Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 57 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bal böceği Avatarı

Son Giriş
    01.09-2014
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    EnemyHunter;
    Aynen kardeşim.

Üye
    destiny07 Avatarı

Son Giriş
    02.01-2017
    Saat
    15:01
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

numara yapanlar için iyi oldu diyorsunuz ama maaş alanların çoğunun maaşı kesilecek .numara yapanlarınki kesilinsin sadece diğerlerinin suçu ne

Üye
    _SEP_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    2

Selçuk Mumcu o ibare olsa ne yazarki son yönetrmelik kafanıza göre uygulama yapma hakını size tanımış *...Hiç bir akrabnız olmayacak olsa dahi geliri yaşam şartlarının altında olacak engelli ve hiç bir geliriniz olmayacak birileri kim olursa olsun destek olamıyacak. Bakın bu tam anlamayıla despot ça insanlık dışı bir yaklaşım şuna cevap veriniz lütfen son yönetmeliğin manıtğı nedir bu mantık neye göre düzenlenmiş resmen vermiyorum verdiklerimide geri alıyorum demekten başka ne . Yanlız şunu bilin bedeli çok ağır olacak hükümet için tüm sempatisini hatta göz göre göre bizleri dışlamayı emin olun bu kadar basit değiliz yeri geldiğin de 10 binlerce mahkemeyle uğraştırırız her anlamda her yönden hakkkımızı ararız. Bizim kaybecek daha neyimiz varki devletimiz bizi dışlıyorsa biz neye sarılacağız neyi savunacağız

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

Selçuk Mumcu, elbette senin demek istediğini anladım. çünkü ilgili Yönetmelik 12. maddesi 2. fıkrasının "b" bendinde şöyle deniliyor:

"b) Özür durumuna göre toplam özür oranı % 70 ve üzeri oranda olanlar ise “başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede özürlü”olarak kabul edilir."

Tanım bu. Bu şekilde sorun yok.

Ama daha önceki yazımda siyahla belirginleştirdiğim ve altını çizdiğim ibareye ne lüzum vardı.
    İstersen tekrar yazayım o kısmı:

"c) Başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede özürlü olduklarını yetkili hastanelerden alacakları özürlü sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan, toplam özür oranı % 70 ve üzerinde olan,"
    Şimdi buradan tekrar bak. Bir de önceki Yönetmelikte bu kısmın nasıl anlatıldıgına bak, bir karşılaştır:
    "c) 7 nci maddenin ikinci fıkrasının (b) bendi kapsamına girecek derecede özürlü olduklarını yetkili hastanelerden alacakları özürlü sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan..."
    Demiş ve 7. maddede özür oranı hakkında bilgi vermiş.

Böyle olunca pitpiriklenmem doğal di mi?

Korkum ya yanlış anlaşılırsa diyeydi.

Uygulamalrla ilgili genelge yayınlanırsa vakıflara burada nasıl uygulanacagı konusunda net bilgi verilirse rahatlayacagım.
    Öbür türlüsü rahatlayamam.

Çünkü Bu yeni yönetmelikte yukarıda verdiğim ibareler arasında virgül kullanışmış iki ayrı şey gibi.
    Bir başkasına muhtaç oldugunu kanıtlayan demiş yanına da ayrıca % 70'ten bahsetmiş.
    ne luzum duyuldu buna?
    desene toplam fonksiyon kaybı % 70 olanlar diye.

Kusura bakma belki hinlik, belki guvensizlik benimkisi ama muhtaçlık hesaplamasını gordukten sonra buna şüpheyle bakmam gayet normal.

12. maddeye bakınca sorun yok. ben de sizin gibi anladım. ama yukarıdaki anlatımı gorunce terdedütüme ragmen yine de kaygımı ve sorunu burada dile getirdim.
    Dileri sizin gibi yorumlar herkes ve hata yapan olmaz o ibarelere bakıp da.

"

Mirhat, ayrı bir başlık açıp sorunu sorsana ablam. Oradan takip daha kolay olur. Hem senin açından hem benim açımdan. Başka yere de yazmışsın. Eviniz kiraymış. Abalanın yardımlarıyla kıt kanaat geçiniyormuşsunuz. Senin durumunun nne olacagını daha sıkı takip etmek istiyorum. O yüzden ayrı başlık açarsan sevinirim.

Ablam senin aldıgın 2022 aylıgı hesaba dahil edilmeyecek.
    Anne babanın geliir yokmuş. Bu da sorun değil.
    Ama hiçbir gelir olmasa bile harcamalarınızın ( gıda, giyim, kira, ısınma, eğitim, sağlık, ulaşım, eğlence ve benzerlerine yapılan yıllık ödemelerin aylık ortalaması) aylık ortalaması hesaplanacak. E bu tutar da gelirden yuksek olacak. Bu gideriniz en aşağı 500 eder kanımca. Gelirden yuksek çıkacagı için (geliriniz yok sayıyıyorum. ablanın durumunu bilmiorum çunku ve başka nafaka yukumlusu yakının da var mı bilmiorum ona göre varsaydım) gideriniz de gelire eklenecek. Bu gelir hanedeki kişi saysıına bölünecek. Eger kişi başına düşen aylık gelir 119,61 lirayı geçerse aylıgın kesilecek.

Şimdilik buradan bilgi verdim ama tekrar ediyorum sen ayrı yerde başlık aç oradan devam ederiz. Ayrıca oradan Vakfın uygulamalarından da bizi haberdar edersin. bu açıdan da çok önemlşi ayrı başlık açman.

Üye
    mirhat Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    18:43
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Meraba arkadaşlar kalem abla ilgin için saol
    bugün kaymakamlığa gittim 2022 yazan yere
    girdim kimliğimi istedi baktı bi sıkıntı yok maaşında dedi
    evlere gelincekmiş abi dedim
    o yeni başvuranların evlerine gelincek dedi
    mart maaşını alcammı diye sordum evet bi sıkıntı
    yok dedi

Ayrı başlık nasıl açılır bilmemki

Üye
    destiny07 Avatarı

Son Giriş
    02.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu güzel haber mirhat inşallah dedikleri gibi olur.sayfanın en üstünde solda +Yeni bir konu aç butonu var ordan yeni konu açabilirsin

Üye
    Selçuk Mumcu Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk Mumcu
    Son Giriş
    02.06-2014
    Saat
    13:25
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mirhat,

anlatıklarına göre maşının kesileceğini düşünmüyorum. evinize sosyal inceleme için gelinecek, hastanın durumundan çok gelirler, giderler, yaşam koşulları araştırılıyor. Engellinin durumu zaten raporla tespit edildiği için evde bakım maaşı gibi özellikli şartlar da olmadığı için engellinin engel durumu vs.'ye bakılmıyor.

Kalem,
    Evet bu yönetmelik de aynı GSS kanunu gibi çok karışık ve ihtilaflı konulara yer vermiş. Dediğiniz gibi anlam karmaşaları barındırıyor. Bakanlık aynı SGK gibi bir kullanıcı el kitabı yayınlayacak çalışanlar için, oradan daha net bilgilere ulaşacağız umarım.

Üye
    temur1875 Avatarı

Son Giriş
    19.04-2013
    Saat
    16:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim cocugum % 70 agır ozurlü ve 18 yasını doldurdugu ıcın benım sıgortamdan faydalanamıyo. Uste artık ben ayda 37 tl cocugum ıcın sgk katkı payı oduyorum.. Şunuda belirtım. 18 yıldır devletten hıcbır ad altında aylık veya maas almadık.. Esımde bende sıgortalıyız.. Belki maas baglanmaz ama en azından cocugumun tekrar benım uzerımden sgk dan faydalanmasını ıstıyorum..
    Bunun ıcın her yere bas vurdum hep olumsuz denıyo.. Artık avukat bulup dava acmak ıstıyorum. Lutfen bu işlerden anlayan bır avukat onerebilirmisiniz bana. Syg.

Üye
    mirhat Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    18:43
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kalem abla diyelimki benim maaşım kesildi
    gss nolcak oda kesilirmi
    ben hala tedavi görüorum ilacım 250 tl

Ilaç raporuyla alıorum gerçi

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

temur çocuğunuz 18 yaşını tam olarak doldurmuşsa sanırım çocugunuz erkek ve okumuyor bu duurmda sizin saglık güvencenizden yararlanabilmesi için maluliyet cetveli'ne göre % 60 oranında malul sayılması gerekir.
    Bunun için sgk il müdürlüğüne başvurup maluliyetinin tesbitini ve sizin sağlık güvencenizden yararlandırılmasını isteyeceksiniz.
    SGK sizi yetkili bir hastaneye sevkedecek, çocugunuz eger malul derecede özürlü sayılırsa bu durumda sizin sağlık güvencenizden yararlanacak.
    Böyle bir işlem yaptınız mı?
    Çocugunuz için maluliyet tesbiti yapıldı mı?
    ..................

Mirhat 2022 aylıgın kesilirse ve bakmakla yukumlu yakınlarından anne baban sigortalı ise ve sen malul derecede rahatsızsan ve bu da bir raporla tebit edilip onaylanırsa anne babanın saglık guvencesinden yararlanırsın.
    Böyle bir şey yoksa ve sigortan da yoksa sana gelir testi uygulanır ve GSS kapsamında prim ödeyerek sigortalı olursun.
    ...
    Şu aşamada 2022 aylığı alıyorsun. yeniden degerlendirme sonucunda muhtaç oldugun yönünde karar çıkarsa 2022 aylıgı aldıgın surece gss kapsamında primin devlet tarafından ödenmeye devam eder, sorun çıkmaz.
    Ama başta da dediğim gibi 2022 aylıgın kesilirse bu kapsamda gss'dan da düşürülürsün ve gelir testi istenir senden.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

Ayşe Ceren kızınız okumuyorsa bile sigortalı olana kadar evlenene kadar sizin sigortanızdan yararlanmaya devam eder
    Çünkü kızınız yasa çıkmadan önce sizin sigortanızdan yararlanıyormuş zaten. Sizde bu şekilde olacak. Okumuyorsa bile saglık güvencenizden şartları değişmediği sürece yararlanmaya devam edecek. şartları değişti kesilecek. Ama yine yararlanabilecek hale gelince yine sizin saglık güvencenizden yararlanmaya devam edecek

Ayrıca bakmakla yukumlu yakınlar kapsamında saglık güvencesinden yararlanmak için vasilik olup olmadıgına bakılmaz.
    malüliyet durumuna bakılır ve ilgili diğer şartlara. Vasilik şartı diye bir şey yok.

Üye
    serde0025 Avatarı

Son Giriş
    28.03-2013
    Saat
    17:08
    Yaşadığı Yer
    van
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şimdi benım kardeşim 91 ozurlu. Ev babamın uzerıne 60 bın tl civarı. Babamın emekli maaşı 1500 tl.4 kişi yaşıyorlar.Başka gelirde yok.Bu duruma göre yeni yasaya göre 2022 maaşı kesilirmi?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

serde0025,
    Bu yeni Yönetmelik hükümlerine göre kardeşinizin durumu tekrar incelendiğinde kardeşiniz muhtaç bulunmaz ve evet, bu durumda aylığı kesilir.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

Rica ederim Siz de iyi ki varsınız. Ugraşıp duruyorsunuz siz de. Ben de teşekkür ederim.

Üye
    destiny07 Avatarı

Son Giriş
    02.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0