmediler....

  9. #9
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.925
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    2022 maaşını kesinlikle keserler; kestirmekle yükümlüsünüz.
    Evde bakım maaşı için de, hanede kişi başına (mevlüde'nin alıntıladığı kişiler bağlamında) düşen gelir 318 tl'yi geçerse, o da kesilir. geçmezse, kesilmez.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

  10. #10
    Üye
    eliz Avatarı

    Gerçek Adı
    yeliz
    Üyelik Tarihi
    17.02-2009
    Son Giriş
    21.09-2017
    Saat
    15:31
    Yaşadığı Yer
    istanbul\sultangazi
    Mesaj
    47
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    neden 2022 maaşı kesilir yani çok büyük bi gelir deilki elimize geçen? evde bakım maaşı hesabı bizim hesabımıza göre ben&eşim.maaşı(asgari )1000+babamın bagkur=500 toplam 1500/6=250 bumudur dogrusu

  11. #11
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.925
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    2022'nin kesilmesi için aylık 87 tl gelirin olması yeterli. Emekli birinin 2022 maaşı alması söz konusu olamaz.

    Evet, tüm gelir + hanedeki kişi sayısı. Sonuç 318 tl'den az olursa evde bakım maaşı için başvurulabilir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...