Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 22 mesajın 16-22 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    evet aralık 2015 evde bakım aylıgı ücreti 830 TL. 830 X 2= 1660 Tl üçe bölersek 553 TL çıkıyor. 2016 yılı verilerine göre de hesap yaptım. yine sınır geçiliyor.
    7 kişilik ailede boyle bir durum hakikaten hakkaniyetle bagdaşmıyor. 7 kişilikailede tek gelir 2 evde bakım aylıgı ve şu işe bakın! hem 2022 aylıkları kesiliyor hem de ayda her ikisi için 65, 88 TL prim ödeyeceksiniz. ikisi için toplam 131,76 TL prim ödeyeceksiniz yani.
    aile çok zorlanacak bu şartlarda.
    BİMER'e bu durumu yazın, haksızlıgı dillendirin ve aileye yardımcı olmalarını isteyin lütfen. alo 150 BİMER hattını arayarak da şikayetçi olabilirsiniz.
    ilk defa boyle bir hikayeyle karşılaştım. ben de çok üzüldüm. hatta acaba yönetmeliği yanlış mı yorumluyorum dedim. bence BİMER'i arayın hem bilgi edinme kapsamında sorun hem de yardım isteyin.
    Tam bir adaletsizlik bu. dilerim mevzuatı ben yanlış yorumladım!

ayrıca lütfen bu olanları aile ve sosyal politikalar bakanlığı engelli ve yaşlı hizmetleri genel müdürlüğüne de anlatın, bu soruna dikkat çekin. çözüm bulsunlar:http://eyh.aile.gov.tr/iletisim

Üye
    meliheyyüp Avatarı

Son Giriş
    29.03-2016
    Saat
    16:18
    Yaşadığı Yer
    batman
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kalem hanım ben bir tane bakıcıyı başkasının üzerine yapsam bu işten sıyrılabilirmiyim mesla ablamın üzerine ona bir sıkıntı çıkarmı mesela kocası sigortalı çalışıyorsa

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

@meliheyyüp
    benim de aklıma o yöntem geldi. ama bunun için şu bilgiyi kesin öğrenmemiz lazım. evde bakım aylıgı GSS gelir hesabında bakıcının gelir hesabına mı yazılıyor yoksa bakıma muhtaç engellinin gelir hesabına mı ? eger bakıcının aldıgı evde bakım aylıgı bakıcının geliri olarak kabul ediliyorsa evde bakım aylıgının biri için bakıcı değişikliği yapın.
    bakıcı değişikliği oldugunda evde bakım aylıgı durdurulur. aylık durduurulduktan sonra evde bakım hizmetleri değerlendirme heyeti gelir. evde bakım aylıgı aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğü onayladıktan sonraki 1 ay bakım hizmetinin ücreti de sonraki ay ödenir.
    yani bakıcı değişikliğinden sonra il müdürlüğünün onayını takip eden bakım hizmetinin ücretini alabilirsiniz. evde bakım aylıgının kesildiği tarihten il müdürlüğünün onay tarihine kadar olan bakım hizmeti ücretini alamazsınız.
    bakıcı değişikliğinden sonra ilk evde bakım aylıgı ücretini almanız en iyimser mantıkla en 3 ayı bulur.
    bunları anlatıyorum ki karşılaşacagınız zorlukları bilin.
    ama öncelikle vakıftan GSS gelir testinde evde bakım aylıgının bakıma muhtaç engellinin gelir hesabına dahil edilmeyeceğini kesin olarak ögrenmeye çalışın. GSS gelir testinde evde bakım aylıgının bakıcının gelirine dahil edildiğini biliyorum ama yine de yanılma payımı açık tutmak istiyorum. bizim kesin bilgiye ihtiyacımız var. çünkü yapacagınız bakıcı değişikliği zaten sizi bir kaç ay ekonomik olarak zorlayacak ve evde bakım aylıgınız kesilecek. bunu göze almak için kesin net bir bilgiye ihtiyacımız var.
    ben de bir ara mevzuata bakar bu konuda kesin bilgiyi aramaya çalışırım ve size bildirrim.

ablanız aynı hanede mi yaşıyor, ayrı hanede mi? yani ablanız evde bakım hizmeti ödenen bakıma muhtaç engellinin evinde mi ikamet ediyor başka hanede mi?

Üye
    meliheyyüp Avatarı

Son Giriş
    29.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    batman
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

başka hanede oturuyor dun vakfa gittigimde biraz da onlarla bu konuda tartiştim bana bunu onlar söylediler ablam başka evde ikamet ediyor kocası sigortalı bazen çalişiyor adına kayıtlı köyde 90 dönüm arsava bu onu etkilermi bunu da onlara dedim evde bakım maaşı gelir testine dahil edilmiş

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

ablanızın hanesi ayrıysa ablanızın geliri 2022 aylıgı gelir hesabına da evde bakım aylıgı gelir hesabına da dahil edilmez. lakin ablanızın bakıcı olması için bakım hizmetlerinin onayı önemli. ayrı hanedeyse bakım hizmetleri değerlendirme heyeti onay vermezse bakım aylıgı baglanmaz. o yüzden aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne gidip yaşadığınız sıkıntıyı anlatın ve buldugunuz bu çözümü.
    kesin olumlu görüş almadan bakıcı değişikliği yapmayın.
    evde bakım aylıgında bakıcının aynı hanede olması esas alınır. eger bakacak kimse yoksa ayrı haneden de bakıcıya onay verilir. lakin bu karar degerlendirme heyetine aittir. ayrı hanedeki bakıcının onay alması için; haftanın 7 gunu 24 saatlik bakım hizmetini verebilecek şekilde bakıma muhtaç engellinin hanesine her gün gelebilecek yakınlıkta olması ve haftanın 7 gunu en az sekiz saatini bakıma muhtaç engelliyle geçirmesi şarttır. tabi hanede bakacak kimse yoksa. annesi var işte. bu durum bu açıdan riskli. bu konuda aile ve sosyal politikalar bakanlıgı il müdürlüğü ile temas kurup ona göre hareket edin.

eger bakım hizmetleri değerlendirme heyeti, ablanızın bakım hizmeti vermesine onay vermezse kesilen evde bakım aylıgı baglanmayacaktır. tekrar annenize baglatmaya kalktıgızda ise sureç uzayacaktır.

Üye
    meliheyyüp Avatarı

Son Giriş
    29.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    batman
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

butun verdiğin bilgiler için Allah sende razı olsun teşekkürler yarın batmana gidip sosyal hizmetler il müdürlüğüne uğrayacağım

Üye
    meliheyyüp Avatarı

Son Giriş
    29.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    batman
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    özürlü çoçuklarımın vasisi benim 18 yaş üstüler vasi kararını iptal edip vekalet alsam 2022 maaşını tekrar yapabilirmiyim

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12