Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 36 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    alfa Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    19:40
    Yaşadığı Yer
    ist.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Oturulan ev kendininse veya kiraysa muhtaçlık sınırına dahil edilmiyor. Ancak 2.ci evi varsa ikinci'si dahildir.

Üye
    hakan sönmez Avatarı

Gerçek Adı
    atila
    Son Giriş
    15.06-2016
    Saat
    01:03
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekür ederim ablacım vediğiniz bilgiler için evet kesin emekli oluyor birde benim adıma ilerde araba almak istiyor bunun için yüzde kaç rapor rapor gerekiyor

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Ortopedik rahatsızlığın varsa ve linkteki belirtilen şartlardaysa oranın önemi yok ÖTV indirimli araç alabilmen için. Lakin sizin için araçta özel tertibat gerekirse, özel donanımlı araçları aynı şartlarda aynı hastalıga sahip kişilerden başkası kullanamaz.

% 90 ve üzeri engelli sağlık kurulu raporun olursa ve ÖTV indiriminden yararlanarak araç alırsanız, bu aracı (yurt içinden almak kaydıyla) herkes kullanabilir.

Şu linki incele:http://www.engelliler.biz/forum/ozel...bi-burada.html

ÖTV indirimli araçlarla ilgili sorularını da şuradan sor ablacım:Özel Donanımlı Otomobiller - Motorlu Araçlar - H Sınıfı Ehliyet

Üye
    hakan sönmez Avatarı

Gerçek Adı
    atila
    Son Giriş
    15.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam abla beçinde emekleyerek haraket ediyorum akülü araba kullanıyorum temel ihtiyaçlarımı karşılaya biliyorum örnek arabama kendim bine biliyorum bu durumda kendi adıma araba almak için yüzde 90 rapor almammı gerekiyor

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

hastalığın nedir? Şu linkteki hangi duruma uyuyorsun sence: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...bi-burada.html Hastalığın her iki alt ekstremitede mi?
    Eğer böyleyse:
    ablacım bu sana baglı. eger alacagın aracı kendin kullanmak istiyorsan orana gerek yok. özel donanım taktırmak şartıyla ÖTV indiriminden yararlanarak araç alabilirsin. ama bu aracı senden başkası kullanamaz.
    Eğer sorunun her iki alt ekstremitede ise bu durumda şu şekilde rapor almak kaydıyla ÖTV indiriminden yararlanırsın. Oran önemli değildir:
    2- Sağ alt ekstremiteden veya her iki alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Özel donanımlı araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

Ama aracı ben kullanmak istemiyorum/kullanamıyorum başkaları da kullansın diyorsan o zaman % 90 ve ustu rapor alman şart. Bu durumda aracına özel donanım takılmaz ve herkes kullanabilir.

Üye
    hakan sönmez Avatarı

Gerçek Adı
    atila
    Son Giriş
    15.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ablacım hastalığım polyo sokeli evin içinde emekliyorum hayatımı emekleyerek ve akülü arabayla idame ettiriyorum

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

sakatlıgın her iki bacagında mı? anlattıgına göre sorun iki bacakta. bu durumda özel donanım gerektirir ve raporunda oran önemli değildir. yukarıda dediğim gibi raporunda şu ibarelerin yazması kafi. oran önemli değil:
    2- Sağ alt ekstremiteden veya her iki alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Özel donanımlı araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak
    ama bu şekilde aracı senden başkası ya da senle aynı hastalıga sahip ve aynı ehliyete sahip olandan başkası kullanamaz.

Üye
    hakan sönmez Avatarı

Gerçek Adı
    atila
    Son Giriş
    15.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba ablam senden evde bakım konusunda bilgi alacaktım babam emekli oldu bağkurdan 5 yıl maaş alamayacak maaşından bankaya kesiliyor üzerinde hiç birşey kalmadı şuan sadece bir emekli maaşı var buna göre benim evde bakım maaşı var annem alıyor babamın emekli olması nedeniyle kesilirmi pazartesi günüde sosyal hizmetler müdürlüğüne emekli olduğunu bildirecek iyi geceler

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

ablam şu an hanede kaç kişisiniz?

Kesinti olsa bile Bağkur maaşı hesaba dahil edilir. Evde bakım aylığı evde bakım aylığı gelir hesabına dahil edilmez. Evde bakım aylığı hariç tüm gelirleri toplayın hanede kaç kişi yaşıyorsa kişi sayısına bölün. Eğer hanede kişi başına düşen aylık gelir, 572,64 TL'yi geçmiyorsa evde bakım aylığı kesilmez. baban muhakkak emekli oldugunu gidip İl Müdürlüğüne bildirsin aman bunu ihmal etmeyin.

Üye
    hakan sönmez Avatarı

Gerçek Adı
    atila
    Son Giriş
    15.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evde 3 kişi yaşıyoruz ablam annem baba ve ben yarın gidecek bildirmeye bakalım ne diyecekler hayırlı akşamlar

Üye
    kaplan19 Avatarı

Gerçek Adı
    M.Gökhan
    Son Giriş
    29.12-2016
    Saat
    19:04
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Melek ablacım ben size durumumu bir kaç kez yazmıştım (%80 engel oranım ve 1988 doğumluyum) ama. tam olarak anlayamadımki. ben babamla yaşıyorum. okuma yazmam yok herşeyimle babam ilgileniyor bu yazıyıda babam yazıyor benim adıma.mahkeme kararıylada VAsim Babam annem yok benim bakımım ona ağır geldi (aslında o kadarda yük olan biri değilim.) ve 26 yıllık yuvamızı yıktı yani babamla boşandılar. babam bir ev tuttu sıfırdan eşyalar aldı tabii bakım maaşını bağlatınca yaptı bunları. biz babamla beraber 2 kişi olduğumuz için bakım parasını bağlamadılar önce ama halama yakın bir ev tuttu babam halamda ilgileniyor diye. ve bakım parası bağlandı. ayrıca 2022 de alıyoruz. şartlar malum ablacım. kira doğal gaz vesaire. eşyaların taksidi ayda 238 TL. şimdi biz haneye öyle bir yakınımızda yokki dahil edelimde 3 kişi olalım. halam evli evi barkı var. o olmaz. babamın 894 günü var emekli olmasına benim yüzümden bana bakıyor diye çalışması yasak emeklide olamıyor. yani bu nasıl bir iştir bizim bakım ve 2022 den başka hiç bir kuruş gelirimiz yok. ablacım biz napacaz bize bir yol gösterirmisin. babam dün yani 11/01/2015 de hem CUMHURBAŞKANLIĞINA hemde BİMERE bu bakım parasının gelire dahil edildiği için bizim 2022 nin kesileceğini ve bizim artık yaşayayamaz bir hale düşeceğimizi anlatan yazılar gönderdi. yârinde Cihan HAber Ajansı muhabiriyle randevulaştı.. televizyonlarada verecek bu saçma sapan uygulamanın geri alınması için. evet ablam vereceğin hayırlı bilgileri acil bekliyorum. bu maaşlardan biri kesilirse bizide gömsünler yani çünkü borcumuzu ödeyemiyecez. doğalgazımızı kesecekler yani anla işte yaşama şansımız gerçekten 0 a düşecek gibi... saygılar ablam....acil sizden inşallah bir çare olacak yazınızı bekliyorum.....Halamı bizim evde gösterme gibi bir şansımız varmı ablam acaba. bilmiyorumki onunda kocası evi barkı var . ama.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

ablacım evde bakım aylıgında gelir hesabı yapılırken sadece evde bakım aylıgı dahil edilmiyor. aldıgınız 2022 aylıkları dahil edilir. e boyle olunca evde bakım aylıgında sorun yok. aynen almaya devam.
    ama 2022 aylığında da sadece 2022 aylıkları dahil edilmiyor gelire. evde bakım aylığı dahil ediliyor. Böyle olunca evde bakım aylıgını 2 kişiye böl 286,32 TL'yi geçiyor. bu şekilde de 2022 aylığı kesin kesilecektir. halan ayrı adreste ikamet ettiğinden size dahil edilmez.
    ama haneye bir kişi daha alırsanız yani 3 kişi olursanız kesilmez. bunun çözümü bu sadece mevzuat değişikliği yapılmazsa eger.

o yuzden sürekli BİMER, Aile ve sosyal politikalar bakanlığı vs yazıp şikayetçi olun. sesinizi yükseltmeden bu mevzuat değişikliğini yapmazlar.

Üye
    hakan sönmez Avatarı

Gerçek Adı
    atila
    Son Giriş
    15.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam ablam babam emekli oldu üzerinde hiç bir şey kalmadı babamdan sağlık güvencesinden yararlanmak için rapor almam gerektiğini yazmışsın benim yüzde 78 0ranında raporum var bu olurmu yoksa yeni rapormu almam gerekiyor

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Aleykum Selam ablam.
    o rapor olmaz ablam.
    2022 aylıgı almıyorsun, malul sayılırsan babanın sağlık guvencesinden yararlanabilirsin. baban emekli olduguna göre şimdi SGK müdürlüğüne gideceksiniz. babanın sağlık güvencesinden yararlanmak istediğini söyleyeceksin. Sonra da SGk seni hastaneye sevk edecek maluliyetinin tespiti için. Kurum sağlık kurulu o rapora istinaden durumunu değerlendirecek. eger malul derecede hastalıgın oldugu kararı verilirse babanın sağlık guvencesinden yararlanabileceksin.
    hemen Pazartesi git SGK müdürlüğüne başvur işlemleri başlat.
    SGK sevk yazısıyla hastaneye giderken de yanında rapor tetkik ne varsa hastalıgınla ilgili yanında götür.

Üye
    hakan sönmez Avatarı

Gerçek Adı
    atila
    Son Giriş
    15.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    hayırlı akşamlar ablam nasılsın görüşmeyeli ablam evde bakım maaşlarını düşürüyorlarmış bu doğrumu ablacığım kanal D de böyle birşey dUydum bu devlet iyce bizi ailemize mahkum edecek

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon