Sayfa 4 / 13 İlkİlk 12345678 ... SonSon
Toplam 186 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mikado456 Avatarı

Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    23:25
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sana tüm kalbimle kolaylıklar ve başarılar diliyorum melek hn. REFAH İÇİNDE yaşamak çok göreceli..hangi gelir baz alınıyor.fatih arslan işadamı-vekil vs..olan kardeşlerden söz etmişti..
    evde bakımda evli abla nafaka yükümklüsü değil,2022 de nafaka yükümlüsü..aykırılık yok mu..

şimdi kardeşimin 10 kuruş bile geliri yok. biz aldık eşimle 20 yıldır bakıyoruz.( son 4 yıldır 2022 alıyoruz) yani maaş için bakılmaya başlanmadı...kardeşim her türlü maaşın ötesinde..tek üzüntüm maaşın kesilmesi değil,sağlık güvencesinden olmak

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Mikado evde bakım aylığında hiç olmazsa TMK 364. maddeye atıf yapılmamış. O konu da aklımda dayanak aldıkları noktayı bir türlü bulamadımdı.
    Lakin 2022 Sayılı kanun ve bu yeni yönetmelikte 364. maddeye atıf var dayanak alınmış. Lakin dediğim gibi olayda destek alacağım. Bununla ilgili nafaka davalarını vs döküman gormeliyim. hangi şartlarda refah içinde oldugu belirleniyor vs? Bu gibi konularda TMK açısından deneyimli bir arkadaşla çalışacagız. Şu an ne desem boş. Bu konuda eksiklerim var şu an. Haftaya inşallah degerlendireceğiz bunları. siz demeseniz de ben zaten tum yonleriyle 364. madde üstünde çalışacagım.

Üye
    mikado456 Avatarı

Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    23:25
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

çok sağolun melek hn.. birde şu durum var.araştırırsanız sevinirim.. vasisinin ve eşinin ikametinde kalan engelliler ne olacak. ben kardeşimin vasisiyim..ev eşimin üstüne.

bütüne bakarsak her vasi akraba değil..vasi alıp evinde baksada geliri test olur mu-olmalı mı

saygılar...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Ablam, sen vasi olsan da kardeşsin bu ayrı konu. Vasi olarak hukuki sorumlulukların var sadece. Kardeşini hukuken temsil ediorsun ve bakım borcun yok.
    Hatta 18 yaş üstü bir zihinsel engelli için anne ve babasının bile bakım borcu yok.
    Lakin anne babanın nafaka yukumluluğu var.
    Kardeşlerin de refah içinde yaşamalarına baglı bu.
    fBu yöndeki dava kararlarına da bakmak istiyorum. Ayrıca bu tespitin nasıl yapıldıgını. Bunları ögrenmek istiyorum. tek konu da bu değil zaten.
    Ciddi sorunlar var. Haklarımızı nasıl arayacagız? Belki mahkeme önrecem. Bir sürü şey var detay. Bunları ancak uzman yardımıyla çözebilirim. hazırlıklı olmalıyızz yani. Yönetmelik berbat, ciddi sorunlar beklior bizi...
    Sonuçta kim gitsin avukata sorsun dursun? Zaten onca kurum peşinde koşmaktan, sıkıntıdan millette hal mı kaldı? Her avukat 2022 olayını bilmior ayrıca. Oysa teknik bilgi de önemli.. Ben bu işleri biliorum avukat da hukuki yönleri, tamamlayacagız birbirimizi.
    Sonuçta avukat arkadaşlarım var. Bir kaybım yok. para vermeyeceğim. bende boyle bir imkan var ve ogrenip burada paylaşacagım.
    Sonuçta derdimiz sorunlarımıza çözüm bulmak ve haksızlıklara dur demek.
    Öyle sessizlikle karşılanacak gibi değil bu yönetmelik.
    O yuzden her hakkımızı bilmek ve takip etmek çok önemli.
    Hepimiz bu işin parçasıyız.
    Ayrıca ben burada sizler sayesinde ögrendim her şeyi. Siz yaşayıp koşturup anlatmayıp sormayıp dursanız ne bilecem? Sorun nedir bile bilmem. Ama siz zaten yaşamı getiriyorsunuz önümüze koyuyorsunuz. Hepimiz boyle bir şekilde bir paylaşım içindeyiz yani.
    herkesin emegi var ve olacak inşallah.

Üye
    cigeriskimi53 Avatarı

Son Giriş
    14.07-2016
    Saat
    18:40
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Slm Melek abla bende 2022 maaşı alıyorum dün sdyv yi aradım. Bu hafta yeni başvuru yapanların hanelerini ziyaret edicez, gelecek haftada maaş alanların önce muhtarlıktan sonra komşularınızdan bilgi alıcaz dedi. Ben şuan kontrol için İstanbuldayım kontrolüm bitmeden memlekete dönmem imkansız benim bu durumda ne yapmam gerekiyor bilgilendirirsen minnettar olurum şimdiden tşk ederim.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Geçmiş olsun Ablam. sen sağlığınla ilgilen. sağlığına bak. İşlerin bitince gidersin memlekete. Gitmedin evde yoksun diye bir sorun çıkmaz. gelen gelir, işlemini yapar gider. Evde yoksun diye evde bakım aylıgındaki gibi sorun olmaz bu.
    Durumun yeniden incelendiğinde aylık hakkın devam ediyorsa muhtaç oldugun yönde karar çıkarsa aylıgın devam eder. Aksi durumda keserler...

Üye
    destiny07 Avatarı

Son Giriş
    02.01-2017
    Saat
    15:01
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gelecek haftaya maaş alanların komsularina rezil edecekler yani vay be ne dusuncesizlik

Üye
    cigeriskimi53 Avatarı

Son Giriş
    14.07-2016
    Saat
    18:40
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tşk ederim Melek abla benim maaşım babamın son intibak zammından sonra kesin kesilir maaşı 970 ve evde 3 kişiyiz. Benim %51 Agır engelli ve sürekli raporum var bu raporla,bu durumda evde bakım maaşı alabilirmiyim, iki yıl önce 2022 maaşı için işlem yaptırırken evde bakım maaşıda alabilecegimi söylemişti mal müdürlüğünde çalışan biri zamanında biz yaptırmadık saflık yapıp. Evet destiny07 komşulara rezil edicekler gelecek haftaya bizi, lanet olsun bu yasayı çıkaranlara hiçmi ellerini vicdanlarına koymadılar. Referandumda basbas bagırıyolardı evet oyu verin engelliler için yok şöyle olacak böyle olacak diye buymuş demek engelliler için olacagı şeyler yazıklar olsun.

Üye
    sahrud_45 Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    08:25
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mrh kalem hanım beni sorum olacak size evde 6 kişi var diyelim biri okuyan kişi ve engeli % 50 raporlu var calışmıyor hicbirşeyi yok ailesinin yanında diyelim daima evde kardeşlerinde ve anesinde para almıyor sadece 3 ayda aldığı maaşla idare ediyo kendisini maaş kesilerbilirmi bu konuda kardeşleri calışıyo okuyan ise uzakta okuyo anesi ise vefat eden eşinin maaşı alıyor okuyan kız kardeşi ile birlikte bu maaşı alıyor engelinin maaşı kesilirmi

Üye
    mirhat Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    18:43
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şey kalem abla
    320 kira 35 elektrik 25 su 140 150 doğalgaz
    annem babamın resmi bi geliri yok sigorta emeklilik falan
    ablam 500 yolluo ayda birazda babamın parası var işte anca geçinioz
    özel mesaj yollamayı bilmiom burdan yazdım

Üye
    BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:09
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    80

119 tl muhtaçlık kıstası çok saçma bence ankaranın bunu düzeltmesi gerekir

Üye
    matandberenice Avatarı

Son Giriş
    10.03-2014
    Saat
    09:39
    Yaşadığı Yer
    İStanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim de bu konuda aklıma takılan bir şey var.

%90 zihinsel engelli kardeşim var. Ailede sadece annem emekliydi. Kardeşim evde bakım aylığı ve 2022 sayılı yasa gereğince aylık alıyordu.

Babam bu yaz emekli oldu. (350 TL 2022 sayılı yasa maaşı + 900 TL X 2 emekli maaşları). Evde bakım ücreti kesildi.

Annem 2022 sayılı yasa gereği ödenen maaşın kardeşime engelli olduğu için ödendiğini ve aile geliri ile alakası olmadığını söyledi. Biz de SYDV'ye babamın emekli olduğunu bildirmedik. Bildirmemiz gerekir mi? Bildirirsek eğer kardeşim maaş almaya devam edebilir mi?

Bu maaş kardeşime %90 ağır zihinsel engelli olduğu için mi veriliyor yoksa aile geliri için mi? Maaş bağlandığı sırada sadece annemin emekli maaşı vardı ve ailede 4 kişiydik. Şu anda babam da emekli ve ben amcamlarda kalıyorum. Oturduğukları yerde 3 kişi görünüyorlar.

Kafamız çok karışık. Yardımcı olan herkese şimdiden çok teşekkürler.

Üye
    biyo Avatarı

Gerçek Adı
    Bünyamin
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bildirmeniz gerekir aksi halde aldığınız maaşları faizi ile geri alırlar bu maaşı engelli olduğu için artı yoksul olduğu için veriyorlar yani engelli olmak yetmiyor

bu 119 tl saçmalığını düzeltilirse bütün sorunlar çözülür ; mesalabilmem neyin nesi olan 119 tl yerine bürüt asgarı ücretin 2/3 ve ya hiç olmasa 2/4 alınsa hiç olmasa maddi bakımdan bir rahatlama olabilir

Üye
    posmeh Avatarı

Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    21:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

abla sana sorum yönetmelik karışık babam emekli 1100 alıyor. evde kişi sayısı 5 kira 375 ablam %80 ağır özürlü 38 yaşında maaşı kesilir mi?

Üye
    MertAta Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    21.07-2016
    Saat
    14:13
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Babam dün kimliğimi aldı gitti sydv ye. oğlum baya bi tedirgin yeni yönetmelik ve uygulamaya göre maaşının kesilmesinden demiş. tc numaramla sorgulamışlar. öyle kolaymı maaş kesmek korkacak hiçbirşey yok inanmasın öyle şeylere içi rahat olsun demişler babamda çıkmış gelmiş. apartmanda oturuyorum ev bizim babam emekli 800 küsür maaşı var evde 4 kişiyiz. azda olsa içim rahatladı ve hemen paylaşmak istedim.

Sayfa 4 / 13 İlkİlk 12345678 ... SonSon