Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ergün32 Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    11:21
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    1.evli
    2.ssk yok
    3.hiç bir geliri yok
    4.evi yok
    5.ötv siz 37000 tl tutarında bir otomobili olan başka hiçbir menkul- gayrimenkulu olmayan biri 2022 maaşı alabilirmi...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

Yönetmelik bu konuda şöyle diyor:

"8) Hanenin binek aracı için aracın kasko/rayiç bedelinin 120’de biri,
    9) Hanenin ticari/ zirai amaçlı aracı için aracın kasko bedelinin 120’de biri, kasko bedelinin belirlenememesi halinde ise rayiç bedelinin 120’de biri ile bu araçların (takdir/beyan edilen) aylık (zirai/ticari/kira ve benzerleri) getirisinin toplamı,"

Şİmdi aracınızın binek aracı olarak kullanıldıgını ve dediğiniz gibi hiçbir gelirinizin olmadığını varsayayarak hesabınızı nasıl yapacagınızı anlatalım:

Diyelim ki hiçbir geliriniz yok. Diyelim ki hanede hiç çalışan yok. Diyelim ki hane dışında hiç nafaka yukumlusu yakınınız yok. Sadece aracınız var.
    Aracınızın rayic bedeli/ kasko bedeli hesaplanacaktır. Bu miktar da hanenin aylık gelir ortalamasına dahil edilecektir.
    Ayrıca aylık harcama/gider ortalamanız (gıda, giyim, kira, ısınma, eğitim, sağlık, ulaşım, eğlence ve benzerlerine yapılan yıllık ödemelerin aylık ortalaması) hesaplanacaktır.
    Buna göre benim yukarıdaki varsayımlarımı da dikkate alarak şöyle hesaplayacaksınız.

hanenin aylık gelir ortalaması= Aracın kasko/rayic bedelinin 120'de biri.
    hanenin aylık harcama ortalaması= Diyelim ki 600 Lira olarak tesbit edildi.

Eger yapacagınız hesapta aylık harcama ortalaması aylık gelir ortalamasını geçiyorsa aradaki farkı
    yukarıdaki "hanenin aylık gelir ortalaması" miktarına ekleyeceksiniz.
    Böylece aylık gelir ortalamasını bulacaksınız. Sonra bu miktarı da hanedeki kişi sayısına böleceksiniz.
    Eger kişi başına düşen miktar 119 lirayı geçiyorsa muhtaç bulunmazsınız ve size 2022 aylıgı baglanmaz.

Hesabı yapamıyorsanız, aracınızın kasko/rayic bedelini soyleyin yapayım.
    hanede kişi sayısını da belirtin.
    Ayrıca hanede kimlerin oldugunu ve varsa hane dışında nafaka yukumlusu yakınları ( anne-baba, çocuklar, refah içinde yaşayan kardeş, buyukbaba, buyukanne) onları da gelir durumlarıyla birlikte belirtin.

Ayrıca yeni yönetmelik devreye girdi. yeni yönetmelik engelliler aleyhine ve tam bir rezalet. Bunları bilin ve tepkilerinizi ortaya koyun. Ayrıca gelişmelerden haberdar olmak için şuralara da bakabilirsiniz:
    http://www.engelliler.biz/forum/2022...aplaniyor.html
    http://www.engelliler.biz/forum/2022...ak-2013-a.html

Üye
    ergün32 Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba kalem hanım yardımınız için tesekkurler.durumu söyle özetleyeyim.evdeki nufus 2 kişi, araç 55000 tl kasko bedelli ama ötv indikten sonra 37000 tl alındı..evde bakım parası hariç hiç geliri yok ve hem kendi hemde eşi adına kayıtlı ne bir gelir nede menkul-gayrımenkul yok.arabada 25ooo tlsi borç ile alındı

Üye
    dıe another day Avatarı

Son Giriş
    31.07-2013
    Saat
    17:45
    Yaşadığı Yer
    DÜNYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ERGün bey evde bakım alıyorsun , araba aldın evde bakım kesilmiyor mu? Bende araba alıyorum, evde bakım var o yüzden sordum..

Üye
    ergün32 Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Hayır kesilmiyor özellikle sordum

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

Ergün ÖTV indirimi vs Yönetmelikte söylenmemiş. ÖTV indiriminden yararlanıldığı biliniyor. Bunu hesaba katsalardı söylenirdi.
    Araç için kasko/rayic bedel dikkate alınıyor. Borcun olması borcunun devam etmesi de bir şey değiştirmiyor.
    Evde 2 kişisiniz. Aracın kasko bedeli 55 bin. 120'de birini hesapladığımızda muhtaçlık sınırı aşan bir miktar çıkıyor ortaya. Bu miktar sizin geliriniz kabul edilecek. Aylığınız muhtaç olmadıgınız yönünde reddedilecektir.
    Bu durumda 2022 aylığı baglanmaz size.
    Tabi başvuru hakkınız saklı. Vakfa gidin başvurun.
    Sonuçları da lütfen buradan paylaşın.
    Sonuçta her şey tepetaklak. Sizlerin geri dönüş yapması ve uygulamalar hakkında bilgi vermesi haklarımızı aramak açısından ve uygulamaları görüp ona göre çözümler üretmek açısından çok faydalı olacak.

tekrar edim 2022 aylıgı alamazsınız.

Üye
    ergün32 Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    tesekkurler kalem hanım başvuru yapmıştım zaten sonucu bekliyorum...belli olunca buradan paylasırım