Toplam 13 mesajın 1-13 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    osman77 Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selam arkadaşlar, ben osman 32 yasındayım esenyurt kıracta oturuyorum ve % 40 özürlüyüm 2022 den yaralanmak için basvurdum ama babamın emekli maasından 104 tl nafaka düştügünü ve bu yüzden baglanmıyacagını söylediler
    bu nafaka hesaplaması yapılırken giderler masraf olarak gösterilebiliyor mu ve bu karara itiraz hakkım var mı?
    simdiden tskler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Babanızdan size düşen gelir, babanızın tüm gelirlerinden tüm giderleri çıktıktan sonra size ayırabileceği miktardır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    osman77 Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bana düşen nafakada hiç bi gider düşülmeden islem yapıldı bu durumda ne yapmam gerekiyor

Üye
    osman77 Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadaslar 2022 den yaralanmak için bas vurdum ve dosyam kabul edilmedi dava yoluna bas vurarak hakkını arayanlar olduysa ve sonuçlandıysa bilgilenmem adına yardımcı olursanız sevinirim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Başvurunu reddeden kuruma de ki: 2022 SAYILI KANUN KAPSAMINDAKİ
    AYLIKLARA İLİŞKİN UYGULAMA KILAVUZU'nun 6. sayfasına baksınlar. Orada der ki:
    Gelir tespiti yapılırken, başvuruda bulunan kişinin kendi geliri ve ilgili yönetmeliğin 7.maddesi "ç" bendi gereğince nafaka yükümlüsü her bir yakınının kişiye ayırabileceği nafaka(yardım) miktarı gözönüne alınmalıdır.
    Muhtaçlığın tespitinde, hanenin toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle tespit edilecek tutar ölçüt alınmamalıdır
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hasan tahsin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Tahsin
    Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    11:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Giderler düşülmeden yapılan bu hesaplama yanlıştır, mal müdürlüğündeki memurlar yanlış uygulama yapıyorlar, itiraz et ve mutlaka peşini bırakma.saygılarımla.

Üye
    osman77 Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende pesini bırakmıyorum bana dosyamın ankaraya gönderildiğini bildirdiler giris tarihi dosya numarası bilgiler verildi.
    ankarayı aradım ve 70 gün olmasına ragmen dosyam ankaraya gitmemis ve yaptıgım görüşmede ilçe kurul kararıyla red olunan dosyaların ankaraya gitmesinin söz konusu bile olmadıgı bilgisi verildi yaptıgım arastırmada dosyamın postaneden kaydına raslanmadı yani ankaraya yollamadıkları halde yolladık dediler

Üye
    osman77 Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2022 maaşına başvurusu reddedilen ve bu konuda hukuki süreç başlatan var mı? bu konuda görüşlerinizi bekliyorum arkadaslar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Hukuki süreç başlatmadan önce, şöyle bir dilekçe ile başvur bence seni reddeden yere:

... 'na,

... tarihinde yapmış olduğum 2022 sakatlık maaşı başvurum, babamın nafakasından bana düşen pay 104 TL olduğu iddiasıyla reddedilmiştir.
    Oysa, Sosyal Güvenlik Kurumu'na sorulduğunda da görüleceği üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yayınlamış olduğu ve memurların uyması gereken kriterleri belirleyen 2022 SAYILI KANUN KAPSAMINDAKİ AYLIKLARA İLİŞKİN UYGULAMA KILAVUZU'nun 6. sayfasında nafaka hesabının nasıl yapılacağı konusunda şu uyarı yer almaktadır:
    "Gelir tespiti yapılırken, başvuruda bulunan kişinin kendi geliri ve ilgili yönetmeliğin 7.maddesi "ç" bendi gereğince nafaka yükümlüsü her bir yakınının kişiye ayırabileceği nafaka(yardım) miktarı gözönüne alınmalıdır.
    Muhtaçlığın tespitinde, hanenin toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle tespit edilecek tutar ölçüt alınmamalıdır."
    İş bu sebeple, mağduriyetimin ortadan kaldırılması için babamdan bana düşen nafaka miktarının tüm giderler düşüldükten sonra yeniden hesaplanmasını ve 2022 başvurumun kabulünü arz ederim.

adın soyadın
    tc kimlik numaran
    adresin
    telefonun

Üye
    osman77 Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tsk ler bu bilgi benim için baya iyi olucak sanırım cokl saol

Üye
    mert54 Avatarı

Son Giriş
    06.07-2017
    Saat
    09:00
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tüm giderler düşüldükten sonra ayırabilecegi miktarı yine kaymakamlık kendi bakış açısına göre degerlendirdiği için sonuç ta hep aynı çıkıyor o gideri yapmasın özürlü kişiye versin gibi hatta bizim ilçede yaşlı amcanın kinide böyle ret ettiler amca sana oğlun nafaka ayırabilir demişler amcada oğlum ayrı kirada oturuyor hayırsız bana yardım edemiyor deyince mahkemeye ver nafakanı alırsın demişler yani anlayacagınız 60 yaşındaki yürümekte zorlanan adamişi gücü yok mahkemeye gidecekmiş

Üye
    vuralh Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

osman77;

Aynı halden benimde başvurum rededildi. Herhangi bir gelişme olursa bilgilendirirseniz sevinirim.

Not: Başvurular artık ilçe kurullarından alındı sosyal yardımlaşmaya verildi. dün itibarıyle henüz devir gerçekleşmediği için sosyal yardımlaşmadan bir süre daha beklemem gerektiği iletildi.

saygılar..

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    mert54, bahsettiğiniz amcanın oglundan alabileceği yardım miktarı aylık 100 TL'yi aşıyorsa evet, 2022 aylıgı baglanamaz. Ancak bu nafaka tutarı 100 TL'den düşük tesbit edilirse baglanabilir.
    Bu durumda dava açabilir ve nafaka talebinde bulunabilir. Eğer mahkeme oğlunun nafaka tutarını aylık 100 tl'den düşük belirlerse bu konuda hüküm çıkarsa o zaman amca 2022 aylıgı almaya hak kazanır.
    Mahkeme surecinden önce muhtaçlık konusunda tekrar başvursun. bu itirazı reddedilirse mahkemeye başvursun.
    Bu konuda hep mecbur mu oğul babaya bakmaya, ya da baba 18 yaşını aşmış çocuguna bakmaya deniliyor ama bu konuda açılmış dava örnekleri var. Bunlardan durumu farklı bile olsa da bir örnek:
    Yargıtay, refah içerisinde yaşayan oğulun, kredi borçları nedeniyle emekli maaşına haciz konan babaya "yardım nafakası" ödemesi gerektiğine karar verdi