Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 21 mesajın 16-21 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Çekirge Avatarı

Gerçek Adı
    Fahri Çekirge
    Son Giriş
    20.05-2017
    Saat
    00:42
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar,
    Yukardaki mesajları okudum. Benim durumuma yakın bir konuş tartıştığınız için bende sorumu bu başlığa ilave etmek istedim. Anneme sgk'dan dul aylığı bağlandı. İki aydır maaş alıyor.Son çektiği maaş 1020 lira. Bende bakıma muhtaç özürlüyüm ve 2022'den 3 ayda bir maaş almaktaydım.

Hane halkı olarak bir tek annem ve ben varız. Bu durumda benim 2022 maaşım kesilir mi?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

@Çekirge
    18 yaş üstündesiniz. hanede 2 kişisiniz sadece. anneniz sGK'dan dul aylıgı olarak 1020 TL alıyor.
    bu durumda hanede kişi başına düşen aylık gelir 392,49 TL'yi geçtiğinden dolayı maalesef yapılacak ilk sosyal incelemeden sonra 2022 aylıgınız kesilecektir.

Üye
    Çekirge Avatarı

Gerçek Adı
    Fahri Çekirge
    Son Giriş
    20.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

37 yaşımdayım..Hane halkını arttırmak için mesela küçük yaşta yeğenlerimden birinin ikametini evimize taşısak bu durum 2022 maaşının kesilmesini engeller mi?

Bu arada annem benim bakıcım olduğu için evde bakım aylığı da alıyor.
    Konu Çekirge tarafından değiştirilmiştir (03.03-2016 Saat 14:26 ). Gerekçe: bakıcı kelimesini yanlış yazmışım

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

@Çekirge
    evde bakım aylıgı da 2022 aylıgı gelir hesabına dahil ediliyor. evde bakım ücreti 888,17 TL'dir. bir de annenizin aldığı maaş var 1020 TL
    bu durumda hanede kişi başına düşen aylık geliri 392,49 TL'nin altına çekmeniz için haneye 3 kişi daha almanız gerekir. haneye 1 kişiyi aldırmak kurtarmaz sizi.
    ayrıca 18 yaş altı çocukların yerleşim adresi ebeveynlerinin yanıdır. 18 yaş altı çocukların adresini size aldıramazsınız.
    bu arada anneniz 2 aydır dul aylıgı alıyormuş. bunu evde bakım aylıgı aldığınız aile ve sosyal politikalar bakanlıgı il müdürlüğüne bildirdiniz mi?
    hanede gelir değişikliği oldugunda isterse sınırı geçmesin en geç 1 ay içinde bildirmekle yükümlüsünüz. bu bildirimi yapmadıysanız derhal bildirimde bulunun.

hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL'nin altında oldugundan evde bakım aylıgı kesilmeyecektir. aksi durumda kesilir.
    evde bakım aylıgı gelir hesabında sadece evde bakım aylıkları gelire dahil edilmez. onun haricinde resmi ya da gayri resmi her gelir hesaba katılır. 2022 aylıgı 3 aylık alındıgı için de aylık ortalaması hesaba katılır.

Üye
    Çekirge Avatarı

Gerçek Adı
    Fahri Çekirge
    Son Giriş
    20.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anneme dul aylığı bağlandığına ilişkin SGK bildirimini aldığımızda durumu Sosyal Hizmetlere bildirdik.15 gün içinde dosyamız tekrar incelendi ve bakıcı aylığının devam etmesinde sakınca görmediler. Zaten sizinde belirttiğiniz gibi gelir sınırının altındaydık.

2022 aylığım kesilirse gerçekten üzüleceğim.Çünkü yaklaşık 18 yıldır ufak tefek kişisel masraflarımı gönül rahatlığıyla oradan harcıyordum.Şimdi bunları sanki aile bütçesine keyfi olarak yüklüyormuşum gibi hissedeceğim.Bence bu uygulamayı ortaya çıkaranlar bu konuda çok yanlış düşünüyorlar.Bir engellinin maddi ve manevi yükünü ömür boyu taşımanın ne demek olduğunu anladıklarını sanmıyorum.Birilerinin kendi rahat ortamlarından bakarak insanların hayatlarıyla ilgili böyle kısıtlayıcı kararlar vermeleri doğru gelmiyor.

@Kalem hanım sorularımla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu sitede yaptığınız iş gerçekten çok değerli. Saygılar.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Çekirge
    eleştirilerinize sonuna kadar katıldıgımı bilin lütfen. bu konuda tepkilerinizi de ilgili tüm kurumlara iletin ayrıca. bu haksız tutumların karşısında oldugunuz bilinmeli.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12