Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    metinunal2816 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    14.02-2005
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    14:16
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Mesaj
    25
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Herkese selamlar. 2022 hakkında (Son çıkan uygulama tebliğe göre) birkaç sorum olacak:
    1. %90 zihinsel ağır engelli birisi, çalışma şansı yani bir gelirinin olması zaten mümkün değil. Bu nedenle de babasının sosyal güvencesinden faydalanıyor. 18 yaşından büyük. Dolayısıyla bir birey. Bu durumda bu maaşı alabilir mi?
    2. Zihinsel engelli olan kişinin adına bir araç alınmış olması (aracı babası engelli adına alıyor. Sonuç da engellinin kullanma durumu yok. %90 ağır engelli), 2022 maaşınaı almasına engel teşkil eder mi?
    3. Bu engelli kişiden dolayı hanedeki annenin evde bakım parası alıyor olması, 2022 maaşını almasına engel midir?

  2. #2
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    1. rapor oranı yeterli ve hak sahipliğine engel bir durumu yok. Evet, 2022 aylığı muhtaç da bulunursa alabilir.

    2. Hanenin muhtaçlığı hesaplanırken, " bk. 2022 yönetmeliği, Geçici 1. Madde 8) Hanenin binek aracı için aracın kasko/rayiç bedelinin 120’de biri," gelir hesabına katılır. Aracın kasko/rayic bedelinin 120'de biri tespit edilir ve hanedeki kişi sayısına bölünür. Diğer gelirlerle birlikte hanede kişi başına düşen aylık gelir 119,62 liraya eşit ya da geçmiyorsa araç sorun omaz. Aksi takdirde sorun olur. Burada önemli olan hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin 119,62 lirayı geçmemsidir.

    3. evde bakım aylığı alıyor olması 2022 aylığı almasına engel değildir. Harcalamaların ve hane geliirnin aylık ortalamaları hesaplanırken de alınan evde bakım aylığı dikkate alınmaz.

    Dolayısıyla bahsettiğiniz kişinin hanesinde kişi başına düşen aylık gelir 119,62 lira altındaysa (evde bakım bu hesaba dahil edilmeyecek)
    hanede kişi başına düşen aylık harcalama ortalaması da 119,62 lira altındaysa bu kişi muhtaç kabul edilir ve aylığı baglanır. Harcalamaları da hesaplarken evde bakım aylıgı hesaba dahil edilmez.

    NOT: bk. 2022 yönetmeliği, Geçici 1. Madde
    "c) Hanenin harcama durumu; gıda, giyim, kira, ısınma, eğitim, sağlık, ulaşım, eğlence ve benzerlerine yapılan yıllık ödemelerin aylık ortalamasıdâhil edilerek yapılan hesaplama ile belirlenir.
    ç) Harcamalar, hanenin gelir seviyesinin bir göstergesi olarak dikkate alınacak olup birinci fıkranın (a) bendine göre hesaplanacak gelir tutarından hiçbir şekilde çıkarılamaz."

  3. #3
    Üye
    metinunal2816 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    14.02-2005
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    14:16
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Mesaj
    25
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Cevaplar için teşekkürler. Aslında bu bahsettiğim kişinin aile geliri 2022 maaşını almasına engel durumda. Fakat engelli kişi 32 yaşında olduğu için babasının geliri dahil edilmeden sadece kendi geliri hesaplanırsa (kendisi zihinsel engelli ve hiç bir gelirinin olması mümkün değil) bu maaşı alabilir. İşte tam da bu noktada bilgi istiyoruz. Bu kişinin 18 yaşından büyük olması ailesinin gelirini saf dışı bırakmaz mı?

  4. #4
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Metinunal, maalesef 18 yaşından buyuk olması bir şey değiştirmiyor. Hanede kim varsa gelir hesabına katılıyor ve hanede kişi başına düşen aylık gelire göre karar veriyorlar.
    Yeni Yönetmelik bu konuda çok net.
    Gerekli tüm bilgiler şurada mevcut:
    http://www.engelliler.biz/forum/2022...-ve-surec.html