Sayfa 1 / 9 12345 ... SonSon
Toplam 133 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mehmet abi Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:18
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    slm arkadaslar bu gün bir yazı okudum 2022 muhtaçlık kriterinde 120 tl kaldırılıp asgari ücretin 3/1 yani 234 tl ye yükseltilmiş doğrumudur ve de aynı zamanda engellinin sosyal güvencesinin olup olmamasıda önemli değilmiş,sadece hanede kişi başı düşen gelirin asgari ücretin 3/1 234 tl den az olması gerekmekteymiş doğrumudur acaba oturan boğa ve bilgisi olanlar cevaplasınlar lutfen teşekkürler saygılar...

Üye
    mehmet abi Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bugün gazetesi yazari sadettin orhan tarafından yazısından okudum sosyal hizmetler sayfasında yazıyor okumanızı öneririm, sosyal güvenlik uzmanı sadettin orhan facebook sayfasındanda paylaşımlardan okunabilir teşekkürler.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

2022 aylık tutarları ve 2022 aylıklarında esas alınan muhtaçlık sınırı (2013 ilk altı ay için muhtaçlık sınırı 119,62 Liradır.) 2022 Sayılı Kanun'a göre belirleniyor.
    2022 Sayılı Kanun'da bu yönde değişiklik yapılmadı. Dolayısıyla muhtaçlık sınırı 2022 aylıkları için halen 2013 ilk altı ay için 119,62 Liradır.

Gelelim bahsettiğiniz asgari ücretin üçte biri dediğiniz 234 liralık muhtaçlık sınırına.
    3294 Sayılı Kanun kapsamında olan yardımlarda bu muhtaçlık sınırı esas alınır. Bu da net asgari ücretin üçte biridir. Yani 2013 ilk altı ay için 3294 Sayılı Kanun kapsamında olan yardımlar için muhtaçlık sınırı net asgari ücretin üçte biri olan 233,20 Liradır.
    Eşi vefat etmiş kadınlara yapılan yardım için mesela bu muhtaçlık sınırı baz alınır. Burada da yardım alacak kişinin sosyal güvenlikle bağının olmaması şartı aranır yine. Sadece hanesinde sosyal güvenlikle alakası olanların olması yardım almasına engel değildir. Hanedeki kişi başına düşen aylık gelire bakılır ve muhtaçlık sınırını geçmiorsa yardım yapılır.
    3294 Sayılı Kanun kapsamındaki muhtaçlık sınırıyla 2022 sayılı Kanun kapsamındaki muhtaçlık sınırı çok farklı şeylerdir ve birbiriyle alakası yoktur.

Şurada bir soruya cevap verirken bu konuya değinmiştim zaten:http://www.engelliler.biz/forum/2022-engelli-ayligi-ile-vakif-ayligi/109280-2022-ayligi-gelir-119-tlyi-geciyor-diye-kesildi.html#post1284519

Siz, ya bu 3294 Sayılı kanun kapsamındaki muhtaçlık sınırıyla karıştırdınız ya da bir haber okuduysanız bu haber söylentiden ibarettir.
    2022 Sayılı Kanun'da değişiklik yapılmadı ve duydugunuz haber şu an asılızdır.
    Ha ilerde2022 Sayılı Kanun değişirse o zaman bakarız.

Yasaklı Üye
    servethalit Avatarı

Gerçek Adı
    SERVET DOGAN
    Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    05:14
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mehmet abi;

EVET BİRADER HABER DOĞRU HATTA AYNEN AKTARIYORUM=2022 sayılı Kanuna göre 65 yaşını aşmış muhtaç vatandaşlarımıza ve muhtaç engellilerimize sosyal yardımlar verilmektedir. Ancak bu kanuna göre kişinin muhtaç olarak kabul edilebilmesi için hane içinde kişi başına düşen gelirinin 119 TL’den az olması gerekmektedir. Bu rakam, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişme anlamında geldiği nokta dikkate alındığında kabul edilebilir bir rakam değildir.

Nitekim diğer sosyal yardımlardan yararlanabilmek için daha önce sosyal güvencesi bulunmamak şartı varken bildiğiniz gibi yine Temmuz ayında yaptığımız değişiklik ile sosyal güvencesi olsun olmasın hane içindeki kişi başı geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olan aileleri sosyal yardım kapsamına aldık. Böylece kayıt dışı istihdama da yol açan bu sınırlamayı kaldırmış ve ailenin gelir durumuna göre sosyal yardım alabilme imkanı getirilmiş oldu.Aylıkları kesilen engelli ve yaşlı vatandaşlar sayın Başbakandan çözüm bekliyor...Bu nedenle 2022 sayılı Kanuna göre 65 yaş ve engelli maaşına hak kazanabilme şartını da hane içindeki kişi başı gelirin asgari ücretin 1/3’ü seviyesine yani 234 TL’ye çıkarılıyor............DİYOR..........KAYNAK=http://sgkrehberi.com/haber/12524/.......HADİ GENE İYİSİNİZ KORKU İMPRATORLUĞU BİTTİ.........MAAŞLAR KESİLMEYECEK....

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

Okudum haberi:http://sgkrehberi.com/haber/12524/

Bu kadar mı saçmalar haber verirken insan anlamadım!

Birinci paragraf 2022 aylıklarıyla ilgili.
    Ama şu bölüm benim yukarıda bahsettiğim 3294 Sayılı Kanun'la ilgilidir:

"Nitekim diğer sosyal yardımlardan yararlanabilmek için daha önce sosyal güvencesi bulunmamak şartı varken bildiğiniz gibi yine Temmuz ayında yaptığımız değişiklik ile sosyal güvencesi olsun olmasın hane içindeki kişi başı geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olan aileleri sosyal yardım kapsamına aldık. Böylece kayıt dışı istihdama da yol açan bu sınırlamayı kaldırmış ve ailenin gelir durumuna göre sosyal yardım alabilme imkanı getirilmiş oldu."

Altını çizdiğim değişiklikler evet, 3294 Sayılı Kanun'da değişiklik olarak yapıldı. Bu değişiklik, 2022 aylıkları için değil 3294 Sayılı Kanun kapsamındaki diğer yardımlar için yapıldı zaten. Daha önceden hanede sosyal güvencesi olanlara 3294 Sayılı Kanun kapsamında bu yardımlar yapılmıordu. Bu değişiklikten bahsedilmiş kapsam genişletmesi olarak!
    Bu bahsedilen değişikliğin 2022 sayılı Kanun'la alakası yok!

Geçmişler haberde ardından alttaki şu sözleri yazmışlar:

"Bu nedenle 2022 sayılı Kanuna göre 65 yaş ve engelli maaşına hak kazanabilme şartını da hane içindeki kişi başı gelirin asgari ücretin 1/3’ü seviyesine yani 234 TL’ye çıkarılıyor"

3294 Sayılı Kanun kapsamındaki değişiklikler nedeniyle mi? Allahım yarabbim insan bu kadar saçmalar. Ordan almışlar burdan almışlar haberi çarpıtmışlar.
    2022 Sayılı Kanun değişti mi? Yok.
    Ha değiştiyse soyleyin haberimiz olsun!
    İki Kanun'u birbirine karıştırıp salata yapmışlar adına da haber diyorlar. Bilgisizliğin alası işte!

Yasaklı Üye
    servethalit Avatarı

Gerçek Adı
    SERVET DOGAN
    Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

KALEM HANIM SİZDE WALLA ÖKÜZ ALTINDA BUZA ARIYONUZ HA MİLLET Bİ SEVİNSİN İSTEDİK HABERİN İÇİNE ASIL SALATAYI SİZ DOĞRADINIZ..........

Üye
    mehmet abi Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın kalem hanım servet halitinde belirttiği gib aynen yazı bu şekildedir acaba yeni bir düzenlememi olcak yazıda 119 tl den 234 tl ye çıktı deniyor doğrumudur acaba ? teşekkür ederim bizi bilgilendirirseniz seviniriz saygılar

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

Mehmet Abi, haber doğru değil. Çarpıtmışlar cahil cahil yazmışlar. Ben de heveslendim baktım acaba bu soylenti doğru mu diye. Lakin doğru değil. İki Kanun'u birbirine karıştırıp salata yapmışlar ablam.

Asılsız bir haber o.

Yasaklı Üye
    servethalit Avatarı

Gerçek Adı
    SERVET DOGAN
    Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ne asılsızı beeeeee haber doğru bi tek siz biliyonuz demi doğruyu yanlışı bende okudum o haberi haberde bi yanlışlık yok yanlışlık melek hanım sizde milleti karamsarrlığa umutsuzluğa sürüklemek adetiniz tabi.........şubat ayından beri provakasyon yapıyon takip ediyom sizin yazılarınızı.........yok maaş kessilecek yok şu olacak yok bu olacak

Üye
    MertAta Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    21.07-2016
    Saat
    14:13
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

işin ilginç tarafı şuki benim sosyal incelemem geçen ay yapıldı yani eve geldiler. babam emekli 900 küsür maaş alıyor. bu durumda benim maaşım kesilmiş olması gerekirdi ama hala aktif durumda. yönetmeliğe uymayan sydv mi yoksa yönetmeliğin kendisimi?

Üye
    aynurrr Avatarı

Gerçek Adı
    Aynur
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:09
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

haber dogru arkadaşım bekleyin görün kimsenin maaşı felan kesilmeyecek

Üye
    MertAta Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    21.07-2016
    Saat
    14:13
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

servethalit Kalem ablanın her dediğinin acı tecrübesini herkes yaşadı burda. Yönetmeliğin ilk yayınlandığı gün ilk yorumuda melek abla yapmıştı hepimiz hadi canım sende abartma dedik ama mesele aynende onun dediği gibi oldu. Kalemde yönetmeliği yorumlama ve sentezleme gibi bir yetenek ve bilgi birikimi var. Halen yürürlükde olan yönetmelik değişmemişken kimse o yönetmelikde geçen rakamlarla oynayamaz. Basitçe bunu anlatmaya çalışıyor

Yasaklı Üye
    servethalit Avatarı

Gerçek Adı
    SERVET DOGAN
    Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MertAta;

yok kardeş korkma sen maaş kesilme felan yok benim babamda emekli eve felanda gelmediler

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

Mertata, bilemiyorum ablam Yönetmeliğin ne dediği belli. Ama Vakıf gözden kaçırdıysa ancak seviniriz. Dilerim oyle olur.
    Biraz bekleyeim bakalım. Aylık hemen kesilmiyor oyle. Eğer muhtaçlık kararını bu sene için yenilememe kararı aldılarsa mümkün kesilmemesi. Ya da bu değişikliği soylemmeişler kayda almamış da olabilirler bilemiorum:9
    Ama muhtaçlık kararını yenileme kararı aldılarsa ve bu durum da kayda geçildiyse hemen aylık kesilmez öyle. Yenilenen karar SYGM'ne iletilir. Bu karra doğrultusunda işlemin yapılır ve ona göre kesilir. Ne iş yapıyorlar nasıl yapıyorlar daha belli değil ki her şey.
    bekleyelim, dilerim kesilmez.
    Ama gelimleri lütfen hep ilet...

Yasaklı Üye
    servethalit Avatarı

Gerçek Adı
    SERVET DOGAN
    Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    aynurrr;

AYNEN BENDE ÖLE DİYORUM AYNUR HNM AMA BİRİLERİ KORKU İMPARATORLUĞU YARATMAYA ÇALIŞIYOR..............

Sayfa 1 / 9 12345 ... SonSon