Sayfa 5 / 5 İlkİlk 12345
Toplam 68 mesajın 61-68 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    178
    Verilen Beğeniler
    30

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @ZEKİNE maalesef nafaka aldığınız için size 2022 aylığı baglanmaz. nafaka aldığınız için hane gelirine de bakılmaz.

@kadirbalakan
    ablacım, babanın aldığı net maaş dikkate alınır 2022 aylıgı hesabında. Banka kesintisi dikkate alınmaz. 600 TL de burs alıyormuşsun. burslar da gelir hesabına katılır. oturulan ev sizinmiş, bu durumda ev gelire dahil edilmez. hanede kişi başına düşen aylık gelir 392,49 TL üstünde oldugundan dolayı sana 2022 aylıgı baglanmaz. lakin vakıftakiler inisiyatif kullanır da bursun birini hesaba katmazsa alman mümkün.

Üye
    bohraz Avatarı

Gerçek Adı
    AriF
    Son Giriş
    07.06-2017
    Saat
    12:33
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem

Selam abla rica etsem şu soruya cevap verebilirmisin ben 26 yaşındayım %95 ağır engelli raporum var annem babamla kalıyorum 4 kişiyiz hanede 8 sene once babam memur emeklisi sigortam yok diye emekli sandığına dilekçe yazıp engelli olduğum için beni tekrar üzerine aldı şimdi emekli sandığından bakılıyorum birde annem bakım parası alıyor oda gelire dahil ediliyormuş yeni yasayla, 2022 maaşı alamıyorum ailemden ayrı gözüksem alırmıyım maaşı bide maaş bağlanmazsa emekli sandığından düşersem sağlık güvencesi yönünden açıkta kalırmıyım ??

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    178
    Verilen Beğeniler
    30

@bohraz 2022 aylığı baglanmazsa babanın sağlık güvencesinden düşmezsin. kendi sigortan olmadıgı sürece babanın sağlık güvencesinden düşmezsin.
    ayrıca 2022 aylığına başvurman için babanın sağlık güvencesinden düşmene gerek yok. zaten 2022 aylıgı baglandıgı takdirde otomatik olarak 2022 aylıgından dolayı 60/c 3 GSS sağlık güvencesine geçersin. bu da eski yeşil kart gibidir primini devlet öder.
    ama 2022 aylıgı baglanmazsa babandan yararlandığın sağlık güvencen devam eder.
    buraya kadar sorun yok. asıl sorun bakım aylıgında. 2022 aylıgı almak için adres değiştirdiğinde en geç 15 gun içinde aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne adres değişikliğini bildirmekle yükümlüsün. sadece sen taşınacaksan bu durumda kişi değişikliği de sözkonusu olacak. ayrıca annen de bakıcıymış ve sen taşındıgında ayrı hanede olacaksınız. bu durumda evde bakım aylıgın durdurulup yeniden şartlarının degerlendirilmesi gerekecek. eger şartların uygun bulunursa yeniden evde bakım aylıgı baglanabilir. ve unutma bakıma muhtaç engelliyle bakıcının aynı hanede olması esastır.

Üye
    rugu Avatarı

Son Giriş
    08.05-2017
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    01
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    178
    Verilen Beğeniler
    30

@rugu hanede kişi başına düşen aylık gelir 392,48 TL altındaysa sorun olmaz.

Üye
    rugu Avatarı

Son Giriş
    08.05-2017
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    01
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem net cevap alamadım aldığı burslar içinde mi geçerli bu?? kimi sadece sigortalı çalışanların maaşı kaale alınır diyor anlamadım ben. ikimizde çalışmıyoruz ve hanede başka kimse yok

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    178
    Verilen Beğeniler
    30

@rugu net cevabı vakıftan alırsın ablası
    eger vakıf "ben engelli öğrencinin ve hanesinin gelir durumuna bakıyorum, zor durumdaysa bursu dikkate almayıp inisiyatif kullanıyorum ve maaşı baglıyorum" diyorsa sorun yok
    ama yasal olarak sorun var mevzuata göre 2022 aylıgı gelir hesabına 2022 aylıgı haricindeki her türlü gelir dahil edilir. aldıgı burs da. ama bursa rağmen hanede kişi başına düşen aylık gelir 392,49 TL altındaysa 2022 aylıgı baglanır. aksi takdirde mümkün değil.

vakıflar bu konuda biraz inisiyatif kullanıyor. burs hariç eger hanedeki kişi başına düşen aylık gelir sınırın altındaysa bursu görmezden gelebiliyorlar. ama bunu hepsi mi, birazı mı, hangi vakıf yapıyor bilmiyorum

Üye
    bohraz Avatarı

Gerçek Adı
    AriF
    Son Giriş
    07.06-2017
    Saat
    12:33
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Kalem

teşekkür ederim abla yardımın için

Sayfa 5 / 5 İlkİlk 12345