Toplam 6 mesajın 1-6 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    karakabus_ Avatarı

    Gerçek Adı
    samet
    Üyelik Tarihi
    23.05-2012
    Son Giriş
    01.10-2017
    Saat
    16:13
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Mesaj
    104
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar. benim bir sorum olacak. bir tanıdığımın 4 tane engelli çocuğu var ve onlara özürlü maaşı bağlatmak istiyor. bunların hepsi 18 yaş altında ve bir tanesi özürlü maaşı alıyor. acaba hepsi tek tek maaş alabilir mi ? neler yapılması lazım ? evde bakım maaşı hepsi alabilir mi ?

    sırası ile sağlık raporu oranları :

    %85
    %85
    %78 (maaş bağlandı.)
    %55

  2. #2
    Editör
    KKELEBEKK Avatarı

    Gerçek Adı
    Kısmet
    Üyelik Tarihi
    23.10-2010
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:55
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Mesaj
    22.042
    Alınan Beğeniler
    188
    Verilen Beğeniler
    82

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bir kardeş aldığına göre baba çalışmıyor demekki, önemli olan 2022 maaşında şu dur: 2022 maaşlarını dahil etmeden diğer gelirler hesaplanır, kardeşlerinin hiçbir geliri yoksa babanın aylık gelirinden giderleri düşülüp hane sayısındaki kişilere ayırabileceği miktar hesaplanacak 115 TL'yi geçmemesi gerekir. Başvuru yapılsın diğer kardeşler içinde gerekli incelemeler kurum tarafından yapılır.

    Evde Bakım aylığı içinde raporlarında 'ağır özürlü' ibaresi olan kardeşler başvuru yapsın, heyet tarafından hanede kişi başına düşen gelirin 449 TL'yi geçmediği ve kardeşlerin bakıma muhtaç olduğu, yani tek başlarına ihtiyaçlarını karşılayamıyor oldukları yönünde görüş bildirilirse bağlanır. http://www.engelliler.biz/forum/evde...-ve-surec.html başlığındaki belgelerle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuru yapılsın.

    Ancak İlgili Yönetmelik 13. Madde 3. fıkrasına göre yasal olarak "...Bir akraba, (d) bendi kapsamında bakıma muhtaç bir özürlüye veya bakmakla yükümlü olunan bireyler tanımındaki aynı evde yaşayan bakıma muhtaç iki özürlüye bakım hizmeti verebilir."
    Bu konuda yasal çizgiye baglı mı kalırlar yoksa inisiyatif kullanırlar mı sosyal Hizmetlere sorarsınız. Ama yasal olarak iki bakıma muhtaç özürlüye bakıcı olunabileceğinden bahsediliyor. Gerisi Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyetinin kanaatine de bırakılabilir. Dediğim gibi bu kısmı sosyal hizmetlere sorarsınız. Eğer inisiyatif kullanırlarsa, burada bakım hizmetlerinin uygulanmasında bakıcının bakım hizmeti standartlarına uygun hizmet verip veremeyeceği konusu önemlidir. Bakım hizmetinin istenen kalitede karşılanıp karşılanmayacağı incelenir ve mevzuattan daha onemlisi bakıma muhtaç özürlünün bakım hizmetinden en verimli hizmeti alıp alamayacağı sorgulanır.
    Yani hesap tamamen bakıma muhtaç özürlüler lehine yapılır.
    Hanede kaç kişiler? Bütün kardeşlerin raporunda ağır özürlü ibaresi varsa, iki kardeş için anne, iki kardeş için haneden bir başka kişi bakıcı olabilir belki.

  3. #3
    Üye
    karakabus_ Avatarı

    Gerçek Adı
    samet
    Üyelik Tarihi
    23.05-2012
    Son Giriş
    01.10-2017
    Saat
    16:13
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Mesaj
    104
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    anne baba çalışmıyor. %85 oran ağır özürlü sayılmıyor mu ? anne 2 kardeş, baba da diğer 2 kardeş için bakıcı olabilir mi ? eğer böyle oluyorsa ise hem evde bakım parası hemde özürlü maaşı mı alacaklar ?

  4. #4
    Editör
    KKELEBEKK Avatarı

    Gerçek Adı
    Kısmet
    Üyelik Tarihi
    23.10-2010
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:55
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Mesaj
    22.042
    Alınan Beğeniler
    188
    Verilen Beğeniler
    82

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Baba çalışmıyor ama sürekli evde mi? Çocuklarının bakımlarını aksatmayacaklarına ikna olması gerekir heyetin. Tabii ki şansını deneyebilir çocuklarının bakıcısı olmak için, herşey eve gelecek heyetin gözlemleri sonucunda verecekleri kararda bitiyor.
    Raporlarında ayrıca 'ağır özürlü' ibaresinin işaretli olması gerekir.

  5. #5
    Üye
    karakabus_ Avatarı

    Gerçek Adı
    samet
    Üyelik Tarihi
    23.05-2012
    Son Giriş
    01.10-2017
    Saat
    16:13
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Mesaj
    104
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    baba arada sırada inşaat olursa gidiyor. ama havalar soğuduğu için sanırım inşaat işleri biter. akraba ve dostları yardım ediyor.

  6. #6
    Üye
    Selçuk Mumcu Avatarı

    Gerçek Adı
    Selçuk Mumcu
    Üyelik Tarihi
    25.11-2012
    Son Giriş
    02.06-2014
    Saat
    13:25
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Mesaj
    68
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    KKELEBEKK,

    gelir hesaplamalarında artık giderler düşülmeyecek. Bildiğiniz gibi artık 2022 maaşları sydvye geçti. biz gelir hesaplamasında gelir ya da giderden hangisi yüksekse onu baz alıyoruz ama gelirin giderden düşülme gibi bir durum olmayacak bundan sonra. Bu şekilde de malesef bir çok kişinin 2022 maaşı iptal edilecek gibi gözüküyor.