Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 47 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    blueboyfe; saydığım o hastalıkların tamamında %40 ve üzeri (bazen %90) rapor verilir ve sakat statüsünde sayılırlar. İlgili bütün cetvellerde bu çok açıktır...

Yalnız, velev ki cetvelde bu hastalıklar için sakatlık oranı verilmemiş olsaydı, yine de yaşanan dışlanma mekanizması çok açıkken bize düşen bu insanları savunmak değil mi? Ne bilim, mesela yüzü yanmış birini düşün.. Buna cetvelde %5 rapor verilir diyelim. Yani bu kişi sakat değil. Peki bu arkadaşın toplumsal işleyişlerde dışlanması ne olacak? Cetvelde yazmıyor diye bu arkadaşımızı korumayacak mıyız?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

İnsanların hangi hastalıklarda maaş alabilecekleri rapor oranlarıyla bellidir zaten.buna biz deyil maaş almak isteyen kişi de deyil doktorlar karar veriyor.Ayrıca örneğini verdiğin anksiyete depresyon diyaliz hastalığı gibi hastalıklar insanların hayatlarını ciddi şekilde kısıtlayan rahatsızlıklardır ve bu rahatsızlıklarla yaşamak bizim engelimizle yaşamamızdan çok çok çok daha zordur. sakatlık sadece bedenle sınırlı değil...

Üye
    evlekli Avatarı

Son Giriş
    13.12-2014
    Saat
    01:14
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

blueboyfe,
    sen istersen böyle şeylere uğraşma devletin yetkileri var

Üye
    blueboyfe Avatarı

Son Giriş
    15.07-2011
    Saat
    22:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Oturan boğa, bütün arkadaşlarımız vatandaşlarımız tabiki bir bir toplumuz.
    Ancak burda konu bayagı bir sapmış, insanları ayırt edelım dıye bir şey yazmamıştım,
    Engellı haklarından konu hasta haklarına geçmiş.
    Ancak burdaki konu farklı,
    Bu konunun acılma başlığı nedir ?
    Engelli maaşlarına göz dikiliyor, arada mağdur olan gerçek kişiler var yazmıştım ilk mesajımda.
    Katılan olduğu gibi diğer zehirliyaprak rumuzlu gibi katılmayanlar da olabilir.

Üye
    asu Avatarı

Son Giriş
    21.06-2009
    Saat
    11:16
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Burada; Oturan Boğa ve onun gibi düşünüp yazan diğer arkadaşlara teşekkür ediyorum, ayrıca tebrik ediyorum.

Dün, blueboyfe adlı kişinin yazılarını gördüm, ama pek fazla tepki vermek istemedim. Başkalarının yazması daha doğruydu şu aşamada çünkü ben de depresyon vb gibi sorunlardan dolayı bu sitede sorular sormuştum.

Sonra düşündüm. Bu tip şeylere ben çok alışkındım mesela. Hatta daha fazlasına. Empati yapamayan insanların anlamalarını beklemek olmaz. Ama diğer insanların varlığı yeterli, sevindirici.

Ve, bu maaş konusunda ben de başvurmak istemiyorum zaten, ama ailem vb durumlar var. Bu konuda hakkım var mı bilmiyorum, başkalarının hakkını yemek-yememek gibi durumlar olur mu diye ben de düşündüm. Bunu doktorla konuşucam. Dİğer engelli arkadaşların mesajlarını da okudum sitede. Ağır özürlü olup da maaş sorunları yaşayan... Ama ben ve benim gibiler de kulağını bacağını mı kessin engelin görünür olması için. Bacağını kesmek zor olmaz, çünkü zaten hissetmiyor. Ölü gibi yaşamayı nereden bilsin ki blueboyfe gibi kişiler. Belki de biliyordur bunu da ben bilemem. Tek boyut dar açılı bakışlar bunlar. Gereksiz.

Sevgiler

Üye
    cagla_2 Avatarı

Son Giriş
    15.02-2010
    Saat
    11:51
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de Oturan Boğa ve onun gibi düsünenlere katiliyorum. Aslinda blueboyfe'nin hakli oldugu yer var: engelli maaslarina göz diken insanlar ne yazik ki var. Hatirliyorum burada (Fransa'da) engelli maasi alabilmek için kendini sakatlamaya kalkan bir Türk'le tanismisti annem. Ayrica birisi de sirf benim alabilecegim haklardan yararlanabilmek için benimle evlenmek istemisti. Bir de küçüçük bir rahatsizligini sirf maas alabilmek için kullanmak isteyenler oluyor. Yahut çok çalisip ta zor para kazanan insanlar engellilerin çalismadan para kazanmasina sinirleniyor...
    Ne yazik ki böyle "kolay" yoldan para kazanmak isteyenler çok (halbuki çogumuz engellimiz olmasin da varsin hiçbir kolaylikl verilmesin diye ne çok isteriz... ama nereden anlayacaklar bu insanlar bizi ?)

Konunun basini okudugumda da blueboyfe'nin bu tarz insanlardan bahsedecegini sandim. Ancak verdigi örnekler bence bu insanlara uymuyor, çünkü bu örneklerde ki insanlar da çok zor durumda olabiliyor. Bu hastaliklari onlarin günlük hayatlarinda onlara büyük zorluklar çikarabiliyor ve onlara engel oluyor. Bu yüzden onlar da bence engelli. Tamam , belki çogu iyilesebilir ama onlar da geçici bir süre olsa bile engelli statüsünde sayilmali. Depresyon, anksiyete çok ciddi boyutlara ulasabilir. Elbette en küçük bir depresyon belirtisine engelli denmez ama gündelik hayatina engel oluyorsa, o zaman bu kisi engellidir. Burada her bes yilda bir doktor kontrolünden geçip engel durumumun degisip degismedigine bakiyorlar, ona göre yeni yüzde belirleniyor. Türkiye'de nasil oluyor bu isler bilmiyorum ama orada da özellikle bu hastalara da düzenli doktor kontrolü yapilip iyilesip iyilesmedigi belirlenip, durumlarinin ciddiyetine bakilip, ona göre engelli haklari verilmeli ya da verilmemelidir.

Bu konuda en büyük sorumluluk doktorlardadir. Kisinin durumunu abartip abartmadigini, gerçekten engelli olup olmadigini anlamasi lazim. Magdur olanlar da ne yazik ki kötü doktorlara denk gelen arkadaslarimizdir...

Yasaklı Üye
    zehirliyaprak Avatarı

Gerçek Adı
    yaprak
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa;

sizi yürekten tebrik ediyorum...

benim annem de diyaliz hastası ve haftada 3 gün diyalize girmektedir. o kadar pislik bir hastalık ki; vücutları çok zayıf, en ufak birşeyde enfeksiyon kapıyor, sürekli diyalize girdiği füstülü kapanıyor, defalarca kolundan ameliyat oldu ve hala da oluyor, birçok yiyecek içecek yasak ya da az yemesi isteniyor. biz evde 7 senedir doğru dürüst yemek yemiyoruz. annemin canı çekmesin diye, diyalizden çıktıktan sonra kusmalar vs. oluyor, vücudunun her tarafından morluklar oluştu, kolu uyuşturucu kullananlar gibi mosmor ve iğne izleriyle dolu, herşeyden önemlisi; annem aynı zamanda tekerlekli sandalyede ve devlet hastaneleri sevk vermiyor. devlet hastanelerinde serviste yok ve nasıl getirirsen getir beni ilgilendirmez. sevk veremeyiz deniyor, bunlar saydıklarımın bi kaçı....
    şimdi bu yazıyı okusunlar da utansınlar...

oturan boğa lütfen bu tarz insanlara fırsat vermeyin ve bu konuyu da yetkili kişiler silsin...

moralim çok bozuluyor...

Üye
    blueboyfe Avatarı

Son Giriş
    15.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet bu konu burda kapansın, maksadı değişti.

Yasaklı Üye
    zehirliyaprak Avatarı

Gerçek Adı
    yaprak
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: blueboyfe Mesajı Gör
    evet bu konu burda kapansın, maksadı değişti.
    özele yazdıklarını buraya yazda insanlar senin ne olduğunu öğrensin...
    bilkent üniversiteli siyasal mezunu olamamış insan...

Üye
    ahmedd29 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    09.02-2017
    Saat
    12:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Kardeş sen diyaliz hastaları için böyle düşünüyorsan yazıklar olsunnnn.Suya hasret yaşasaydın böyle düşünmezdin.Devlet büyükleride senin kafada olduğu için özürlülerin dertleri bitmiyor.Hayat senin bildiğin gibi yaşanmıyor kardeş.Şeker hastalığı yüzünden 30 yaşımda kalp damarlarımın tıkandığını ve stent takıldığını söylesem belki ikna olabilirsin.Dilerim Allahtan sen karşılaşmazsın bu hastalıklarla...

Üye
    vagaslı Avatarı

Son Giriş
    19.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bulueboyfe nin söylemek istediği hastalık derecesi düşük olup doktorları nasıl yanıltabilirimde raporu yükseltebilirm tek kelime bu bence o yüzden amacı farklı olan arkadaşlar Allah bilir tabiki bunu yapıyor olabilirler o yüzden bulueboyfe ye hak veriyorum.

Yasaklı Üye
    zehirliyaprak Avatarı

Gerçek Adı
    yaprak
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kalem;
    onun tavırlarını bana yazdığı özel mesajlarda haddinden fazla ortaya koymuş...
    Bakın şunu unutmamak gerek buraya enjgelliler, hastalar girmiyor.... Devlet tarafından görevlendirilmiş aratırmacılardan, sağlam insanlar kısaca herkez giriyor o yazdıkları ile engelli, sakat, hasta insanların haklarına balta vuruyor... Araştırmacı bir kişi burda yazılanları okusa ne der çoğu insan engelli değil biz bu engelli sayısını kısalım diyecektir.

blueboyfe'nin yazısının neresi yanlış anlaşılmış...
    Iyice okursanız saçma sapan şeyler yazdığını göreceksiniz...
    Engelli demek fiziksel özürü olan demek değildir. Bu insan birde ben bilgi üniversitesi siyasal bölümü mezunuyum diye övünüyor. Sen hiç birşeysin. Inşallah birgün diyaliz, epilepsi vs hastası olursunda o zaman görürsün dünyanın kaç bucak olduğunu...

O yerde sürünen kıza rapor verilmediyse doğru verilmiş bir karar çünkü ağır özürlü raporları hiç yerinden kalkmayan eli ayağı tutmayan insanlara veriliyor. O sürünerekte olsa işini hallediyor. Doktorlara ve yasalara göre... Bunun acısını diyaliz, epilepsi hastalarından çıkaracana yalardan çıkar. Yasaları eleştir.
    Ben bilkent üniverstesi siyasal bilimler mezunuyum diyede övünme...
    Seni desdekleyenlere şaşıyorum...

Desen ki; adam bulup hasta olmadıkları halde rapor alıyorlar desen haklısın. Ama sen bu şekilde açıklama yapmamışsın. Belki böle düşünüyorsun ama kendini ifade edemeyecek kadar acizsin...

Bana da özelden yazma ortaya yaz...

Üye
    blueboyfe Avatarı

Son Giriş
    15.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

zehirliyaprak;
    sen fazla oldun artık,
    sana ne özel msj atacağım ben ?
    sadece terbıyenı takın hakaret edıp durma dedım,
    özel mesaj atıyormuşum lafa bak !

bu sıteye arastırmacı gırıyor falan derken, yaran varsa gocun misali,
    yoksa ne endişe ediyorsun?

bu konu başlığına çok taktın sen, neden acaba?

Yasaklı Üye
    zehirliyaprak Avatarı

Gerçek Adı
    yaprak
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

terbiyesiz olan sensin. Gocunuyorum çünkü yaram var... Annem diyaliz hastası... Ve çevremde de epilepsi olan insanlar var ve onların neler yaşadığını çok iyi biliyorum...
    Sen haddini bil.
    Ben sana hakarette etmedim.. Eğer etseydim sen bu foruma bir daha girmeye dahi cürret edemezdin! Sen insan değilsin ben bunu anladım... Bundan sonra sana yazmayacağım... Sana ne söylesen boş, bir insan arsız olmaya görsün...

Üye
    PuFFiN Avatarı

Gerçek Adı
    Pelin
    Son Giriş
    20.09-2010
    Saat
    21:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Ümraniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    konuyu açan doğru bir konuya parmak basıp yanlış örnekler vermiş ;bahsettiği gibi engellilerin haklarını yiyenlerin bu platformda yer aldığını zannedmiyorum ayrıca soru sorup bilgi almak herkesin hakkı öyle bi hakları varsa neden öğrenip kullanmasınlar:: örneklerin yanlışlığından dolayı konu yanlış yerlere sürüklenmişş yazıkkk ... daha yerinde örnekler verilebilirdi ...

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon