Toplam 2 mesajın 1-2 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    bitlisumak Avatarı

    Üyelik Tarihi
    06.05-2014
    Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    23:54
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    3
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba annemin 9 senedir % 86 engelli raporu var.
    Annemde dahil evde 5 kişi ikamet ediyoruz ve 2 kişi çalışıyor toplam gelirimiz 1700tl.
    Bugün kaymakamlığa gittik engelli maaşı için ve bize
    Babama dedemden kalan memleketteki arsalarından dolayı bu işin olmayacağını söylediler.
    Arsalar hiç bir şekilde kullanılmıyor yani bize bir gelir sağlamıyor boş boş duruyor..
    böyle bişey mümkün mü? Çok uğraştık bu iş için hakkımızı aramalımıyız yoksa umudumuz kesmelimiyiz?
    Yardımcı olursanız seviniriz.

  2. #2
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Evde 5 kişi kalıyorsunuz ve toplam 1700 geliriniz olduğunu söylüyorsunuz. Hanede kişi başına düşen aylık gelir bu durumda bile 255,22 liranın üstünde olduğundan anneniz 2022 engelli aylığı alamaz. 2022 engelli aylığı alabilmesi için annenizin, hanede toplam gelirin 1276,10 lira altında olması gerekir.
    babanızın arsalarını bu durumda hesaplamaya bile gerek kalmıyor. Evet, babanızın arsaları da gelire katılır. Eğer tarla ise Zıraat Odasının belirlediği gelir dikkate alınır.
    İlgili Yönetmelik Geçici madde 1 şöyle der bu konuda:
    "7) Hanenin arazi, tarla ve benzeri için rayiç bedelin 240’ta biri ve (takdir edilen/beyan edilen) aylık (zirai/ticari/kira ve benzerleri) getirisinin toplamı,"
    Yönetmelik için bkz: http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...ceXmlSearch=65

    Annenizin raporunda "ağır özürlü" ibaresi varsa ve bakıma muhtaçlık kriterlerine uygunsa evde bakım aylığı için aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne başvurun.
    bakıma muhtaçlık kriterleri için bkz:http://www.engelliler.biz/forum/evde...riterleri.html