Sayfa 13 / 30 İlkİlk ... 39101112131415161723 ... SonSon
Toplam 438 mesajın 181-195 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ronaldo7 Avatarı

Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    23:33
    Yaşadığı Yer
    Dünya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engellilere verilen ayda 300 lira günde 10 lira yapar,öğün başına ortalama 3 lira yapar.Eğer engelliler 300 liram kesilecek diye kara kara düşünüyorsa durum çok vahimdir hem de çok.
    Kişi başına düşen gelire gelirsek. Ailede 1 engelli evlat,anne ve baba yani toplam 3 kişi yaşıyor. Kişi başına düşen gelir de 250 lirayı aşmayacakmış bu da eve giren para 3x250=750 lirayı aşmayacak anlamına gelir..İşimiz Allaha mı kalacak yoksa kendimiz birşeyler yapmalımıyız bilmiyorum.Tek bildiğim bu kişi başına düşen gelir yasalaşırsa EVDE TEK BİR EMEKLİ BİREYİN OLMASI DEMEK ENGELLİ MAAŞININ OTOMATİK KESİLMESİNE SEBEP OLACAKTIR.herhalde eve gelen heyetin çok da zorlanmayacağı bir iş olacaktır.çünkü KANUN BELLİ SONUÇ BELLİ.

Hadi diyelim eve gelen memur inisiyatif kullandı engelli maaşını devam ettirdi.YASA KABAK GİBİ ORTADA İKEN eve gelen MEMUR KENDİNİ TEHLİKEYE ATAR MI ?EĞER MADDE YASALAŞIRSA HANEDE KAÇ KİŞİ VAR EMEKLİ VAR MI MAAŞI NEDİR BİLGİSAYAR ORTAMINDA SÜZÜLEMEYECEK Mİ ?

Üye
    selcuk00tr Avatarı

Gerçek Adı
    selcuk
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    15:42
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bi akrabanın oğlu 2022 ve evde bakım maaşı alıyordu bugün postaneden para almaya gittiklerinde 2022 aylığı iptal edilmiş ödeme yapamayız die göndermişler

Forum Moderatörü
    sarasota Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    13

daha 2015 e girmedik bu kadar iptal oldu girsek nolur acaba

Üye
    koray26 Avatarı

Gerçek Adı
    emre
    Son Giriş
    23.03-2015
    Saat
    07:05
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli maaşı kesilen vatandaş yardım istiyor ]Diyarbakır’da yüzde 84’lük engelli raporu olan 52 yaşındaki Mehmet Emin Sertdemir, ağabeyinin emekli olması nedeniyle 3 aylık engelli maaşının kesildiğini belirterek, yetkililerden yardım isted

Diyarbakır
    ’da yüzde 84’lük engelli raporu olan 52 yaşındaki Mehmet Emin Sertdemir, ağabeyinin emekli olması nedeniyle 3 aylık engelli maaşının kesildiğini belirterek, yetkililerden yardım istedi.
    Diyarbakır’da yüzde 84 engelli raporu olan ve 3 aylık engelli maaşı alan Mehmet Emin Sertdemir’in maaşı, ağabeyinin emekli olması ile birlikte kesildi. “65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşları ile özürlü ve muhtaç Türk vatandaşlarına aylık bağlanmasına ilişkin yönetmelik” çerçevesinde maaşının kesildiğini belirten Sertdemir, söz konusu duruma tepki gösterdi. Evde 6 nüfus yaşadıklarını belirten Sertdemir, “Maaşlar birleştirip yapılan hesaplama sonucunda kişi başına gelir 272 lirayı geçtiğinden dolayı maaşım kesildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın ortak hazırlamış olduğu yönetmelik hangi akla hangi zihne göre hazırlandı. TÜİK’in diğer kurumların görüşü alınmadan, bir kişi nasıl geçinebilir hesaplanmadan nasıl böyle bir karar verildi. Bu durumun düzeltilmesini istiyorum" dedi. http://www.milliyet.com.tr/engelli-maasi-kesilen-vatandas-yardim-diyarbakir-yerelhaber-519396/

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

bir de şuradaki uygulamaya bakın:http://www.engelliler.biz/forum/2022...ml#post1526849

tek kişi kalıyor. hiç geliri yok. geliri olmayınca aylık harcamaları dikkate alınıyor. aylık harcamalar ortalaması da 270,23 lira üstünde çıkarsa bu engelliye tek kişi kaldıgından dolayı 2022 aylıgı baglanmaz. aylık harcamaların gelirden yüksek çıkması durumunda gelir olarak harcamaların dikkate alınması gerektiği yönünde Yönetmelikte bir hüküm var.

Örnek:
    Ahmet tek başına kirada yaşıyor. hiç geliri yok. ailesi başka hanede kalıyor. Ahmet'e aylık yardım yapıyolar.
    Gelir hesabı şöyle yapılıyor Yönetmelik'e göre Ahmet'in:
    1. hanede tek kalıyor. hiç geliri yok.
    2. aylık harcamalarının ortalaması 270,23 lira ustunde.
    Dolayısıyla Ahmet'in aylık harcamaları gelirden yuksek çıktıgından harcamalarının aylık ortalaması gelir olarak dikkate alınır ve kişi başına düşen aylık gelir 270,23 lirayı geçtiğinden bu engelliye 2022 aylığı baglanmaz.
    böyle hesap yapılmasını da yönetmelik diyor. böyle bir uygulamaya ne denir karar sizin.

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    2

hiç bi geliri olmayan ahmet nası kiraya cıkıyor baska hanede kalan ailesi ona yardım yapıyor geliri olmamasına rahmen giderleri 270 cıkıyor bu nası bir örnektir yahu

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

yaşanan bir örnek. ne o tek yaşaması çok mu garip? ailesinden 2-3 kuruş alabiliyor diye 2022 aylığı baglanamaması çok mu adil?
    35 yaşındaki adam geçecek ailesiyle istemse de yaşayacak öyle mi?
    Ailesi de tabi milyonlarca yardım yapıyor sanki. topu topu aylık 275 verse zaten 2022 aylığı baglanmıyor!

saçmalık asıl Yönetmelikteki o hükümde!

Üye
    devran29 Avatarı

Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    13:54
    Yaşadığı Yer
    van
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

madem maas kesılıyor madem maas vermıyorlar iş versinler

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    2

garip gelen geliri olmayan bi adamın ailesi dururken kiraya cıkması örnekte bu var + hiç bi geliride yok ama 270 TL gideri var yazmısınız )

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

ailesi yardım ediyor tabi 2022 aylığı baglanmadığı için.

derdiniz nedir sizin? ha 35 yaşına gelmiş adamın ne işi var ayrı evde otursun ailesiyle ve ailesinden harçık almaya devam mı etsin diyorsunuz?
    ailesiyle oturacak ve emekli aylıgıyla geçinen yaşlı babasından harçlık alacak?
    buna hayret etmezsin sen sadece.

dur bis n sen arkadaşım.

unfeeling,
    vakıf aylığı almışsın bir süre. sonra işe girmiş ve vakıf aylığını kestirmişsin.
    Tabi işte çalışırken 22 bin liralık araba almışsın alnının teriyle.
    Sonra da işsiz kalmışsın ve işsizlik maaşı alıyorken tekrar vakıf aylığına başvurmak istemişsin. 22 bin liralık aracının sorun olup olmayacagını sormuşsun.
    http://www.engelliler.biz/forum/2022...ml#post1398596

şimdi yaşanan her örneğe bu sorunları birebir yaşayan biri olarak neden hayretle bakıyorsun? tek başına yaşayamaz mı bir engelli sana göre?
    ailesinden harçlık yerine devletten aylık almak isteyemez mi?
    sen de aylıklara başvurma o zaman. geç ailenden harçlık al! bu hoş mu sence?
    bir engelliyi ailesine harçlıga mahkum etme anlayışına saçma demiyorsun da rahatlıkla engelliyi ailesine harçlık isteyecek düzeyde nasıl yakıştırıyorsun arkadaşım ya?
    sen işsizlik maaşı alıyorken vakıf aylıgına başvurabilmeyi düşünüyorsun da hiç geliri olmayan biri niye 2022 aylıgına başvuramasın? geliri yok diyoruz hiç. ailesinin yanında kalsa da ne değişecek? ailesi verecek harçlık yine!

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    2

şimdi sen olayı kişiselleştirerek eline ne geçiyor ben vakıf aylıgını nasıl aldım onu anlatayım sana bilgin olmadan fikrin olmasın. 18 yaşımı yeni doldurmuştum ve daha önce hiç iş tecrubem yoktu calışacak durumdada degildim saglık durumum bugünkü gibi el verişli degildi. 2 ablam vardı 2side evliydi evde sadece babam calısıyordu oda askarı ücretin biras üstünde bir maaşla annem ev hanımıydı ve başka tek kuruş gelirimiz yoktu ben gittim arnımın akıyla aldım o maaşı cünkü hak ediyordum ve kriterlerim tutuyordu. sana anlatmak istedigimizi başından beri sattıpıp anlamak istemiyorsun bak tekrar söylüyorum sana bu maaşları suistimal eden insanlar yüzünden bu maaş kesintileri gündeme geldi diyorum ortada hak edenler kadar suistimal edenlerde oldu diyorum bunda anlaşılmayacak ne var ya neden anlamak istemiyorsun madur edebiyatı yağığ taraftar toplamaya calışıyosun ? bana deki tmm Unfeelinq o konuda haklısın bu durumu suistimal eden insanlarda var yok degil bunu bende biliyorum de senin elini öpücem yemin ederim. yani ben bu durumu kafamdan uyduruyomusum da engelli maaşlarına karşı bir insanmışım gibi beni lanse etmene izin vermem bunu bil. bu forumda kaç kişi şikayetci oldu haberin varmı ? bakım parası alan adam eve memur geldiginde yatalak numarası yapanlarımı dersin ? yatalak sandıgı hastaları eve kontrole geldiklerinde aslında adamın her işini kendi yapıyor olmasına mı şaşarsın ? hatta seyyar tezgah açıp çalıştıgına mı inanmazsın hangisine inanmıyosun söyle Allah aşkına söylede yardımcı olalım sana ? ben başından beri diyorum ki kimsenin maaşı kesilmesin kimse madur olmasın diyorum ama böylede bu durumu suistimal edenler var diyorum sen buna itiraz ediyosun ya. 2500 3000 şikayet gelmiş sgk ya ve şikayet edenlerde ya kendi akrabaları yada komşuları tıpkı ötvsiz alınan araçları başkalarının kullanması gibi umarım şimdi anlamışındır ne demek istedigimi anlamadıysan birdaha anlatmak için ugrasmıcam...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

yukarıdaki örnekteki vatandaş hak etmiyor mu peki? geliri mi vardı gelip dalga geçer gibi bir de tek başına mı kalıyor vs diyorsun.

demişsin ki:

"evde sadece babam calısıyordu oda askarı ücretin biras üstünde bir maaşla annem ev hanımıydı ve başka tek kuruş gelirimiz yoktu ben gittim arnımın akıyla aldım o maaşı cünkü hak ediyordum ve kriterlerim tutuyordu."

gelir kriterlerin önceden o şekilde tutuyordu! şimdi aylık alıyor olsan o şartlarda senin de aylıgın kesilirdi.
    baban asgari ücretin biraz ustunde çalışıyorken alnının akıyla hak ettim maaşı diyorsun ama aynı senin durumunda olanların şimdi aylığı kesilecek diyorum ben de!

en başta dedin suistimal olayını. lakin bu iş suistimal konusunu çoktan aştı!
    yahu sen baban asgari ücretle çalışıyorken tek maaşı odur derken ve alnının hakkıyla maaşı hak ediyorken,
    sırf evde bakım aylıgı alıyor diye , tek geliri bu olanlar hak etmiyor mu yani?

suistimal edenler var diyorsun, tamam.
    ,suistimal edenler var diyorsun, tamam,suistimal edenler var diyorsun tamam kardeşim!

burada aylığı kesilme tehlikesi olanlardan hangisi suistimal örneği?
    sadece suistimal suistimal diyorsun da 2 kelam et bu haksız yere aylıkları kesilenler için.

yukarıda bir örnek veriyorum. başka yerde soru gelmiş cevaplamışım. linkini buraya atıyorum. bu örnek nerden çıktı diyorsun?

dur son örneği de senden vereyim senin hikayenden yola çıkarak.
    hade buna da gel atla!

18 yaşını tamamlamış bir engelli genç çalışmamaktadır. Tek gelir kaynakları babasının aldıgı asgari ücrettir.
    evde babası ve annesiyle yaşayan bu gencin gelir hesabı yapıldıgında muhtaçlık sınırını geçtiği görüleceğinden aylıgı kesilir.

suistimalmiş! bizim burda derdimiz muhtaç oldugu halde aylıgı kesilenlerin durumu!
    senin gibilerin durumu!

demişsin ki:

"neden anlamak istemiyorsun madur edebiyatı yağığ taraftar toplamaya calışıyosun ? "

bunu da not edeyim kenara

Üye
    koray26 Avatarı

Gerçek Adı
    emre
    Son Giriş
    23.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

UnFeeLinq
    Yeni çıkan yönetmelikle 2015 te başlayacak 2022 maaş yeniden değerlendirme süreci binlerce engelinin maaşı kesilecek örnekle ben abimle yaşıyorum iki kişiyiz yüzde 70 raporluyum evimiz kira eve giren tek gelir abimin asgari cüreti eski uygulamada eve giren gelirden kira fatura mutfak masrafları gibi giderler düşülüyor kalan miktar evdeki kişi sayısına bölünüyordu yeni uygulamada ise eve giren gelirden giderler düşülmeden evdeki kişi sayısına bölünüyor kalan miktar muhtaçlık sınırını aşıyorsa 2022 maası sonlandırılıyor şimdievimizde giren asgari ücreten giderler düşülmeden ikiye bölünecek ve muhtaçlık sınırı olan270 tl aşacağı için maaşım sonlandırılacak sadece benim değil binlerce engelli vatandaşların maaşı bu şekilde gasp edilecek.... yeni çıkan yönetmelik söz konusu etiğiniz istismarları önlemek için değil açıkça 2022 maşını tammen kaldırmak almayı imkansız kılmak için çıkarılmış adeta bu uygulama ne vijdanı nede hukuksal açıdan kabul edilebilir bir ugyulama değildir zaten çok zor şartlarda yaşamlarını idame eden engellilerin yaşam standartlarını iyileştirmek onların üretime ve sosyal hayatta katılımı için gerekli ve zorunlu şartları yerine getirmek için çalışmalar yapılacağı yerde tam aksi enggeli bireyi aileye bağılı kılan var olan kısıtlı haklarınıda gasp edip sosyal yaşamdan tammen izole etmeye çalışan egemenlerin sanki bir lütüfmüş gibi bize sundukları 2022 maaşının gaspına yönelik uygulamaya karşı çıkacağınıza istismarlardan bahsediyorsunuz... 18 yaşını aşmış reşit bir engeli bireyin gelirine değilde ailesinin gelirine bakılması engeli bireyi aileye bağımlı asalak bir insanmış gibi görülmesi adaletsizlik değilmidir tammen kaldırılması gerekilen muhtaçlık kriterinin çeşitli katakülilerle içine bakım maaşı vb. gelirlerinde katılarak evdeki hiç bir gider göz önünde tutulmadan evdeki kişi sayısına bölünmesi adaletsizlik değilmidir... bu yağma ve soygun düzeninde en çok madur edilen kesim engeli vatandaşlarıdır çünkü örgütsüzdürler yaldızlı laflarla meydanlarda miting meydanlarında engelileri kaldındırcağız yaşam koşularını iyileştireceğiz ekonomik anlamda rehabilite edeceğiz yalanları ile engeli vatandaşları aldatanlar şimdi var olan haklarınıda gasp etmek istiyorlar bu adaletsizliğe herkes sesini yükseltmelidir...

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    2

Benim anlatmak istedigim engelli maaslarina comak sokan insanlar yuzunden bu yasalarin ciktigini soyluyorum soylemeyede devam edicem.

Üye
    koray26 Avatarı

Gerçek Adı
    emre
    Son Giriş
    23.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bizim anlatmak istediğimizde bu yeni uygulamanın istismarları önlemek için değil açıkça bütün engelli bireylerin maaşlarını kesmek için çıkarıldığıdır yoksa istismarlara pekala hepimiz karşıyız yeni yönetmeliği incelerseniz bunu açıkça görürsünüz, kılı tüyü bahane edip yüzbinlerce insnaı madur etmenin başka bir izahı yoktur...

Sayfa 13 / 30 İlkİlk ... 39101112131415161723 ... SonSon