Sayfa 5 / 10 İlkİlk 123456789 ... SonSon
Toplam 137 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    tanery_2 Avatarı

Son Giriş
    15.02-2013
    Saat
    13:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    MertAta;

mert ata isimli arkadaş, ben bir insanım senin de insan olduğunu sanıyorum ama yazdıklarına bakınca farklı düşünmeye başladım. ben sana şuan vakıflarda yapılan hesaplama şeklini anlatıyorum. gelir tespitlerinde , sgk lılara yapılan yardımlarda, 2022 sayılı kanundan faydalanmak isteyenlere bu şekilde hesaplama yapılmakta. eğer mevcut mevzuatta giderler gelirlerden düşülerek hesaplama yapılacak diye ibare varsa buraya eklersinde görürüz. eşek arkadaşım.

mevcut yönetmelik:

İKİNCİ BÖLÜM

Muhtaçlık, Hak Sahipliğinin Tespiti, Özürlülüğün
    Belirlenmesi ve

Aylıktan Faydalanamama
    Muhtaçlık
    MADDE 5 –
    (1)
    2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde
    belirtilen gösterge rakamının Devlet memurlarının aylıklarına uygulanan katsayı
    ile çarpılmasından bulunacak tutardan daha az geliri olanlar
    2022 sayılı Kanunun uygulanmasında muhtaç sayılır. 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen
    gösterge rakamı, yılı merkezi yönetim bütçe kanununda farklı olarak tespit
    edilmesi halinde bütçe kanunundaki gösterge rakamı uygulanır.
    (2) Muhtaçlığına karar verileceklerin;

a) Birinci fıkrada belirtilen muhtaçlık sınırına eşit
    veya üzerinde nafaka almaması,

b) Nafaka bağlanmamış olmakla birlikte, nafaka
    yükümlülerinin gelir durumu itibariyle aile fertlerinin sayısı ile
    ikametgahlarındaki sosyal ve ekonomik durumları dikkate alınmak suretiyle
    yapılacak inceleme sonucunda, nafaka yükümlüsünün
    2022
    sayılı Kanuna göre aldığı aylık hariç olmak üzere, ilgiliye ayırabilecekleri
    yardım miktarının muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde olmaması,

c) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde ticari,
    zirai, serbest meslek kazancı, ücret, menkul ve gayrimenkul sermaye iradı,
    diğer kazanç, irat ve benzeri gelirinin olmaması,

ç) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde tarımsal
    destek gelirinin olmaması,

d) İlgili mevzuat çerçevesinde tedavi yardımları
    kapsamında yapılan yardımlar hariç olmak üzere, il veya ilçe sosyal hizmetler
    müdürlüklerinden, Vakıflar Genel Müdürlüğünden, il ve ilçe sosyal yardımlaşma
    ve dayanışma vakıflarından veya mahalli idarelerden ödenen muhtaçlık sınırına
    eşit veya üzerinde sürekli nakdi yardım almaması,

gerekir. Muhtaçlığın tespitinde yukarıda sayılan gelir
    ve yardım tutarlarının toplamı da dikkate alınır.

(3) Evli olanların aylık gelirlerinin hesabında,
    eşlerin
    2022 sayılı Kanuna göre aldıkları
    aylıklar hariç olmak üzere, her türlü mal ve gelirlerinden Türk Medeni Kanunu
    hükümlerine göre aile masraflarına iştirak edebileceği miktar ayrıca dikkate
    alınır.

(4) Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel
    Müdürlüğü tarafından ödenen bakım ücreti muhtaçlığın tespitinde bir gelir
    olarak dikkate alınmaz.

(5) Muhtaçlık, Ek-1 veya Ek-2 de yer alan ve durumuna
    uygun başvuru formu ile yapılan başvuru üzerine, aylık başvurusunda
    bulunanların, ADNKS’ye kayıtlı oldukları adreslerin bağlı bulunduğu il veya
    ilçe idare kurullarınca formun ilgili bölümünde sebepleri açıkça gösterilmek
    suretiyle belirlenir.

6) İl veya ilçe idare kurullarınca, muhtaçlık kararı,
    başvuru tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde verilir.

ben uygulamanın doğru olduğunu savunmuyorum. ayrıca muhtaçlık sınırının çok düşük olduğunu sgk'lılara yapılan yardım başvurularında bile asgari ücretin 3/1 hesaplamada muhtaçlık sınırı olarak kabul ediliyor yani 760,00 /3 =250 civari ortada bir adaletsizlik var ama bunu SYDV çalışanlarına hakaret ederek kimse çözemez.

Üye
    MertAta Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    21.07-2016
    Saat
    14:13
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SGK Uygulama Kılavuzuna göre özürlü aylığı gelir hesaplaması örneği

Örnek olay 2:
    22 yaşındaki Özgür, (P veya u oranında) özürlü olup 3 kardeşi, annesi ve babası ile birlikte yaşamaktadır. Babası 600 YTL maaşla (sosyal güvencesi var veya yok) çalışmaktadır. Ayrıca atıl durumda herhangi bir gelir elde etmediği arsası vardır. Aldığı 600 YTL maaşın 200 YTL’sini kiraya, 200 YTL’sini iaşe giderlerine ve 100 YTL’sini çocuklarının masrafları için harcamaktadır. Sair harcamaları için geriye kalan 100 YTL’nin ancak 45 YTL’sini Özgür’e verebilmektedir.
    Bu durumda Özgür 2022 sayılı kanunun 1. maddesinde muhtaçlık sınırı olarak belirlenmiş tutarın (01.07.2008 itibariyle 83,08 YTL’nin ) altında gelir elde ettiğinden özürlü aylığından yararlanabilir.

NOT: Atıl durumda olan ve herhangi bir gelir elde edilmeyen menkul veya gayrimenkul, gelir tespitinde dikkate alınmamalıdır. Ancak gayrimenkul veya menkulden herhangi bir gelir elde ediyorsa (Örn: kira geliri, arsa icar geliri) gelir tespitinde mutlaka dikkate alınmalıdır.

UYARI!
    Gelir tespiti yapılırken, başvuruda bulunan kişinin kendi geliri ve ilgili yönetmeliğin 7. maddesi “ç” bendi gereğince nafaka yükümlüsü her bir yakınının kişiye ayırabileceği nafaka(yardım) miktarı göz önüne alınmalıdır.
    Muhtaçlığın tespitinde, hanedeki toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle tespit edilecek tutar ölçüt alınmamalıdır.

sgk Uygulama Kılavuzu'na göre yaşlılık aylığı gelir hesaplaması örneği

Örnek olay 1
    68 yaşındaki Emel Teyze tek başına yaşamakta olup herhangi bir geliri yoktur. Emel Teyze'nin 37 yaşında İsmail adında bir oğlu vardır. İsmail, aylık 1000 YTL maaşla (Sosyal Güvencesi var veya yok) çalışmakta,bunun dışında herhangi bir geliri olmayıp, eşi ve 2 çocuğu ile yaşamaktadır.İsmail aylık gelirinin 350 YTL'sini kiraya, 300 YTL'sini iaşe giderlerine, 200 YTL'sini çocukların eğitim masraflarına harcamaktadır. Geriye sair harcamaları için 150 YTL kalmaktadır.

1. İhtimal: İsmail 150 YTL'nin 100 YTL'sini (nafaka olarak) annesine verebilir.
    Bu durumda Emel Teyze 2022 sayılı kanunun 1. maddesinde muhtaçlık sınırı olarak belirlenmiş tutarın ( 01.07.2008 itibariyle 83,08 YTL'nin) üstünde gelir elde ettiğinden yaşlılık aylığından yararlanamaz.

2.İhtimal: İsmail 150 YTL'nin 50 YTL'sini (nafaka olarak) annesine verebilir.
    Bu durumda Emel Teyze 2022 sayılı kanunun 1. maddesinde muhtaçlık sınırı olarak belirlenmiş tutarın ( 01.07.2008 itibariyle 83,08 YTL'nin) altında gelir elde ettiğinden yaşlılık aylığından yararlanabilir.

UYARI!
    Gelir tespiti yapılırken, başvuruda bulunan kişinin kendi geliri ve ilgili yönetmeliğin 7.maddesi "ç" bendi gereğince nafaka yükümlüsü her bir yakınının kişiye ayırabileceği nafaka(yardım) miktarı gözönüne alınmalıdır.
    Muhtaçlığın tespitinde, hanenin toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle tespit edilecek tutar ölçüt alınmamalıdır.

Üye
    destiny07 Avatarı

Son Giriş
    02.01-2017
    Saat
    15:01
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mertata ayıp etmişssin :/ nolursa olsun öyle dememen gerekiyordu

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

Tanery demişsin ki: "...eğer mevcut mevzuatta giderler gelirlerden düşülerek hesaplama yapılacak diye ibare varsa buraya eklersinde görürüz..."

Hiç fazla uzatmayacağım. Madem muhtaçlıkla ilgili yönetmelik hükümlerini kendin yazmışsın oradan bakalım meseleye.

Mevcut Yönetmelik ne diyor, siz ne anlıyorsunuz bir öğrenelim bakalım:

"
    b) Nafaka bağlanmamış olmakla birlikte, nafaka
    yapılacak inceleme sonucunda, nafaka yükümlüsünün
    2022
    sayılı Kanuna göre aldığı aylık hariç olmak üzere, nafaka
    yapılacak inceleme sonucunda,
    "

1. Nafaka baglanmamış olmakla birlikte nafaka yükümlülerinin..." Yönetmelikte geçen bu "nafaka yükümlüleri" ibaresi yasal açıdan neye atıfta bulunuyor acaba dersin? Nafaka yükümlüsü yakını demek ne demek yönetmelik tanımlar kısmına bak bi. ipucu vereyim sana: TMK 364. Maddeye bak.
    2. "nafaka
    yapılacak inceleme sonucunda,"
    Kısmında geçen nafaka yükümlülerinin aile fertlerinin sayısı ile ikametgahlarındaki sosyal ve ekonomik durumları dikkate alınacak diyor. Sosyal ve ekonomik durumları nasıl dikkate alınacak? gelirlerinin hepsi kişi sayısına bölünerek mi?

devam edelim gerisinde ne diyor?
    "...ilgiliye ayırabilecekleri
    yardım miktarının muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde olmaması,"
    İlgiliye ayırabilecekleri yardım miktarı diyor. Siz geçeceksiniz tüm gelirini kişi sayısına böleceksiniz ha.
    Ekonomik ve sosyal durumu dikkate alınmayacak
    Nafaka yükümlüsü olsun olmasın hanede kim varsa sayılacak.
    Hepsinin geliri hanedeki kişi sayısına bölünecek..

TMK 364. madde de vakıflara "hade ordan" diyecek

Yanlışınız nerede biliyor musunuz?
    nafaka olayını bilmiyorsunuz.
    ne anlatayım ki daha bu tarzda yönetmelik okuyuşunuza.

Önce nafaka yukumlusu ne demek, nafaka yukumlusu yakınlarından alınacak yardım miktarı nasıl tesbit edilir onu ögrenin sonra devam ederiz.

Vakıflar bu şekilde toplam geliri hanedeki kişi sayısına bölerek muhtaçlığı tesbit ederse sonuçlarına da katlanır!
    En azından mahkemeler mevzuatı nasıl yorumlayacagını bilior.

Üye
    MertAta Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    21.07-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

destny ben ne ayıp edecem ya baksana herife bir halt bildiği yok gelmiş burda birde size yardımcı olacam diyor. böyle yardımcı olacaksa olmasın istemiyoruz. Kalem mi sydv çalışanı bu şahısmı belli değil. bu ve bunun gibi cahil memurlar yüzünden bizler mağdur oluyoruz.

Üye
    ad1l2 Avatarı

Gerçek Adı
    adil
    Son Giriş
    14.12-2016
    Saat
    18:25
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar kimse endişelenmesin yaklaşık iki saat önce sdyv gittim şefle görüştüm oda beni 2022 yazan odaya gönderdi ordaki görevliye özürlü maaşlarında tekrar güncelleme yapılacakmı bunun için ne yapabiliriz dcedim oda bana şu an maaş alıyormusun dedi bende ben değil annem alıyor dedi hayır dedi aynen devam edecek hiç bir şey yapmayacaksınız dedi bu haberle içim rahatladı ama yaklaşık bir aydır bu sitede yazılanlar ne o zaman belkide yeni başvuru yapacak olanlar için eve gelip inceleme yapacaklar bilemiyorum benim oradan aldığım cevapla burda yazılanlar arasında kafam karışık ama şuna eminim şu an öyle bir durum yok demekki yada onlara gerekli yazı gelmedi konuyu tam aydınlatacak biri yokmu ben sonuçta ordan aldığım cevaba bakarım ama yinede insan kuşkulanıyor

Üye
    azad21 Avatarı

Gerçek Adı
    şeyhmus
    Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    19:54
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

zaten şu an 2022 maaşı alanlar gerekli araştırmadan geçmiş bu yeni başvuru yapanlar için geçerlidirrr? ben 2 defa sydv ye gittim. işin aslını öğrenmek için memurun bana dediği şun maaş alıyorsan sıkıntı yok dedii

Üye
    ad1l2 Avatarı

Gerçek Adı
    adil
    Son Giriş
    14.12-2016
    Saat
    18:25
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

azad21;

evet bende gittim azat kardeş şefe sordum oda beni 2022 yazan odaya gönderdi ordaki görevli memura özürlü maaşı alanlar tekrar günnellenekmi diy sordum oda bana maaş alıyormusun şu an dedi jhayır ben değil annem alıyor dedim oda bana herhangi birşey yapmanıza gerek yok aynen devam edecek dedi bu cevap üzerine rahatladım peki burda bir aydır yazılanlar neydi bizi korkutmak içinmi yoksa gündem yaratmak içinmi ve hala içim rahat değil bu yazılanlar yüzünden

azad21;

azat kardeşim peki bizi bu şekilde endişelenmemize sebep olan kimlerdi ve ne için yaptılar günah değilmi bunca insanın uykularını kaçırmaya zaten aldığımız maaş elektrik su telefon faturası olarak devlete geri dönüyor

Üye
    azad21 Avatarı

Gerçek Adı
    şeyhmus
    Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    19:54
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

haklısın adil kardeş vala bende işin aslını öğrenmek için detaylı bir şekilde sydv vedeki memurlarla konuştum.?

Üye
    muntada al ansar Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

şu saat itibari ile sgk ana sayfasında 2022 evrak takip sorgulama bölümü yok hayırdır acaba

Üye
    tılafsınlı Avatarı

Gerçek Adı
    Katip
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yaşamak istemediğim bir yer.
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    0

var ben baktım

Üye
    muntada al ansar Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

ama tamamda sgk sitesinde yok bu sayfa neden acaba

Üye
    tanery_2 Avatarı

Son Giriş
    15.02-2013
    Saat
    13:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hiç bir vakıf sizin bahsettiğiniz gibi gelir tespiti yapmamaktadır. genel sağlık sigortası kapsamında yapılan gelir tespitlerinde aynen gelirler ailedeki fert sayısına bölünerek hesaplanır. bekleyin görün zaten şuan vakıflar 2022 başvurularını alıyorlar herkes yeni yayımlanacak genelgeyi bekliyor. ve yayımlanacak genelgedede benim bahsettiğim şekilde kişi başı düşen gelir tespit edilecek. doğru olmayabilir bunu tartışırız. fakat sizin hesabınıza göre x kişinin aylık gelirler toplamı 1500 tl ise giderleride beyana göre alıyoruz. gider beyanıda 1500 tl pekala elde var 0.. beyana göre gider tespiti yapamayız. gelirlerde beyana göre yazılmıyor. soybis isimli veri sisteminde klişinin tici kimlik numarası girildiğinde üzerine kayıtlı varlıklar ve diğer gelirleri görünür çıkan hesap aile fert sayısına bölünür. ben size çalıştığım kurumun yaptığı uygulamayı anlatıyorum . çok istereniz hesaplama excel formunuda buraya upload ederim. vakıfları öyle bir hale getirdilerki.. bizim işimiz sosyal yardıma ihtiyacı olan haneleri tespit ederek onlara ayni ve nakdi yardım yapmak idi. ama gelin görünki koskoca sgk kurumunun işlerini bize yıktılar. eski adıyla yeşilkart yeni adıyla genel sağlık sigortası, 2022 maaşları, eşi vefat edenlere yönelik maaş işlemleri, pek yakında evde bakım maaş işlemleri siz hala sydv çalışanlarına küfretmeye devam edin yakışır size....

Üye
    MertAta Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    21.07-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

burda benden başka sana kimse ne küfretti nede hakaret etti o yüzden ''yakışır size'' deyipte başkalarını katma. gerçi bende sana küfretmedim sadece eşşek gibi uyacaksın o mevzuata dedim ve sözümün arkasındayım. o paralar senin babanın cebinden çıkıyormuş gibi gelip burda ahkam kesme kimseye.

Üye
    destiny07 Avatarı

Son Giriş
    02.01-2017
    Saat
    15:01
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    2022 maaşlarını avrupa gönderiyor diye duydum devletten 5 kuruş çıkmıyormuş doğrumu ?

Sayfa 5 / 10 İlkİlk 123456789 ... SonSon