Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 59 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    SONHAN Avatarı

Gerçek Adı
    OĞUZ
    Son Giriş
    10.09-2013
    Saat
    23:31
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    26 Ocak 2010 güncel: http://www.engelliler.biz/forum/evde...ere-mujde.html

Merhabalar şimdi sizlere yazacağım konu evinde internet olanağı olmayan bir arkadaşımın sorunu. kendisi k.maraşın bir köyünde oturmakta. konuya geciyorum... olayı bıraz detaylı anlatmaya calıcağım.

Babasına yaklaşık 20 gün önce benim öyle sacmalık olmaz deyip onunda olacak galiba dediği bir olay.
    Babasına el yazısı ile engelli cocuğunun 2022 aylık cüzdanını özürlü kimlik kartı ve nüfus cüzdanı ile kaymakamlık yada sosyal hizmetlere gelmesini istemişler. babası gittiğinde nüfus cüzdanı ve özürlü kimlik kartının birer fotokopisini alıp, size haber vereceğiz, deyip göndermişler. fakat gönderirken neden cağırdıklarını sorduklarında, iki aylık alıyorsunuz, ya 2022 yada evde bakımı alabilirsiniz, diyerek cevaplamışlar.
    şimdi sizlere gelir durumlarını vereyim.
    Baba sadece emekli, anne ev hanımı. arsa, tarla, ev yok. sadece bir arabaları var. babanın aldığı aylık emekli maaşı, eve giren başka bir gelir de yok.
    ve aynı kağıt köyde bir kaç kişiye daha gelmiş. aynı işlemler ve cevaplar onlarada verilmiş ve şu ana kadar bir cevap gelmedi.

ayrıca benimde merak ettiğim, ben de ilk evde bakım aylığımı 22 nisanda aldım, kardeşim ve yengem ve 6 yaşında bir yeğenimle kalıyorum. kardeşim asgari ücret alıyor. aynı sorunları yaşayabilir miyim yada tüm engelliler yaşayacak mı?

buraya kendi bildiğimi ve yorumumu yapayım : Benim bildiğim hiç bir resmi yazı el yazısı ile gelmez ben 14 yıl önce 2022 maşı için müracaat ettiğimde bile daktilo yazısı ile cevap gelmişti

biraz uzun ve karışık oldu kusura bakmayın

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

2022 maaşı için kriterler;
    1)SGK tabi bir yerde çalışmamak
    2)Ortalama aylık gelirin 86,41-TL'den az olması
    3)%40 ve üzeri işgücüne sahip olmak
    Bakım Aylığı için gerekli Kriterler;
    1)Ağır özürlü rapora sahip olmak
    2)El ve Ayak fonksiyonlarını başkasının yardımı olmadan kullanamamak
    3)Ortalama aylık gelirinizin 318-TL'den az olması gerekmektedir.
    Bakım aylığı hesaplanması yapılırken,ortalama gelire 2022 maaşıda dahil edilir.Ortalama gelir 318-TL'yi geçmediği sürece,hem 2022 maaşından hemde Bakım Aylığından yararlanabilirsiniz.

Üye
    SONHAN Avatarı

Gerçek Adı
    OĞUZ
    Son Giriş
    10.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

raman arkadaşım senin belirttiğin krıterlerin hepsi var aile geliri kişi başına 318 tl den az evde 5 kişi yaşıyorlar eve giren para ayda 700 tl arkadaş yürüme engelli ve bir kolunuda %70 kapaste ile kullanıyor diğer kolu sağlam fakat evde bakım için aldığı rapor %72 2022 maaşı içi verilen rapor ise%84 sizin sıralamış olduğunuz maddelerin hepsi mevcut hatta fazlası bile var rapor oranlarındaki farklılık yüzünden olabilirmi

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Hayır.Böyle bir durum söz konusu bile olamaz.Nedenine gelince ...../Tarihte Bakım Aylığı için başvurdunuz.Bakım Aylığınız bağlandı.Bağlandıktan sonra,2022 maaşı için başvuruda bulundunuz.Bu dönemde hastalığınız arttı.Elbetteki hastalığınız arttığı için,rapor oranınızda artacaktır.Kesinlikle yaptıkları işlem hatalı bir işlem.Yasaya göre böyle bir durum söz konusu bile olamaz.Gerekçelerini sorun,verecekleri cevaplara göre,Yasalar çerçevesinde cevaplarını yazalım.

Üye
    SONHAN Avatarı

Gerçek Adı
    OĞUZ
    Son Giriş
    10.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler ilginize cevapları aldığım zaman sizinle paylaşacağım

Üye
    baruma Avatarı

Son Giriş
    23.01-2010
    Saat
    08:47
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşın yazdığı konu tamamen doğru kardeşim %90 özürlü hem 2022 ye göre özürlü aylığı hem de evde bakım aylığı alıyordu maalesef 2022 maaşı bu ay alamadık bize sgk primsiz ödemeler genel müdürlüğünden kağıt geldi kağıtta kardeşimin maaşının mayıs ayı itibariyle kesildiğini nedeninin evde bakım aylığının düzenli gelir olduğu ve muhtaçlığın düştüğü yönündeydi bu kağıt bize 1 haziran 2009 tarihinde geldi yani 3 aylık maaşı alacağımız gün aynı kağıt amcamın %100 özürlü kızı içinde geldi k.maraş ta bir çok kişiye gelmiş kağıtta il idare kurulu tarafından alınan kararla maaş kesilmiş yazıyor baştan ben üniversite öğrenciyim şu an o kadar zor durumda kaldıkki evde bakım aylığı bez parasına yetiyor ancak kardeşim epilepsi aynı zamanda sürekli doktora götürüyoruz bir sürü masraf sosyal devlet özürlülerin aylığını keseceğine daha iyi şartlar sağlamakla yükümlüdür sayın yöneticiler sizden ricam bu konu bizi aydınlatmanız bu olay tüm türkiyede mi yoksa sadece bazı yerlerdemi gerçekleşti vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

Yasaklı Üye
    ögretmen- Avatarı

Son Giriş
    21.05-2013
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya arkadaşlar S.G.K 2022 bilgi edinme sistemi var oraya yazıp bu konuyu bilgi alabilirsiniz

Üye
    azizkanmaz Avatarı

Son Giriş
    17.09-2017
    Saat
    12:34
    Yaşadığı Yer
    ŞANLIURFA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence aslı yok ama burası türkiye cumhuriyeti süprizlere herzaman hazırlıklı olmalıyız
    progress - Artık 2022 aylığı ve evde bakım aylığından birini keseceklermiş

Üye
    womanizer Avatarı

Gerçek Adı
    YUXEL-67
    Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    19:15
    Yaşadığı Yer
    ZONGULDAK/EREĞLİ - AYDIN
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

zonguldak bölgesindede yok suan için ama SGK yi protesto için bi mail yaymışdım ve o maide bunların olacağı yazıodu.ozaman olmaz imkansız demişdim ama şimdi yusuf yusufum.bence olacak bakım maaşları AB uyum sureci için başlanmısdı.sosyal yardımlaşma derneğindeki memur bana bu paraya güvenme AB nin gözünü boyamak için AKP nin oyunu demişdi.hazineden düşüp AB ye verioz die göstercekler demişdi.

Üye
    azizkanmaz Avatarı

Son Giriş
    17.09-2017
    Saat
    12:34
    Yaşadığı Yer
    ŞANLIURFA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya arkadaşlar kanıtı yokki neden bukadar üzerinde duruyorsunuzki

Üye
    baruma Avatarı

Son Giriş
    23.01-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

5 gün önce kardeşimin 2022 maaşının kesildiğine dair gelen kağıdı aynı şekilde maaşı kesilenlerin kağıdı ile birlikte dilekçe yazıp sakatlar federasyonuna gönderdik böyle bir şeyin aslı yok diyen arkadaş olmayan bir şeyi neden yazalım yalan söyleyelim ama buradan öğrendiğim bu kesilmenin tüm türkiye de olmadığı bilgi edinmeden öğreneceğim

Üye
    baruma Avatarı

Son Giriş
    23.01-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yazdıklarını bende biliyorum benimde anlamaya çalıştığım ikisi birbirinden ayrı şartları olan maaşın neden kesildiği üstelik k.maraş genelinde olan bir durum türkiye genelinde değil şimdi niye kesiyorlar kesiyorlarsa neden sadece bir yer merak ettiğim bu ayrıca bunun için sgk ya başvurmak gerekir maaşın kesildiğini tekrar bağlanırmı bağlanırsa yine aynı şekilde mi müracaat edceğiz

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Bu şekilde uygulamaların olduğu kesin! SGK yasal dayanağı olmadan bu şekilde bir uygulama yürütüyor belli ki. Pazartesi günü işin aslını öğrenmek için SGK'ya yazacağım...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    baruma Avatarı

Son Giriş
    23.01-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın editör konuyla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim k.maraş genelinde birçok aileye bu şekilde sgk primsiz ödemeler genel müdürlüğünden gelen kağıtla maaşının kesildiğini öğrendi hemde maaşımızı çekeceğimiz haziran ayının 1. günü hiçbir yasal dayanağı olmayan bu işin en kısa sürede çözümlenmesini temenni ediyorum

Üye
    kalkan74 Avatarı

Son Giriş
    02.09-2009
    Saat
    23:46
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ben bu konuyu sgk ya telefonla sordum.bana verdikleri cevap bu kararı ilgili mal müdürlüğünün verdiğini ve mal müdürlüğüne sormamı söylediler.

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon