Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 32 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    25 Ocak 2013’te yürürlüğe giren 2022 Yönetmeliğine göre, yaşanılan hanede tek bir sigortalı çalışan ya da emekli varsa; kolay kolay hiçbir engelli, yaşlı ve engelli yakını 2022 aylığı alamaz. Alıyorsa da durumu yeniden incelendiğinde aylığı kesilir. Bu durumda olan binlerce kişinin aylığı tehlikede!

İsterseniz haneleri kişi sayısına göre değerlendirelim, bir tek çalışanın olduğunu ve sadece bu kişinin geliri olduğunu varsayalım ve duruma yakından bakalım. Durumun vehametini görmek açısından bir örnek üzerinden gidelim ve örnek bir hikaye yazalım. Karakterimizin adı % 50 özürlü sağlık kurulu raporuna sahip Murat olsun.

Murat, 18 yaşını doldurmuş, iş bulamamış, hanesinde ailesiyle yaşıyor. Murat sigortalı değil. Üstünde kendine ait aylık 119,61 lirayı geçen bir geliri yok. İsteğe bağlı prim yatırmıyor ve 5510 Sayılı Kanun, 60/1 (g) kapsamında Genel Sağlık Sigortalı değil. 2022 aylığı hak sahipliğine engel bir durumu yok yani. Eğer aksi olsaydı bu durumda Murat’ın muhtaçlığı araştırılmadan, 2022 aylığı talebi reddedilecekti.

Murat’ın 2022 aylığı hak sahipliğine engel bir durumu olmadığına göre devam edelim.
    Evet, bunda da Murat’ın hanesindeki kişi başına düşen aylık gelire göre muhtaçlığı sorgulanacak. Eğer Murat’ın hanesinde kişi başına düşen aylık gelir, 119,61 Lirayı geçerse Murat 2022 aylığı alamayacak/kesilecek. Sadece bu da değil. Eğer Murat’ın hanesindeki tüm harcamaların aylık ortalaması, hanenin aylık gelir ortalamasını geçiyorsa aradaki fark da gelire eklenecektir.

Diyelim ki Murat’ın hanesinin aylık gelir ortalaması 500 Lira, hanenin aylık harcalama ortalaması ise 600 Lira. Bu durumda aradaki fark, gelire eklenecek ve böylece hanenin aylık gelir ortalaması 600 Lira kabul edilecektir. Yönetmelik böyle söylüyor çünkü.

Ama biz örnek hikayemizde harcamaların da gelirin altında olduğunu varsayacağız. Çünkü yapmak istediğimiz şey hanede tek bir çalışan varsa, Murat 2022 aylığı alabilir mi alamaz mı? Tüm diğer kriterleri olumlu sayıp sadece bu açıdan bakacağız meseleye.

O yüzden Murat’ın evi kira olacak. Hanede araç olmayacak. Tarla, arazi, dükkan, bankada para, servet, burs, yardım, herhangi başka bir aylık da söz konusu olmayacak bu hanede. Bunlar ayrı bir yazı konusu.

Evet, Murat’ın hanesinde sorgulanacak tek bir kriter bıraktık o da sadece hanesinde çalışan bir yakınının olması. Bakalım bu durumda Murat 2022 aylığı kaç kişilik bir hanede alabilecek?

Murat’ın kimsesi yok. Sadece annesiyle yaşıyor. Annesi dul aylığı alıyor. Bu durumda Murat, 2022 aylığı alamaz, alıyorsa da aylığı kesilir. Çünkü hanede 2 kişiler ve kişi başına düşen aylık gelir 119.61 Lirayı geçiyor. Murat’ın 2022 aylığı alması için 2 kişilik bir hanenin aylık gelir ortalaması, 238 Lira’yı geçmemelidir. Dolayısıyla bu hanede asgari ücretle çalışan olmaması lazım.

Murat anne ve babasıyla yaşıyor. Babası pazarcılık yapıyor ve ayda 400 Lira kazanıyor. Murat aylık alamaz alıyorsa da aylığı kesilir. Çünkü 3 kişiler ve kişi başına düşen aylık miktar, 119,61 Lirayı geçiyor. Murat’ın 3 kişilik bir hanede aylık alabilmesı için hanenin aylık gelir ve harcalamarının ortalaması, 357 Lirayı geçmemesi lazım. Bu hanede asgari ücretle çalışan olduğunda Murat aylık alamaz.

Murat’ı 4 kişilik bir hanede düşünelim. Bu hanenin aylık gelir ve harcalamalarının ortalaması 476 lirayı geçmemelidir. Bu hanede bir kişi asgari ücretle çalışsın Murat aylık alamaz. Evde bir kişi çalışacaksa o da 476 Liradan az bir parayla çalışıyor olmalı.

Murat , 5 kişilik bir hanede olsun ve hanede bir sigortalı çalışan olsun. Murat aylık alamaz, alıyorsa da aylığı kesilir. Bu evin harcamalarının ve gelirlerinin aylık ortalaması 595 lirayı geçmemelidir. Diyelim ki bu hanenin aylık harcamaları 600 lira, geliri 500 lira tespit edildi. Aradaki fark gelire eklenir ve hane gelir toplamı 600 Lira kabul edilir. Bu durumda kişi başına düşen aylık gelir 119,61 Lirayı geçtiğinden Murat bu hanenin şartlarında aylık alamaz.

Murat’ı 6 kişilik haneye yerleştirelim. Bu hanenin aylık gelirinin ve harcamalarının ortalaması 714 Lirayı geçmemelidir. Diyelim ki bu hanede 700 liraya çalışan biri var. Fakat aylık harcamaları 750 tespit edildi. Aradaki fark gelire eklenir ve bu durumda kişi başına düşen aylık gelir 119,61 Lirayı geçeceğinden Murat aylık alamaz.

İsterseniz biz 10 kişilik ailede yaşatalım Murat’ı böyle olmayacak. Bu hanenin gelirlerinin ve gider lerinin aylık ortalaması 1190 Lirayı geçmemeli. Bir kişi çalışsın burada, o da yaşlı babası olsun. Hadi aylığı da 900 olsun. Hanenin harrcamaları da 1190 lirayı geçmesin! Bir de harcamaları yüksek tutup aradaki farkı gelire ekletmeyelim. Dolayısıyla bu hanenin gelir ve giderinin aylık ortalamasını 1190 liradan az tutalım ve hanede bir çalışan olmasına rağmen Murat şu 2022 aylığını alsın artık diyelim.

İşte Muratlar için 2022 yönetmeliği böyle diyor!

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

640x480 3526selcuk erdem karikaturleri 0586 - Evinde bir çalışan ya da emekli varsa 2022 engelli aylığı alamazsın!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    MertAta Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    21.07-2016
    Saat
    14:13
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

verieln örnek tamamen benimkiyle aynı. babam emekli maaşı alıyor 800 küsür. doğalgaz elektirk mutfak su v.b giderler çıkarınca bana ne kalıyorki? kalsa dahi almam. zaten yeterince yük oluyorum onlara. aile ve sosyal politakalar bakanlığımız çok güzel şeyler beceriyorlar helal olsun. orda burda 3 çocuk yapın diye millete öğüt veriyorlar ama şu yaptıkları haksızlıkları görünce böyle bir dünyaya çocuk getirmek için iyi düşünmeli insan.

Üye
    destiny07 Avatarı

Son Giriş
    02.01-2017
    Saat
    15:01
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ne yazacağımı bilmiyorum artık saçmalıyorum arada oda hep bu yönetmelik yüzünden piskolojim bozuldu.şimdi buraya çok şey yazarımda neyse suçlu duruma düşmüyüm.engellilerden başka herkese maaş verirler artık hemde her ay .bi engellilere maşı çok görüyorlar sonrada oy istiyorlar yüzsüzlük değilde ne bu

Üye
    tanery_2 Avatarı

Son Giriş
    15.02-2013
    Saat
    13:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

25 Ocak 2013’te yürürlüğe giren 2022 Yönetmeliğine göre uygulama kılavuzu bu gün itibari ile yayımlandı.içeriğini çok merak ediyorum başlıyalım okumaya.....

2022 YAŞLI VE ENGELLİ AYLIKLARI KILAVUZU | 2013

Üye
    sonbahar.44 Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    21:38
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

2022 maaşı alan kişi bakıcısının nüfusuna kayıtlı ayrı evde yaşıyor ayrı evde ikamet ediyor,artı o evde hiç kimsenin geliri yok sadece bakıcısı maaş alıyor bide 2022 maaşı alınıyor,bu durumda 2022 maaşı kesilirmi..

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Burada yazdıklarım şurada haber olarak yayınlandı:Engellilerin aylığı tehlikede! | hurbakis.net

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    2

vay bu murat'ın haline . yazık günah ya engellilere su faturasında indirim yaptık diyorlar göstermelik bi kaç yıl devam ediyor sonra iptal.
    şimdide verdikleri 3 kuruşu nasıl vermemeliyiz diye ince hesaplar yapılıyor gercekten yazık.

Üye
    BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:45
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    81

kalem apla harcamalar gelirden fazlaysa ör:500 gelir 600 lira harcamaysa evde 5 kişi yaşıyorlarsa 500/5=100 harcama 600 dü 100 lira fazlalık var bu fazlalık olan 100 lirayı 5 e bölücegiz degilmi yanlış anlamadıysam uygulama kulavuzunda böyle diyor 100/5=20 119 tl muhtaçlık kıstasının altında oldugu için gelir dikkate alınıyor bu 100 dü bu ailenin muhtaçlık geliri 100 lira olarak kabul ediliyor degilmi

kalem apla yanlış hesapladınız galiba

uygulama kulavuzuna bi bakın tekrar

Üye
    hatac Avatarı

Son Giriş
    25.07-2016
    Saat
    19:34
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

MertAta;

Arkadaşlar bu nasıl bir zulümdür, doğalgaz bilmem elektrik su zaten bunları benim 2022 maaşımla ödüyorduk, babam emekli olsa da, 35 yaşından sonra ben babamdan para mı alacağım, ben birey değil miyim, ben insan değil miyim? Ne yapacağız bu saçmalıkla ilgili, bu tamamen engelli insanların ev hapsini devam ettirmeye yönelik bir projedir, çünkü para olmadan dışarı çıkılmaz, evinde otur kuru ekmeğini çorbanı iç tamam sana ne lazım gezmek marketlerde kafelerde

UnFeeLinq;

İyi de bunlar diyorlar ki biz Avrupa birliğine gireceğiz Avrupalılar engellilere ayda milyarlar veriyorlar bunlar verdikleri 300 tl nin hesabını yaparak mı Avrupa birliğine girceklermiş

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Paranoya hesabım doğru ablam.
    Uygulama kılavuzunda hanenin toplam aylık geliri bulunmuş ve kişi sayısına bölünmüş.
    harcamalar toplamı bulunmuş ve kişi sayısına bölünmüş. Buna göre hesap yapılmış.
    Ben kısa yoldan hesap yaptım
    Şöyle anlatayım sana.
    5 kişilik bir hane.
    Bu hanenin toplam geliri= 600 lira çıkmış. Yani hanenin tüm gelirlerinin toplamı bu.
    bu hanenin toplam harcamaların aylık ortalaması da= 600 lira çıkmış.
    Burada ben 500 ve 600 lirayı kişi başına bölmedim.
    hangisi yuksek? Harcamalar mı? gelir mi? harcamalar yüksek çıktı o da 600 lira.
    İşte ben de şöyle hsapladım: 600/5= 120 lira çıktı. kişi başına düşen aylık miktarı geçti kesilir.

Uygulama kılavuzunda ise o hesap şöyle:
    gelir için: 500/5= 100 lira kişi başına düşen miktar.
    harcama için: 600/5= 120 lira.
    120 lira 100 liradan yüksek olduğu için aradaki fark gelire eklenir gelir olur 120 lira
    ve aylık kesilir.

hesaplar bu şekilde yani.

Üye
    MertAta Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    21.07-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar şu an maaş alanlar için büyük bir tehlike yok fazla üzülüpte yıpratmayın kendinizi. cuma günü babam sydv ile görüşmüş. benim aile durumum orta seviye. maaş kesmek öyle kolay değil demişler içi rahat olsun demişler. zaten kesilirsede on binlerce kişinin maaşı kesilecek onuda o zaman düşünürüz. yeni başvuranlar için durum gerçektende vahim çok zorlaştırdılar

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Mertata ablam senin ikametinin baglı olduğu vakıflar yogunluktan dolayı hade bu sene içinde sosyal inceleme yapmadı olabilir bu.
    Lakin her vakıf sosyal incelemeyi kendi karar alır. hepsi aynı anda ne karar alacak, hangi vakıf ne zaman yeniden inceleme yapacak bilemeyiz.
    unutma sadece sen değil butun ulkedeki engelliler için düşünmek zorundayız. artı senin bile garantin yok ablam.

Yönetmelik ne diyor?
    Her yıl yeniden sosyal inceleme yapılacak ve durumlar yeniden degerlendirecek diyor mu?
    evet, diyor bunları.
    Şimdi bu sureçte tum vakıflar "hurraaaaaa! butun daha once aylık alanları hemen degerlendirelim dese neredeyse binlerce aylık kesilecek.
    Bunu da yapabilirler mi şu an? hayır sanmıyorum tabi ki.
    seni 1 sene bekletirler.
    başka yerde birazını.
    başka yerde birazını.
    once parçalayarak azaltarak yapılır.
    Aksi icraat yapılacaksa yazsınlar!
    karar alınsın! mevcut aylık alanlara hiçbir işlem yapmayacagız yeni yönetmeliğe gore degerlendirmeyecegiz desinler hadi!
    genelge yayınlansın tüm vakıflara!
    Öyle rahat edebiliriz ancak.
    ne bilecez biz her vakfın ne işlem yapacagını?
    Kaldı ki genelge de çözmez.
    ortada yönetmelik var.
    bu yönetmeliğe göre senede bir aylıklar gozden geçiirlecek.
    vakıflar yapmayacak mı? hade yapmadı.Neye göre peki?
    Kanaate göre mi? peki bu kanaat nereye kadar? kesin mi?
    Yok ortada boyle bir şey de.

Yeni aylık alanlara bu işlem yapılacak. Bu şekilde aylıklar baglanacak. senin durumunda binlerce kişi aylık alamayacak tabi. O halde yeni aylık baglanacaklara yeni yönetmelik hükümlerini niye işletiyorlar?!!!!
    Binlerce kişi aylık alamayacak bu yüzden!!!

Peki eski aylık alanları nereye kadar kaç sene idare edecekelr bilen var mı?
    eski aylık alanların durumunun incelenmesini siyaseten düşünüyor olup azar azar kesecek olmalarını düşünmek çok mu zor yoksa?

kanmayın lütfen!
    hade senin durumun bu sene idare edildi ya diğerleri?
    ya sen?
    kaçs ene bu kesildi keislecek kaygısını yaşayacaksınız!
    üüzlmeyin hesabı yapamam artık ben!
    Üzülüyorsanız uzulun!
    Ama bilin gerçekleri de, hakkınızı arayın tepkinizi koyun!
    Bu yönetmelik binlerce kişiyi magdur edecek çunku!

Üye
    hatac Avatarı

Son Giriş
    25.07-2016
    Saat
    19:34
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Kalem;
    Bu zırvalıklar neden şimdiye kadar yoktu da neden şimdi çıktı bunlar, zaten engelli maaşı denilen maaş 1982 anayasasıyla engelli insanlara bağlanmadı mı? O zaman ki yönetim engelliye maaş bağlarken, sadece engelli oldukları için bağlamışlar kör topal, sakat kim varsa maaş bağlanmışlar, çok az da olsa o döneme göre en azından birey olarak bu kişilere maaş verilmiş, saçma sapan şeyler yok ailede çalışan varsa maaş yok, yok hanede bilmem kaç kişi varsa bilmem ne cart curt bilmem ne bana ne onlardan kardeşim ben birey değil miyim? Yani durum 1982 yıllarından daha kötüye gidiyor o zaman en azından birey oldukları için komik rakamlarda olsa maaşları var ama şimdi hepten maaşı kesmenin peşindeler, inanın ki deseler ki artık yarısını vercezm paramız yok kabul ederim ama hepten maaş kesmek, hiç bir suçu olmayan insanların sırf babasının emekli maaşı var diye sırf abisi çalışıyor diye maaşlarını kesmek, evdeki özürlü kardeşini döven abiler var, aynı evde yaşadıkları halde özürlüye yemek vermeyenler var ama özürlünün kendi parası olsa en azından aç kalmaz gider parasını çeker evde yemek vermiyorlarsa gider dışardan simit alır. DEdiğim gibi 80 lerde en azından saçma sapan yok hanede bilmem kaç kişi var yok ev bilmem nasıl gibi saçma sapan şeyler uydurmadan bütün engellilere ufak da olsa maaş verilmiş, şimdi kökten kesmek istiyorlar peki sonunda ne olacak yahudilere yapıldığı gibi engellileri gaz odalarına mı alacaklar

ALlah aşkına birileri bu utanmazlığa dur desin ya rezillik ya okudukça sinirlerim tepeme çıkıyor, şimdi bu nasıl bir hesap yani bunlar giderleri gelirden çıkarmadan mı hesap yapacaklar, bir evde 3 kişi yaşıyorsa en azından 500 tl gider olur diyelim mutfak, doğal gaz elektrik, o eve giren para ise 750 tl diyelim, geriye 250 tl kalır. Yani şimdi giderler düşülmeden mi bu hesap yapılacak

Üye
    MertAta Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    21.07-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    abla ben olayın tamamen farkındayım çok iyi takip ediyorum özellikle senin yazdıklarını.bilmiyorum şu son günlerde çok kafama taktım bu maaş işini belkide kendi kendime terapi yapıyorum biraz olaya olumlu yönünden bakarak.ama şu konuda kesinlikle haklısın babamda aynı şeyi söyledi . bu adamlar hadi tembel uğraşmak istemiyorlar her sydv aynı değil her an bir inceleme başlatılıp bir yandan aynı durumda olan 2 engelinin maaşı kesilirken diğeri almaya devam edecek taki inceleme yapılana kadar.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

LinkBacks (?)

1. 08.06-2013, 22:19
  2. 13.05-2013, 10:26