Sayfa 6 / 13 İlkİlk ... 2345678910 ... SonSon
Toplam 186 mesajın 76-90 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    fatih arslan Avatarı

Gerçek Adı
    fatih arslan
    Son Giriş
    30.08-2013
    Saat
    16:56
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Yönetmeliğin geçici maddesi 18 yaşüstü bir bireyin babasıyla birlikte yaşaması sonucu hane bazlı gelir testi. YANLIŞ.

65 yaşında yaşlı karı koca birlik yaşıyor, evde iki kişi var. aylık gelir, 70 tl, tarım geliri bu, traktör yok, evin rayiç bedeli 10.000/240=41,66 Toplam gelir : 111,66 TL. oğullarından alabileceği nafaka miktarı 100 TL. Toplam gelir etti sana 221,66 TL böl ikiye:110,83 MUHTAÇ MI değil aslında miktarın altında olsada (119,62). çünkü kişinin aylık zirai geliri 70 devamlı bir gelir, 100 tl de aylık nafaka bağlanması muhtemel. 7 inci madde. 170 devamlı geliri olduğundan maylığa hak kazanamaz. gelir testine hiç geçemezsiniz. allahım kafam çok karıştı.

soner07;
    hane bazlı değerlendirilir ise muhtaç olmadığınıza karar verilir. kişi başı düşen gelir 325 tl'dir. muhtaçlık sınırının üzerinde hane bazlı değerlendirilmez ise babanızdan 100 tl nafaka alabileceği bu miktarın kanuni miktarın altında olduğu kanaati ile muhtaçlığınıza da karar verilebilir. bekleyip görelim. önlem almak için geliri düşük bir akrabanızın yanına ikametgahınızı almanız iyi olabilir.

Üye
    Icemaker Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    DENİZLİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Melek ablacım Allah razı olsun. Sayende bu karmaşık yasanın aklımızı karıştırmasına izin vermiyorsun , bizleri aydınlatıyorsun çok teşekkür ederim. Fatih Arslan sizede teşekkür ederim bir vakıf çalışanısınız ama bizi de bilgilendiriyorsunuz size de en içten teşekkürlerimi iletiyorum.

Üye
    soner07 Avatarı

Gerçek Adı
    soner
    Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    20:48
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

soner07;
    hane bazlı değerlendirilir ise muhtaç olmadığınıza karar verilir. kişi başı düşen gelir 325 tl'dir. muhtaçlık sınırının üzerinde hane bazlı değerlendirilmez ise babanızdan 100 tl nafaka alabileceği bu miktarın kanuni miktarın altında olduğu kanaati ile muhtaçlığınıza da karar verilebilir. bekleyip görelim. önlem almak için geliri düşük bir akrabanızın yanına ikametgahınızı almanız iyi olabilir.

araç özürlü kişi adına alındı ben sigortalı olarak çalışmıyorum evde benim olmam bi sorun teşkil etmez hehrlade

Üye
    ozgur_bedenler Avatarı

Gerçek Adı
    Cenker
    Son Giriş
    11.10-2013
    Saat
    22:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Burdan 2022 aylığı alan tüm arkadaşlara sesleniyorum,kimileriniz mart ayı maaşı alabilecekmiyiz die sormuş?merak etmeyin hiç bir vakıf çalışanı şimdiden evinize muhtaçlık tespiti için gelmez ve gelmemelidir,gelirse bilgisizliğinden ve cahilliğinden gelmiş olur...bu konu hakkında uygulama kılavuzunda sayfa 22 de açık bir şekilde açıklaması yapılmıştır..şöyle denilmiştir:Mevcut aylık sahiplerinin muhtaçlık durumlarının ve sağlık kurulu raporlarının yenilenmesi söz konusu olmayıp sosyal incelemelerinin her yıl yenilenmesi suretiyle işlem tesis edilmesi gerekmektedir^

Peki fatih arslan bey yada kalem hanım sizlere bir sorum olacak cvplarsanız sevinirim...

Üye
    mirhat Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    18:43
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ya zaten ben memura sordum eve gelceklermiş dedim
    hayır yeni başvuranların evine gelincek dedi

Kimliğimi aldı baktı bi sıkıntı yok maaşında dedi

Üye
    matandberenice Avatarı

Son Giriş
    10.03-2014
    Saat
    09:39
    Yaşadığı Yer
    İStanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

matandberenice;

Okuduklarımdan dolayı kafam karıştı. Böyle demiştim ama kimisi de demiş ki "aile geliri değil engellinin geliri önemli."

Kardeşimin hiç geliri yok. Üstüne kayıtlı menkul ve gayrımenkul de yok. Üstelik ev kirada ve 800 lira kira gideri var. Bu durumda aylık geliri de yok ve 120 TL'nin altında doğal olarak.

Bu durumda kardeşimin maaşı kesilecek mi yoksa almaya devam mı edecek? Geliri 1800/3=600 TL mi yoksa 0 TL mi?

Üye
    ozgur_bedenler Avatarı

Gerçek Adı
    Cenker
    Son Giriş
    11.10-2013
    Saat
    22:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Örnek:
    4 kişilik bir hanEyi ele alalım....
    1. Mevcut aylık sahibi: 30 yaşında, %80 özürlü, sosyal güvencesiz, günübirlik işlerde çalışıyor, aylık ortalama 55 TL geliri var ve 2022 aylığı almakta..
    2. Eşi: 25 yaşında, sosyal güvencesiz, çocukları için Şartlı Eğitim Yardımı alıyor. Eşi nedeniyle evde bakım aylığı alıyor
    3. Çocuk: 9 yaşında okuyor
    4. çocuk : 12 yaşında okuyor... Değerlendirme:
    Aylık Ortalama Gelir : 55 TL
    Aylık Sosyal yardım : 35 +30=65TL
    - Şartlı Eğitim Yardımı = 65 TL
    - Evde Bakım=734 TL (Hesaba katılmayacak)2022 aylığı=376TL(hesaba katılmayacak)
    Toplam Hane Geliri= 55+65= 120 TL
    Kişi Başına Aylık Ortalama Gelir = 120/4= 30 TL
    Sosyal İncelemede Tespit Edilen Hane Harcaması = 700 TL
    Değerlendirmeye alınacak Harcama= 734+376=1110-700 = 410TL bakım aylığı ve 2022 aylığından artan para (Evde bakım aylıkları ve 2022 aylıkları değerlendirme dışıdır.)
    bu örnekte Kişi Başına Ortalama Harcama= 0 TL Mİ OLUYOR ?BU DURUMDA NE OLUR???

Aylık Ortalama Gelir (30TL) aylık ortalama harcamadan (0 TL Mİ OLUYOR?ÇÜNKÜ BAKIM VE 2022 AYLIĞINDAN HARCAMALAR ÇIKILMIŞ,410 TL ARTMIŞ) fazla olduğu için kişi başına aylık ortalama gelir YOK olarak gerçekleşmektedir. FATİH BEY BU DURUMDA NE YAPARSINIZ?? YADA KALEM HANIM NE DÜŞÜNÜYORSUN?

Üye
    hatac Avatarı

Son Giriş
    25.07-2016
    Saat
    19:34
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bütün bu saçmalıklar neden şimdiye kadar yoktu da 10 yıldır ben sorunsuz alıyordum da neden şimdi çıktı bu saçmalıklar ben bunu anlayamıyorum, Sosyal politika dedikleri engellilerin maaşlarını mı ellerinden almaktı bu mudur yani sosyal politika arttıracaklarına ellerinde olanı da istiyorlar

Üye
    fatih arslan Avatarı

Gerçek Adı
    fatih arslan
    Son Giriş
    30.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ozgur_ bedenler;

kişi başına düşen harcama: -410 /4= -102,50 tl'dir. Aylık kişi başına düşen gelir aylık harcamadan fazla olduğu için 30 tl hane aylık geliridir.

Ayrıca 2022 aylığına 3 aylık miktarı koymuşsunuz. Oysaki aylık 2022 geliri 125,33 gibi bir rakamdır.

Hanenin aylık kişi başına düşen geliri 30 tl'dir.

Beyan edilen harcama 700-859,33 = -159,33 tl,

bu durumda da bir şey değişmez hanenin kişi başına düşen geliri 30 tl olduğundan muhtaçlık ölçütünün altındadır. Kabul yani.

yada şöyle yorumlarsınız. gelir kişi başına 30 TL, harcama 0 TL kişi başına düşen harcama 0 TL, arta kalan bakım ve 2022 aylığı zaten gelire eklenmez. gelir giderden fazla olduğu için gelir ele alınacak 30 tl kişi başına düşen gelirdir.

hangi yöntemi uygularsanız uygulayın sonuç muhtaçlığa kapı açar.

Üye
    imQ Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    01:50
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba bilgi verirseniz sevinirim aylem başka bir ilde ben başka bir ildeyim ikametkah yerlerimiz ayrı onların geliri benim maaşımı etkilermi onların gelirinden faydalanmıyorum abimle yaşıyorum.tşk

Üye
    fatih arslan Avatarı

Gerçek Adı
    fatih arslan
    Son Giriş
    30.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

imQ;

öncelikle sizin durumunuzu anlatın, başka ilde yaşıyorsunuz. evde kaç kişisiniz. durumnuz nedir.

bakmakla yükümlü nafaka yönünden kimler vardır. anne baba kardeş v.s. ayrıntılı bilgi verirseniz yardımcı oluruz.

Üye
    imQ Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben ebimle yaşıyorum abim evlidir abim ve ben bide abimin eşi ama abimin eşi bazen memlekete gidiyor...hiç gelirimiz yok abim bazen inşşaata çalışıyor bazen sigortasını yatırıyorlar bazen yatırmıyorlar nerde iş bulursa orda çalışıyor....abim adıma evde bakım maaşı alıyor bende 2022 maaşı alıyorum raporum %80 kiradayız..

not bu sorumun cevabınıda verrseniz sevinirim yeni 2022 reziliğini hepimiz biliyoruz..tam biraz rıhatlicam derken farklı engeller çıktı..ben aylemden ayrı abimle yaşıyorum abim evili abim adına 15 bin tl değerinde araba var benim adıma evde bakım maaşı alıyor arabanın olduğunu sosyal hizmetlere bildirdik bişey olmaz dediler.benim üzerimde hiç bir şey yok.banka kıredisiyle 50,bin tl değerinde ev adıma alsam ne gibi sorunla karşılaşırım maaşa bişey olurmu kiradayım 400 tl kira veriyorum ordan burdan biiriktirip birazda banka kıredisiyle ev alamak istiyorum inşallah maaşları kesmezler..cevap verirseniz çok sevinirim evde kendim oturucam evin bir geliri olmicak...

Üye
    fatih arslan Avatarı

Gerçek Adı
    fatih arslan
    Son Giriş
    30.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kısa kısa cevap vereyim. kafanız karışmasın.

1. örnekleme: 50.000 tl değerindeki evde yanlız yaşıyorsunuz. geliriniz yok. 50.000 TL / 240= 208,33 TL gelir kabul edilir. hanede tek kişi yaşadığınız için bu durumda aylık geliriniz muhtaçlık sınırının üzerinde olur. bu durumda aylığa hak kazanamazsınız.

2. örnekleme: 50.000 tl değerindeki evinizde abiniz ve abinizin eşi ile birlikte 3 kişi kalıyorsunuz. abiniz refah içerisinde yaşamadığı için nafaka yükümlüsü değildir. gelir testi yapılır hakkınızda.

aynen şöyle: ev sebebiyle: 208,33 TL gelir. arabadan 125,00 TL gelir. abiniz aktif sigortalı ise asgari ücret alması lazım, kanunen. asgari ücreti tam bilmiyorum şu an ama net 734 TL kabul edelim. bu durumda hanede kişi başına düşen gelir 355 tl'dir. bu durumda aylık alamazsınız.

Üye
    imQ Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ne kadar saçma devlet ila diyor kendi evinde oturma hakın yok ben o maaşa güvenip evlamayı düşünüyorum banka kıredisiyle bide abimle aynı evde yaşıcaz abimin sigortası yok yani hiç gelirimiz yok abim serbes iş bulursa çalışıyor

Üye
    _SEP_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    2

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sayın Fatih Aslan bin özür fakat sizin aşırı iyi niyetili görünmeniz son yönetmelik hakkındaki uygulamalrdaki naif söz ve açıklamalarınız beni düşündürmeye başladı açıkça bu mantık ve ahlak veya hak hukakla ilgisi olmayan bir uygulamanın neyini savunduğunuzu da merak etmeye başladım görevim bu kısmına hiç sığınmaya çalışmayın hem engelliyi haklı görüp hemde şöle yaparsak şu olur sa gibi saçmalıklarlada bizleri oyalamayın bu yönetmelik resmen yani hukkuken bizlri yok saymaktır başta reşit birey olamadığımızı sonrasındada ailemize yük edilmeye çalışılan bir guruh görünümüne giriyoruz laf salatasına hiç gerek yok Önceleri Avrupa insan haklarını kabul eden ülkemiz artı insan hakları ihlalinde ön sıraya oturduğunu fark edince anayasa bireysel müracatları onayladı utanç tablolarını içerde tutmaya çalışmak için bakınız biz engelli olabiliriz ama asla aptal değiliz ve her sorumuza cevap isteriz tabi öle olursa böle olur şaklindeden ziyade net ve cesurca cevaplar bu yönetmelik ne kadar savvunma gayretinde olursanız olun rezilliğin resmidir siizn bölgeniz sizin düşüncenizi bu gün için uygulasa dahi benim bölgemdeki sydv lar farklı düşüne bilir yani keyfi uygulama o zaman neden bahsediyoruzki

Ya bakarmısınız ev villa annemin üzerine ve yanlız yaşıyorum o evde değeri ne olursa olsun han gi mantık evin karın doyurduğunu gösterir hangi mantık anemin o evi benim için yaptığını gösterir hangi akıl reşit biyerin engelli olması sebebiyle o evde yaşadığı için yeterlilik sınırın üstünde görür Sokakalarda mı sürtmemiz gerekiyor

Sayfa 6 / 13 İlkİlk ... 2345678910 ... SonSon